Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Leondre Pollard10.59 (1.4)PRILDolton (Thornridge)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.11Finnigan Schirmer10.62 (1.1)PRILMarengoMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Carson Rantanen10.74 (1.2)PRILStauntonMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.9Kaleb Brown10.84 (1.1)PRILChicago (St. Rita)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.11Devin Wills10.85PRILMascoutahMay 15IHSA 2A Boys Herrin Sectional
6.12Jaylen Bell10.88 (2.7)PRILChicago (Noble/Butler)May 04*2019 CPS B/G Varsity Championships
7.12Deon Fairlee10.89PRILSpringfield (Southeast)Apr 18Titan Co-Ed Invitational
12Mechai White10.89 (1.4)PRILPeoria (Manual)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Keegan Cullison10.90 (1.5)ILPlanoApr 06Belleville West Invitational
10.12Blake Markus10.91PRILBreese (Central)Apr 22Tri-County Invitational @ Breese Central
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Leondre Pollard21.55 (.9)PRILDolton (Thornridge)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.11Marcus Lampley21.58 (.9)PRILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.10Jeremiah Hamilton21.66 (.9)ILUrbana (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.11Finnigan Schirmer21.67 (.9)PRILMarengoMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.11Willie Johnson21.77 (.9)PRILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.12Darreon West21.95 (2.8)PRILCahokia (H.S.)Apr 06Belleville West Invitational
7.12Seth Sottos22.06PRILRock Island (Alleman)May 16IHSA 2A Boys Macomb Sectional
8.12Mick Doyle22.07 (2.8)PRILChicago (St. Rita)Apr 06Belleville West Invitational
9.12Devinn Owens22.17PRILChicago (Noble/DRW Trading)Apr 20Prosser Career Academy Blue and Gold Invite
9Kaleb Brown22.17 (3.2)PRILChicago (St. Rita)Apr 20Winston Brown Invitational
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Willie Johnson47.34PRILEast St. Louis (Sr.)Mar 23Sugar Bowl Track and Field Classic
2.11Marcus Lampley48.17PRILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.11Jerry Harper48.51PRILRantoulMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.12Davon Bolden49.12ILDolton (Thornridge)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.10Aden Sears49.47ILEurekaMay 06McLean County/HOI Conference Meet
6.10Melcon DeJesus49.66PRILKewanee (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.11Jesse Casas49.76PRILLaSalle (L.-Peru)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.11Logan Sullivan50.04PRILMurphysboroMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.10Micah Senior50.11ILEurekaMay 06McLean County/HOI Conference Meet
10.11Ismael Rua Figueroa50.24PRILChicago (University)Apr 06Gans/Zeedyk Invitational
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Riley Wells1:54.51ILRockford (R. Christian)Apr 06Arcadia Invitational
2.11Jackson McAlister1:55.54PRILWaterloo (H.S.)May 04Collinsville Boys Invitational
3.12Jacob Gray1:55.79PRILMetamoraMay 16IHSA 2A Boys Macomb Sectional
4.12Micha Reed1:56.63PRILDecatur (MacArthur)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.12Chris Gilbert1:56.70ILPeoria (Notre Dame)May 16IHSA 2A Boys Macomb Sectional
6.11Patric Natindim1:56.96PRILArlington Heights (St. Viator)May 04Carlin Nalley Invitational
7.11Eli Ward1:57.00PRILWaterloo (H.S.)May 15IHSA 2A Boys Herrin Sectional
8.12Jon Aquino1:57.47PRILWheaton (St. Francis)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Gyvanziel Quinonez1:57.77PRILRochelleMay 03Northern Illinois Invitational
10.11Andrew Hutchinson1:57.91PRILPoplar Grove (North Boone)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
1500 MetersCompare top 8
1.10Rohn Ritchie4:21.58PRILAurora (Central Catholic)May 31Magis Miles
2.11Jeremie Bokata4:25.40PRILUrbana (H.S.)May 31Magis Miles
3.11Ishaan Patel4:30.26PRILTinley ParkMay 31Magis Miles
4.9Robert Perry4:33.94PRILBurlington (Central)May 31Magis Miles
5.9Sam Lambert4:34.38PRILUrbana (H.S.)May 31Magis Miles
6.12Abraham Zelchenko4:36.41PRILChicago (University)May 31Magis Miles
7.11Tony Pethtel4:38.76PRILMorrisMay 31Magis Miles
8.12Seamus Flannery4:38.77PRILChicago (University)May 31Magis Miles
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Daniel Chen4:15.80PRILAurora (Illinois Math and Science Academy)Apr 20Distance Night in Palatine
2.11Elias Bergman4:21.32PRILChillicothe (Illinois Valley Central)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Mathias Powell4:21.87PRILMahomet (M.-Seymour)Apr 13Capital City Classic
4.12Garrett Dixon4:23.38PRILMonticelloMay 16IHSA 2A Boys Monticello Sectional
5.11Sam Lange4:24.07PRILMortonMay 20Peoria Journal Star Honor Roll
6.12Brent Brunner4:24.34PRILRockford (R. Christian)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
7.11Dan Weizeorick4:24.69PRILWheaton (St. Francis)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
8.10Brooks Harlan4:25.21ILCentraliaMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.10Luke Sokolowski4:25.63PRILMonticelloMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.11Ryan Jones4:26.48PRILWoodstock (Marian)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
1 MileCompare top 10
1.11Parker Kistner4:36.83PRILStanford (Olympia)Jun 08Midwest Distance Classic
2.12Braden Nicholson4:40.64PRILOlney (Richland County)Jun 08Midwest Distance Classic
3.11Jeremie Bokata4:42.99PRILUrbana (H.S.)May 31Magis Miles
4.10Rohn Ritchie4:43.02PRILAurora (Central Catholic)May 31Magis Miles
5.11Ishaan Patel4:47.36PRILTinley ParkMay 31Magis Miles
6.9Sam Lambert4:52.43PRILUrbana (H.S.)May 31Magis Miles
7.9Robert Perry4:53.10PRILBurlington (Central)May 31Magis Miles
8.12Abraham Zelchenko4:54.33PRILChicago (University)May 31Magis Miles
9.11Tony Pethtel4:55.92PRILMorrisMay 31Magis Miles
10.12Seamus Flannery4:58.78PRILChicago (University)May 31Magis Miles
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Mathias Powell9:03.51PRILMahomet (M.-Seymour)Apr 20Distance Night in Palatine
2.12Garrett Dixon9:11.45PRILMonticelloApr 20Distance Night in Palatine
3.11Dawson Smith9:25.64PRILRock FallsApr 20Distance Night in Palatine
4.11Adam Gilbreath-Glaub9:31.32ILMetamoraMay 16IHSA 2A Boys Macomb Sectional
5.12Kyle Bell9:33.32PRILNew Lenox (Providence Catholic)May 04Carlin Nalley Invitational
6.9Ryder James9:35.52ILPaxton (P.-Buckley-Loda)May 16IHSA 2A Boys Monticello Sectional
7.12Braden Nicholson9:35.88PRILOlney (Richland County)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.11Ryan Jones9:39.39PRILWoodstock (Marian)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.12Collin Grady9:39.56PRILDixon (H.S.)May 03Geneseo's John McCormick ABC Invitational
10.11Sam Lange9:40.51PRILMortonMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Finnigan Schirmer14.12ILMarengoApr 18McHenry County Meet
2.12Jaden Johnson14.23 (1.0)PRILFreeport (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.11Jamarriante Burgess14.24 (1.1)PRILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.11Steven Harris14.29 (2.5)PRILCahokia (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.12Brayden Forrest14.39 (1.8)PRILDixon (H.S.)Apr 20Winston Brown Invitational
6.12Stuart Adkinson14.49 (1.1)ILMarion (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.12Andrew Johnson14.69PRILEast St. Louis (Sr.)Apr 23St. Clair County Boys Championships
12Jamonny Skinner14.69PRILMonmouth (M.-Roseville)May 03West Central Conference Meet
9.12Connor Wagner14.78 (2.5)PRILBurlington (Central)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.11Elijah Pena15.02PRILWoodstock (North)May 15IHSA 2A Boys Woodstock North Sectional
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Finnigan Schirmer37.62PRILMarengoApr 18McHenry County Meet
2.11Jamarriante Burgess37.82PRILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.11Steven Harris38.31PRILCahokia (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.12Andrew Johnson38.47PRILEast St. Louis (Sr.)Apr 23St. Clair County Boys Championships
5.12Connor Wagner38.58PRILBurlington (Central)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
6.12Brayden Forrest38.73PRILDixon (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
7.12Noah Williams38.82PRILFreeburgMay 07Cahokia Boys Conference Championships
8.12Jaden Johnson38.97PRILFreeport (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
9.12Mick Doyle39.03PRILChicago (St. Rita)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.12Stuart Adkinson40.38ILMarion (H.S.)May 15IHSA 2A Boys Herrin Sectional
View full rankings...
2k SteeplechaseCompare top 3
1.11Zach Rose6:32.29PRILChicago (Payton)Jun 08Midwest Distance Classic
2.12Jason Doland6:40.91PRILArlington Heights (St. Viator)Jun 01Music City Distance Carnival
3.15-16Lucas Doland7:31.61PRILFlippen FlyersJun 23USATF Illinois Association Junior Olympic Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Jashawn Anderson
Keontez Lewis
Marcus Lampley
Willie Johnson
41.81ILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Sean Tyler
Obadiah Hart
Mehki Miller
Zach Roebuck
41.99ILOlympia Fields (Rich Central) ** DON'T USE **May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Relay Team42.12ILDolton (Thornridge)Apr 06Thornridge 'Blue Smoke' Invitational
4.Jerome Rowell
Jeremiah Hamilton
Martel Jones
Mike Mboyo
42.43ILUrbana (H.S.)May 08Big 12 Conference Championship
5.Austin Beckon
Mar' Kiese Irvin
Di'Shawn Talbert
Jamon Williams
42.77ILCountry Club Hills (Hillcrest)May 09SSC Blue Division Conference Meet
6.Luke Foreman
Johnnie Caswell
Malik Curtis
Josh Edison
42.80ILTroy (Triad)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.Marcus Coleman
Kaleb Brown
Mick Doyle
Javon Venson
43.04ILChicago (St. Rita)Apr 26Glenbard West Jim Arnold Invitational
8.Connor Cunningham
Davis Hood
Skyler Blanton
Kody Page
43.10ILRockford (R. Christian)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
9.Relay Team43.13ILMascoutahApr 06Belleville West Invitational
10.Dequan Jones
Jajuan Govan
Terrance Hood
Isaiah Wilson
43.14ILPerspectives IIT Math and ScienceMay 04*2019 CPS B/G Varsity Championships
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Obadiah Hart
Zach Roebuck
Mehki Miller
Sean Tyler
1:26.68ILOlympia Fields (Rich Central) ** DON'T USE **May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Javon Venson
Mick Doyle
Marcus Coleman
Kaleb Brown
1:28.16ILChicago (St. Rita)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Relay Team1:28.34ILEast St. Louis (Sr.)May 08Southwestern Conference Boys Championships
4.Khamari Tuell
Caelan Webb
Jeremiah Hamilton
Mike Mboyo
1:28.50ILUrbana (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.Christian Law
Kyran Thurmond
Justin Luckett
Ronin Gilbert
1:29.10ILTinley ParkMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.Steven Medina
Kourtney Jackson
Terrance Buckingham
Devin Wills
1:29.45ILMascoutahMay 15IHSA 2A Boys Herrin Sectional
7.Tayon Swift
Dillion Harper
Kayon Cunningham
Treven Lewis
1:29.73ILRantoulMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.Gabriel Hillard
Isaac Martin
Jakeba Burleigh
Lamark Threadgill
1:29.77ILCarbondale (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.Elijah Johnson
Keyon Wolber
Adrian Ibarra
Matthew Marcum
1:29.94ILRock FallsMay 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
10.Micah Senior
Connor Standish
Hunter Gladson
Job Knapp
1:30.35ILEurekaMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Keontez Lewis
Andrew Johnson
Marcus Lampley
Willie Johnson
3:18.13ILEast St. Louis (Sr.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.-Job Knapp
Aden Sears
Connor Standish
Micah Senior
3:18.52ILEurekaMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Robert Buford
Elijah Hall
Kayon Cunningham
Jerry Harper
3:21.81ILRantoulMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.Connor Wagner
Zac Schmidt
Tommy Zettl
Adam Kries
3:21.95ILBurlington (Central)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
5.Noah Williams
Brendan Meng
Zachary Pluff
Nick Elbe
3:24.02ILFreeburgMay 15IHSA 2A Boys Herrin Sectional
6.Kade Callison
Andrew Lohse
Brock Drengenberg
Collin Grady
3:24.66ILDixon (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
7.Jace Joiner
Skyler Blanton
Andy Volk
Riley Wells
3:25.05ILRockford (R. Christian)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.Marcus Coleman
Andrew Lenehan
Caleb Green
Mick Doyle
3:25.46ILChicago (St. Rita)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.Corey Thomas
Markus Jordan
Demetrius Bolden
Davon Bolden
3:25.83ILDolton (Thornridge)May 15IHSA 2A Boys Kankakee Sectional
10.Jesse Casas
Gaige Noonan
Carson Vaske
Vicente Valle
3:26.29ILLaSalle (L.-Peru)May 15IHSA 2A Boys Plano Sectional
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Brock Drengenberg
Cadyn Grafton
Andrew Lohse
Collin Grady
7:55.24ILDixon (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.-Tommy Zettl
Logan Andersen
Anthony Farmer
Adam Kries
7:56.07ILBurlington (Central)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Owen Dare
Logan Wheeler
Dylan Bennet
Parker Kistner
8:04.38ILStanford (Olympia)May 16IHSA 2A Boys Macomb Sectional
4.Riley Wells
Brent Brunner
Nicolas Capriola
Stephen Thomas
8:05.95ILRockford (R. Christian)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
5.Jon Aquino
Dan Weizeorick
Josh Winslow
Ben Bettag
8:06.24ILWheaton (St. Francis)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
6.Carson Campbell
Bailin Farrell
Donald Gramer
Bryce Guerrettaz
8:06.50ILSycamore (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
7.-Eli Steinbeck
Jack Cook
Cade Walder
Connor Standish
8:08.66ILEurekaMay 16IHSA 2A Boys Macomb Sectional
8.Luke Sikora
Eli Ginsburg
Abraham Zelchenko
Nicky Edwards-Levin
8:08.99ILChicago (University)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.Relay Team8:11.69ILTroy (Triad)Apr 23Madison County Championships
10.Nollen Abriam
Connor Bean
Jalen Depenbrock
Logan Schaefer
8:13.75ILLaSalle (L.-Peru)May 15IHSA 2A Boys Plano Sectional
View full rankings...
4x1600 RelayCompare top 5
1.Ethan Cherry
Tucker Poshard
Ethan Stevens
Alex Partlow
19:02.35ILCarbondale (H.S.)Apr 26Marion Relays
2.Brooks Harlan
Matt Speidel
Cory Fleeman
Crede Correll
19:16.74ILCentraliaApr 26Marion Relays
3.Matthew Crabtree
Taylor Dreyer
Steven Kosco
John Bruce
19:26.52ILMarion (H.S.)Apr 26Marion Relays
4.Relay Team21:18.38ILArlington Heights (St. Viator)Apr 06Conant Boys Relays
5.Micky Grode
Vince Shields
Owen Webber
Savveon Ayers
25:12.20ILMurphysboroApr 26Marion Relays
View full rankings...
SMR 100-100-200-400mCompare top 10
1.Zac Brandt
Niko San Miguel
Colton Ervin
Finnigan Schirmer
1:36.40ILMarengoApr 25Richmond Burton Rocket Relays
2.Cameron Peterson
Carson Adams
Michael Kaufman
Jack Langlois
1:40.75ILRichmond (R.-Burton)Apr 25Richmond Burton Rocket Relays
3.Conner Fitch
Max Contreras
Seth Sottos
Killian Ahern
1:41.48ILRock Island (Alleman)Apr 26Tiger Relays
4.Jajuan Govan
Jareec Turner
Isaiah Wilson
Terrance Hood
1:41.88ILPerspectives IIT Math and ScienceApr 13*2019 CPS Relays
5.Jamareya Henderson
Dontrail Givens
Duwann Swann
Allen Burkes
1:41.96ILChicago (C. Vocational)Apr 13*2019 CPS Relays
6.Jamonny Skinner
Keshawn Taylor
Kevin Jurado
Patrick Johnston
1:42.20ILMonmouth (M.-Roseville)Apr 26Tiger Relays
7.Cortez Thomas
Javon Taylor
DeMario Edwards
Ronald Mckinney
1:42.65ILEast St. Louis (Sr.)Mar 31Rod Staggs Fr/So Invitational
8.Nesha Robertson
Cam Culberson
Skylar Giles
DJ Porter
1:42.70ILPeoria (Richwoods)Apr 19Rock Island Boys ABC Invitational
9.Russel DeLeon
Dean Kaliakmanis
Joe LeMaster
Jacoby Haynes
1:42.84ILBurlington (Central)Apr 20Central HS F/S Rocket Relays
10.Amonde Mack
Jerel Myers
Michael Beals
Dejaune Clark
1:43.80ILChicago (Noble/DRW Trading)Apr 13*2019 CPS Relays
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 10
1.Grant Kessinger
Justin Siebert
Dylan Bennet
Parker Kistner
3:40.38ILStanford (Olympia)May 03Clinton Carnival 2019
2.Jaylen Carr
Ethan Fox
Jacob Gusse
Brock Drengenberg
3:42.57ILDixon (H.S.)Apr 2669th Sterling Friday Night Track and Field Relays
3.Isaac Martin
Gabriel Hillard
Jakemba Burleigh
Tucker Poshard
3:46.83ILCarbondale (H.S.)Apr 26Marion Relays
4.Willie Johnson
Marcus Lampley
Jashawn Anderson
Keontez Lewis
3:47.56ILEast St. Louis (Sr.)Apr 1360th ANNUAL CAPITAL CITY RELAYS
5.Jared Taylor
Owen Filbin
Joseph Wermes
Stephen Brown
3:48.68ILOak Park (Fenwick)Apr 13Al Janulis Relays
6.Ki Norgard
Tim Maidment
Adrian Fernandez
Aidan Schleutermann
3:48.95ILWoodstock (H.S.)Apr 06RB Bulldog Relays
7.Braden Tate
Haddon Lybarger
Logan Rubin
Brady Munter
3:50.11ILSalemApr 26Marion Relays
8.Tyrese Petty
Kolton Spaugh
Ty Brennan
Aidan Shanks
3:50.86ILClintonMay 03Clinton Carnival 2019
9.Aaron Maze
Ethan Fromm
Tyron Anderson
Timothy Surburg
3:52.44ILMarion (H.S.)Apr 26Marion Relays
10.Logan Sullivan
Dezmond Clark
Max Hoem
Hayden Mitchell
3:52.57ILMurphysboroApr 26Marion Relays
View full rankings...
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]Compare top 10
1.Robert Sbarounis
Gage Finke
Andrew Pascente
Ryan Jones
11:11.23ILWoodstock (Marian)Apr 25Richmond Burton Rocket Relays
2.Cory Fleeman
Crede Correll
Matt Speidel
Brooks Harlan
11:14.04ILCentraliaApr 26Marion Relays
3.Ethan Anderson
Zach Anderson
Andy Tacheny
Thomas Koschak
11:15.24ILRichmond (R.-Burton)Apr 25Richmond Burton Rocket Relays
4.Isaiah Moorman
Mikio Martinez
Sam Brown
Ruben Leal
11:15.59ILSterling (H.S.)Apr 2669th Sterling Friday Night Track and Field Relays
5.Matt Laws
Javier DeLaTorre
Devon Parker
Dawson Smith
11:19.62ILRock FallsApr 2669th Sterling Friday Night Track and Field Relays
6.Relay Team11:26.44ILMascoutahMar 29O'Fallon Relays
7.Lance Mattingly
Drew Ringle
Jackson Yates
Michael Oliver
11:27.21ILHerrin (H.S.)Apr 26Marion Relays
8.Relay Team11:28.93ILCarbondale (H.S.)Mar 29O'Fallon Relays
9.Aiden Tomlinson
Randy Joos
Kalvin Zimmerman
Ryan Wade
11:30.18ILGenoa (G.-Kingston)Apr 25Richmond Burton Rocket Relays
10.Jared Wermes
Jonas Capek
Owen Filbin
Joseph Wermes
11:31.14ILOak Park (Fenwick)Apr 13Al Janulis Relays
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Hunter Hendershot18.93mPRILMahomet (M.-Seymour)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.11Athan Huelskamp17.87mPRILArlington Heights (St. Viator)May 04Carlin Nalley Invitational
3.12Tyler Sudduth17.55mPRILRichton Park (Rich South) ** DON'T USE **May 08SAC Boys Championships
4.11Jake Renfro17.21mPRILNew Lenox (Providence Catholic)Apr 26Lincoln Way West Invitational
5.12Elijah Nitz17.15mPRILRockford (R. Christian)Apr 20Rockford Christian Invite
6.12Zach Gibbs16.73mPRILHarrisburgMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.12James Gunn16.21mPRILMarion (H.S.)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.11Matt Wilson16.20mPRILMascoutahMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Clay Alewelt16.17mPRILRochesterMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.12Aaron Duncan16.15mILDixon (H.S.)Apr 02Stillman Valley Vs. Dixon, Rock Falls (Boys)
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Hunter Hendershot55.58mPRILMahomet (M.-Seymour)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.11Athan Huelskamp54.10mPRILArlington Heights (St. Viator)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.11Joshua Schmid52.92mPRUnattachedJun 23USATF Illinois Association Junior Olympic Championships
4.12Joe Burch51.21mPRILMetamoraApr 06Metamora Coed Invite
5.12Payton Smith50.06mPRILMattoonMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.11Clay Alewelt48.82mILRochesterApr 15Glenwood/Jacksonville/SHG/Rochester Quad
7.10Barry Evans48.74mILMascoutahApr 26Triad Knight Invitational
8.12Tyler Sudduth48.56mPRILRichton Park (Rich South) ** DON'T USE **May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Alex Anger48.51mILGalena (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
10.11Preston Ruud48.31mPRILSycamore (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 2
1.11Cooper Priest28.42mPRILPittsfieldApr 26Becky Thatcher & Mark Twain Relays
2.12Jack Heafner24.82mPRILPittsfieldApr 26Becky Thatcher & Mark Twain Relays
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Zachary Pluff2.08mPRILFreeburgApr 12Granite City Boys Invitational
2.9Trevor Heffren2.06mPRILEurekaMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Terrence Hargrove2.03mPRILEast St. Louis (Sr.)Apr 26Marion Freeman Invitational
4.12Martiez Pinnick1.98mPRILCarbondale (H.S.)May 10South 7 Conference
11AJ Lawson1.98mPRILDecatur (MacArthur)Apr 10Solon-Lion Open
12Issak McKay1.98mPRILPerspectives IIT Math and ScienceMay 16IHSA 2A Boys St. Rita Sectional
12CJ Johnson1.98mPRILWest Frankfort (Frankfort)May 03Harrisburg Boys Invitational
12Aaron Shepard1.98mILMarengoMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11David Emuze1.96mILSpringfield (Southeast)May 04Springfield Boys City Meet
10CJ Shoaf1.96mILMahomet (M.-Seymour)May 13News-Gazette Honor Roll Meet
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Chandlar Ifft5.03mPRILFairbury (Prairie Central)May 13News-Gazette Honor Roll Meet
2.12Dayton Black4.67mPRILCharlestonMay 16IHSA 2A Boys Monticello Sectional
3.12Jadon Elliott4.62mPRILTroy (Triad)Apr 23Madison County Championships
4.11Kyle Mulhern4.60mPRILPeoria (Notre Dame)Apr 17Peoria All City Meet
5.11Mitchell McKelvey4.57mPRILMetamoraApr 06Metamora Coed Invite
6.12Eli Badger4.50mILMt. Vernon (H.S.)May 15IHSA 2A Boys Herrin Sectional
7.12Eli Grundman4.42mPRILPrincetonMay 10Three Rivers Boys Conference
10Alan Lauterbach4.42mILRochesterMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.12Samuel Wahlers4.34mPRILMundelein (Carmel)May 022019 Boys Lake County Invitational
10.12Quinn Shannon4.27mPRILTolono (Unity)May 16IHSA 2A Boys Monticello Sectional
12Hunter Hartwig4.27mPRILMt. ZionApr 26Spartan Boys Classic
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Jamonny Skinner7.14mPRILMonmouth (M.-Roseville)Apr 06Lee Calhoun Invitational
2.11David Emuze7.04mPRILSpringfield (Southeast)Apr 12Granite City Boys Invitational
3.12Ryan Curington7.03m (3.2)PRILChicago (De La Salle)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.12Brayden Forrest6.99mPRILDixon (H.S.)May 17IHSA 2A Boys Sterling Sectional
5.12Leondre Pollard6.97mPRILDolton (Thornridge)May 04Thornton Boys Invitational
6.11Darrione Williams6.91mPRUnattachedJun 08Great Southwest Classic
7.10Jayden McCulskie-Green6.84mILSandwichMay 15IHSA 2A Boys Plano Sectional
8.11Dontrell Williams6.82mPRILChicago (Morgan Park)Apr 06Amos Alonzo Stagg Boys Varsity Track and Field Invitational
12Kobie Webb6.82mPRILStreator (Twp.)May 15IHSA 2A Boys Plano Sectional
10.10Logan Rubin6.77m (1.9)ILSalemMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Andra Ward14.59m (2.1)PRILCahokia (H.S.)Apr 06Belleville West Invitational
2.11Khalil Ross14.26m (2.3)PRILSpringfield (Lanphier)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.10Jayden McCulskie-Green14.22mILSandwichApr 06LP Cavalier Classic
4.11Darrione Williams13.92mPRILEast St. Louis (Sr.)May 08Southwestern Conference Boys Championships
5.12Issak McKay13.83mPRILPerspectives IIT Math and ScienceMay 16IHSA 2A Boys St. Rita Sectional
6.11Kai Baumgartner13.80m (1.7)PRILChampaign (Central)May 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.12Jamonny Skinner13.69mPRILMonmouth (M.-Roseville)Apr 08Monmouth-Roseville Titan Invitational
8.11Dezmond Clark13.68m (1.8)PRILMurphysboroMay 25IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.12Mason DeLille13.60mPRILRochelleMay 10NIB 12 Conference Meet
10.11Elijah Pena13.60mPRILWoodstock (North)May 15IHSA 2A Boys Woodstock North Sectional
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.