Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Zach Sybouts10.95 PRWAZillahMay 18S.C.A.C. Championships
2.11Jacob Patton11.04c PRWAOrtingMay 11Nisqually 1A League Meet
3.10Jake Weyerhaeuser11.14c PRWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
4.10Josh Fuller11.19WAKing'sApr 28Tomahawk T & F Classic
5.12Mikey Day11.24c PRWAChewelahMar 03Northeast A League Meet: Lakeside and KF
12Evan Fuller11.24c PRWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
7.10Chris Ruether11.28WACashmereMay 11District Six Championship
8.12Nick Stanger11.31 PRWALake RooseveltMar 31Ray Cross Invitational - Qualifiers Only
9.10Eric Van Meter11.34c PRWALakeside (Nine Mile)Apr 18Lakeside @ Colfax/Freeman
12Ashlock Charlie11.34c PRWAKalamaMay 03Montesano League Meet
10Ishmael Stinson11.34c PRWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
12.10Derrick Talley11.34 PRWAChelanMay 11District Six Championship
13.11Cameron Shaner11.34cWAForksMay 11SWW 1A Evergreen League Sub-Districts
View full rankings...
200 Meters
1.12Mikey Day22.34c PRWAChewelahMay 12NEA District
2.10Josh Fuller22.55WAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
3.12Zach Sybouts22.69 PRWAZillahMay 18S.C.A.C. Championships
4.11Jacob Patton22.74cWAOrtingMay 11Nisqually 1A League Meet
5.10Eric Van Meter23.04c PRWALakeside (Nine Mile)Mar 28Lakeside @ Colfax/Chewelah
6.11John Mitchell23.06 PRWACashmereMay 18District Six/Seven Regional
7.12Evan Fuller23.09WACharles Wright AcademyMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
8.11Cash Brown23.16 PRWARoyalMay 11SCAC East Sub Districts
9.11Zach Keene23.18WACedar Park Chr. (Bothell)May 19District 1,2,3 Championships Day 2
10.10Chris Ruether23.20WACashmereMay 11District Six Championship
View full rankings...
400 Meters
1.10Josh Fuller49.86WAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
2.11Jacob Patton50.23WAOrtingMay 251A State Championships
3.11Matt Kaino50.54WAIlwacoMay 261A State Championships
4.12Mike Stanger50.72 PRWALake RooseveltMay 18District Six/Seven Regional
5.11Marcus Pond51.04cWAKalamaMar 22White Salmon League Meet
6.11Jasen Brown51.34cWABrewsterApr 28Quincy Invite
7.12Jordan Bridges51.45 PRWACharles Wright AcademyApr 14Tacoma Invitational
8.12Peter Stearns51.86 PRWABellevue ChristianMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
9.12Daniel Sanchez51.99 PRWAGoldendaleApr 21Sherman Invitational
10.11Boone Davis52.35WACascade (Leavenworth)May 18District Six/Seven Regional
View full rankings...
800 Meters
1.11Jasen Brown1:56.34WABrewsterMay 261A State Championships
2.11Will Moseley1:57.26 PRWASeattle AcademyMay 261A State Championships
3.12Greg Emtman1:57.34 PRWAFreemanMar 01Frreman stats meet
4.9Jeffery Crabill1:59.9hWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
5.12Craig Breithaupt2:00.1h PRWAChimacumMay 11Nisqually 1A League Meet
6.12Evan Dull2:01.17WAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
7.11Wes Erickson2:01.25WAUniversity PrepMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
8.11Nathanael Sleight2:02.65WABellevue ChristianMay 12Emerald City Championships - Finals
9.12Jeff Dull2:02.66 PRWAKing'sMay 09Cascade Conference Championships
10.12Brian Bragg2:03.09 PRWAColumbia (Burbank)May 01SCAC East
View full rankings...
1600 Meters
1.11Kyle King4:22.2hWACoupevilleApr 14Birger Solberg Invitational
2.11Jasen Brown4:22.52 PRWABrewsterMay 251A State Championships
3.10Seth Pierson4:25.37WACashmereMay 251A State Championships
4.12Jeff Dull4:27.78 PRWAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
5.9Jeffery Crabill4:29.95WACharles Wright AcademyMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
6.12Evan Dull4:30.20WAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
7.12Craig Breithaupt4:30.23 PRWAChimacumMay 181A Tri-District 1,2,3 Championship
8.11Will Moseley4:32.82 PRWASeattle AcademyMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
9.11Hale Shaw4:34.51 PRWAUniversity PrepMay 12Emerald City Championships - Finals
10.12Caleb Sonneman4:34.8h PRWABrewsterMay 01Bridgeport Invite
View full rankings...
3200 Meters
1.11Kyle King9:36.93WACoupevilleMay 09Cascade Conference Championships
2.10Seth Pierson9:46.72 PRWACashmereMay 261A State Championships
3.11Tim Welch9:52.0hWALakeside (Nine Mile)Apr 21Mooberry Relays
4.12Jeff Dull9:52.80 PRWAKing'sMay 261A State Championships
5.9Duncan Clark9:57.75 PRWABushMay 261A State Championships
6.10Alex Johnson10:02.39WASeattle AcademyMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
7.10Jose Marcial10:03.09WAKiona-BentonMay 04Connell Invite
8.12Evan Dull10:07.4hWAKing'sMay 04Shoreline City Championship
9.11Hale Shaw10:08.45 PRWAUniversity PrepApr 28Shoreline Invitational(Boys)
10.11Joey Ward10:13.93WANewportMay 04Connell Invite
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Adam Walden14.60 PRWANewportMay 04Connell Invite
2.12Andrew Teng15.28 PRWABellevue ChristianMay 12Emerald City Championships - Finals
3.12Joe Maher15.34c PRWALake RooseveltApr 14Cashmere Invitational
4.12Charlie Dittbrenner15.61 PRWARainier (WA)May 18SWW 1A District Meet
5.12Eli Manza15.64c PRWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
6.11Jake Vetter15.78 PRWAMontesanoMay 18SWW 1A District Meet
7.12Weston Argo15.92 PRWAZillahMay 10Zillah Stats
8.12Aukeem Ballard15.94c PRWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
9.12Matt Trimble16.08 PRWACashmereMay 11District Six Championship
10.12Ty Daugherty16.43 PRWACascade (Leavenworth)May 04Caribou Trail League Championship
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Darrick Barber39.93 PRWAOrtingMay 181A Tri-District 1,2,3 Championship
2.12Andrew Teng40.23 PRWABellevue ChristianMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
3.12Hector Aguila40.48 PRWATonasketMay 18District Six/Seven Regional
4.12Adam Walden40.51 PRWANewportMay 04Connell Invite
5.12Nick Stanger40.86 PRWALake RooseveltMay 251A State Championship Prelims
6.12Ben Neale41.94cWALakeside (Nine Mile)Apr 10Lakeside vs. Colfax
7.12Charlie Dittbrenner41.99WARainier (WA)May 18SWW 1A District Meet
8.11Kyle Kennaw42.13 PRWALynden ChristianMay 03Lynd, MtVer, LC, MtB
9.12Ty Daugherty42.44cWACascade (Leavenworth)Apr 14Cashmere Invitational
10.12Weston Argo42.46 PRWAZillahMay 18S.C.A.C. Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Relay Team44.37WABellevue ChristianMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
2.-Relay Team44.44WACharles Wright AcademyMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
3.-John Mitchell
Jacob Carson
Ben Allen
Chris Ruether
44.48WACashmereMay 18District Six/Seven Regional
4.-Spencer Hadley
Brandon Heinen
Levi McCary
Jarin Price
44.54WAConnellMay 11SCAC East Sub Districts
5.-Ashlock Charlie
Trevor McCain
Marcus Pond
Jessee Isreal
44.66WAKalamaApr 19@ Wahkiakum- Van. Christ., PeEll, Mossyrock, Morton
6.-Jean Blatchford
Jonathan Blauert
Bryan Ayers
Tony Yakovich
44.74WAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
7.-Relay Team44.80WALake RooseveltMay 18District Six/Seven Regional
8.-Sam Sydloski-Tesch
Derrick Talley
James Nelson
Brett Linehan
45.33WAChelanMay 18District Six/Seven Regional
9.-Relay Team45.62WAOmakMay 04Caribou Trail League Championship
10.-Michael Yusi
Stephen Justus
Ross Wood
Kylee Maclean
45.74cWAOkanoganApr 28Quincy Invite
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Bryan Ayers
Austin Dean
Tony Yakovich
Josh Fuller
3:29.75WAKing'sMay 261A State Championships
2.-John Mitchell
Logan Bridges
Ben Allen
Chris Ruether
3:30.24WACashmereMay 18District Six/Seven Regional
3.-Relay Team3:31.31WALake RooseveltMay 18District Six/Seven Regional
4.-Chris Pena
Micah Sanon
Caleb Sonneman
Jasen Brown
3:33.2hWABrewsterMay 11District Six Championship
5.-Relay Team3:33.4hWAMeridian (WA)May 11NWC 1A Sub District
6.-Kyle Fremd
Nathanael Sleight
David Rowan
Peter Stearns
3:33.42WABellevue ChristianMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
7.-Relay Team3:34.2hWALynden ChristianMay 11NWC 1A Sub District
8.-Matt Calvert
Spencer Hunt
Ben Simons
Cody Lambert
3:35.09WAOnalaskaMay 18SWW 1A District Meet
9.-Relay Team3:35.31WACharles Wright AcademyMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
10.-Eric Estrada
Derrick Talley
Travis Taylor
Sam Sydloski-Tesch
3:35.8hWAChelanApr 28Quincy Invite
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Jeb Hobbs51' 4 PRWANooksack ValleyMay 11NWC 1A Sub District
2.12Cory Cummings51' 2 PRWAHighlandMar 17Toppenish Rotary Invitational
3.12Chris Mitchell50' 0.5 PRWANooksack ValleyApr 18Sehome,Lynden,Nooksack@Sedro Woolley
4.11Scott MacDonald49' 2WACedar Park Chr. (Bothell)May 261A State Championships
5.11Victor Swanson49' 0.5WAKing'sMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
6.12Evin Colignon48' 9.25 PRWACharles Wright AcademyMay 11Nisqually 1A League Meet
7.11Spencer Hadley48' 6WAConnellMay 11SCAC East Sub Districts
8.11Mike Jensen48' 5WATeninoMay 11SWW 1A Evergreen League Sub-Districts
9.12Tanner Way47' 6 PRWAOkanoganApr 28Quincy Invite
10.11David Parker46' 5.75WACashmereMay 261A State Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Sean McDonald151' 0 PRWAKalamaMay 18SWW 1A District Meet
2.12John Beaman148' 6 PRWAToledoMay 11Sub Districts
3.11Spencer Hadley147' 3 PRWAConnellMay 04Connell Invite
11Victor Swanson147' 3WAKing'sMay 261A State Championships
5.12Chris Mitchell143' 8 PRWANooksack ValleyMay 02B-E, Bellingham, Nooksack Valley
6.9Will Lohman142' 11WAChewelahMay 191A NEA/CTL Regional
7.12Zeke Tauvela140' 11.5 PRWAOrtingMay 11Nisqually 1A League Meet
8.12Cody Ward140' 5 PRWALa CenterMay 04Southwest Washington Invitational (qualifiers only)
9.12Evin Colignon139' 2 PRWACharles Wright AcademyMay 03Cascade Christian/Orting/Eatonville/CWA
10.11Scott MacDonald137' 3WACedar Park Chr. (Bothell)May 12Emerald City Championships - Finals
11Reese Baumann-Unger137' 3WATeninoMay 18SWW 1A District Meet
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Chris Mitchell189' 0 PRWANooksack ValleyMar 30Lynden Bedlington Twilight
2.12Stephen Justus185' 3 PRWAOkanoganMay 261A State Championships
3.11Trevor McCain182' 1WAKalamaMar 29Kalama
4.12Zach Sybouts177' 1 PRWAZillahMay 10Zillah Stats
5.11Spencer Hadley176' 0WAConnellMay 04Connell Invite
6.11Brian Miller172' 11 PRWACoupevilleMay 03Coupeville @ South Whidbey
7.12BRAD OPP170' 7 PRWANewportMay 04Connell Invite
8.10Jordan Lake169' 7 PRWABellevue ChristianApr 21Kings Invite
9.11Kyle Lyon168' 5.5WARainier (WA)Mar 29Tenino League Meet
10.12Heliaz Lovely164' 6 PRWAOnalaskaMay 18SWW 1A District Meet
View full rankings...
High Jump
1.11Jake Vetter6' 4WAMontesanoMay 261A State Championships
2.12Jarin Price6' 2 PRWAConnellApr 24SCAC East meet
11Calvin Garrett6' 2 PRWAColumbia (White Salmon)Apr 19CHS Meet
11Chris Kitter6' 2 PRWACle Elum/RoslynApr 21Wahluke Windbreaker Invite
12Jonathan Blauert6' 2 PRWAKing'sApr 26King's hosts S.Whidbey & LaConner
6.10Lewis Meyers6' 0WAStevensonMay 03Montesano League Meet
12Saegen Neiman6' 0 PRWAFreemanMar 01Frreman stats meet
12Michael Yusi6' 0 PRWAOkanoganMar 24Oroville Invite
10Kyle Talbot6' 0WAKing'sApr 12King's, Lakewood Granite Falls Sultan & Coupeville
12Tyler Hart6' 0WAFriday HarborApr 07Northsound Christian Invite
11Tim Filion6' 0 PRWACedar Park Chr. (Bothell)Apr 21Kings Invite
12Stephen Justus6' 0 PRWAOkanoganMay 261A State Championships
12Steven Watts6' 0WAMeridian (WA)Apr 28Quincy Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.12James Wadkins13' 6 PRWAChelanMay 11District Six Championship
11Trevor McCain13' 6 PRWAKalamaApr 19@ Wahkiakum- Van. Christ., PeEll, Mossyrock, Morton
12Kyle Aamot13' 6 PRWAMeridian (WA)Apr 21Eason Invite
4.11Jacob Carson13' 3WACashmereMay 18District Six/Seven Regional
5.12Mike Goold13' 0WARainier (WA)Mar 17Rainier Ice Breaker
12Ryan Taylor13' 0 PRWALakeside (Nine Mile)Apr 10Lakeside vs. Colfax
11Ray Zoellick13' 0WACedar Park Chr. (Bothell)May 251A State Championships
10Wade Holter13' 0WAKalamaMay 11Sub District
9.12Matt Winterscheid12' 6 PRWASeattle AcademyMar 24Cross State Challenge
11Adam Cloaninger12' 6WAColfaxApr 06Carnival of Speed
10Josh Frye12' 6WANewportMay 04Connell Invite
View full rankings...
Long Jump
1.10Aaron Iseman21' 8.25 PRWABellevue ChristianMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
2.12Steven Watts21' 8 PRWAMeridian (WA)Apr 28Quincy Invite
3.11Tony Yakovich21' 0.75WAKing'sApr 28Tomahawk T & F Classic
4.12Jake Friedrich21' 0 PRWAZillahMay 18S.C.A.C. Championships
12Stephen Justus21' 0 PRWAOkanoganMay 11District Six Championship
6.9Ben Allen20' 11 PRWACashmereMay 11District Six Championship
7.12Jonathan Blauert20' 10.75 PRWAKing'sMay 261A State Championships
8.12Jarin Price20' 10.5 PRWAConnellMay 04Connell Invite
9.12Mikey Day20' 8 PRWAChewelahApr 17Northeast A League Meet
10.11Matthew Porter20' 7.5WAFriday HarborMar 16League Meet all NWL schools
View full rankings...
Triple Jump
1.11Tony Yakovich44' 10.5 PRWAKing'sMay 09Cascade Conference Championships
2.12Andrew Teng44' 4.75 PRWABellevue ChristianMay 19District 1,2,3 Championships Day 2
3.11Jake Vetter43' 2WAMontesanoMay 18SWW 1A District Meet
4.10John Burley42' 8WAKing'sMay 09Cascade Conference Championships
5.12Travis Taylor42' 6 PRWAChelanApr 28Quincy Invite
6.11Matthew Porter42' 0.5WAFriday HarborMar 16League Meet all NWL schools
12Jarin Price42' 0.5 PRWAConnellMay 04Connell Invite
8.12Weston Argo41' 9 PRWAZillahMay 18S.C.A.C. Championships
9.12Jeff Tremaine41' 5 PRWALynden ChristianMay 11NWC 1A Sub District
10.11Shane Prince41' 4.5 PRWAMontesanoMay 04Southwest Washington Invitational (qualifiers only)
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.