Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.8Seth Delbridge11.65 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
2.8Mitchell Piehl11.75 PRMNHutchinsonMay 11WCC JH Meet at Hutchinson
3.8Joshua Schmidt11.90 PRMNKenyon-WanamingoMay 25Adidas JH Elite meet
4.8Jackson Hanson11.95 PRMNKenwood TrailMay 25Adidas JH Elite meet
5.8Ashton Sandbulte11.96 PR (2.4)MNLuverneMay 31MSHSL Section 3A
8Nathan Smidt11.96 PRMNStewartvilleMay 25Adidas JH Elite meet
7.8Ben Halloff11.98 PRMNOronoMay 25Adidas JH Elite meet
8.8Cristian Christensen12.01 PRMNMound-WestonkaApr 27Mound Westonka MS Invite
9.-Eric Koch12.12 PRMNBreckenridgeMay 14Hawley Invitational
10.8Max Schimelpfenig12.13 PRMNAnnandaleMay 11WCC JH Meet at Hutchinson
View full rankings...
200 Meters
1.8Jarod White23.98 PRMNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
2.8Mitchell Piehl24.00 PRMNHutchinsonMay 19Minnesota True Team State Meet AA
3.8Hudson Artz24.44c PRMNFairmontApr 27St. Peter JH Meet
4.8Joshua Schmidt24.49 PRMNKenyon-WanamingoMay 25Adidas JH Elite meet
5.8Ben Halloff24.74c PRMNOronoApr 27Rockford Middle School Meet
6.8Julian Diedrich25.03 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
7.8Kris Ryan25.09 PRMNLake CityMay 03Lake City Meet #2
8.8Max Schimelpfenig25.17 PRMNAnnandaleMay 11WCC JH Meet at Hutchinson
8Ashton Sandbulte25.17 PRMNLuverneMay 24MSHSL Section 3 Sub Southwest (Luverne)
10.8Alex Wood25.42 PRMNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
View full rankings...
400 Meters
1.8Kris Ryan52.86 PRMNLake CityMay 31MSHSL Section 1A
2.8Jarod White53.53 PRMNPine IslandMay 22MSHSL Sub-Section 4 (Pine Island)
3.8Hudson Artz54.61 PRMNFairmontJun 02MSHSL Section 2A
4.8Joshua Schmidt54.73 PRMNKenyon-WanamingoMay 08True Team Section 1A
5.8Julian Diedrich55.49 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
6.8Owen Simonsen55.77 PRMNEdinaMay 22CLC MS Boys Championships
7.10Wyatt Shay57.20 PRMNAlbanyMay 10Dave Sieben Invitational
8.8Cristian Christensen57.27 PRMNMound-WestonkaMay 01WCC Meet at Mound Westonka
9.8Kaden Kreinbrink57.50 PRMNHopkins NorthMay 22CLC MS Boys Championships
10.8Samuel Skillestad57.60 PRMNBlooming PrairieMay 24MSHSL Sub-Section 2 (Triton)
View full rankings...
800 Meters
1.8Preston Meier2:10.81 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
2.8Jose Reveles2:11.32 PRMNWorthingtonJun 01MSHSL Section 2AA
3.8Alex Foss2:14.41 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
4.11Jose Pantoja2:15.58 PRMNRocoriMay 01Crimson Invitational
5.8Zack Ihde2:15.70 PRMNPine IslandMay 08True Team Section 1AA
6.7Iestyn Zapata2:15.74 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
7.8Jack Meiners2:16.07 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
8.8Matthew Harries2:16.54 PRMNWayzata WestMay 22CLC MS Boys Championships
9.8Jack Elliot2:16.55 PRMNEdinaMay 22CLC MS Boys Championships
10.8Hudson Artz2:17.15 PRMNFairmontApr 24Triangular (SJA, Worthington, Fairmont)
View full rankings...
1600 Meters
1.8Cameron Heppner4:44.52 PRMNPrincetonMay 23Mississippi 8 Conference Championships
2.8Preston Meier4:47.81 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
3.8Connor Ginskey4:49.43 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
4.7Noah Wellnitz4:50.40 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
5.8Matthew Harries4:50.77 PRMNWayzata WestMay 22CLC MS Boys Championships
6.9Ethan Waugh4:52.92 PRMNNew London-SpicerMay 22MSHSL Sub-Section 20
7.8Ethan Hanold4:55.52 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
8.8Connor Von Holdt4:56.22 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
9.11Jose Pantoja4:56.89 PRMNRocoriJun 02MSHSL Section 8AA
10.8Noah Kaster4:58.06 PRMNWayzata WestMay 22CLC MS Boys Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.8Reese Anderson10:51.53 PRMNLake CityMay 03Lake City Meet #2
2.7Gabe Huelskamp10:59.11 PRMNLewiston-AlturaMay 19Minnesotat True Team State Meet A
3.11Jose Pantoja11:02.16MNRocoriJun 02MSHSL Section 8AA
4.8Jose Ramirez11:20.78 PRMNLitchfieldMay 08True Team Section 6AA
5.8Clayton Cavness11:25.98 PRMNJackson County CentralMay 08True Team Section 2A
6.8Logan Murphy11:27.89 PRMNNorth BranchJun 01MSHSL Section 7AA
7.8Carson Ruen11:30.24 PRMNLanesboro/Fillmore Central/Mabel-CantonMay 19Minnesotat True Team State Meet A
8.7Ian Thorpe11:48.38 PRMNTwo HarborsMay 23MSHSL Section 7A South
9.7Kaden Pieper12:00.52 PRMNBelgrade-Brooten-ElrosaMay 24MSHSL Sub-Section 21 (Minnewaska)
10.8August Kozisek12:09.72 PRMNTritonMay 08True Team Section 1A
View full rankings...
100m Hurdles - 30"
1.8Alex Bosacker16.24c PRMNSt. PeterApr 27St. Peter JH Meet
2.8Eli Anderson17.34c PRMNFairmontApr 27St. Peter JH Meet
3.8Zach Snyder17.67 PRMNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
4.7Zach Mchugo17.91 PRMNByronMay 17HVL Jr. High Track Meet
5.8Dexter Pardick18.01 PRMNYellow Medicine EastMay 102018 JH Camden Conference Track & Field Meet
6.8Evan Meade18.04c PRMNFairmontApr 27St. Peter JH Meet
7.7Omar Abdi18.24c PRMNMankato EastApr 27St. Peter JH Meet
8.8Josh Rabold18.46 PRMNDuluth Edison (North Star)May 18South Shore Middle School Meet
9.8Carter Zimmerman18.51 PRMNCannon FallsMay 17HVL Jr. High Track Meet
10.8Connor Loeschke18.56 PRMNCannon FallsMay 17HVL Jr. High Track Meet
View full rankings...
200m Hurdles - 30"
1.8Zach Snyder29.66 PRMNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
2.8Owen Petersohn30.24 PRMNTritonMay 17HVL Jr. High Track Meet
3.7Zach Mchugo30.52 PRMNByronMay 17HVL Jr. High Track Meet
4.8Connor Loeschke30.59 PRMNCannon FallsMay 17HVL Jr. High Track Meet
5.8Eli Anderson31.24c PRMNFairmontApr 27St. Peter JH Meet
6.8Lucas Williams31.61 PRMNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
7.-Connor Preston31.79 PRMNZumbrota-MazeppaMay 17HVL Jr. High Track Meet
8.8Bodey Wright32.04 PRMNLanesboro/Fillmore Central/Mabel-CantonApr 24Chatfield Jr High Mega Meet
9.8Ibrahim Abubaker32.74c PRMNSt. PeterApr 27St. Peter JH Meet
10.8Carter Zimmerman32.86 PRMNCannon FallsMay 14Stewartville Jr High Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 30"
1.8Eli Anderson46.03 PRMNFairmontMay 25Adidas JH Elite meet
2.8Ryan Gregory48.31 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
3.8Zach Snyder49.22 PRMNPine IslandMay 25Adidas JH Elite meet
4.8Tyler Mollenhauer50.43 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.Relay Team48.80MNHutchinsonMay 11WCC JH Meet at Hutchinson
2.Tarun Poliboina
Andy Liesen
Inesh Gunapati
Connor Vokaty
49.22MNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
3.Nino Morris
Colin Dorsey
Wallace Neaton
Joe Manser
49.39MNEdinaMay 22CLC MS Boys Championships
4.Omar Abdi
Exavian Currington
Wech Ring
Furious Moreno
49.81MNMankato EastMay 25Adidas JH Elite meet
5.Andrew Williams
Eli Spurgeon
Ethan Hoffman
Mason Zirngible
50.47MNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
6.Relay Team50.51MNCentury (Lakeville)May 04Lakeville North Middle School meet
7.Relay Team51.04cMNSt. PeterApr 27St. Peter JH Meet
8.Amauri Easley
Nicholas Brandner
James Higgins
Terry Gbelee
51.51MNPlymouthMay 22CLC MS Boys Championships
9.Relay Team51.76MNBreckenridgeMay 14Hawley Invitational
10.Relay Team51.94MNDilworth-Glyndon-FeltonApr 30Hawley Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.Max Zirngible
Mason Zirngible
Ethan Hoffman
Ryley Glassmaker
1:42.51MNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
2.Tarun Poliboina
Andy Liesen
Adam Bracken
Matthew Mehr
1:42.98MNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
3.Alex Wood
Nathan Smidt
Caden Inglett
Ethan Flicek
1:44.77MNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
4.Cameron Alvarez
Kris Ryan
Matt DeMars
Reese Anderson
1:45.76MNLincoln (Lake City)May 01Lake City 7th & 8th Grade Meet
5.Joseph Walker
Thomas Zan
Kyle Mayer
Dylan McFarland
1:47.14MNEllisMay 25Adidas JH Elite meet
6.Ryan Boos
Evan Swenson
Dom Scatena
JB Blanks
1:47.57MNMinnetonka WestMay 22CLC MS Boys Championships
7.Relay Team1:47.60MNPelican RapidsApr 30Hawley Invitational
8.Relay Team1:47.72MNPrairie WindApr 30Hawley Invitational
9.Will Bernard
Alex Rudolph
Jack Helmich
Victor Heinz
1:50.47MNWayzata WestMay 22CLC MS Boys Championships
10.Dalton Sobolik
Brad Burriss
Noah Shedivy
Joey Lonzo
1:51.33MNRochester LourdesMay 17HVL Jr. High Track Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Jacob Reinardy
Preston Meier
Connor Ginskey
Noah Wellnitz
3:52.29MNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
2.-Carson Kiehne
Bodey Wright
Carter Clarke
JT Rein
3:53.92MNLanesboroApr 24Chatfield Jr High Mega Meet
3.Exavian Currington
Logan Gustafson
Samuel Thom
David Wedzina
3:54.71MNMankato EastMay 25Adidas JH Elite meet
4.Kaden Murley
Martin Romero Alonso
Kyle Mayer
Joseph Walker
4:01.44MNEllisMay 25Adidas JH Elite meet
5.Zack Ihde
Henry Hemingsen
Nick Honecker
Sam Johnson
4:08.24MNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
6.Ahjany Lee
Joshua Peterson
Brody Bain
Lukas Thompson
4:09.57MNByronMay 17HVL Jr. High Track Meet
7.Relay Team4:10.7hMNFairmontApr 27St. Peter JH Meet
8.Relay Team4:17.0hMNSt. PeterApr 27St. Peter JH Meet
9.Relay Team4:18.6hMNNew UlmApr 27St. Peter JH Meet
10.Alex Leary
Brad Burriss
John Fritzjunker
Xavier Stevermer
4:29.08MNRochester LourdesMay 17HVL Jr. High Track Meet
View full rankings...
Shot Put - 8lb
1.8Steele Tebay43' 4 PRMNHayfieldMay 17HVL Jr. High Track Meet
2.7Zach Mchugo39' 6 PRMNByronMay 17HVL Jr. High Track Meet
3.8Ethan Fischer38' 0 PRMNMaple RiverApr 23Blooming Prairie Jr High Invitational
4.8Gabe Northrop36' 8.5 PRMNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
5.7Maxwell Barnes35' 7.5 PRMNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
6.7Peyton Byrne34' 6.5 PRMNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
7.8Ricky Ruiz34' 1 PRMNEllisMay 17HVL Jr. High Track Meet
8.7Karson Steele31' 3.5 PRMNHayfieldMay 17HVL Jr. High Track Meet
9.7Torasbjorn Lunaas31' 3 PRMNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
10.8Gabrial Rux29' 5 PRMNWaterville-Elysian-MorristownApr 23Blooming Prairie Jr High Invitational
View full rankings...
Discus - 1kg
1.8Ethan Fischer132' 10 PRMNMaple RiverApr 23Blooming Prairie Jr High Invitational
2.8Eli Spurgeon128' 10 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
3.-Karter Kasowski119' 0 PRMNPrairie WindApr 30Hawley Invitational
4.8Ryan Steffes118' 11 PRMNFarmington WestMay 04Lakeville North Middle School meet
5.8Dom Scatena115' 8 PRMNMinnetonka WestMay 22CLC MS Boys Championships
6.8Gabe Northrop112' 2 PRMNPine IslandMay 17HVL Jr. High Track Meet
7.7Zane Schuur111' 10 PRMNSWMCH-EHSMay 03Jr High Fulda Invite
8.8Ricky Ruiz111' 7 PRMNEllisMay 17HVL Jr. High Track Meet
9.7Trever Schirmer111' 5 PRMNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
10.8Richard Alvarez108' 10 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
View full rankings...
High Jump
1.8Ahjany Lee5' 8 PRMNByronMay 17HVL Jr. High Track Meet
2.8Gabe Northrop5' 6 PRMNPine IslandApr 28Mel Schroeder Memorial Meet
8Steele Tebay5' 6 PRMNHayfieldMay 17HVL Jr. High Track Meet
8Kaden Zenzen5' 6 PRMNBarnesvilleMay 14Hawley Invitational
5.8Tyrese Ossei5' 4 PRMNHidden OaksMay 04Lakeville North Middle School meet
8Caden Inglett5' 4 PRMNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
7.-Austin Carlson5' 2 PRMNMaranatha ChristianMay 14Hawley Invitational
7Henry Skinner5' 2 PRMNRockfordApr 24WCC Meet at Rockford
8Brayden Manston5' 2 PRMNDilworth-Glyndon-FeltonMay 14Hawley Invitational
8Michael Meadowcroft5' 2 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
8Sam Theisen5' 2 PRMNRobbinsdaleMay 22CLC MS Boys Championships
8Matt DeMars5' 2 PRMNLincoln (Lake City)May 17HVL Jr. High Track Meet
8Thomas Menk5' 2 PRMNLewiston-AlturaApr 12PEM Jr High Invitational
8Kris Ryan5' 2 PRMNLake CityMay 03Lake City Meet #2
View full rankings...
Pole Vault
1.8Jack Yoraway14' 2 PRMNDelanoApr 27Mound Westonka MS Invite
2.8Gentry Nuttyn13' 8 PRMNDelanoApr 27Mound Westonka MS Invite
3.8Jarod White13' 3 PRMNPine IslandJun 09MSHSL State Track & Field Championships
4.8Mitchell Piehl11' 3 PRMNHutchinsonJun 01MSHSL Section 2AA
5.8Brodie Strand9' 0 PRMNDilworth-Glyndon-FeltonMay 14Hawley Invitational
8Max Schimelpfenig9' 0 PRMNAnnandaleMay 07WCC JV Conference Meet
8Grant Hubbard9' 0 PRMNNew London-SpicerMay 03Little Crow Invitational
8Brock Hansen9' 0 PRMNMaple RiverApr 23Blooming Prairie Jr High Invitational
-Levi Richter9' 0 PRMNPrairie WindMay 14Hawley Invitational
10.9Ethan Egland8' 10 PRMNLewiston-AlturaMay 23MSHSL Sub-Section 3 (Dover-Eyota)
View full rankings...
Long Jump
1.8Joshua Schmidt18' 6 PRMNKenyon-WanamingoMay 14Stewartville Jr High Meet
2.8Seth Delbridge17' 8.75MNOwatonnaMay 25Adidas JH Elite meet
3.8Ashton Sandbulte17' 7.75 PRMNLuverneMay 24MSHSL Section 3 Sub Southwest (Luverne)
4.8Ben Halloff17' 6.5 PRMNOronoMay 25Adidas JH Elite meet
5.8Steele Tebay17' 5.25 PRMNHayfieldApr 28Mel Schroeder Memorial Meet
6.8Joseph Walker17' 4MNEllisMay 17HVL Jr. High Track Meet
7.8Cristian Christensen17' 2 PRMNMound-WestonkaApr 27Mound Westonka MS Invite
8Alex Wood17' 2 PRMNStewartvilleMay 17HVL Jr. High Track Meet
8Connor Vokaty17' 2 PRMNWayzata CentralMay 22CLC MS Boys Championships
10.8Hudson Artz17' 0 PRMNFairmontApr 27St. Peter JH Meet
View full rankings...
Triple Jump
1.8Steele Tebay38' 1.75 PRMNHayfieldMay 24MSHSL Sub-Section 2 (Triton)
2.8Sutton Bjorgen38' 0 PRMNOronoMay 23Rogness Relays
3.9Ethan Waugh37' 4 PRMNNew London-SpicerMay 22MSHSL Sub-Section 20
4.8Kris Ryan36' 10.5 PRMNLincoln (Lake City)May 17HVL Jr. High Track Meet
5.8Laden Nierson36' 8.25 PRMNKenyon-WanamingoMay 25Adidas JH Elite meet
6.8Wech Ring35' 9MNMankato EastMay 25Adidas JH Elite meet
7.9Kaedyn Peterson-Rucker35' 8 PRMNPine IslandApr 24Chatfield Jr High Mega Meet
8.8Matt DeMars35' 6 PRMNLincoln (Lake City)May 01Lake City 7th & 8th Grade Meet
9.8Xavier Rennie34' 10 PRMNBlooming PrairieApr 23Blooming Prairie Jr High Invitational
10.8Tristan Shoberg34' 7.5 PRMNAnnandaleApr 27Rockford Middle School Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.