Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Brandon Keys11.18 PRMIChesaningMay 02Alma/Chesaning/Shepherd/Standish
2.12Caden Foster11.19 PRMIBreckenridgeMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
3.12Sam Forsyth11.22 PRMIChesaningMay 02Alma/Chesaning/Shepherd/Standish
4.11Trent Naragon11.34MIBirch RunMay 07Birch Run and frankenmuth
5.9Jacob Torrez11.35 PRMIAlmaMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
6.11Hunter Collins11.43 PRMIBreckenridgeMay 19MHSAA LP Region 38-4 @ Breckenridge
7.11Terryon Liddell11.46 PRMISaginaw Swan ValleyApr 11TVC Crossover Caro/St.Louis at Swan Valley
8.12Brett Peterson11.50 PRMIEssexville GarberMay 14Bay County Championship reschedule
9.12Kyler Salo11.51MIHemlockMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
10.9Daniel Barger11.54 PRMIFrankenmuthMay 07Birch Run and frankenmuth
View full rankings...
200 Meters
1.12Sam Forsyth22.32 PRMIChesaningMay 02Alma/Chesaning/Shepherd/Standish
2.12Caden Foster22.74 PRMIBreckenridgeApr 20Ithaca Blue & Gold Invitational
3.12Kyler Salo22.86 PRMIHemlockMay 09TVC MLS/Ithaca/Hemlock @ MLS
4.9Daniel Barger22.89 PR (1.5)MIFrankenmuthJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
5.12Logan Rutledge22.93 PRMINorth BranchMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
6.12Johnathon Voelker23.08 PRMIBirch RunMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
7.10Brady Devereaux23.27 PRMIHemlockMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
8.11Kyle Severn23.32 PRMICaroMay 29Thumb Area Meet of Champions
9.12Drevion Gissendanner-Decena23.34MICarrolltonMay 23TVC Central Championship Meet
10.11Hunter Collins23.36 PRMIBreckenridgeMay 29Mid Michigan Meet of Champions
View full rankings...
400 Meters
1.12Josiah Morse50.13 PRMIEssexville GarberMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
2.10Ethan Champney50.35 PRMISaginaw Swan ValleyJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
3.12Ben Menapace50.72 PRMISaginaw Valley LutheranJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
4.11Josiah Murphy50.85 PRMIFreelandMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
5.11Kyle Jaskulka51.25MIEssexville GarberMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
6.11Roosevelt Little Jr.51.68 PRMIBridgeportMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
7.12Johnathon Voelker51.83 PRMIBirch RunMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
8.12Carson Vincent51.85 PRMIOvid-ElsieMay 23TVC West Championship @ Ithaca
9.12Kade Peters52.65 PRMIHemlockMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
10.12Joe Felker53.16 PRMIMerrillMay 19MHSAA LP Region 38-4 @ Breckenridge
View full rankings...
800 Meters
1.12Josiah Morse1:55.63MIEssexville GarberJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
2.11Yami Albrecht1:58.42MICaroJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
3.11Caleb Cotton1:58.64 PRMICaroMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
4.12Andrew Wendler2:00.87 PRMISaginaw Swan ValleyMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
5.11Weston Kvalevog2:01.45 PRMIOvid-ElsieJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
6.10Carlos Espinoza2:01.52 PRMIAlmaMay 29Greater Lansing Honor Roll Meet of Champions
7.11Dane Nestle2:02.15 PRMIShepherdJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
8.12Nathan Piwowarski2:02.19 PRMISaginaw Swan ValleyMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
9.12Joseph Kieta2:02.49 PRMISaginaw Michigan Lutheran SeminaryJun 02MHSAA LP Finals - Division 4
10.12Cortez Rivera2:03.98 PRMICarrolltonMay 23TVC Central Championship Meet
View full rankings...
1600 Meters
1.11Yami Albrecht4:19.31MICaroJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
2.11Ransom Allen4:27.76 PRMIIthacaMay 262018 MITCA Division 3 Team State Meet
3.12Brennan Mudd4:36.28 PRMIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invite
4.9Braxton Lamey4:41.22 PRMIIthacaMay 12Alma College Scottie Classic
5.12Josiah Morse4:41.42MIEssexville GarberMay 14Bay County Championship reschedule
6.11Bryden Miller4:43.53MICaroMay 18MHSAA LP Region 28-3 @ Marlette
7.10Logan Pankow4:43.83 PRMISaginaw Michigan Lutheran SeminaryMay 19MHSAA LP Region 38-4 @ Breckenridge
8.11Seth Schafer4:44.28 PRMIShepherdMay 23TVC Central Championship Meet
9.10Trey Plichta4:44.56 PRMIBirch RunMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
10.11Darren Bila4:44.63 PRMIFreelandMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
View full rankings...
3200 Meters
1.11Ransom Allen9:31.78 PRMIIthacaJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
2.11Yami Albrecht9:48.17MICaroMay 04Bay City Western Invitational
3.12Brennan Mudd9:54.79MIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invite
4.9Braxton Lamey9:55.78 PRMIIthacaJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
5.10Wesley Beck10:04.00 PRMIFrankenmuthMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
6.11Justin Fachting10:09.59 PRMIAlmaMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
7.11Bryden Miller10:11.67MICaroMay 18MHSAA LP Region 28-3 @ Marlette
8.11Seth Schafer10:19.40 PRMIShepherdMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
9.11Darren Bila10:24.20MIFreelandMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
10.11Aaron Hulburt10:26.13MICaroMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Nathan Furst15.04 PR (.4)MICaroJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
2.10Noah Klopf15.23 PRMIFreelandMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
3.11Collin Reinert15.43 PRMIFrankenmuthMay 29Thumb Area Meet of Champions
4.11Derek Pendell15.46 PRMIIthacaMay 262018 MITCA Division 3 Team State Meet
5.10Jordan Mauk16.03 PRMINorth BranchMay 29Thumb Area Meet of Champions
6.11Jace Fellers16.37 PRMISaginaw Michigan Lutheran SeminaryMay 23TVC West Championship @ Ithaca
7.12Dawson Coats16.46 PRMIOvid-ElsieMay 262018 MITCA Division 3 Team State Meet
8.12Jayden Schafsnitz16.70 PRMISaginaw Swan ValleyMay 02Bullock Creek/Freeland/Carrollton at Swan Valley
9.11Demetrius Brox16.85 PRMICarrolltonMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
10.10Blake Bensinger16.87 PRMIOvid-ElsieMay 18MHSAA LP Region 25-3 @ Bath
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Nathan Furst40.07 PRMICaroJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
2.11Derek Pendell41.94 PRMIIthacaMay 29Mid Michigan Meet of Champions
3.11Rhys Wazny42.05 PRMISt. CharlesMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
4.12Anthony Harris42.20 PRMIFrankenmuthMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
5.12Dawson Coats42.53 PRMIOvid-ElsieMay 262018 MITCA Division 3 Team State Meet
6.12Trevor Tyree42.70 PRMIBirch RunMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
7.10Noah Klopf42.99 PRMIFreelandMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
8.12Luke Rutledge43.19MINorth BranchMay 07Birch Run and frankenmuth
9.11Dominic Sempsrott43.92 PRMIOvid-ElsieMay 262018 MITCA Division 3 Team State Meet
10.12Stephen Trinklein44.17 PRMIBirch RunMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
View full rankings...
4x100 Relay
1.Lukas Ebright
Caleb Hurt
Hunter Collins
Caden Foster
43.90MIBreckenridgeMay 29Mid Michigan Meet of Champions
2.Anthony Aguado
Brady Fraiser
Sam Forsyth
Brandon Keys
43.91MIChesaningMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
3.Josh Boyne
Christian Coy
Caleb Davis
Logan Rutledge
44.70MINorth BranchMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
4.Kyle Crawford
Nicholas Lashuay
Gaeb Griese
Peyton Kobel
44.73MIMidland Bullock CreekMay 23TVC Central Championship Meet
5.Josiah Murphy
Noah Klopf
Adam DepelsMaeker
Trent Hulbert
45.02MIFreelandMay 23TVC Central Championship Meet
6.Trevor Tyree
Ty Davis
Derek Michels
Trent Naragon
45.07MIBirch RunMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
7.Daniel Barger
Jacob Brownell
Nick Carter
Alec Yagiela
45.16MIFrankenmuthMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
8.Emmett Boehler
Khyree Harris
Terryon Liddell
Deon Sanders
45.21MISaginaw Swan ValleyApr 20Graves/Swayze Relay Meet
9.Darius Thomas
Brennan Jackson
A.J. Thomas
Drevion Gissendanner-Decena
45.23MICarrolltonMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
10.Brandon Genwright II
Markele Garrett
Darnell Jackson
Rooservelt Little Jr.
45.40MIBridgeportMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
View full rankings...
4x200 Relay
1.Anthony Aguado
Brady Fraiser
Brandon Keys
Sam Forsyth
1:30.36MIChesaningJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
2.Brett Peterson
Josiah Morse
Ryan Grigg
Kyle Jaskulka
1:33.19MIEssexville GarberJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
3.-Aaryn Sylvester
Derek Mills
Brady Devereaux
Kyler Salo
1:33.43MIHemlockMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
4.Bryce Dolan
Carson Vincent
Shayne Loynes
Jacob Darling
1:33.77MIOvid-ElsieJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
5.Demetrius Brox
Brennan Jackson
A.J. Thomas
Drevion Gissendanner-Decena
1:34.30MICarrolltonMay 23TVC Central Championship Meet
6.Layne Moergeli
Jack Townsend
Josiah Murphy
Trent Hulbert
1:34.43MIFreelandMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
7.Darius Ott
Riley Ringley
Jack Barringer
Ben Menapace
1:34.55MISaginaw Valley LutheranMay 23TVC West Championship @ Ithaca
8.Sean Reider
Nick Carter
Daniel Barger
Seth Messing
1:34.56MIFrankenmuthMay 29Thumb Area Meet of Champions
9.Hunter Collins
Kyle Conn
Caleb Hurt
Caden Foster
1:34.75MIBreckenridgeMay 19MHSAA LP Region 38-4 @ Breckenridge
10.Josh Ecklebarger
Peyton Kobel
Gaeb Griese
Nicholas Lashuay
1:35.14MIMidland Bullock CreekApr 27Chesaning Track & Field Classic
View full rankings...
4x400 Relay
1.Brett Peterson
Ryan Grigg
Kyle Jaskulka
Josiah Morse
3:24.92MIEssexville GarberJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
2.Caleb Graves
Caleb Cotton
Yami Albrecht
Nathan Furst
3:29.62MICaroMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
3.Matt Jahnke
Riley Ringley
Darius Ott
Ben Menapace
3:31.19MISaginaw Valley LutheranJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
4.Nathan Piwowarski
Emmett Boehler
Andrew Wendler
Ethan Champney
3:32.43MISaginaw Swan ValleyMay 23TVC Central Championship Meet
5.Jacob Darling
Adam Peckens
Carter Davisson
Carson Vincent
3:33.27MIOvid-ElsieJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
6.Ben Moeggenberg
Dylan Fisher
Dane Nestle
Ross McNeel
3:33.60MIShepherdMay 23TVC Central Championship Meet
7.Caden Luchay
Trey Plichta
Johnathon Voelker
Ethan Casto
3:34.61MIBirch RunMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
8.Chase Albaugh
Brandon Wentworth
Carlos Espinoza
Jacob Torrez
3:34.63MIAlmaMay 23TVC Central Championship Meet
9.Ben Hurd
Steven Lenon
Kody Simmons
Quinton Griese
3:34.83MIMidland Bullock CreekMay 23TVC Central Championship Meet
10.Gage Fitzgerald
Jack Townsend
Adam DepelsMaeker
Layne Moergeli
3:37.80MIFreelandMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Yami Albrecht
Caleb Cotton
Bryden Miller
Aaron Hulburt
8:05.71MICaroJun 02MHSAA LP Finals - Division 3
2.Ethan Champney
Conrad Strecker
Nathan Piwowarski
Andrew Wendler
8:13.12MISaginaw Swan ValleyJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
3.Trey Plichta
Caden Luchay
MacIntyre Breece
Jacob Irwin
8:26.00MIBirch RunMay 18MHSAA LP Region 19-2 @ Clio
4.Justin Fachting
Carlos Espinoza
Demetrius Castillo
Brandon Wentworth
8:28.27MIAlmaMay 23TVC Central Championship Meet
5.Sully O'Brien
Logan Pankow
Carson Solomon
Joseph Kieta
8:30.81MISaginaw Michigan Lutheran SeminaryJun 02MHSAA LP Finals - Division 4
6.Adam Peckens
Jeremiah Davis
Carter Davisson
Weston Kvalevog
8:31.75MIOvid-ElsieMay 18MHSAA LP Region 25-3 @ Bath
7.Ransom Allen
Zack Bartnik
Tom Steward
Braxton Lamey
8:33.59MIIthacaMay 12Alma College Scottie Classic
8.Ben Moeggenberg
James Bigard
Ross McNeel
Dane Nestle
8:38.34MIShepherdApr 20Ithaca Blue & Gold Invitational
9.Ryan Grigg
Austin Reinbold
Brett Peterson
Josiah Morse
8:40.20MIEssexville GarberMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
10.Gage Fitzgerald
Tanner Hare
Matthew Tetloff
Darren Bila
8:46.89MIFreelandMay 23TVC Central Championship Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Baylee Chaffin57' 5 PRMIIthacaMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
2.11Alex VanDeWeghe55' 11.25MIIthacaApr 27Clare Invitational
3.12Greg Simmons50' 9 PRMIAlmaMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
4.12Ryan Beatley50' 6.5 PRMINorth BranchMay 09Millington
5.12Emiliano Flores50' 0.5 PRMIHemlockMay 07TVC West Hemlock/Pinconning/Ovid-Elsie
6.11Brennan Waslusky48' 3.75 PRMIBreckenridgeMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
7.11Austin Rhyndress47' 5.5 PRMIOvid-ElsieMay 18MHSAA LP Region 25-3 @ Bath
8.12Tobias Niedzwiecki47' 2.5 PRMIFreelandMay 09TVC Shepherd/Freeland/Chesaning/Carrollton
9.12Logan Walz47' 0.75 PRMIBreckenridgeJun 02MHSAA LP Finals - Division 4
10.11Nathan Stone46' 10 PRMIFrankenmuthMay 09TVC East Dual Brideport /Frankenmuth at Garber
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Baylee Chaffin159' 5 PRMIIthacaMay 042018 Shepherd BLUEJAY Invite
2.11Jonathan Giglio153' 8 PRMISaginaw Valley LutheranMay 14MLS/Valley/St. Louis
3.11Alex VanDeWeghe150' 9MIIthacaApr 25TVC St. Louis/Ithaca/Pinconning at St. Louis
4.11Sergio Llamas150' 4 PRMIFrankenmuthJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
5.11Brennan Waslusky148' 8 PRMIBreckenridgeMay 19MHSAA LP Region 38-4 @ Breckenridge
6.12Corbin Stefanski142' 3 PRMISaginaw Valley LutheranMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
7.12Greg Simmons142' 2 PRMIAlmaMay 29Greater Lansing Honor Roll Meet of Champions
8.11Kyle Severn138' 6 PRMICaroApr 27The Hurd Invitational
9.11Nathan Stone137' 2.5 PRMIFrankenmuthMay 02TVC-East: Frankenmuth/Caro
10.12Tobias Niedzwiecki135' 1 PRMIFreelandMay 09TVC Shepherd/Freeland/Chesaning/Carrollton
View full rankings...
High Jump
1.11Weston Kvalevog6' 4 PRMIOvid-ElsieApr 21Saranac Invitational - Div III/IV only
10Kiere McGee6' 4 PRMIBirch RunJun 02MHSAA LP Finals - Division 2
10Case Martin6' 4 PRMIAlmaMay 09TVC Quad Bullock Creek, Alma, Standish, & Swan Valley
11Demarquist Williams6' 4 PRMICarrolltonApr 25Quad Meet with Carrolton, Alma, SSC, and Freeland
5.10Trevin Phillips6' 2 PRMICaroMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
12Hunter Goldensoph6' 2 PRMISaginaw Swan ValleyMay 23TVC Central Championship Meet
7.12Christian Painter6' 1.25 PRMIChesaningMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
11Derek Pendell6' 1.25 PRMIIthacaMay 262018 MITCA Division 3 Team State Meet
9.11Ethan Engelhardt6' 1MISaginaw Valley LutheranMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
10.10Alex Robins6' 0MIFreelandApr 11TVC Crossover-MLS/Millington at Freeland
12Billy Clifford6' 0MIShepherdApr 20Ithaca Blue & Gold Invitational
10Joey Gonzales6' 0 PRMISt. CharlesApr 30TVC St. Charles and Ithaca
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jayden Schafsnitz13' 1 PRMISaginaw Swan ValleyMay 29Korf-Schultz Saginaw County Invitational
2.11Trent Naragon12' 6 PRMIBirch RunApr 30Doyle Invitational
12Adam DepelsMaeker12' 6MIFreelandMay 23TVC Central Championship Meet
12Sean Reider12' 6 PRMIFrankenmuthMay 23TVC East Championship at Essexville Garber
5.12Dawson Coats12' 0 PRMIOvid-ElsieMay 30Argus Press Champ of Champions Meet
11Ethan Hubbell12' 0 PRMIShepherdMay 02Alma/Chesaning/Shepherd/Standish
7.12John Kaczor11' 9MIFreelandMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
12Dawson Giesken11' 9 PRMIChesaningMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
9.11Adam Peckens11' 6 PRMIOvid-ElsieMay 23TVC West Championship @ Ithaca
10Ross McNeel11' 6 PRMIShepherdMay 09TVC Shepherd/Freeland/Chesaning/Carrollton
9Kaleb Sturgeon11' 6 PRMIMidland Bullock CreekMay 23TVC Central Championship Meet
11Ty Inches11' 6 PRMICaroMay 04Bay City Western Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.12Sam Forsyth21' 8MIChesaningMay 02Alma/Chesaning/Shepherd/Standish
2.9Jacob Torrez21' 3 PRMIAlmaApr 20Ithaca Blue & Gold Invitational
3.12Brandon Keys21' 2.5MIChesaningApr 27Chesaning Track & Field Classic
4.10Noah Klopf21' 1.25 PRMIFreelandMay 18MHSAA LP Region 20-2 @ Chippewa Hills
5.11Caden Luchay21' 0 PRMIBirch RunApr 30Doyle Invitational
6.11Roosevelt Little Jr.20' 11.5 PRMIBridgeportMay 0438th Annual Stockbridge Invitational
7.11Tyler Somerville20' 9.5 PRMIFrankenmuthMay 29Thumb Area Meet of Champions
8.11Terryon Liddell20' 6 PRMISaginaw Swan ValleyApr 11TVC Crossover Caro/St.Louis at Swan Valley
9.10Joey Gonzales20' 5 PRMISt. CharlesMay 23TVC West Championship @ Ithaca
10.10Brady Devereaux20' 4 PRMIHemlockMay 18MHSAA LP Region 27-3 @ Clare
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.