Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Nathan Kaufusi10.74 PR (2.4)UTSyracuseMar 28Davis District Championships
2.12Eli Stephenson10.82 PR (4.1)UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
3.12Soujah Gasu10.85 PR (-3.0)UTCyprusMay 10Region II Championships
11Liam Post10.85 PR (2.2)UTHerrimanMay 04Herriman Twilight
5.12Dominic Bentil10.88 (.9)UTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Xakai Harry10.92 PR (2.4)UTDavis (UT)Mar 28Davis District Championships
7.10Coy Prows10.93 PR (-3.0)UTCyprusMay 10Region II Championships
8.11Niki Taukeiaho10.94c PRUTHunterMar 28Granger, Hunter, Hillcrest tri-meet
9.12Trey Jackson10.97 PR (2.3)UTLone PeakMay 10Utah Region 4 Championships
10.10Ty Burke11.03 PR (.9)UTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
200 Meters
1.12Dominic Bentil21.55 (.4)UTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Nathan Kaufusi21.73 PRUTSyracuseMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
3.12Eli Stephenson21.89 PR (2.4)UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
4.12Garrett Stone21.98 PR (1.9)UTCopper HillsApr 28Davis Invitational
5.11Liam Post22.08 PR (2.0)UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
6.12Soujah Gasu22.21 PR (-2.1)UTCyprusMay 10Region II Championships
11Porter Ellis22.21 PR (1.2)UTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.11Brendon Redford22.23 PRUTDavis (UT)Mar 21Davis Super Meet [Boys Only]
9.11Niki Taukeiaho22.24c PRUTHunterMar 28Granger, Hunter, Hillcrest tri-meet
10.12Nathan Mumford22.26 PR (.3)UTAmerican ForkMay 05BYU Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.11Nathan Kaufusi47.63 PRUTSyracuseApr 28Davis Invitational
2.12Dominic Bentil47.76 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Trey Jackson48.45 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Dallin Anderson49.28 PRUTDavis (UT)Apr 28Davis Invitational
5.10Ty Burke49.40 PRUTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.11Zach Winter49.63UTFremontApr 28Davis Invitational
7.12Garrett Stone49.64 PRUTCopper HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Cade Koldewyn49.70 PRUTNorthridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Bronson Winter50.21 PRUTFremontMay 09Utah Region 1 Championships
10.11Derek Brailsford50.58 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
800 Meters
1.11Zach Winter1:50.33 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Joe Corbridge1:53.85 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Bronson Winter1:54.24 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12McKennion Melton1:54.35 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.12Craik Evans1:56.62 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.11Dylan Tidwell1:56.73 PRUTBinghamMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.11Dalton Brems1:57.73 PRUTAmerican ForkApr 20Skyridge Spring Classic
8.11Gavin Clark1:58.22 PRUTFremontMay 04Herriman Twilight
9.11Anthony Jacobo1:58.27UTNorthridgeApr 28Davis Invitational
10.11Mitchell Clove1:58.41 PRUTDavis (UT)Apr 28Davis Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.11Zach Winter4:08.96 PRUTFremontMay 05BYU Invitational
2.12Bronson Winter4:13.50 PRUTFremontMay 05BYU Invitational
3.11Luke Grundvig4:16.46 PRUTAmerican ForkMay 05BYU Invitational
4.11Joe Corbridge4:18.97 PRUTAmerican ForkMay 05BYU Invitational
5.11Dalton Brems4:19.23 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Logan Anderson4:20.46 PRUTWestlakeApr 28Davis Invitational
7.12Justin Hartshorn4:20.73UTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Addison Hedges4:21.92 PRUTWeberApr 07Arcadia Invitational
9.12Josh Ericksen4:21.97 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12McKennion Melton4:22.77 PRUTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.11Luke Grundvig9:09.70 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Logan Anderson9:15.73 PRUTWestlakeApr 07Arcadia Invitational
3.11Dalton Brems9:19.16 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Justin Hartshorn9:19.99 PRUTLone PeakApr 07Arcadia Invitational
5.12Bronson Winter9:25.42UTFremontMar 28Burchell/Armstrong City/County
6.11Zach Winter9:29.50 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.11Joey Nokes9:31.21 PRUTRivertonMay 05BYU Invitational
8.11Max Wehrli9:31.58 PRUTNorthridgeApr 07Arcadia Invitational
9.10Seth Robertson9:32.55 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Carson Clinger9:34.68 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Andrew Simonsen14.37 PR (-.3)UTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
2.12Caleb Kamalu14.52 PR (-.4)UTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Scott Davies14.59 PR (-1.1)UTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Heath Hemming14.76 PR (-.7)UTWeberMay 04Herriman Twilight
5.12Zachary Olsen15.03 PR (-.4)UTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.10Harmon Hemming15.14 PR (-1.6)UTWeberMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.12Colton Lefler15.32 PR (1.2)UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
8.12James Dunyon15.33 PR (-.4)UTHerrimanMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
12Braden Miles15.33 (-1.0)UTNorthridgeMay 09Utah Region 1 Championships
10.12Brandon Jaszkowiak15.38 PR (-.3)UTWeberMay 09Utah Region 1 Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Andrew Simonsen37.71 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Caleb Kamalu38.12 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Scott Davies38.29 PRUTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
4.12Heath Hemming39.05 PRUTWeberMay 04Herriman Twilight
5.11Porter Ellis39.79 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.10Cole Noriega39.97 PRUTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
7.11Bracken Forsyth40.20 PRUTLaytonMay 09Utah Region 1 Championships
8.12James Dunyon40.46 PRUTHerrimanMar 31Copper Hills Invitationals
9.12Brandon Hammond40.62UTCopper HillsMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
10.11Aaron Erickson40.80 PRUTBinghamMay 05BYU Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.Relay Team41.80UTRivertonMay 05BYU Invitational
2.Relay Team42.04UTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
3.Relay Team42.22UTLone PeakMay 05BYU Invitational
4.Relay Team42.44UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
5.Relay Team43.32UTAmerican ForkMay 05BYU Invitational
6.Relay Team43.45UTWeberMay 09Utah Region 1 Championships
7.Relay Team43.49UTCyprusMay 05BYU Invitational
8.Relay Team43.50UTBinghamMay 05BYU Invitational
9.Relay Team43.56UTSyracuseMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
10.Relay Team43.75UTClearfieldMay 09Utah Region 1 Championships
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:34.67UTAmerican ForkApr 17Timpanogos Relays
2.Tanner Judd
McKay Garrett
DAngelo White
Corbin Brower
1:37.03UTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
3.Relay Team1:38.89UTNorthridgeApr 14The Grizzly Invitational
4.Trey Pasch
Will Pendelton
Sam Bryner
Aidan Fullmer
1:40.09UTLaytonApr 14The Grizzly Invitational
5.Colton Whiting
Carson Farrer
Seth Tillotson
Austen Love
1:42.89UTWestlakeApr 17Timpanogos Relays
6.Johnny Chau
Tucson Vaenuku
Sese Felila
Ciriaco Cuara
1:43.21UTKearnsApr 17Timpanogos Relays
7.Relay Team1:43.34UTBinghamMar 17Cougar Relays
View full rankings...
4x400 Relay
1.Relay Team3:18.95UTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
2.Relay Team3:20.91UTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
3.Relay Team3:24.99UTLone PeakApr 14Utah County Invite
4.Derek Brailsford
Joe Corbridge
Chase Roberts
Jaydon Ruchti
3:25.50UTAmerican ForkApr 28Tiger Trials
5.Relay Team3:25.59UTBinghamMay 05BYU Invitational
6.Luke Christensen
Talon Rodriguez
Isaac Garrad
Travis Mohney
3:26.45UTRivertonMay 18UHSAA 6A - State Championships - @ BYU -Provo
7.Relay Team3:26.46UTFremontApr 20BEES Invitational
8.Relay Team3:27.04UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
9.Relay Team3:28.16UTNorthridgeApr 20BEES Invitational
10.Garrett Crane
Hunter Miles
Brigham Ballard
Joshua Memmott
3:29.26UTCopper HillsMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
View full rankings...
4x800 Relay
1.Luke Grundvig
Carson Clinger
Dalton Brems
Joe Corbridge
8:07.99UTAmerican ForkApr 17Timpanogos Relays
2.Relay Team8:18.88UTDavis (UT)Apr 28Davis Invitational
3.Relay Team8:20.89UTNorthridgeMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
4.Relay Team8:21.93UTWestlakeApr 28Davis Invitational
5.Relay Team8:33.87UTSyracuseMar 28Davis District Championships
6.Ty Davis
Joey Nokes
Robert O'Hara
Ben Coleman
8:39.00UTRivertonApr 20Skyridge Spring Classic
7.Zac Hastings
Markus Brauer
Jacob Atkinson
Justin Canals
8:39.73UTHillcrestApr 28Davis Invitational
8.Relay Team8:45.13UTWeberMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
9.Relay Team9:03.34UTHerrimanMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
10.Relay Team9:06.83UTKearnsMar 17Cougar Relays
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Relay Team3:33.99UTAmerican ForkMar 31UVU HS Invitational
2.Porter Ellis
Trey Jackson
Dominic Bentil
Carson Finch
3:35.04UTLone PeakApr 28Tiger Trials
3.Davin Olsen
Adriano Demartin
Dustin Tidwell
Dylan Tidwell
3:36.13UTBinghamApr 07Arcadia Invitational
4.Bridger Altice
Connor Lehr
Jayden Burnham
Dylan Reaves
3:37.02UTNorthridgeApr 14The Grizzly Invitational
5.Hamaua Tuione
Stetson Thacker
Ben Coleman
Talon Rodriguez
3:38.53UTRivertonApr 20Skyridge Spring Classic
6.Brandon Farley
Brigham Ballard
Garrett Stone
Logan Anderson
3:39.17UTCopper HillsApr 14Taylorsville Invitational
7.Xakai Harry
Dallin Anderson
Andrew Simonsen
Mitchell Clove
3:39.18UTDavis (UT)Apr 14The Grizzly Invitational
8.Relay Team3:39.32UTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
9.Relay Team3:39.36UTWeberApr 28Davis Invitational
10.Relay Team3:39.72UTFremontMar 28Burchell/Armstrong City/County
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Jaren Kump61' 5 PRUTHerrimanApr 18Herriman @ Copper Hills
2.11Blake Freeland59' 9 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Karter Shaw55' 0 PRUTHerrimanApr 18Herriman @ Copper Hills
4.11Onesi Ngalo50' 0.5 PRUTWest JordanMay 05BYU Invitational
5.11Samuel Hansen48' 4 PRUTSyracuseMay 04Herriman Twilight
12Joe Johnson48' 4 PRUTFremontApr 20BEES Invitational
7.12Carson Smith46' 8.5 PRUTLaytonMay 09Utah Region 1 Championships
8.12Carson Merrill45' 7UTCopper HillsMay 04Herriman Twilight
9.12Keala Mahe45' 2 PRUTHillcrestApr 18Hillcrest @ Hunter Relay Meet
10.11Alec Goodavish45' 1 PRUTLone PeakMay 10Utah Region 4 Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Jaren Kump169' 9 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Karter Shaw163' 1 PRUTHerrimanApr 24Herriman -Taylorsville Dual
3.12Garrett Ford156' 10.5 PRUTNorthridgeApr 14The Grizzly Invitational
4.11Blake Freeland156' 2 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.11David Kump152' 2 PRUTCopper HillsApr 18Herriman @ Copper Hills
6.12Carson Merrill150' 5 PRUTCopper HillsMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
7.12Joe Johnson149' 2 PRUTFremontApr 20BEES Invitational
8.12Carson Smith148' 1.25 PRUTLaytonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Hector Magallanes142' 3 PRUTGrangerMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Onesi Ngalo141' 3 PRUTWest JordanApr 14Taylorsville Invitational
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Blake Freeland179' 5.5 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Cody Canard177' 9.75 PRUTWest JordanMay 05BYU Invitational
3.10Caleb Wuthrich177' 2 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.11Samuel Hansen173' 11.5 PRUTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.12Davis Grubb169' 8.25 PRUTLaytonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Carson Veazie169' 5.75 PRUTRivertonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.12Carson Smith164' 1 PRUTLaytonMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
8.12Garrett Ford161' 10 PRUTNorthridgeApr 28Davis Invitational
9.11Austin Pursley161' 6.5UTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12John Mulvey157' 6 PRUTNorthridgeMay 09Utah Region 1 Championships
View full rankings...
High Jump
1.10Logan Tittle6' 8 PRUTFremontMar 28Burchell/Armstrong City/County
2.10Kale Thomas6' 7 PRUTDavis (UT)Apr 28Davis Invitational
12Xakai Harry6' 7UTDavis (UT)Mar 21Davis Super Meet [Boys Only]
4.11Jarom Smith6' 6 PRUTAmerican ForkApr 20Skyridge Spring Classic
12Justin Brown6' 6 PRUTClearfieldMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.11Edward Burton6' 5 PRUTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
12Jesse Boggess6' 5 PRUTPleasant GroveApr 28Tiger Trials
8.10Alex Wheeler6' 4 PRUTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
11Enrique Olivia6' 4 PRUTBinghamMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Logan Martin6' 3 PRUTWeberMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
11Gordan Madison6' 3 PRUTHerrimanMay 04Herriman Twilight
View full rankings...
Pole Vault
1.11Robbie Walker15' 5 PRUnattachedJun 02Great Southwest Classic
2.12Trenton James15' 2 PRUTRivertonApr 21Deseret Peak Pole Vault
3.12Porter Westerlind14' 8 PRUTBinghamMay 10Utah Region 4 Championships
4.11D.A. Marcyes14' 3.25 PRUTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
5.12Alex Cottam14' 0 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Carson Smith14' 0 PRUTLaytonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.11Colton Schmitz13' 6UTCopper HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Garett MacArthur13' 6 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
11Ben Taylor13' 6 PRUTTaylorsvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Hayden Conrad13' 2 PRUTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
View full rankings...
Long Jump
1.12Xakai Harry23' 5 (1.2)UTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Carson Smith21' 11 PRUTLaytonMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
3.12Allan Ahanonu21' 7 PRUTWest JordanMar 17Alpha Invite
4.11Sam Beckwith21' 5 PR (.1)UTLone PeakApr 20Skyridge Spring Classic
11Kaiden Boucher21' 5 (1.6)UTWeberMay 04Herriman Twilight
6.11Jarom Smith21' 4.75 PR (.3)UTAmerican ForkMay 05BYU Invitational
7.11Blain Ballard21' 1UTWestlakeApr 14Desert Hills Invitational
12Carson King21' 1UTWestlakeApr 14Desert Hills Invitational
9.11Cameron Farley21' 0 PR (-.5)UTCopper HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12Devonte Major20' 11.5 PRUTHunterMar 23Box Elder Relays
View full rankings...
Triple Jump
1.12Scott Davies38' 7.5 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
2.10Alex Wheeler37' 4.5 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
3.12Kaeden Teague36' 4 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
4.12Trenton James36' 0 PRUTRivertonMar 15Riverton Inter Squad Qualifier
5.12Paul Pincock35' 9.5UTLaytonApr 14The Grizzly Invitational
6.10Victor Black35' 3 PRUTDavis (UT)Apr 14The Grizzly Invitational
7.11DAngelo White31' 7 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.