Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Marlon Murray10.81 PRWAHighlineApr 28Shoreline Invitational(Boys)
2.12Chris Mallard10.89 PRWAFerndaleApr 26Mt.Vernon,Squalicum, Ferndale, at Nooksack
12Kevin Ramos10.89 PRWAShorecrestMay 163A NW District One Prelims
4.12Jack Holley10.91 PRWAPeninsulaMay 254A State Championships, Day 1
5.12Kelvin Miller10.94c PRWALakesMay 02Lakes vs Clover Park
6.12Anthony Watkins11.03 PRWAHighlineApr 28Shoreline Invitational(Boys)
7.11Alex Griffin11.04WABremertonMay 123A Olympic League Sub-Districts
8.12Timothy Koch11.04c PRWAEastside CatholicMay 09Metro Meet Semi Finals 3A/4A
9.12John Koopman11.10 PRWAEnumclawMay 12SPSL 3A
10.11Garrett Gunderson11.11 PRWAFranklin PierceMay 12SPSL 3A
View full rankings...
200 Meters
1.12Marlon Murray21.46 PRWAHighlineMay 11Seamount League Meet, Day 2
2.12Kevin Ramos22.21 PRWAShorecrestMay 163A NW District One Prelims
3.12Jack Holley22.24 PRWAPeninsulaMay 254A State Championships, Day 1
4.11Alex Griffin22.51WABremertonMay 05Olympic League Championships, Day 2
5.11Maxwell Lutton22.54 PRWAFranklin PierceMay 12SPSL 3A
6.11Joseph Giesick22.59WAEverettMay 183A NW District One Finals
7.12Brandon Fisher22.63 PRWAOlympicMay 123A Olympic League Sub-Districts
8.11Jasen Meyers22.68WARentonMar 16Jamboree: Highline, Tyee, Renton, Kennedy
9.9Duncan Mackay22.70WAHazenMay 09Seamount League Meet, Day 1
10.10Ryan Halvorsen22.74c PRWASumnerApr 19Sumner v White River
View full rankings...
400 Meters
1.11Maxwell Lutton48.80 PRWAFranklin PierceMay 263A State Championships, Day 2
2.12Abdi Hassan49.44c PRWANathan HaleApr 19Nathan Hale / West Seattle / Lakeside
3.10Paul Winger49.67 PRWABonney LakeMay 263A State Championships, Day 2
4.12Darriell Beaumonte49.73 PRWAClover ParkMay 19West Central District Championships, 3A
5.12Anthony Watkins49.74 PRWAHighlineApr 28Shoreline Invitational(Boys)
6.11Jasen Meyers50.24WARentonMay 19West Central District Championships, 3A
7.12Al Moreno50.36 PRWAKennewickMay 11CBL District
8.11Gante Price50.54c PRWALakesMay 02Lakes vs Clover Park
9.11Frank McLaughlin50.80WAMt SiApr 21Eason Invite
10.10Stephen Foster51.00WASqualicumMay 11NWC 3A Sub District
View full rankings...
800 Meters
1.12Abdi Hassan1:49.5h PRWANathan HaleJul 11Club Northwest All-Comers
2.12Matt Frerker1:54.54 PRWASkylineMar 15Newport, Burlington-Edison, Stanwood, Bellevue & Skyline Jamboree
3.12Ryan Styrk1:55.14 PRWASeattle PrepMay 18Sea-King District 3A
4.12Logan Ordona1:55.22 PRWAEverettMay 263A State Championships, Day 2
5.12Dan Doperalski1:55.71 PRWANewport (Bellevue)Apr 28Shoreline Invitational(Boys)
6.12Max O'Donahue-McDonald1:56.1h PRWASeattle PrepMay 03Cleveland,Ingraham,Lakeside,Seattle Prep
7.12Brandon Lee1:56.78 PRWAEnumclawApr 07Arnie Young Invitational
8.12Chris Stone1:56.91 PRWARentonApr 07Arnie Young Invitational
9.11Tim Kruse1:57.44 PRWAWest Valley (Yakima)May 254A State Championships, Day 1
10.12Tyler Shirley1:57.52 PRWAColumbia RiverApr 2847th Shelton Invitational (B&G)
View full rankings...
1600 Meters
1.12Abdi Hassan4:11.1h PRWANathan HaleApr 26Nathan Hale / Blanchet / Seattle Prep
2.12Max O'Donahue-McDonald4:11.5h PRWASeattle PrepApr 26Blanchet, Nathan Hale, Seattle Prep
3.11Shane Geiger4:13.74 PRWACamasMay 263A State Championships, Day 2
4.12Matt Frerker4:14.74 PRWASkylineMar 15Newport, Burlington-Edison, Stanwood, Bellevue & Skyline Jamboree
5.12Graydon Manning4:16.32 PRWACapitalMay 263A State Championships, Day 2
6.12Axel Stanovsky4:21.30WAEverettMay 263A State Championships, Day 2
7.12Tyler Pavel4:22.38 PRWAAuburn RiversideMay 12SPSL 3A
8.11Ryan Prentice4:22.79WAMt RainierApr 28Shoreline Invitational(Boys)
9.12Bevan Taylor4:23.6h PRWABainbridgeApr 21Westling Invitational
10.10Julian Blake-Cowan4:23.76WAAuburn RiversideApr 07Arcadia Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Max O'Donahue-McDonald8:59.73 PRWASeattle PrepApr 28Shoreline Invitational(Boys)
2.11Ryan Prentice9:06.58WAMt RainierMay 254A State Championships, Day 1
3.12Matt Frerker9:06.76WASkylineMar 15Newport, Burlington-Edison, Stanwood, Bellevue & Skyline Jamboree
4.12Graydon Manning9:10.01 PRWACapitalMay 19West Central District Championships, 3A
5.11Shane Geiger9:20.15 PRWACamasApr 14Pasco Invitational
6.10Julian Blake-Cowan9:26.3hWAAuburn RiversideApr 28Shoreline Invitational(Boys)
7.11Seth Bridges9:26.81WALakesMay 19West Central District Championships, 3A
8.12Axel Stanovsky9:28.0h PRWAEverettMay 11WESCO North Champs
9.10Simon Sorensen9:38.21WASkylineMar 15Newport, Burlington-Edison, Stanwood, Bellevue & Skyline Jamboree
10.12Grant Fujii9:39.66 PRWARentonMay 19West Central District Championships, 3A
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Anthony Stadeker14.43 PRWAYelmMay 254A State Championships, Day 1
2.12Preston Borth14.70 PRWAIssaquahMay 254A State Championships, Day 1
3.11J Hopkins15.14WAEverettMay 254A State Championships, Day 1
4.12Kyle Acheson15.15 PRWAPort AngelesMay 123A Olympic League Sub-Districts
5.12Vic Chatman15.17 PRWAOlympicMay 123A Olympic League Sub-Districts
6.12Armon Blackwell15.22 PRWAClover ParkMay 12WCC Championships day 2
7.12Miles Timpe15.34c PRWAEnumclawApr 26Sumner v Enumclaw
8.12Evan Carlson15.44c PRWASumnerMay 03Sumner v Franklin Pierce
9.12Brandon Lattin15.45 PRWAKamiakinMay 11CBL District
10.12Daniel Bigjoe15.47 PRWANorth ThurstonApr 13Mountain Invitational
12Scottie Duclos15.47WAKamiakinMay 11CBL District
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11J Hopkins37.99WAEverettMay 263A State Championships, Day 2
2.12Miles Timpe39.05 PRWAEnumclawApr 07Arnie Young Invitational
3.12Kyle Acheson39.68 PRWAPort AngelesMay 19West Central District Championships, 3A
4.12Preston Borth39.70 PRWAIssaquahMay 254A State Championships, Day 1
5.12Scottie Duclos39.74WAKamiakinApr 07Davis Invite
6.11Gante Price39.98WALakesMay 19West Central District Championships, 3A
7.12Brandon Lattin40.16 PRWAKamiakinMay 11CBL District
8.12Anthony Stadeker40.25 PRWAYelmMay 19West Central District Championships, 3A
9.12Armon Blackwell40.37 PRWAClover ParkMay 19West Central District Championships, 3A
10.12Thaddeus Tate40.74c PRWAAuburnApr 26Auburn Mountainview vs Auburn
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Johnny Sly
Michael Chopp
Andrew O'Brien
Jack Holley
42.66WAPeninsulaMay 254A State Championships, Day 1
2.-Kelvin Miller
Jermaine Kearse
Koreye Dixon
Dominick Davis
42.75WALakesMay 19West Central District Championships, 3A
3.-Relay Team42.86WAHighlineApr 28Shoreline Invitational(Boys)
4.-TC Christian
Eric Schroeder
Cale Snider
Citron Jackson
42.96WABonney LakeMay 254A State Championships, Day 1
5.-Relay Team43.14cWANorth CentralMar 24West Valley Ram Relays XV
6.-J Hopkins
Rendel Jones
Nick Thomas
Joseph Giesick
43.47WAEverettMay 11WESCO North Champs
7.-D.J. Walker
Ryan Lara
Maxwell Lutton
Garrett Gunderson
43.53WAFranklin PierceMay 12SPSL 3A
8.-Tyler Kafentzis
Ross Quesnell
Stephen Swanson
Taylor Vorheis
43.63WASouthridgeApr 21Kiwanis Invitational
-Tevin Ponders
Jasen Meyers
Jason Harris
Codde Weston
43.63WARentonMay 19West Central District Championships, 3A
10.-Relay Team43.87WAShorecrestMay 11WESCO South Championship
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Jason Harris
Chris Stone
Seth Trowbridge
Jasen Meyers
3:22.5hWARentonMay 264A State Championships, Day 2
-Austin Hallett
Patrick Wauters
Greg Nance
Bevan Taylor
3:22.5hWABainbridgeJun 01State Multi Events Championships
3.-Paul Winger
Cale Snider
Eric Schroeder
TC Christian
3:23.10WABonney LakeMay 263A State Championships, Day 2
4.-Ryan Lara
Paul Reed
Garrett Gunderson
Maxwell Lutton
3:23.5hWAFranklin PierceMay 263A State Championships, Day 2
5.-Stephen Foster
Nick Stackhouse
Aldo LeVain
Deepinder Sandhu
3:25.29WASqualicumMay 263A State Championships, Day 2
6.-Logan Ordona
Rendel Jones
Joseph Giesick
J Hopkins
3:25.30WAEverettMay 11WESCO North Champs
7.-Relay Team3:26.41WAHighlineMay 19West Central District Championships, 3A
8.-Jeremiah Vaughn
Jamaal James
Gante Price
Thaddeus Miller
3:26.70WALakesMay 19West Central District Championships, 3A
9.-Darriell Beaumonte
Tamaarr Brown
Michael Okoro
Armon Blackwell
3:26.98WAClover ParkMay 19West Central District Championships, 3A
10.-Relay Team3:28.3hWAEastmontMay 11CBL District
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Gabe Shoemaker54' 8 PRWASheltonMay 12WCC Championships day 2
2.12Matt Gill54' 4 PRWAWest Valley (Yakima)May 03Hanford, West Valley at Kamiakin
3.11Jacob Hanes53' 6 PRWASheltonMar 17Throwers Classic (B&G)
4.12Chris Jackson51' 9 PRWAClover ParkMay 12WCC Championships day 2
5.12Ben Gaston51' 1 PRWAHanfordMay 19Eastern 3A/4A Regional Championships
6.12Jeremy Salinas50' 10.5 PRWASouthridgeApr 21Kiwanis Invitational
7.11David Lopez50' 8WAMt RainierApr 28Shoreline Invitational(Boys)
8.10Andrey Levkiv50' 5WAHazenMay 19West Central District Championships, 3A
9.11Josh Antonson50' 3WASouthridgeMay 11CBL District
10.11Jon Murbach49' 7.5WAKamiakinApr 07Davis Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Jacob Hanes177' 5 PRWASheltonMay 12WCC Championships day 2
12Matt Gill177' 5 PRWAWest Valley (Yakima)May 11CBL District
3.11Conner Larned161' 4WAEnumclawMay 19West Central District Championships, 3A
4.11Josh Davis155' 7WAMt SiApr 21Eason Invite
5.12Aaron Salsbury151' 6 PRWAKamiakinMar 24West Valley Ram Relays XV
6.12Dustin Schneider151' 2 PRWAMt SpokaneMar 24West Valley Ram Relays XV
7.12Chris Jackson148' 7 PRWAClover ParkMay 19West Central District Championships, 3A
8.11Marek Domanski148' 0WAShorecrestApr 21Viking Classic
9.11Jesse Potes147' 0WASqualicumMay 03Sehome, Meridian, at Squalicum
10.10Zack Nielsen145' 9WALindberghMay 04Lindbergh vs. Hazen vs. Renton vs. Kennedy
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Jason Harris194' 9 PRWARentonMay 04Lindbergh vs. Hazen vs. Renton vs. Kennedy
2.12Andrew Stiger191' 0 PRWAEverettApr 21Eason Invite
3.10Jesse Elvrom187' 1WAYelmApr 21Viking Classic
4.10Dylan Burnett-Lewis182' 2WALynnwoodMay 264A State Championships, Day 2
5.12Keith Keller179' 1 PRWAMt SiMar 24West Valley Ram Relays XV
6.12Taylor Tanasse178' 9WAWest Valley (Yakima)May 18Eastern 3A/4A Regional Championships
7.12Derek Devine178' 8 PRWATimberlineMay 0443rd Shaner Invite
8.11Mike Marshall173' 5WAWest Valley (Yakima)May 18Eastern 3A/4A Regional Championships
9.12Damir Basic173' 4 PRWARentonMay 04Lindbergh vs. Hazen vs. Renton vs. Kennedy
10.12Kevin Jeffery173' 1 PRWAAuburnMay 264A State Championships, Day 2
View full rankings...
High Jump
1.12Keefe Brockman6' 8 PRWAHanfordMar 22Hanford vs Sunnyside, Ki-Be, Richland
2.12Schaab-Martin Jesse6' 5 PRWALindberghMar 29Lindbergh vs. Highline
3.11Greg Stapleton6' 4WAKamiakinMay 03Hanford, West Valley at Kamiakin
4.11Chris Jones6' 3 PRWALindberghApr 05Mt Rainier vs Lindbergh
12Antoine Sims6' 3 PRWAYelmApr 18Lakes vs Yelm
6.11Robert Cramer6' 2WACamasMar 10Red/Black Intrasquad Meet
10Vicente Cordova6' 2WAEvergreen (Seattle)May 19West Central District Championships, 3A
12Quin Breeland6' 2 PRWAIssaquahApr 26Bellevue/Issaquah
11Jason Feser6' 2WAKamiakinMay 03Hanford, West Valley at Kamiakin
10.11Ryan Schimpf6' 1WAArlingtonMar 21MPHS, Arlington at Lake Stevens
10Nathan Isaacs6' 1WACamasMay 12SPSL 3A
12Preston Rock6' 1 PRWARentonMay 04Lindbergh vs. Hazen vs. Renton vs. Kennedy
12Robert Peterson6' 1 PRWAAuburnApr 19Auburn Riverside vs Auburn
12Tyler Sechrest6' 1 PRWABremertonMay 19West Central District Championships, 3A
View full rankings...
Pole Vault
1.12Sam Sampson16' 2 PRWASqualicumMay 263A State Championships, Day 2
2.11Justin George15' 6 PRWAYelmApr 25Yelm vs. Timberline
12Ryan Brown15' 6 PRWASqualicumMay 03Sehome, Meridian, at Squalicum
12Daniel Thompson15' 6 PRWACamasApr 28XO Invite
5.11Roy McElmurry14' 3WAShorecrestApr 21Viking Classic
6.12Brian Gegenhuber14' 0 PRWASqualicumApr 21Eason Invite
10Gabe Cadero-Smith14' 0WAYelmMay 0443rd Shaner Invite
8.11Cheyne Clark13' 9WABainbridgeApr 21Westling Invitational
9.12Chris Grist13' 6 PRWASumnerMar 31Kent-Meridian Invitational
11Carter Nell13' 6WAEastmontMay 11CBL District
View full rankings...
Long Jump
1.12Magaiva Herman24' 0 PRWAHudson's BayMar 27Hudson's Bay vs. Skyview & Hockinson
2.11Robert Cramer22' 7 (3.2)WACamasApr 28XO Invite
3.12Kelvin Miller22' 3 PRWALakesMay 19West Central District Championships, 3A
4.10Vicente Cordova22' 0.5WAEvergreen (Seattle)May 19West Central District Championships, 3A
5.11Rendel Jones21' 11.25 PRWAEverettApr 14Pasco Invitational
6.12Chris Mallard21' 8 PRWAFerndaleApr 28Shoreline Invitational(Boys)
7.12Schaab-Martin Jesse21' 7 PRWALindberghMay 09Seamount League Meet, Day 1
8.12Antoine Sims21' 4.5 PRWAYelmApr 28Shoreline Invitational(Boys)
9.12Vien Hua21' 4 PRWAHanfordMay 11CBL District
10.9Jordan Brown21' 1.5WAShorecrestMar 29Shorewood/Mountlake Terrace/Shorecrest
View full rankings...
Triple Jump
1.12Magaiva Herman47' 6.75WAHudson's BayApr 24Hudson's Bay vs. Columbia River
2.11Rendel Jones46' 7.25WAEverettMay 183A NW District One Finals
3.11Jermaine Kearse45' 10 PRWALakesMay 19West Central District Championships, 3A
4.11Robert Cramer45' 8 PRWACamasMay 263A State Championships, Day 2
5.12Antoine Sims44' 10.25 PRWAYelmMay 0443rd Shaner Invite
6.10Kyle Ehlers44' 0.5WAMt RainierMay 11Seamount League Meet, Day 2
7.12Keefe Brockman43' 10 PRWAHanfordMay 11CBL District
8.11Bryan Mack43' 1.25WAArlingtonMay 11WESCO North Champs
9.10Vicente Cordova42' 11WAEvergreen (Seattle)May 19West Central District Championships, 3A
10.12Quinton Agosta42' 10 PRWABainbridgeApr 21Westling Invitational
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Cole Gibson168' 8WACamasApr 13Tri-Cities Hammer Championships
2.10Chris Gage141' 8WACapitalApr 21Eason Invite
3.12Steven Wang139' 5 PRWACamasApr 07Camas Hammer Championships
4.12Aaron Krout126' 7 PRWACamasApr 07Camas Hammer Championships
5.11Tom Kim114' 10WACamasApr 13Tri-Cities Hammer Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.