Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Skylar Olson11.25 PRWINorth CrawfordMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
2.12Jeremy Anderson11.28 PRWIMelrose-MindoroMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
3.12Nathan Skroch11.30 PRWIIndependence/GilmantonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.12Zach Loew11.39 PRWINew LisbonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.12Adam Tallman11.42 PRWIBangorApr 24Onalaska Open
6.12Jonah Bacon11.49 PRWIAlmaMay 18Chuck Walek Invitational
12Brandon Mindham11.49WIBoscobelApr 28Knights of Columbus Relays
8.10Austin Schaldach11.55 PRWICashtonMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
9.10Hunter Aspenson11.58 PRWISenecaMay 15John Young Ridge and Valley Conference Championships
10.11Thomas Walsh11.65 PRWILutherMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
12Caleb Miedema11.65 PRWIBangorApr 24Onalaska Open
View full rankings...
200 Meters
1.12Quinn Olson22.71 PRWIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
2.12Adam Tallman22.99 PR (-.5)WIBangorJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.10Austin Schaldach23.19 PR (.8)WICashtonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
4.12Nathan Skroch23.20 PR (.8)WIIndependence/GilmantonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
5.12Aaron Pulvermacher23.37 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgMay 04Deerfield Classic
6.12Caleb Miedema23.38 PRWIBangorMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
7.12Jeremy Anderson23.51 PR (-.5)WIMelrose-MindoroJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
8.11Dakota Kull23.53 PRWIBoscobelApr 30Fennimore Invite
9.12Edgar Velasquez23.62 PRWIWhitehallMay 10Dairyland Conference Track Meet
10.12Garrison Barum23.80 PRWICochrane-Fountain CityMay 18Chuck Walek Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.12Aaron Pulvermacher50.27 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.11Dakota Kull51.08 PRWIBoscobelJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.12David Germaine51.47 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgMay 04Deerfield Classic
4.11Joe Tisch51.52 PRWIPecatonica/ArgyleJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
5.11Thomas Walsh52.33 PRWILutherMay 12Coulee Conference Meet
6.12Edgar Velasquez53.18WIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.12Mitchell Thompson53.51 PRWIWhitehallMay 10Dairyland Conference Track Meet
8.11Troy Turpin53.79 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgApr 26Christopher Becker Memorial Invite
9.12Adam Tallman53.89WIBangorMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
12Gage Perkins53.89 PRWIIthaca/WestonMay 15John Young Ridge and Valley Conference Championships
View full rankings...
800 Meters
1.11David Vannucchi2:00.23WILutherApr 27G-E-T "Sporty Salsman" Invitational
2.9Jarret Carpenter2:02.13 PRWICashtonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.10Brandon Dick2:02.97 PRWIWhitehallJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
4.9Owen Jones2:06.41 PRWINew LisbonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.10Rafael Dacosta2:06.67 PRWIBlair-TaylorMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.12Paul King2:06.76 PRWIDarlingtonMay 04Deerfield Classic
7.11Seth Peters2:06.81 PRWIBelmontMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
8.12Jack Latham2:06.82WIBoscobelApr 28Knights of Columbus Relays
9.12Orrie Maurhoff2:06.83WIBrookwoodMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.12Tanner Evenstad2:07.50WIDarlingtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
1600 Meters
1.11David Vannucchi4:19.25 PRWILutherJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.12Evan Seguin4:35.93WIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
3.9Jarret Carpenter4:36.96 PRWICashtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.11Payton Heinberg4:39.10 PRWIDarlingtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.11Preston Guttenberg4:41.37 PRWIBlair-TaylorMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.11Quaid Handy4:45.67 PRWILutherMay 12Coulee Conference Meet
7.11Sam Larson4:48.17WILutherMay 12Coulee Conference Meet
8.9Kyle Mudler4:49.03 PRWIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
9.11Isaac Bachmann4:50.72 PRWIBangorMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
10.9Rudy Wicker4:51.12 PRWIMonticelloMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
3200 Meters
1.11David Vannucchi9:17.39 PRWILutherJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.11Sam Larson9:46.80 PRWILutherJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.11Payton Heinberg9:49.61 PRWIDarlingtonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
4.11Preston Guttenberg10:13.33 PRWIBlair-TaylorJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
5.10Ian Barry10:21.01 PRWIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.12Paul King10:26.62WIDarlingtonApr 26Christopher Becker Memorial Invite
7.11Colton Sime10:34.80 PRWIMelrose-MindoroMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
8.11Tyler Walters10:39.60 PRWIWauzeka-SteubenMay 10Spark Reynolds Invite (Rescheduled)
9.10David Martinez10:45.75 PRWIBoscobelMay 10Spark Reynolds Invite (Rescheduled)
10.9Kyle Mudler10:51.41 PRWIFennimoreMay 21WIAA D3 Regional Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Grady Rielly15.04 PR (2.0)WIDarlingtonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.12Mitchell Thompson15.62 PR (2.0)WIWhitehallJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.11Reid Larson16.14 PRWIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.11Tyler Christianson16.34 PRWIWhitehallMay 10Dairyland Conference Track Meet
5.10Dylan Duvall16.35 PRWICassvilleMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.12Drew Zimmerman16.42WIWauzeka-SteubenMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.11Austin George16.72 PRWIAlmaMay 18Chuck Walek Invitational
8.11Jaden Hendrickson16.75 PRWIPecatonica/ArgyleMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
9.12Ben Davis16.77 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.12Cody Trimberger17.08 PRWIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Grady Rielly39.63 PRWIDarlingtonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.12Mitchell Thompson40.87 PRWIWhitehallJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.11DJ Frey42.39 PRWILincolnMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.12Cauy Isaacson42.56 PRWIBoscobelMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.10Brennan Carlin42.61 PRWIBoscobelMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.11Jaymeson Freit43.34 PRWIBangorMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
7.10Kristt Hilden43.56 PRWICashtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
8.11Jaden Hendrickson43.58 PRWIPecatonica/ArgyleMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
9.12Cody Trimberger43.77 PRWIWhitehallMay 10Dairyland Conference Track Meet
10.12Drew Zimmerman44.21WIWauzeka-SteubenMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
4x100 Relay
1.Connor Zager
Caleb Miedema
Adam Tallman
Cade Amborn
44.33WIBangorJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.Kameron Blosch
Grady Rielly
Curtis Blosch
Blake Whalen
44.77WIDarlingtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
3.Mason Erschen
Paul Burrows
Mason Reuter
Brayden Holzemer
45.72WICuba CityMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.Hunter Newlun
Adrian Reneau
Luke Wohlrab
Keith Travis
45.84WIRoyallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.Zach Wiegel
Tyler Walton
Ethan Shetler
David Germaine
46.01WIBenton-Scales Mound-ShullsburgMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.Tristan Haque
Ryan Palma
Wade Katula
Richard Palma
46.30WICochrane-Fountain CityMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.Mamadou Demba
Joe Tisch
Jaden Hendrickson
Zander Brunker
46.40WIPecatonica/ArgyleMay 05 Ginger Morrey Invite
8.Reid Larson
Liam Kenney
Kellen Kenney
Lucas Ruchti
46.43WIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
9.Quinn Olson
Jed Lorenz
Benji Schaefer
Jacob Marino
46.77WIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
10.Jared Onsager
Matthew Mondesir
Jacob Urban
Izaiah Mendoza
46.81WIHillsboroMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
4x200 Relay
1.Caleb Miedema
Adam Tallman
Colin Buchholz
Cade Amborn
1:31.42WIBangorJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.Richard Palma
Wade Katula
Jacob Bjorge
Garrison Barum
1:32.91WICochrane-Fountain CityMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
3.Kameron Blosch
Tyler Mosley
Blake Whalen
Curtis Blosch
1:33.88WIDarlingtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.Relay Team1:35.36WIBenton-Scales Mound-ShullsburgApr 26Christopher Becker Memorial Invite
5.-Matt Boone
Jeremy Anderson
Patrick Corcoran
Sam Boone
1:36.09WIMelrose-MindoroMay 18Chuck Walek Invitational
6.Tyler Thingvold
Nelson Bauer
Evan Bloyer
Jeffrey Jacobson
1:36.18WIPotosiMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.Relay Team1:36.88WIRoyallMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
8.Mason Erschen
Paul Burrows
Jacob Carey
Mason Reuter
1:37.21WICuba CityMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
9.Lucas Ruchti
Bradley McCartney
Reid Larson
Kellen Kenney
1:37.50WIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.Kristt Hilden
Bennet Schmitz
Isaac Hemmersbach
Austin Schaldach
1:37.92WICashtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
4x400 Relay
1.Aaron Pulvermacher
Ethan Shetler
Troy Turpin
David Germaine
3:27.82WIBenton-Scales Mound-ShullsburgJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.Kameron Blosch
Blake Whalen
Trae Schilling
Curtis Blosch
3:32.32WIDarlingtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
3.Tristan Haque
Garrison Barum
Jacob Bjorge
Wade Katula
3:32.75WICochrane-Fountain CityMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.Brennan Carlin
Jack Latham
Mitchell Davis
Dakota Kull
3:33.55WIBoscobelMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.Colin Buchholz
Zane Langrehr
Thor Anderson
Jaymeson Freit
3:36.59WIBangorMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.Marcus Holloway
Gavin Burch
Brennan Durst
Gage Perkins
3:40.93WIIthaca/WestonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.-Matt Boone
Drew Blaken
Nick Kriesel
Sam Boone
3:41.58WIMelrose-MindoroMay 18Chuck Walek Invitational
8.Evan Seguin
Isaiah Loewenhagen
Quinn Olson
Jed Lorenz
3:41.77WIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
9.Edgar Velasquez
Cody Trimberger
Liam Herrick
Carlos Velasquez
3:42.88WIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.Dettrich Zimmerman
Lucas Gilbertson
Troy Nickels
Joe Tisch
3:42.89WIPecatonica/ArgyleMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
4x800 Relay
1.Tanner Evenstad
Tucker Lange
Paul King
Payton Heinberg
8:20.33WIDarlingtonJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.Jack Latham
Mitchell Davis
David Martinez
Dakota Kull
8:23.95WIBoscobelJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
3.Josh Redfearn
Chandler Kelly
Niko Karavergos
Troy Turpin
8:28.85WIBenton-Scales Mound-ShullsburgJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
4.Marcus Holloway
Gavin Burch
Josiah Jongquist
Gage Perkins
8:32.97WIIthaca/WestonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.Ian Barry
Carter Freymiller
Josh Gao
Kyle Mudler
8:49.93WIFennimoreMay 21WIAA D3 Regional Championships
6.Relay Team8:57.75WIBrookwoodMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
7.Owen Jones
Holden Rydmark
Eugene Taylor
Colten Stickney
9:07.62WINew LisbonMay 05 Ginger Morrey Invite
8.Kyle Hartley
Troy Nickels
David Tisch
Chevy Hughes
9:09.25WIPecatonica/ArgyleMay 05 Ginger Morrey Invite
9.Liam Herrick
Jon Schwartz
Carlos Velasquez
Brandon Dick
9:09.95WIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.Billy Filler
Dawson Cordner
Nick Kurtz
Drew Bisarek
9:11.37WIHillsboroMay 10Spark Reynolds Invite (Rescheduled)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Jacob Wedig57' 2 PRWIBelmontMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
2.12Garrett Krueger53' 8 PRWIBangorMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
3.12Nick Schaal44' 6.25WICuba CityApr 26Christopher Becker Memorial Invite
4.12Caidan Haake44' 5WIAlmaMay 18Chuck Walek Invitational
5.11Logan Murphy43' 3.5 PRWICuba CityMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.11Logan O'Brien42' 7.5 PRWIFennimoreApr 23Bulldog Relays
7.12Kenny Spencer42' 7.25 PRWINorth CrawfordMay 15John Young Ridge and Valley Conference Championships
8.12Drew Johnson42' 7 PRWIBangorMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
11Oren Charles42' 7 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgMay 04Deerfield Classic
10.12Ian Braund42' 6.25 PRWIRoyallMay 15Scenic Bluffs Conference Championship
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Garrett Krueger174' 4 PRWIBangorJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
2.12Caidan Haake173' 4WIAlmaMay 18Chuck Walek Invitational
3.12Jacob Wedig149' 11WIBelmontApr 30Fennimore Invite
4.12Ian Braund147' 2 PRWIRoyallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.12Connor McGowan144' 1 PRWIDarlingtonApr 26Christopher Becker Memorial Invite
6.11Logan O'Brien136' 0 PRWIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.10Ross Stauffacher135' 9 PRWIDarlingtonApr 26Christopher Becker Memorial Invite
8.11Connor Windjue132' 3 PRWIEleva-StrumMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
9.11Isaac Wilks131' 3WIBlair-TaylorMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.12Nick Schaal124' 6 PRWICuba CityApr 26Christopher Becker Memorial Invite
View full rankings...
High Jump
1.12Cade Amborn6' 6 PRWIBangorApr 28Knights of Columbus Relays
2.12Caleb Miedema6' 4 PRWIBangorApr 28Knights of Columbus Relays
3.12Garrison Barum6' 3 PRWICochrane-Fountain CityApr 21West Salem Invite
12Tristan Welchlin6' 3 PRWIRoyallMay 05 Ginger Morrey Invite
5.10Matt Davis6' 2 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
12Ben Davis6' 2 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgApr 13Port Byron Riverdale Invitational
7.11Nathaniel Lehrke6' 0 PRWILincolnApr 23Hoffman Invite
10Brandon Dick6' 0 PRWIWhitehallApr 24Pirate Invite
12Nathan Lucas6' 0WILincolnMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10Kellen Kenney6' 0 PRWIFennimoreMay 10Spark Reynolds Invite (Rescheduled)
12Liam Kenney6' 0WIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
Pole Vault
1.11Martin Shelliam13' 0 PRWICuba CityApr 26Christopher Becker Memorial Invite
11Xavier Bergmann13' 0WIAlmaMay 16Dairyland West Conference Meet
12Kaleb Polzin13' 0 PRWICuba CityApr 26Christopher Becker Memorial Invite
12Jed Lorenz13' 0WIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
5.12Curtis Blosch12' 9 PRWIDarlingtonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.11Dakota Frazier12' 6WIBoscobelApr 30Fennimore Invite
7.12Connor Stenner12' 0 PRWIWauzeka-SteubenApr 23Bulldog Relays
8.11Anthony Cina11' 6 PRWIKickapoo/La FargeMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
12Carter Freymiller11' 6 PRWIFennimoreApr 28Knights of Columbus Relays
10.12Tristan Haque11' 0WICochrane-Fountain CityApr 24Pirate Invite
12Chad Waldera11' 0WIBlair-TaylorMay 18Chuck Walek Invitational
11Tyler Walters11' 0 PRWIWauzeka-SteubenMay 08Ridge and Valley Conference
12Edgar Velasquez11' 0 PRWIWhitehallApr 30Trempealeau County Meet
11Ben Riley11' 0 PRWILutherMay 12Coulee Conference Meet
View full rankings...
Long Jump
1.12Skylar Olson22' 6.5 PRWINorth CrawfordMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
2.12Mitchell Thompson21' 7.5 PRWIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
3.12Caleb Miedema21' 6 PRWIBangorApr 28Knights of Columbus Relays
4.12Garrison Barum21' 4 PRWICochrane-Fountain CityJun 01WIAA D3 State Track & Field Championships
5.12Kenny Spencer21' 1.75 PRWINorth CrawfordMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.12Jed Lorenz20' 11 PRWIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
7.11Wyley Wagner20' 8.75 PRWIKickapoo/La FargeMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
8.12Jonah Bacon20' 1.25 PRWIAlmaMay 18Chuck Walek Invitational
9.12Nathan Skroch20' 0.5 PRWIIndependence/GilmantonMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
10.10Brandon Dick19' 11.5 PRWIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
12Liam Kenney19' 11.5WIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
Triple Jump
1.12Kenny Spencer45' 3.5 PRWINorth CrawfordMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
2.12Adam Tallman44' 9.5 PRUnattachedJun 09Senior All-Star Spotlight Meet
3.11Wyley Wagner44' 4 PRWIKickapoo/La FargeMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
4.12Skylar Olson43' 10.25 PRWINorth CrawfordMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
5.12Mitchell Thompson42' 2.75 PRWIWhitehallMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
6.12Liam Kenney42' 0.5WIFennimoreMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
7.12Quinn Olson41' 1 PRWIEleva-StrumMay 18Chuck Walek Invitational
8.10Caleb O'Neill40' 3 PRWIBenton-Scales Mound-ShullsburgApr 30Fennimore Invite
9.12Kaleb Polzin40' 2 PRWICuba CityMay 10Spark Reynolds Invite (Rescheduled)
10.11Colby Argall40' 1.75 PRWIBlack HawkMay 24WIAA D3 Sectional - Bangor
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.