Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Trevon Thompson10.64 PRFLLake GibsonMar 03Bob English Classic Relays
2.12Larry Grier10.67 PR (1.5)FLRainesApr 25FHSAA 2A Region 1
3.11Marlon Brooks10.80 PR (2.1)FLRainesMar 10Donell Butler Relays
4.10Maurice Dawson10.84 PR (4.5)FLFirst CoastMar 24FSU Relays
5.11Henri Gainer10.96 PR (1.5)FLArnoldApr 25FHSAA 2A Region 1
6.19+Dondra Swint11.15 (-1.5)FLFast Lane TCJun 16Sunshine State Games
17-18Trevon Peterson11.15 PR (1.9)FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
8.17-18Tyrice Peterson11.21 PR (1.7)FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
9.17-18Greg Brooks11.35 PR (2.3)FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
10.Andre Bell11.42 PR (5.3)FLBlazin' RavenzApr 15Florida Elite Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.11Marlon Brooks21.27 (2.8)FLRainesMay 05FHSAA 2A State Track & Field Championships
2.12Larry Grier21.56 PR (3.8)FLRainesMar 17Bob Hayes HS Invitational
3.19+Dondra Swint21.82 PR (-.1)FLFast Lane TCJun 16Sunshine State Games
4.12Trevon Thompson22.18 PRFLLake GibsonMar 17Polk County Invitational
5.17-18Trevon Peterson22.23 PR (.0)FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
6.Henri Gainer22.36 PR (.6)FLShaldera Track ClubJun 222018 Regional 9 Qualifier
7.17-18Aaron Bell22.56 (-1.6)FLEpitomeJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
8.10Maurice Dawson22.59 PRFLFirst CoastFeb 24Coach Mac & Brown Saints Open
9.17-18Greg Brooks22.68 PR (-.2)FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
10.17-18Jalen Chance22.72 PR (-1.6)FLEpitomeJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.17-18Aaron Bell50.89 PRFLEpitomeJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
2.17-18DeJohn Davis51.02 PRFLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
3.15-16Warren Wilson51.36 PRFLGainesville StridersApr 15Florida Elite Invitational
4.13-14Darius Rainey51.44FLMy Brother's Keeper Track ClubAug 04AAU Junior Olympic Nationals
5.Ashard Allen51.89 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
6.Tyrese Allen52.00FLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
7.Robbie Wooden52.52FLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
8.13-14De'Quon King52.58 PRFLEpitomeJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
9.Talik Jeffers53.15FLRunning TigersJun 222018 Regional 9 Qualifier
10.Jerry Philippe53.35 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
View full rankings...
800 Meters
1.Sukeil Foucha1:55.47 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
2.13-14Darius Rainey1:58.61 PRFLMy Brother's Keeper Track ClubAug 04AAU Junior Olympic Nationals
3.Ashard Allen1:59.60 PRFLOvertake TrackAug 04AAU Junior Olympic Nationals
4.15-16Laduarus Tellis2:05.15FLPolk County EliteFeb 10North Florida Season Opener
5.-Kaden Jones2:05.55 PRFLShaldera Track ClubJun 222018 Regional 9 Qualifier
6.15-16Humberto Rameriez2:07.76 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
7.15-16Warren Wilson2:07.95 PRFLGainesville StridersApr 15Florida Elite Invitational
15-16Jayden Gethers2:07.95FLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
9.Andrew Knight2:08.89 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
10.17-18Anthony Barney2:10.19 PRFLEpitomeJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.15-16Humberto Rameriez4:58.29 PRFLOvertake TrackFeb 03Broward Elite Athletic Club Indoor/Outdoor Preseason Showcase
2.13-14David Wilbon6:03.19 PRFLGainesville StridersFeb 17Youth Track and Field Kick Off Classic
3.11-12Amir Morris6:05.24 PRFLGainesville StridersFeb 17Youth Track and Field Kick Off Classic
4.13-14Tyjah Edwards6:21.25 PRFLGainesville StridersFeb 17Youth Track and Field Kick Off Classic
5.13-14Malik Edwards6:31.30 PRFLGainesville StridersFeb 17Youth Track and Field Kick Off Classic
6.9-10Edward Cunningham7:09.18 PRFLGainesville StridersFeb 17Youth Track and Field Kick Off Classic
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.Alexander Shields14.24 PR (-.8)FLFuture Stars AthleticJun 17New Balance Nationals Outdoor
2.10Deylynd Grant14.49 PR (1.6)UnattachedJul 29USATF Hershey National Junior Olympic Championships
3.Jerry Philippe14.75 (.2)FLOvertake TrackAug 04AAU Junior Olympic Nationals
4.17-18Trent Barnecott16.04 PR (.5)FLThin Air VaultJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.11-12Relay Team43.03FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
2.Jameli Thomas
Jerry Philippe
Mallakhi Harrigan
Nathan Metelus
44.08FLOvertake TrackAug 04AAU Junior Olympic Nationals
3.Anias Williams
Antonio Durant
Brent Clark
Jamal Henderson
47.35FLPeak Performance GainesvilleApr 28Stars of Tomorrow Track and Field Carnival
4.Relay Team53.85FLBlazin' RavenzJun 222018 Regional 9 Qualifier
5.Malik Edwards
Robert Saunders
Travis Richardson
Tyjah Edwards
58.80FLGainesville StridersApr 28Stars of Tomorrow Track and Field Carnival
6.Relay Team59.41FLGolden Elite TrackJun 222018 Regional 9 Qualifier
View full rankings...
4x400 Relay
1.Ashard Allen
Humberto Rameriez
Jameli Thomas
Jayden Gethers
3:24.14FLOvertake TrackAug 04AAU Junior Olympic Nationals
2.Maurion Watkins
De'Quon King
Evan Brown
Jadon Rowe
3:26.15FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
3.David Wilbon
Malik Edwards
Sheldon Wilkerson
Tyjah Edwards
4:45.63FLGainesville StridersApr 15Florida Elite Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.13-14Malik Golden45' 6.5 PRFLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
2.Nelson Vincent45' 0.5 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
3.15-16MIchael Trimble40' 0 PRFLEpitomeJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
4.17-18Trent Barnecott36' 3.5 PRFLThin Air VaultJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
5.Andre Bell33' 8 PRFLBlazin' RavenzJun 222018 Regional 9 Qualifier
6.15-16Tony Canfall33' 1.75 PRFLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
7.13-14Robert Saunders32' 3.75 PRFLGainesville StridersApr 28Stars of Tomorrow Track and Field Carnival
8.10Maurice Dawson31' 7.25FLFirst CoastFeb 27Mandarin HS Home Meet #2
9.Jamaal Griffin31' 0.75 PRFLBlazin' RavenzJun 222018 Regional 9 Qualifier
10.17-18Jordan Woods30' 9.25 PRFLEpitomeJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.13-14Malik Golden138' 7FLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
2.15-16MIchael Trimble119' 6.25FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
3.8Jaylon Glover103' 10.75 PRFLJus' Ryde Track ClubJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
4.Nelson Vincent102' 3.25 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
5.15-16Tony Canfall102' 2.75FLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
6.17-18Trent Barnecott89' 8.75 PRFLThin Air VaultJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
7.Ronelle Hylton86' 9.25 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
8.13-14Jordan Wimberly86' 5.75FLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
9.15-16Erico Golden81' 8FLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
10.Jamaal Griffin79' 9.75 PRFLBlazin' RavenzJun 222018 Regional 9 Qualifier
View full rankings...
High Jump
1.17-18Trent Barnecott6' 2.75 PRFLThin Air VaultJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
2.13-14Maurion Watkins5' 3.75 PRFLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
3.9-10Xavier Cotton4' 7 PRFLEpitomeJul 29USATF Hershey National Junior Olympic Championships
4.13-14Josiah Dunlap4' 6 PRFLShaldera Track ClubJun 222018 Regional 9 Qualifier
5.-Quentin Lewis-Wright4' 4 PRFLGolden Elite TrackJun 222018 Regional 9 Qualifier
6.13-14Jamarcus Parker4' 2FLBlazin' RavenzJun 222018 Regional 9 Qualifier
11-12Tyrek Gainey4' 2 PRFLBlazin' RavenzJun 222018 Regional 9 Qualifier
8.Antoneo Wilson3' 9.75 PRFLPeak Performance GainesvilleJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
11Geno Hall3' 9.75 PRFLPeak Performance GainesvilleJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
10.11-12Jalen Cooper3' 7.75 PRFLEpitomeJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.12Austin Thompson15' 7 PRFLTimber CreekApr 26FHSAA 4A Region 1
2.17-18Luke Arnold12' 5.5 PRFLThin Air VaultJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
3.15-16Kyle Murawski11' 11.75 PRFLThin Air VaultJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
4.15-16Dillon DeChristopher11' 7.75 PRFLThin Air VaultJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
5.10Oshny Leger10' 6 PRFLDr PhillipsFeb 09FTI-Flagler Pinnacle Classic
6.17-18Trent Barnecott8' 8.25 PRFLThin Air VaultJul 08USATF Region 4 Junior Olympic Championships
7.15-16Colin Galloway8' 6.25 PRFLThin Air VaultJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
View full rankings...
Long Jump
1.12Austin Thompson23' 1.5 PR (.4)FLTimber CreekMar 31Pepsi Florida Relays
2.Alexander Shields22' 1.75 PR (-1.2)FLFuture Stars AthleticJun 17New Balance Nationals Outdoor
3.17-18Jalen Chance21' 8.75FLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
4.Tyrese Allen21' 5 PRFLOvertake TrackJun 09Alabama State Games
5.19+Dondra Swint21' 1.25 PRFLFast Lane TCJun 16Sunshine State Games
6.17-18Trent Barnecott19' 9.75 PR (1.0)FLThin Air VaultJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
7.15-16Deylynd Grant19' 5.75 PRFLPeak Performance GainesvilleJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
8.Samari Smith19' 4.75 PRFLSt. Pete NitroJun 16Sunshine State Games
9.8Jaylon Glover19' 2.75FLJus' Ryde Track ClubJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
10.17-18Zireaus Odom19' 2 PRFLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
15-16Warren Wilson19' 2 PRFLGainesville StridersJun 02AAU Florida District Qualifier at Gainesville
View full rankings...
Triple Jump
1.17-18Jalen Chance44' 0.75 PRFLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
2.15-16Brent Clark39' 3.75 PRFLPeak Performance GainesvilleApr 28Stars of Tomorrow Track and Field Carnival
3.15-16Deylynd Grant37' 6 PRFLPeak Performance GainesvilleJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
4.17-18Zireaus Odom36' 11.75 PRFLEpitomeJun 17USATF Florida Association Junior Olympic Championships
5.Greg Curtis33' 6.75 PRFLPeak Performance GainesvilleJun 094th Annual Tallahassee Zoom Track Club Invitational
6.13-14David Wilbon32' 9.75 PRFLGainesville StridersJun 02AAU Florida District Qualifier at Gainesville
7.Deshawn Lang29' 4.75 PRFLPeak Performance GainesvilleApr 28Stars of Tomorrow Track and Field Carnival
8.13-14Tyjah Edwards25' 11.75 PRFLGainesville StridersApr 28Stars of Tomorrow Track and Field Carnival
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.