Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Cameron Willey10.90 PRWAWest Valley (Yakima)May 17CBBN Districts - Day 1
2.12Germain Barnes11.04WAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
3.11Brenden Green11.15 PRWAMeadMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
4.10Mike Rivera11.18 PRWASunnysideMay 17CBBN Districts - Day 1
5.12Joseph Heitman11.21WAMeadMar 28Pre-Season Mead, Gonzaga Prep, East Valley
6.12Gaven Brasker11.24 PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
7.10Xzandre Jean-Francois11.30WAGonzaga PrepApr 14Nike-Van Kuren Invite
8.12Sam Sievertsen11.31 PRWAWalla WallaApr 18MCC #2 - Kennewick, Hanford @ WW
9.11Javon Handcox11.34 PRWAWalla WallaApr 18MCC #2 - Kennewick, Hanford @ WW
10.12Teddy Hunter11.35 PRWAChiawanaMar 312nd Annual Clay Lewis Invite
View full rankings...
200 Meters
1.12Cameron Willey22.48 PRWAWest Valley (Yakima)May 19CBBN Districts - Day 2
2.12Teddy Hunter22.52 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
3.10Mike Rivera22.55 PRWASunnysideMay 03CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
4.12Germain Barnes22.57 PRWAChiawanaMar 17Richland Track and Field Jamboree
5.12Sam Sievertsen22.61 PRWAWalla WallaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
6.11Sisay West22.65 PRWAChiawanaMar 29MCC #1 - Pasco, WW @ Chiawana
7.12Uriel Diaz22.67 PRWASunnysideMay 10CBBN Inter City Championships
8.11Brenden Green22.69 PRWAMeadMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
9.12Connor Vose22.80 PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.11Javon Handcox22.85 PRWAWalla WallaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
View full rankings...
400 Meters
1.12Caleb Mattox50.14 PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
2.10Jake Hallesy50.23WALewis and ClarkMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
3.12Joseph Heitman50.31 PRWAMeadApr 19GSL2 Var Rogers, Mead, ShadlePark
4.12Germain Barnes50.35 PRWAChiawanaApr 26MCC #3 Chiawana, Kennewick@Kamiakin
5.12Michael Ervin50.52 PRWAJoel FerrisApr 19GSL2 Var Ferris, NorthCentral, University, CentralValley
6.12Preston O'Neil50.83 PRWAJoel FerrisMay 03GSL4 Var NorthCentral, Ferris, Mead, MtSpokane
7.9Cameron Breier50.91 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
8.10Bennie Alferness51.01 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
9.12Tsega Macduff51.30 PRWARichlandMar 24Ray Cross Invitational
10.12Teddy Hunter51.39WAChiawanaMar 312nd Annual Clay Lewis Invite
View full rankings...
800 Meters
1.12Preston O'Neil1:56.19 PRWAJoel FerrisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Will Grassel1:56.25 PRWACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
3.10Austin Bachman1:57.39 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
4.12Ryle Hollick1:57.45 PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
5.11Connor Weldy1:58.26 PRWAEastmontMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.12Moise Cook1:58.38 PRWAEisenhowerMay 19CBBN Districts - Day 2
7.12Fielding Demars1:58.61WACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
8.11Joey Nicholls1:58.70 PRWACentral ValleyApr 28Strandberg Invitational
9.10Jonas Price1:58.83 PRWAEisenhowerMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
10.10Danny Maxwell1:59.38 PRWALewis and ClarkMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
View full rankings...
1600 Meters
1.11Riley Moore4:15.73 PRWARichlandMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.10Jonas Price4:15.96 PRWAEisenhowerMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.11Ryan Kline4:18.28WACentral ValleyApr 28Shoreline Invitational (COED)
4.12Anthony Stone4:19.69 PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
5.11Daniel Jarvis4:21.32 PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
6.12Gabe Romney4:22.56 PRWACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
7.10Cooper Cortinas4:24.81 PRWAWalla WallaMay 03MCC #4 - Kamiakin @ WW
8.11Brett Bergler4:25.34 PRWALewis and ClarkMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
9.12Carter Ledwith4:25.44 PRWALewis and ClarkApr 28Shoreline Invitational (COED)
10.10Wil Smith4:25.81 PRWALewis and ClarkApr 14Pasco Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.10Jonas Price9:12.22 PRWAEisenhowerApr 28Shoreline Invitational (COED)
2.11Ryan Kline9:12.86 PRWACentral ValleyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Gabe Romney9:16.17 PRWACentral ValleyMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
4.12Carter Ledwith9:17.93 PRWALewis and ClarkMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
5.10Wil Smith9:21.81 PRWALewis and ClarkApr 28Shoreline Invitational (COED)
6.12Turlan Morlan9:22.12 PRWAGonzaga PrepApr 21Eason Invitational
7.11Riley Moore9:25.70WARichlandMar 24Ray Cross Invitational
8.11Evan Peters9:26.02 PRWACentral ValleyApr 28Shoreline Invitational (COED)
9.12Spencer Swaim9:27.78 PRWALewis and ClarkApr 14Pasco Invitational
10.11Sheamus Mahoney9:33.58 PRWACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Germain Barnes14.38 PR (2.4)WAChiawanaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Jared Mcalvey14.61 PRWAWalla WallaApr 18MCC #2 - Kennewick, Hanford @ WW
3.12Joseph Heitman14.69 (2.4)WAMeadMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.11Christopher Homen15.07 PRWAJoel FerrisMay 03GSL4 Var NorthCentral, Ferris, Mead, MtSpokane
5.12Tyler Slade15.32WARichlandApr 26MCC League Walla vs RHS @Southridge
6.12Sammy Cervantes15.58WARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
7.10Logan Easley15.61 PRWAEastmontMay 17CBBN Districts - Day 1
8.12Micah Mason15.66 PRWACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
9.11Jesus De La Torre-Aguilar15.77 PR (9.0)WAA.C. DavisApr 28Keith Jewett Invitational
10.12Pierce Christensen15.78 PRWAMeadMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Germain Barnes37.79WAChiawanaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Jared Mcalvey38.76WAWalla WallaMar 29MCC #1 - Pasco, WW @ Chiawana
3.12Grant Hannan39.63 PRWACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
4.11Christopher Homen39.70 PRWAJoel FerrisMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
5.12Joseph Heitman39.95WAMeadApr 14Pasco Invitational
6.11Jesus De La Torre-Aguilar40.59 PRWAA.C. DavisMay 19CBBN Districts - Day 2
7.12Jon Ochoa40.95 PRWAMoses LakeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.11Stephen Farris41.62 PRWAWest Valley (Yakima)May 19CBBN Districts - Day 2
9.11Jason Terrell41.67 PRWAMeadMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
10.10Logan Easley41.74 PRWAEastmontMay 19CBBN Districts - Day 2
View full rankings...
4x100 Relay
1.Robert Tensley jr
Christopher Homen
Shamrock Campbell
Michael Ervin
42.91WAJoel FerrisMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
2.Marvell Cooks Jr
Germain Barnes
Teddy Hunter
Sisay West
43.01WAChiawanaApr 26MCC #3 Chiawana, Kennewick@Kamiakin
3.Haden Wegner
Jared Mcalvey
Javon Handcox
Sam Sievertsen
43.05WAWalla WallaApr 26MCC League Walla vs RHS @Southridge
4.Brenden Green
Joseph Heitman
Aaron Flaa
Connor Vose
43.08WAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
5.Tsega Macduff
Gaven Brasker
Kade Powell
Braden Powell
43.78WARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
6.-Cole Hazzard
Justin Reyes
Uriel Diaz
Ramon Rivera-Maysonet
43.88WASunnysideApr 26CBBN #2 Sunnyside, Wenatchee @ Moses Lake
7.Justin Holmes
Grant Hannan
Troy Martin
Austin Porter
44.00WACentral ValleyMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
8.Jon Ochoa
Gabe Garza
Joey Robertson
RJ Koreis
44.19WAMoses LakeApr 26CBBN #2 Sunnyside, Wenatchee @ Moses Lake
9.Conner Halonen
Eric Floyd
Matthew Holden
Xzandre Jean-Francois
44.33WAGonzaga PrepMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.Damarion Carter
Dimitri Rodriguez
Ivory Evans-Kimble
Luis Cortez
44.34WAA.C. DavisMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
View full rankings...
4x400 Relay
1.Benny Alferness
Sisay West
Teddy Hunter
Cameron Breier
3:20.97WAChiawanaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Sam Sievertsen
Javon Handcox
Henry Farnum
Jared Mcalvey
3:22.06WAWalla WallaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
3.Badradin Mohamed
Preston O'Neil
Shamrock Campbell
Michael Ervin
3:22.17WAJoel FerrisMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
4.Connor Vose
Noah Vincent
Jonathan Baird
Caleb Mattox
3:25.67WAMeadMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
5.Tsega Macduff
Braden Powell
Ryle Hollick
Anthony Stone
3:27.14WARichlandMay 03MCC #4 Kennewick, Richland @ Pasco
6.Brandt Gunning
Fielding Demars
Will Grassel
Grant Hannan
3:27.23WACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
7.Demitrius Alford
Drew Reyes
Jesus Gonzalez
Moise Cook
3:27.53WAEisenhowerMay 19CBBN Districts - Day 2
8.Relay Team3:27.83WALewis and ClarkApr 26GSL3 Var ShadlePark, Lewis&Clark, NorthCentral, Ferris
9.Gabriel Miles
Josue Navarro
Cameron Willey
Trenten Vernon
3:29.65WAWest Valley (Yakima)May 19CBBN Districts - Day 2
10.Oscar Benjume
Spencer Rickel
Nathan Brownlee
Jacob Sugden
3:31.62WAWenatcheeMay 19CBBN Districts - Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Patrick Utschinski52' 10.25 PRWAWalla WallaApr 21Blue Devil Legends Invite
2.12Correy Quinn52' 7 PRWACentral ValleyMay 03GSL4 Var GonzagaPrep, CentralValley, ShadlePark
3.12Braden Johnson49' 6 PRWAEastmontMay 19CBBN Districts - Day 2
4.12Adam Kopf48' 10 PRWAWalla WallaApr 26MCC League Walla vs RHS @Southridge
5.10Bradley Fillis48' 7.5 PRWACentral ValleyApr 26GSL3 Var CentralValley, MtSpokane, Rogers
6.11Geoffrey Robinson48' 7 PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
7.11Nathan Puletasi48' 6 PRWAMeadMay 03GSL4 Var NorthCentral, Ferris, Mead, MtSpokane
8.12Parker McCary47' 11WARichlandMar 31Holder Relays
9.12David Valdovinos47' 10 PRWAEastmontApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
10.12Roman Caballero47' 9 PRWAMeadApr 26GSL3 Var Mead, GonzagaPrep, University
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Patrick Utschinski172' 9 PRWAWalla WallaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Chris Bishop164' 0 PRWAWenatcheeMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
3.12Triston Kelley155' 3 PRWACentral ValleyMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
4.12Kolei O'Reilly155' 2 PRWAChiawanaMay 03MCC #4 Chiawana/Hanford @ Southridge
5.10Nolan Such153' 8 PRWAWenatcheeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.11Nathan Puletasi144' 2 PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
7.11Ryan Kelley142' 8 PRWAWenatcheeMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
8.11Jahmal Mangarero141' 1 PRWAWalla WallaMay 03MCC #4 - Kamiakin @ WW
9.12Adam Kopf137' 5WAWalla WallaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.12Michor E Gentemann136' 8 PRWAJoel FerrisMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Josh Farr195' 8 PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
2.11Jahmal Mangarero186' 2 PRWAWalla WallaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Jax Lee181' 9 PRWARichlandMar 24Ray Cross Invitational
4.12Caleb Chapman180' 7.75 PRWARichlandApr 14Oregon Relays
5.12Tyler Fishback179' 1 PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
6.12Elijah Hammer176' 9 PRWAJoel FerrisMay 03GSL4 Var NorthCentral, Ferris, Mead, MtSpokane
7.10Kade Parsons172' 10 PRWAWenatcheeApr 26CBBN #2 Sunnyside, Wenatchee @ Moses Lake
8.11Dylan Greene167' 4 PRWAWest Valley (Yakima)May 10CBBN Inter City Championships
9.12Evan Jones165' 11 PRWAMeadApr 21Mooberry Relays
10.12Michael Ervin165' 4 PRWAJoel FerrisApr 19GSL2 Var Ferris, NorthCentral, University, CentralValley
View full rankings...
High Jump
1.12Michael Ervin6' 7 PRWAJoel FerrisMar 17Dolphin/West Valley Invite
2.10Mason Eacker-Rude6' 5 PRWAWalla WallaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
11Jesus De La Torre-Aguilar6' 5 PRWAA.C. DavisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
11Logan Simpson6' 5 PRWARichlandApr 26MCC League Walla vs RHS @Southridge
5.11Drew Reyes6' 4 PRWAEisenhowerMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
12Pierce Christensen6' 4WAMeadMar 28Pre-Season Mead, Gonzaga Prep, East Valley
10Josh Allen6' 4 PRWAMeadApr 12GSL1 Var Lewis&Clark, CentralValley, Mead
8.10Seth Schmidt6' 2 PRWAChiawanaMar 24Ray Cross Invitational
12Micah Mason6' 2WACentral ValleyMar 17Dolphin/West Valley Invite
12Collen Kelly6' 2 PRWAA.C. DavisMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
12Jackson Olsen6' 2WARichlandApr 19MCC Chiawana @ RHS
View full rankings...
Pole Vault
1.12Isaiah Whitman14' 6 PRWAMeadMar 28Pre-Season Mead, Gonzaga Prep, East Valley
12Losha Schroeder14' 6 PRWAEastmontApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
3.11Logan Hendel14' 1WARichlandMay 03MCC #4 Kennewick, Richland @ Pasco
4.12Benjamin Parsons14' 0 PRWAA.C. DavisMay 19CBBN Districts - Day 2
10Elijah Ruiz14' 0 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
6.12Evan Childears13' 6 PRWAMeadApr 28Strandberg Invitational
12Colt Konynenbelt13' 6WAMeadApr 19GSL2 Var Rogers, Mead, ShadlePark
12Daniel Norfolk13' 6 PRWACentral ValleyApr 28Strandberg Invitational
11Jesus De La Torre-Aguilar13' 6 PRWAA.C. DavisApr 28Keith Jewett Invitational
11Eddy Vasilyev13' 6WAMeadMar 28Pre-Season Mead, Gonzaga Prep, East Valley
View full rankings...
Long Jump
1.12Jackson Henry22' 4 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
2.12Shamrock Campbell22' 2.75 PR (1.5)WAJoel FerrisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Michael Ervin21' 10 PRWAJoel FerrisApr 26GSL3 Var ShadlePark, Lewis&Clark, NorthCentral, Ferris
4.10Keani Guthmueller21' 7.5 PRWALewis and ClarkMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10Xzandre Jean-Francois21' 7.5 PRWAGonzaga PrepApr 26GSL3 Var Mead, GonzagaPrep, University
6.10Dion Lee21' 5.25WAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
7.12Joseph Heitman21' 4WAMeadApr 26GSL3 Var Mead, GonzagaPrep, University
11Javon Handcox21' 4WAWalla WallaMay 03MCC #4 - Kamiakin @ WW
9.11Wyatt Adams21' 1.5 PRWAMeadApr 21Mooberry Relays
10.12Steele Roberts20' 9.75 PRWARichlandApr 21Prosser Rotary Invite
View full rankings...
Triple Jump
1.12Shamrock Campbell48' 3 PRWAJoel FerrisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Elijah Hammer46' 0 PRWAJoel FerrisApr 19GSL2 Var Ferris, NorthCentral, University, CentralValley
3.10Dion Lee45' 3 PRWAChiawanaApr 14Pasco Invitational
4.12Sammy Cervantes44' 0.75 PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
5.11Zion Jackson43' 11 PRWALewis and ClarkMar 27Who Runs the City
6.12Josiah Richardson43' 4 PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
11Derek Tresner43' 4 PRWACentral ValleyMay 03GSL4 Var GonzagaPrep, CentralValley, ShadlePark
8.10Josh Allen42' 11.75 PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
11Wyatt Adams42' 11.75 PRWAMeadApr 14Pasco Invitational
10.10Xzandre Jean-Francois42' 6 PRWAGonzaga PrepApr 26GSL3 Var Mead, GonzagaPrep, University
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.