Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.8Adam Bohnet11.84c PRSDWinnerMay 17SDHSAA Region 7A Track & Field Meet
2.8Jesse Williams11.89 PRSDSouth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
3.8Matthew Werner11.93 PRSDSouthwest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
4.8Aiden Giffin11.95 PRSDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
5.8Justin Juniel12.00 PRSDSt. Thomas More CatholicApr 272018 BHC Middle School Meet
6.8Aiden Savage12.11 PRSDHot SpringsMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
7.7Killian Peterson12.19 PRSDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
8.8Dalton Dockter12.20 PRSDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
9.-Cole McKeown12.24c PRSDHuronApr 24Huron Invite
10.7Malyki Herbaugh12.34 PRSDNorth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
View full rankings...
200 Meters
1.8Justin Juniel24.30 PRSDSt. Thomas More CatholicMay 01West River Middle School Invitational
2.8Aiden Savage24.33 PRSDHot SpringsMay 01West River Middle School Invitational
3.8Jesse Williams24.66 PRSDSouth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
4.8Ridge Inhofer24.75 PRSDSturgis WilliamsApr 272018 BHC Middle School Meet
5.8Matthew Werner25.04 PRSDSouthwest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
6.8Michael Morin25.12 PRSDDouglasMay 152018 Last Chance Meet
7.7Killian Peterson25.41 PRSDWest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
8.8Malcom Heathershaw25.42 PRSDWallApr 20Wall Invitational
8Vick Becker25.42 PRSDGeorgia MorseMay 01West River Middle School Invitational
10.8Dalton Dockter25.50 PRSDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
View full rankings...
400 Meters
1.8Aiden Savage54.37 PRSDHot SpringsMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
2.8Michael Morin54.58 PRSDDouglasMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
3.8Joey Cole55.07 PRSDWinnerMay 26SDHSAA Class A State Track & Field Meet
4.8Ridge Inhofer55.62 PRSDSturgis WilliamsMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
5.8Jesse Williams55.82SDSouth (Rapid City)May 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
6.8William Williams56.01 PRSDSpearfishMay 01West River Middle School Invitational
7.8Aidan McCarty56.04 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
8.8Matthew Werner57.06 PRSDSouthwest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
9.7Blake Boyster57.15 PRSDHermosaMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
10.8Trey Herrboldt57.18 PRSDSt. Thomas More CatholicMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.8Taylor Tallon2:17.14 PRSDHill CityMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
2.8Tyler Borchgrevink2:17.64 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
3.8Keenan Urdiales2:17.99 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
4.8Drason Craig2:19.65 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
5.7Mason Heath2:21.03 PRSDBennett CountyMay 04Valentine Invite
6.7Adam Engler2:22.18 PRSDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
7.7Simeon Birnbaum2:23.26 PRSDRapid City ChristianMay 11Western Great Plains Conference Track and Field Meet
8.7David Miller2:23.32 PRSDSouth (Rapid City)May 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
9.8Trevin Black Bear2:23.7h PRSDGeorgia MorseApr 24Huron Invite
10.8Pierce Sword2:23.78 PRSDHot SpringsMay 08Rapid City Qualifier
View full rankings...
1600 Meters
1.8Yohannes Peterson4:58.56 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
2.7Simeon Birnbaum4:59.5h PRSDRapid City ChristianMay 17SDHSAA Region 8A Track & Field Meet
3.8Tyler Borchgrevink5:00.40 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
4.8Taylor Tallon5:05.47 PRSDHill CityMay 01West River Middle School Invitational
5.7Mason Heath5:07.8h PRSDBennett CountyMay 17SDHSAA Region 7A Track & Field Meet
6.7Sawyer Clarkson5:09.38 PRSDBelle FourcheMay 01West River Middle School Invitational
7.8Cole Hockenbary5:11.6h PRSDBelle FourcheMay 17SDHSAA Region 8A Track & Field Meet
8.-Daniel Aroyoa5:13.9h PRSDJames Valley ChristianApr 24Huron Invite
9.8Alexander Otten5:15.97 PRSDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
10.8Pierce Sword5:16.25 PRSDHot SpringsMay 08Rapid City Qualifier
View full rankings...
3200 Meters
1.7Sawyer Clarkson10:39.63 PRSDBelle FourcheMay 17SDHSAA Region 8A Track & Field Meet
2.7Simeon Birnbaum10:54.31 PRSDRapid City ChristianMay 08Rapid City Qualifier
3.7Jon Suarez11:02.20 PRSDNorth (Rapid City)May 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
4.8Tyler Borchgrevink11:09.54 PRSDSpearfishApr 192018 Lead-Dwd MS Invite
5.8Yohannes Peterson11:16.27 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
6.8Keenan Urdiales11:18.70 PRSDSpearfishMay 01West River Middle School Invitational
7.8Taylor Tallon11:18.78 PRSDHill CityMay 17SDHSAA Region 8A Track & Field Meet
8.8Preston Drew11:31.4h PRSDCusterMay 11Black Hills Conference Track & Field Meet
9.8Sterling Bastian11:44.72 PRSDHot SpringsMay 01West River Middle School Invitational
10.8Pierce Sword11:47.88 PRSDHot SpringsApr 12Rapid City's Track-O-Rama
View full rankings...
200m Hurdles - 30"
1.8Aiden Savage27.44 PRSDHot SpringsMay 01West River Middle School Invitational
2.8Levi Main28.46 PRSDHill CityMay 01West River Middle School Invitational
3.8Devyn Born29.65 PRSDDouglasMay 01West River Middle School Invitational
4.8Jacob Kuyper29.86 PRSDSouthwest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
5.8Drason Craig29.87 PRSDSpearfishMay 01West River Middle School Invitational
6.7Malyki Herbaugh29.95 PRSDNorth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
7.8Keaton Fierro30.03 PRSDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
8.8Tanner Lunders30.53 PRSDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
9.8Macale Fischer30.59 PRSDSpearfishMay 01West River Middle School Invitational
10.8Kurtis Hafer30.74 PRSDWest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.Trace Trainor
Trey Herrboldt
Jed Sullivan
Justin Juniel
47.41SDSt. Thomas More CatholicMay 01West River Middle School Invitational
2.Turner Starr
Michael Boddicker
Spencer Letellier
Vick Becker
47.89SDGeorgia MorseMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
3.Matthew Werner
Alex Trohkimoinen
Gabriel Marchiando
Nathaniel Swanson
48.76SDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
4.Caleb Pilatos
Carson Pankratz
Walker Vlietstra
Ridge Inhofer
49.00SDSturgis WilliamsMay 01West River Middle School Invitational
5.Relay Team49.52SDBrandon ValleyMay 05Howard Wood Dakota Relays
6.Relay Team49.74cSDHuronApr 24Huron Invite
7.Relay Team49.81SDPatrick HenryMay 05Howard Wood Dakota Relays
8.Cayden Wolfe
Ethan Jensen
Wyatt Keegan
Aiden Giffin
49.90SDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
9.Relay Team49.98SDGeorge McGovernMay 05Howard Wood Dakota Relays
10.Relay Team50.14SDEdisonMay 05Howard Wood Dakota Relays
View full rankings...
4x200 Relay
1.Spencer Letellier
Turner Starr
Michael Boddicker
Vick Becker
1:43.60SDGeorgia MorseMay 01West River Middle School Invitational
2.Brian Mayo
Jesse Williams
Joshua Wesner
Jace Johnson
1:43.99SDSouth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
3.Gavin Smith
Carson Pankratz
Walker Vlietstra
Ridge Inhofer
1:44.30SDSturgis WilliamsApr 272018 BHC Middle School Meet
4.Bryce Ackerman
Zander Brost
AJ Veldman
Peyton Millis
1:44.32SDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
5.Relay Team1:47.2hSDHuronApr 24Huron Invite
Alex Trohkimoinen
Gabriel Marchiando
Blake Schmidt
Nathaniel Swanson
1:47.20SDSouthwest (Rapid City)May 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
7.Dalton Dockter
Miles Johnson
James Meyer
Cade Sobczak
1:47.26SDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
8.Devyn Born
Payton DeWitt
Wyatt Pettyjohn
Dee Wilcken
1:48.29SDDouglasApr 272018 BHC Middle School Meet
9.David Rollison
Blake Bultler
Carter Broers
Druw Fredericksen
1:50.23SDDakota ValleyApr 12Sioux City Relays (MS)
10.Cameron Maciejewski
Matt Close
Caleb Rickenbach
Aiden Savage
1:50.92SDHot SpringsApr 272018 BHC Middle School Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Bryce Ackerman
Drason Craig
Peyton Millis
Aidan McCarty
3:54.58SDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
2.Trace Trainor
Jed Sullivan
Trey Herrboldt
Justin Juniel
3:58.78SDSt. Thomas More CatholicMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
3.Vick Becker
Trevin Black Bear
Canyon Jones
Isaak Rombough
4:02.02SDGeorgia MorseMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
4.Levi Main
Jovani Sanchez
Kobi Main
Willy Walther
4:03.66SDHill CityMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
5.Walker Vlietstra
Raymond Henderson
Paul Pulling
Devon Dubray
4:05.29SDSturgis WilliamsMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
6.Gage Tennyson
Tony Plaisted
Dossen Elmore
Preston Drew
4:15.28SDCusterMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
7.Payton DeWitt
Tyler Wight
Colin Gholson
Nickolai Lunde
4:17.19SDDouglasMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
8.Relay Team4:17.9hSDMitchellApr 24Huron Invite
9.Relay Team4:20.0hSDHuronApr 24Huron Invite
10.Austin Jewett
Devin Nowowiejski
Nic Lambert
Sawyer Clarkson
4:25.19SDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
View full rankings...
Shot Put - 8lb
1.8AJ Veldman39' 9.25 PRSDSpearfishApr 272018 BHC Middle School Meet
2.8Aidan McCarty38' 4 PRSDSpearfishApr 192018 Lead-Dwd MS Invite
3.7Jason Maciejczak38' 0 PRSDDouglasApr 272018 BHC Middle School Meet
4.7Isaiah Lahoe37' 2 PRSDSpearfishApr 272018 BHC Middle School Meet
5.7Braedon Foster37' 1.5 PRSDGeorgia MorseMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
6.8Brooks Clooten37' 1 PRSDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
7.8Devin Torres36' 0 PRSDDouglasApr 272018 BHC Middle School Meet
8.8Sawyer Holzer35' 6.25 PRSDSturgis WilliamsApr 272018 BHC Middle School Meet
9.8Ayden Wrisley35' 6 PRSDSpearfishApr 272018 BHC Middle School Meet
10.8Jevon McNabb34' 6.25 PRSDSouthwest (Rapid City)May 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
View full rankings...
Discus - 1kg
1.8Bryce Ackerman142' 2 PRSDSpearfishMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
2.8Dossen Elmore116' 4 PRSDCusterMay 01West River Middle School Invitational
3.-Aaron Campbell115' 10 PRSDHuronApr 24Huron Invite
8Jevon McNabb115' 10 PRSDSouthwest (Rapid City)May 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
5.7Jason Maciejczak113' 1 PRSDDouglasApr 272018 BHC Middle School Meet
6.8Sawyer Holzer109' 4 PRSDSturgis WilliamsMay 052018 Jeff Smit Memorial Invitational
7.-Brock Longville107' 1 PRSDHuronApr 24Huron Invite
8.-Ryan Chapman106' 8 PRSDMitchellApr 24Huron Invite
9.8Carson Diedrich102' 1SDSpearfishApr 122018 Custer Junior High Invite
10.8Daman Aguilar101' 1 PRSDSouth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
View full rankings...
High Jump
1.8Alex Trohkimoinen5' 10.25 PRSDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
2.8Caden Gortmaker5' 8 PRSDMillerMay 17SDHSAA Region 6A Track & Field Meet
3.7Lincoln Kienholz5' 6 PRSDGeorgia MorseMay 01West River Middle School Invitational
8Elijah Peterson5' 6 PRSDWinnerMay 17SDHSAA Region 7A Track & Field Meet
5.8Hunter Cherveny5' 4 PRSDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
8Coy Determan5' 4 PRSDGregoryMay 08SESD Conference Meet
8Caleb Pilatos5' 4 PRSDSturgis WilliamsApr 192018 Lead-Dwd MS Invite
8.8Aidan McCarty5' 3 PRSDSpearfishApr 272018 BHC Middle School Meet
9.8Jeren Ennen5' 2 PRSDWest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
8Blake Schmidt5' 2SDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
8Vick Becker5' 2SDGeorgia MorseMay 01West River Middle School Invitational
8Lathan Prince5' 2 PRSDStanley CountyMay 17SDHSAA Region 6A Track & Field Meet
-Zach Moe5' 2 PRSDHuronApr 24Huron Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.8Talon Trogstad9' 9 PRSDLemmonMay 17SDHSAA Region 8B Track & Field Meet
2.8Steven DeGeest9' 0 PRSDHuronApr 24Huron Invite
3.8Cord Beer8' 6 PRSDLemmonMay 08Bowman County Invite
8Asiah Gibson8' 6 PRSDHuronApr 24Huron Invite
5.-Jackson Bowes7' 0 PRSDHuronApr 24Huron Invite
7Dylan Lichty7' 0 PRSDHuronApr 24Huron Invite
7.7Ty Zell6' 6 PRSDHuronApr 24Huron Invite
-Ryan Krall6' 6 PRSDMitchellApr 24Huron Invite
-Ryan Nielson6' 6 PRSDHuronApr 24Huron Invite
-Seth Deuter6' 6 PRSDMitchellApr 24Huron Invite
View full rankings...
Long Jump
1.8Aiden Giffin19' 2 PRSDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
2.8Jeren Ennen18' 9 PRSDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
3.8AJ Veldman18' 1 PRSDSpearfishApr 192018 Lead-Dwd MS Invite
7Trevor Werdel18' 1 PRSDMillerMay 17SDHSAA Region 6A Track & Field Meet
5.8Caden Gortmaker17' 11.5 PRSDMillerMay 17SDHSAA Region 6A Track & Field Meet
6.8Gage Tennyson17' 5.5 PRSDCusterMay 01West River Middle School Invitational
7.8Malcom Heathershaw17' 4.5 PRSDWallMay 11Western Great Plains Conference Track and Field Meet
8.8Michael Boddicker17' 0 PRSDGeorgia MorseApr 24Huron Invite
-Edwin Carrilo17' 0 PRSDHuronApr 24Huron Invite
8Cayden Wolfe17' 0 PRSDBelle FourcheApr 192018 Lead-Dwd MS Invite
View full rankings...
Triple Jump
1.8Eli Hemmen38' 0 PRSDSouth (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
2.8Jeren Ennen37' 5 PRSDWest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
3.8Caden Gortmaker36' 10.75 PRSDMillerMay 17SDHSAA Region 6A Track & Field Meet
4.8Kadin Nelson36' 3 PRSDSouthwest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
5.8Aiden Boechler36' 1 PRSDSouth (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
6.8Gavin Smith35' 9.5 PRSDSturgis WilliamsMay 01West River Middle School Invitational
7.8Aiden Giffin35' 8.25 PRSDBelle FourcheApr 272018 BHC Middle School Meet
8.8Blake Schmidt35' 6.5 PRSDSouthwest (Rapid City)May 08Rapid City Middle School All-City Invite
9.8James Meyer34' 7 PRSDWest (Rapid City)May 01West River Middle School Invitational
10.8Colten Smith34' 0 PRSDDouglasMay 01West River Middle School Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.