Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Charles Johnson10.67WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
2.12Micah Kinnunen10.82 PRWAHockinsonMay 10GSHL Sub District Track and Field Meet
3.10Deven Brown10.87WALindberghMay 11SPSL 2A Track and Field League Championships
4.12Ryan Tennant11.03ORSummitMay 105A-4 IMC District meet day 2
5.10Paine Smith11.23 PRWAMt SiMay 11Kingco Championships
6.12Briley Pull11.27ORWilsonApr 2154th Centennial Invitational
11Beau Franklin*11.27 PRWAHanfordMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
8.11Jake Follett11.32OROregon CityApr 06Titan Track Classic
9.12Israel Miles11.33 PROROregon CityApr 04Centennial and Central Catholic @ OC
10.11Calvin Brindle11.34 PRWALiberty (Issaquah)Mar 29Liberty @ Lake Washington
View full rankings...
200 Meters
1.12Charles Johnson21.48 PRWACheneyApr 11West Valley vs Cheney
2.12Micah Kinnunen*22.14 PRWAHockinsonMay 182A District 4 Championships
3.11Calvin Brindle22.53 PRWALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
4.12Briley Pull*22.70 PRORWilsonMay 19OSAA 6A State Championships
5.11Nathan Peak22.85 PRWAKentridgeApr 26Kentridge @ Auburn Mountainview
10Paine Smith22.85 PRWAMt SiMay 11Kingco Championships
7.11Jake Follett22.88 PROROregon CityApr 25David Douglas & Oregon City @ Reynolds
8.11Rylee Farrison22.92 PRWAWest SeattleApr 19Ingraham, W.Seattle, Garfield, Eastside
9.10Guiliani Roberti23.09ORLakeridgeMar 14Lakeridge and PDX Christian @ Oregon City
10.12Cory Taylor23.16 PR (1.1)ORLakeridgeMay 096A-4 TRL District Championship Day 1
View full rankings...
400 Meters
1.-Nijel Amos45.94 PROROregon TC EliteMar 2440th Annual Aztec Open and Invitational (Day 3)
2.12Charles Johnson50.13 PRWACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
3.9Denzel Pinto50.27 PRORWestviewMay 116A-2 Metro League Championship Day 2
4.11Rylee Farrison50.92 PRWAWest SeattleMay 163A/4A District 2 Championships - Day 1
5.12Nathan Fleck50.94 PRORHigh Performance WestApr 21Clackamas CC Cougar Open
6.12Luke George51.10 PRWAIssaquahApr 28Shoreline Invitational (COED)
7.12Chad Ford51.71 PRORSummitMay 03Bend City Championships
8.10Andrew McDade51.77 PRORTualatinApr 18SMA, Tualatin @ Sherwood
9.12Briley Pull51.96ORWilsonMay 116A-1 PIL District Championship
10.11Nathan Peak52.08 PRWAKentridgeMay 09NPSL Day 1
View full rankings...
800 Meters
1.19+Harun Abda1:48.18OROregon TC EliteApr 2160th Annual Mt. SAC Relays (College/Elite Day 3)
2.-Hans Roelle1:50.00 PRORTeam Run EugeneMay 12Portland Twilight
3.19+Stephan Bullard1:50.43ORTeam Run EugeneMay 12Portland Twilight
4.12Luke George1:51.01 PRWAIssaquahMay 03Issaquah @ Inglemoor
5.19+Matthew Palmer1:51.44 PRORJacuzzi Boys Athletic ClubMay 12Portland Twilight
6.12Nathan Fleck1:53.73ORHigh Performance WestApr 21Clackamas CC Cougar Open
7.-Tony Clement1:53.74 PRORTeam Run EugeneMay 12Portland Twilight
8.10Brian Martinez1:54.18 PRWATahomaMay 174A WCD III Championships
9.-Luke Rucks1:56.73 PRORJacuzzi Boys Athletic ClubApr 21Clackamas CC Cougar Open
10.12Chad Ford*1:57.55 PRORSummitMay 19OSAA 5A State Championships
View full rankings...
1500 Meters
1.19+Ryan Hill3:39.62ORBowerman TrackApr 20Bryan Clay Invitational (Day 2)
2.12Luke George3:54.70 PRWAIssaquahApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
3.19+Daniel Kremske3:57.26ORTeam Run EugeneMay 12Portland Twilight
4.10Brian Martinez4:02.04 PRWATahomaApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
5.12Chad Ford4:08.07 PRORSummitApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
6.12Deklan Humble4:09.41 PRUnattachedMay 12Portland Twilight
7.11Chandler Nill4:14.76 PRWATahomaApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
8.9Evan Gonzalez4:15.32 PRORSouth SalemApr 14Oregon Relays
9.12Shane Davis4:17.28 PRORYamhill-CarltonApr 27Stayton Twilight
10.8John Schuler*4:17.46 PRORWest Hills ChristianMay 24Oregon Middle School Meet of Champions
View full rankings...
1600 Meters
1.12Luke George4:06.09 PRWAIssaquahMay 11Kingco Championships
2.10Brian Martinez4:17.79 PRWATahomaMar 31Liberty Invite
3.12Brayden Schultz4:24.78 PRWAInglemoorMay 11Kingco Championships
4.12Andrew Simon4:25.26 PRWACentral KitsapMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
5.11George Cretu4:25.63WARedmondMay 11Kingco Championships
6.11Chandler Nill4:29.22 PRWATahomaApr 14Pasco Invitational
7.10Logan Hanrahan4:29.28 PRWAAnacortesApr 14Terrace Invite
8.11Tyler Tanta4:34.03 PRWAGlacier PeakMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
9.9Elian Joseph4:35.03 PRWALakeside (Seattle)Apr 28Shoreline Invitational (COED)
10.11Ben Heagler4:36.89 PRWAShorewoodApr 26Shorewood vs. Marysville-Getchell, Mountlake Terrace @ Shoreline Stadium
View full rankings...
3000 Meters
1.12Deklan Humble8:52.83 PRORJesuitApr 14Oregon Relays
2.11Ben Heagler9:05.37 PRWAShorewoodApr 14Oregon Relays
3.9Evan Gonzalez9:13.99 PRORSouth SalemMay 106A-5 Greater Valley Conference Championship Day 2
4.13-14Wesley Shipsey*9:22.91 PRORTigard Youth TrackMay 24Oregon Middle School Meet of Champions
5.13-14Logan Law*9:23.88 PRORTigard Youth TrackMay 24Oregon Middle School Meet of Champions
6.8John Schuler*9:25.23 PRORWest Hills ChristianMay 20CYO MOC Jesuit
7.10Carson Cummins9:30.14 PRORSunsetApr 06Chehalem Field and Track Classic
8.7Kellen Reed*9:30.57 PRORDuniwayMay 24Oregon Middle School Meet of Champions
9.13-14Mason Weisgerber*9:42.22 PRORTigard Youth TrackMay 24Oregon Middle School Meet of Champions
10.9Collin Beyer9:42.55 PRORSunsetMay 02Sunset @ Century
View full rankings...
3200 Meters
1.12Deklan Humble9:39.76 PRORJesuitApr 06Tiger Invite
2.12Brayden Schultz9:40.79 PRWAInglemoorApr 21Eason Invitational
3.11Ben Heagler*9:41.82 PRWAShorewoodMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
4.11Tyler Tanta*9:45.26 PRWAGlacier PeakMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
5.10Brian Martinez9:45.41 PRWATahomaApr 19Tahoma @ Decatur
6.11George Cretu9:46.98WARedmondMay 11Kingco Championships
7.12Andrew Simon9:49.16 PRWACentral KitsapMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
8.11Chandler Nill9:55.47WATahomaApr 19Tahoma @ Decatur
9.10Gannon Forsberg10:01.01 PRWABellevueMay 11Kingco Championships
10.12Christopher Urakawa10:02.01 PRWASelahApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
View full rankings...
5000 Meters
1.19+Evan Jager13:24.77 PRORBowerman TrackApr 19Bryan Clay Invitational (Day 1)
2.12Jamin King15:03.71 PRWAClub NorthwestMay 12Portland Twilight
3.19+Patrick Reaves15:04.60 PRORBowerman TrackMay 12Portland Twilight
4.-Bobby Baraldi15:04.66 PRWAClub NorthwestMay 12Portland Twilight
5.19+Nick Welch15:09.07WAClub NorthwestMay 12Portland Twilight
6.19+Joshua Sanchez15:09.55 PRORBowerman TrackApr 21Clackamas CC Cougar Open
7.-Andrew Wise15:11.72 PRWAClub NorthwestApr 19Bryan Clay Invitational (Day 1)
8.19+Jared Moore15:15.81 PRWAClub NorthwestMay 12Portland Twilight
9.19+Craig Godwin16:23.07 PRORBowerman TrackApr 21Clackamas CC Cougar Open
10.19+Peter Oviatt17:34.14 PRWAWhatcom TesseractFeb 17Hub City Last Chance Open
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12David Njeri14.30 PRWAWoodrow WilsonMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
2.12Koby Okezie14.47 PRWATodd BeamerMay 09NPSL Day 1
3.12Israel Miles14.81 PROROregon CityApr 06Titan Track Classic
4.11Beau Franklin15.02WAHanfordMay 03MCC #4 Chiawana/Hanford @ Southridge
5.12Zack Jansky15.07 PRORJesuitMay 116A-2 Metro League Championship Day 2
6.11Collin Bracken15.35 PRORLake OswegoApr 2154th Centennial Invitational
7.12William Sun15.45 PRWACamasMay 10GSHL 3A/4A District Track and Field Meet
8.12Mitchell Burton15.46 PRORSummitMay 105A-4 IMC District meet day 2
9.11Jalen Hale15.73 PR (1.9)ORTualatinMay 096A-4 TRL District Championship Day 1
10.12Donovan Henderson15.89WABonney LakeApr 19Bethel, Lakes, @ Bonney Lake
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Koby Okezie38.30 PRWATodd BeamerMay 174A WCD III Championships
2.12David Njeri*38.77WAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.12Zack Jansky39.34 PRORJesuitMay 116A-2 Metro League Championship Day 2
4.12Israel Miles39.60 PROROregon CityApr 06Titan Track Classic
5.12William Sun39.86 PRWACamasMay 174A WCD III Championships
6.11Collin Bracken40.18 PRORLake OswegoApr 14Oregon Relays
7.11Beau Franklin40.41WAHanfordApr 18MCC #2 - Kennewick, Hanford @ WW
8.12Mitchell Burton*40.78 PRORSummitMay 19OSAA 5A State Championships
9.10Teagun Holycross41.69 PRIDPriest River LamannaApr 27Timberlake Invitational
10.10Kian Dougherty*41.76 PRWANorth KitsapMay 192A WCD III Championships
View full rankings...
3k Steeplechase
1.19+Lucas Updike9:02.31ORTeam Run EugeneMay 12Portland Twilight
2.-Andrew Wise9:51.65 PRWAClub NorthwestApr 20Beach Invitational (Day 1)
View full rankings...
4x100 Relay
1.Kyron Albright
Alex Wesley
Hunter Reeve
D'anthony Harrel
50.01ORBeaverton Youth TrackMay 12ICS USATF Developmental Meet
2.Jeremiah Davis
Isaiah Davis
Cole Riley
Joshua Butler*
52.09WAFederal Way TrackMay 19Bremerton Jaguars' Annual Track Meet
3.Josiah Manning
Preston Reid
Sam Frantz
Solon Sanders
53.42ORInner City SteppersMay 05Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
4.Aiden Lopez
Chase Bradshaw
Kobe Mendez
Zachary Klein
55.27ORTigard Youth TrackApr 28BYTC Blast
5.Amiri Horn
Thaddeus Pruitt III
Nathaniel Tripp Folsom
William Ward
1:00.37ORAlbina RoadrunnersApr 21ICS USATF Developmental Meet
6.Jazon Clement
Ashton Moore
Luke Valdez
Ethan Douglass
1:01.20ORSherwood TrackMay 12ICS USATF Developmental Meet
7.Johnnie Welborne iii
Immanual Mccants
William Hawkins
Isaiah Cadengo*
1:04.06WABremerton JaguarsMay 19Bremerton Jaguars' Annual Track Meet
8.John Bateman
Milo Kurtz
Andrew Lovely
Sawyer Schaap
1:05.48ORSalem TrackMay 12ICS USATF Developmental Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Logan Law
Koby Kessler
Wesley Shipsey
Mason Weisgerber
4:16.14ORTigard Youth TrackMay 12ICS USATF Developmental Meet
2.Alex Wesley
Kyron Albright
Hunter Reeve
Thomas Brownell
4:21.52ORBeaverton Youth TrackMay 12ICS USATF Developmental Meet
3.Justin Temple Jr
ISAIAH Cunningham
Kaden Rolfsness
Isiah Lucas-Jones
4:40.47WATeam Blackout Elite TrackApr 28BYTC Blast
4.Phillipe Gerlach
LaMarcus Bell
Jayden Robinson
Jamear Shambry
5:32.21ORInner City SteppersMay 12ICS USATF Developmental Meet
View full rankings...
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Relay Team11:32.0hORSherwood TrackMar 03Teddy Twilight
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.10Trey Knight*63' 5 PRWARidgefieldMay 182A District 4 Championships
2.12Noah Turnbull54' 8 PRORSummitApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
3.9Aiden Paul52' 1.5 PRORWest AlbanyMay 02North Salem, Sprague, West Salem, West Albany and McNary
4.15-16Noah Culbertson50' 5.5 PRORSherwood TrackMay 05Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
5.9Henry Buckles48' 0 PRORHood River ValleyMay 105A-5 CRC District Championships
6.10Victor Naumov43' 9WAUnionMar 24Tiger Invite
7.10Benjamin Hayes43' 8 PRORAmityApr 14Meet of Champions
8.10Daniel Coppedge39' 11 PRORCleveland (OR)May 116A-1 PIL District Championship
9.10Arthur Katahdin38' 7.25 PRORMilwaukieMay 02Rex Putnam, Milwaukie @ Sandy
10.10Parker Williams38' 2 PRORLake OswegoMay 02Newberg, Tualatin @ Lake Oswego
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.19+Justin Ramirez190' 7 PRIDIron Wood TCApr 15Hartnell Spring Fling
2.10Trey Knight187' 6 PRWARidgefieldApr 182A GSHL CR, MM @ Ridgefield
3.12Noah Turnbull170' 2 PRORSummitApr 21Summit Invitational
4.9Aiden Paul*151' 9 PRORWest AlbanyMay 19OSAA 6A State Championships
5.9Henry Buckles*150' 2 PRORHood River ValleyMay 19OSAA 5A State Championships
6.10Victor Naumov141' 10 PRWAUnionMar 24Tiger Invite
7.10Benjamin Hayes125' 6 PRORAmityApr 14Meet of Champions
8.10Daniel Coppedge123' 7 PRORCleveland (OR)Mar 20PIL Franklin, Cleveland @ Wilson
9.15-16Noah Culbertson117' 9ORSherwood TrackMay 05Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
10.10Parker Williams115' 7 PRORLake OswegoMay 096A-4 TRL District Championship Day 1
View full rankings...
Javelin - 800g
1.19+Timothy VanLiew233' 6.75IDIron Wood TCApr 20Beach Invitational (Day 1)
2.11Jalen Hale*178' 8 PRORTualatinMay 19OSAA 6A State Championships
3.15-16Asher Krauel153' 4 PRORSherwood TrackMay 12ICS USATF Developmental Meet
4.17-18Jaydan Gray134' 2ORThurston Field and Track ClubApr 21ICS USATF Developmental Meet
5.10Benjamin Hayes132' 4 PRORAmityMar 22WVL Icebreaker
6.-Roger Smith126' 5 PRORPortland Masters TrackApr 21Clackamas CC Cougar Open
7.11Peyton Allworth126' 2 PRORLake OswegoMay 096A-4 TRL District Championship Day 1
8.10Arthur Katahdin118' 2 PRORMilwaukieMar 16Cotton Invitational
9.10Daniel Coppedge107' 9ORCleveland (OR)Apr 25PIL - Cleveland, Jefferson @ Lincoln
12Anthony Jackson107' 9 PRWASouthridgeMar 312nd Annual Clay Lewis Invite
15-16Connor Henderson107' 9 PRORTigard Youth TrackMay 05Sherwood Youth Track Club "Ice Breaker"
View full rankings...
High Jump
1.19+Kyley Johnson6' 6.75ORBowerman TrackApr 06John Knight Twilight
2.9Nathan Atkinson Jr5' 10 PRWAClover ParkMay 05Freshman Invitational
3.10Arthur Katahdin5' 6 PRORMilwaukieMar 16Cotton Invitational
10Duncan Taft5' 6ORTualatinApr 21Wilsonville Invitational
10Jay Park5' 6WABellevueApr 04Bellevue/Interlake @ Sammamish HS
10Cooper Claxton5' 6 PRWADecaturMar 31Decatur Frosh/Soph Invite
7.19+Brian Coushay5' 5 PRORPortland Masters TrackApr 21Clackamas CC Cougar Open
8.8Declan Wark5' 4 PRORDuniwayApr 05MVCC @ Duniway (Neil Armstrong, North Marion)
9Charles Verkamp5' 4ORSherwoodApr 04 Lakeridge, Sherwood @Newberg
11Jalen Hale5' 4 PRORTualatinApr 11Lakeridge, West Linn, at Tualatin
View full rankings...
Pole Vault
1.12Lukas Weinbach14' 10 PRORLincolnApr 25PIL - Cleveland, Jefferson @ Lincoln
2.12Losha Schroeder14' 6 PRWAEastmontApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
3.11Peyton Allworth14' 3 PRORLake OswegoMay 096A-4 TRL District Championship Day 1
4.10Arthur Katahdin13' 9 PRORMilwaukieMay 115A-1 NWOC District Championships
5.9Mason McVey13' 0 PRWABishop BlanchetMay 03Nathan Hale/Bishop Blanchet/Ballard
6.12Jackson Hill12' 6 PRORDamascus ChristianMay 121A-1 Casco/Valley 10 District Championships
7.10Tobin Henson11' 0 PRWAEastmontApr 24Wenatchee JV Invitational
8.9Luis Diaz10' 6 PRORLa PineApr 18Pleasant Hill & Creswell @ La Pine
9.11Sebastian Alfonso10' 0WALakeside (Seattle)Mar 22Ingraham, O'Dea, HNA. Lakeside
10.9Ayden Quintanilla7' 6 PRORMountainsideApr 25JV Invite
View full rankings...
Long Jump
1.12Ryan Tennant23' 9 PRORSummitMay 095A-4 IMC District meet day 1
2.11Jake Follett22' 11.75OROregon CityApr 21Eason Invitational
3.12Jacob White22' 11.5WAMt SpokaneApr 14Pasco Invitational
4.12Robert Say22' 8 PRWATahomaMay 09NPSL Day 1
5.11Collin Bracken*22' 6 PR (2.2)ORLake OswegoMay 19OSAA 6A State Championships
12David Njeri22' 6 PRWAWoodrow WilsonMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
7.12Cory Taylor22' 1.25 PRORLakeridgeMay 02Lakeridge & St. Marys @ Tigard
8.12Donovan Henderson22' 0 PRWABonney LakeMar 24Kent-Meridian Invitational
9.FrJaylen Taylor21' 6.75 PR (.0)WAWashingtonApr 19Pacific Coast Intercollegiate
10.11Calvin Brindle21' 3.75 PRWALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
View full rankings...
Triple Jump
1.FrJaylen Taylor49' 8.75 PR (3.2)WAWashingtonMay 13Pac-12 Outdoor Track & Field Championships
2.12David Njeri*47' 2.5WAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.12Robert Say47' 1.75 PRWATahomaApr 14Pasco Invitational
4.12Jacob White46' 8 PRWAMt SpokaneApr 14Pasco Invitational
5.12Donovan Henderson46' 4 PRWABonney LakeMay 12PCL 3A Championships, Day 2
6.12Ryan Tennant46' 2 PRORSummitApr 04Summit @ Redmond
7.12Deon Durr44' 8.75WAEmerald RidgeApr 18Emerald Ridge @ Sumner
8.11Zion Jackson43' 11 PRWALewis and ClarkMar 27Who Runs the City
9.11Jake Follett*43' 7.25 PR (.0)OROregon CityMay 19OSAA 6A State Championships
10.12Cooper Mclntosh-Nelson42' 0.75 PRORLakeridgeMay 096A-4 TRL District Championship Day 1
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.-Colin Dunbar236' 5.75 PRIDIron Wood TCApr 20Beach Invitational (Day 1)
2.19+Sean Donnelly236' 1.75IDIron Wood TCApr 1960th Annual Mt. SAC Relays (College/Elite Day 1)
3.19+Edward Rowe50' 7 PRORPortland Masters TrackApr 21Clackamas CC Cougar Open
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.