Mens

100 Meters
1.12Eric Conant11.10PRNYNorwichMay 21Section IV Class A/B Championship
2.11David Berger11.17PRNYNorwichMay 21Section IV Class A/B Championship
3.11Aaron Davis11.24PRNYUnion-EndicottMay 21Section IV Class A/B Championship
4.12Logan Roux11.27PRNYMaine EndwellMay 11Parkhurst Invitational
5.11Sam Panzer11.29PRNYLansingMay 22Section IV Class C Championships
6.10Augustus Cantella11.33PRNYOwego Free AcademyMay 11Parkhurst Invitational
7.12Nick Petrutoni11.36PRNYBainbridge GuilfordApr 22Tully Co-Ed Invitational
8.12Bertrand Dure'11.37PRNYSusquehanna ValleyApr 13Square Deal Invite
9.12Michael Premura-Milton11.38 (-1.2)NYSouth Kortright CentralJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
10.11Caden Bennett11.40PRNYNewark ValleyApr 13Square Deal Invite
View full rankings...
200 Meters
1.12Michael Premura-Milton22.51 (1.3)PRNYSouth Kortright CentralJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
2.12Nyrese Harte-gray22.62PRNYUnion-EndicottMay 16STAC Championships
3.11Aaron Davis22.98NYUnion-EndicottMay 30Section 4 State Qualifiers
4.12Eric Conant23.01NYNorwichMay 16STAC Championships
5.11Caden Bennett23.02PRNYNewark ValleyMay 30Section 4 State Qualifiers
6.11Lance Jensen23.05PRNYCandor CentralMay 10Fast Times
7.11Jacob Haqq23.17PRNYUnatego CentralMay 22Section IV Class D Championships
8.11David Berger23.21PRNYNorwichMay 21Section IV Class A/B Championship
9.10Kyle Zaidel23.29PRNYCorning-Painted PostApr 13Square Deal Invite
10.11Sam Panzer23.39NYLansingMay 30Section 4 State Qualifiers
View full rankings...
400 Meters
1.12Gabe Gawronski49.27PRNYNorwichJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
2.11Nathan Wilsoncroft50.80PRNYHorseheadsMay 30Section 4 State Qualifiers
3.12Jhamir Brown51.01PRNYElmiraApr 06Twin Rivers Invitational
4.10Steven Morrow51.06PRNYDrydenMay 30Section 4 State Qualifiers
5.12Andrew Badman51.53PRNYMoraviaMay 30Section 4 State Qualifiers
10Kyle Zaidel51.53PRNYCorning-Painted PostMay 16STAC Championships
7.11Alexander Simpson51.77PRNYIthacaMay 07Corning vs. Ithaca Dual Meet
8.10Dawson Williams51.85PRNYHarpursville CentralMay 22Section IV Class C Championships
9.12Ben Avolio51.86PRNYUnadilla Valley CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
10.12Michael Premura-Milton52.03PRNYSouth Kortright CentralMay 22Section IV Class D Championships
View full rankings...
800 Meters
1.12Cameron Szabo1:57.26NYOwego Free AcademyJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
2.11Alexander Simpson1:57.34PRNYIthacaMay 30Section 4 State Qualifiers
3.12Dylan Ward1:57.45PRNYWaverly SeniorMay 30Section 4 State Qualifiers
4.12John Cleary1:58.29NYCorning-Painted PostMay 16STAC Championships
5.11Nathan Wilsoncroft1:58.30PRNYHorseheadsMay 10Fast Times
6.12Owen Juan1:59.22NYHorseheadsMay 16STAC Championships
7.12Gabe Gawronski1:59.38NYNorwichMay 03Norwich REK Invitational
8.12Josh Nogaret1:59.41PRNYUnadilla Valley CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
9.11Steven Segal1:59.77NYCorning-Painted PostMay 30Section 4 State Qualifiers
10.12Nate Bowers1:59.82PRNYOwego Free AcademyMay 16STAC Championships
View full rankings...
1500 Meters
1.12Brody Hayes Glick4:25.40PRNYCorning-Painted PostMay 30Section 4 State Qualifiers
2.12Gabriel Wood4:40.19PRNYNewfield CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
3.10Max Evans4:40.53PRNYWatkins GlenMay 30Section 4 State Qualifiers
4.10Jonathan Mcnamara4:45.94PRNYSidney CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
5.8Connor Holland4:47.79PRNYMarathonMay 28Snapple Invitational
6.12Kevin Lampman4:48.83PRNYTrumansburg (C.O. Dickerson)May 30Section 4 State Qualifiers
7.8Daniel Kingsley4:52.08PRNYIthacaMay 28Snapple Invitational
8.-Tevin McClaren4:53.87PRNYCorning-Painted PostMay 28Snapple Invitational
9.7Johnathan Garrison4:54.22PRNYSpencer Van Etten CentralMay 28Snapple Invitational
10.11Paden Grover4:54.64PRNYOdessa-Montour CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
View full rankings...
1600 Meters
1.12Parker Stokes4:14.31PRNYMaine EndwellMay 10Fast Times
2.11Gabriel Planty4:19.58PRNYWatkins GlenJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
3.11Marco Van Wijk4:22.68PRNYIthacaJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
4.12Nate Bowers4:25.36PRNYOwego Free AcademyMay 10Fast Times
5.10Jason Matthewson4:25.70PRNYElmiraMay 30Section 4 State Qualifiers
6.12Bryce Derick4:26.19PRNYCorning-Painted PostMay 10Fast Times
7.11Torrey Jacobson-Evans4:27.03PRNYCorning-Painted PostMay 30Section 4 State Qualifiers
8.12JT Ryan4:28.41NYCorning-Painted PostMay 30Section 4 State Qualifiers
9.11Alexander Simpson4:28.85PRNYIthacaApr 13Square Deal Invite
10.11Steven Segal4:29.13PRNYCorning-Painted PostApr 13Square Deal Invite
View full rankings...
3200 Meters
1.12Parker Stokes9:16.77NYMaine EndwellMay 21Section IV Class A/B Championship
2.12Nate Bowers9:27.84NYOwego Free AcademyJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
3.12Nathan Lawson9:33.50PRNYCorning-Painted PostMay 30Section 4 State Qualifiers
4.11Torrey Jacobson-Evans9:38.35NYCorning-Painted PostMay 16STAC Championships
5.12Bryce Derick9:42.91PRNYCorning-Painted PostApr 13Square Deal Invite
6.10Jason Matthewson9:45.08PRNYElmiraMay 21Section IV Class A/B Championship
7.11Josh Stone9:47.94NYWindsorJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
8.12JT Ryan9:49.63PRNYCorning-Painted PostMay 21Section IV Class A/B Championship
9.10Collin Wright9:52.02PRNYWaverly SeniorMay 21Section IV Class A/B Championship
10.11Gabriel Planty9:52.20NYWatkins GlenMay 04Legends of the Night
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Isaac Chandler14.87PRNYWaverly SeniorMay 21Section IV Class A/B Championship
2.12Nyrese Harte-gray15.26PRNYUnion-EndicottMay 21Section IV Class A/B Championship
3.12Cole Marks15.27 (1.3)PRNYElmiraJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
4.11Liam Matthews15.29PRNYSidney CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
5.11Vincent Scott15.34PRNYDrydenMay 30Section 4 State Qualifiers
6.11Lance Jensen15.41PRNYCandor CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
7.12Trevon Alverez15.80PRNYBinghamtonMay 21Section IV Class A/B Championship
8.11Ethan Armstrong15.95PRNYUnion-EndicottMay 21Section IV Class A/B Championship
9.11Preston Harris15.98PRNYOdessa-Montour CentralMay 22Section IV Class D Championships
10.11Ese Amata16.08PRNYUnion-EndicottMay 21Section IV Class A/B Championship
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Ryan Baker45.30PRNYHorseheadsApr 12Molly Dry Invitational
2.11Nick Janzen50.86PRNYWaverly SeniorApr 12Molly Dry Invitational
3.10Jared Ferriter51.34PRNYElmiraApr 06Twin Rivers Invitational
4.-Alexander Johnson52.57PRNYElmiraApr 06Twin Rivers Invitational
5.11Zack Crissel57.29PRNYElmiraApr 06Twin Rivers Invitational
View full rankings...
400m Hurdles - 36"
1.11Lance Jensen55.51PRNYCandor CentralMay 22Section IV Class D Championships
2.11Otto Sutton56.65PRNYCorning-Painted PostMay 30Section 4 State Qualifiers
3.11Morgan Condon57.07PRNYO’Neill (Walton)May 30Section 4 State Qualifiers
4.12Cole Marks58.16PRNYElmiraMay 16STAC Championships
5.11Liam Matthews59.17PRNYSidney CentralMay 22Section IV Class C Championships
6.11Ese Amata59.19PRNYUnion-EndicottMay 16STAC Championships
7.12Christian Buckland59.36PRNYBinghamtonMay 11Parkhurst Invitational
8.11Noah Bufalini59.89PRNYNorwichMay 30Section 4 State Qualifiers
9.11Nik Barber1:00.84PRNYNorwichMay 10Oneonta Invitational
10.12Kyle Brown1:00.93PRNYDrydenMay 22Section IV Class C Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.David Berger
Eric Conant
Nik Barber
Griffin Mills
43.26NYNorwichJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
2.-Zymir Mobley
Nyrese Harte-gray
Jayshawn Favor
Aaron Davis
43.55NYUnion-EndicottJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
3.Relay Team43.94NYDrydenMay 30Section 4 State Qualifiers
4.Relay Team44.42NYNewark ValleyMay 30Section 4 State Qualifiers
5.Relay Team44.54NYJohnson CityMay 30Section 4 State Qualifiers
6.Relay Team44.67NYIthacaMay 30Section 4 State Qualifiers
7.Relay Team45.05NYChenango ValleyMay 30Section 4 State Qualifiers
8.Relay Team45.10NYOneontaMay 30Section 4 State Qualifiers
9.Relay Team45.28NYBinghamtonApr 26Dan Fravil Memorial Ithaca Relays
10.Relay Team45.39NYHorseheadsMay 16STAC Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.Relay Team3:26.18NYNorwichMay 30Section 4 State Qualifiers
2.Matthew Stasiw
Zachary Cowen
Owen Juan
Nathan Wilsoncroft
3:26.30NYHorseheadsJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
3.Relay Team3:27.42NYCorning-Painted PostMay 16STAC Championships
4.Relay Team3:30.62NYElmiraMay 30Section 4 State Qualifiers
5.Relay Team3:31.93NYDrydenMay 30Section 4 State Qualifiers
6.Relay Team3:32.83NYIthacaMay 16STAC Championships
7.Relay Team3:35.03NYCandor CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
8.Relay Team3:35.35NYNewark ValleyMay 30Section 4 State Qualifiers
9.Relay Team3:35.45NYHarpursville CentralMay 22Section IV Class C Championships
10.Relay Team3:35.81NYO’Neill (Walton)May 22Section IV Class D Championships
View full rankings...
4x800 Relay
1.John Cleary
Bryce Derick
Steven Segal
Otto Sutton
7:53.69NYCorning-Painted PostJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
2.Relay Team8:02.43NYOwego Free AcademyMay 30Section 4 State Qualifiers
3.Relay Team8:12.04NYMaine EndwellMay 30Section 4 State Qualifiers
4.Relay Team8:15.08NYAndes CentralMay 16STAC Championships
5.Relay Team8:19.22NYWindsorMay 30Section 4 State Qualifiers
6.Zachary Cowen
Benjamin Fenton
Owen Juan
Nathan Wilsoncroft
8:27.80NYHorseheadsApr 12Molly Dry Invitational
7.Relay Team8:31.10NYDelaware AcademyMay 30Section 4 State Qualifiers
8.Relay Team8:35.21NYCandor CentralMay 22Section IV Class D Championships
9.Relay Team8:35.27NYIthacaMay 07Corning vs. Ithaca Dual Meet
10.Riley Transue
Hassan Benkada
Connor Stetts
Samuel Shepard
8:38.99NYJohnson CityApr 13Square Deal Invite
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Zach Elliott55' 11PRNYOdessa-Montour CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
2.11Bradley Morell50' 5PRNYOneontaMay 30Section 4 State Qualifiers
3.11Zach Lowe48' 11.5PRNYNorwichMay 16STAC Championships
4.11Matt Paske46' 10.75PRNYChenango ForksMay 16STAC Championships
5.12Robert Mechalke45' 6.5NYCorning-Painted PostMay 10Fast Times
6.12Jacob Walling44' 7PRNYGilbertsville Mount Upton-MorrisMay 30Section 4 State Qualifiers
7.10Kevin McEwan44' 1.25NYSidney CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
8.12James McCabe43' 10PRNYMaine EndwellMay 03Golden Bear Invitational
9.12Lucas Frank43' 9.5PRNYNewark ValleyMay 30Section 4 State Qualifiers
10.10Jesse Mance43' 5.25PRNYCherry Valley-SpringfieldMay 03Norwich REK Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12James McCabe167' 2PRNYMaine EndwellMay 11Parkhurst Invitational
2.11Bradley Morell167' 2PRNYOneontaJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
3.12Zach Elliott151' 0NYOdessa-Montour CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
4.12Colby Selover147' 8PRNYOwego Free AcademyMay 30Section 4 State Qualifiers
5.11Quinton Robinson136' 2PRNYJohnson CityMay 30Section 4 State Qualifiers
6.12Holton Ike134' 0.75PRNYHorseheadsJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
7.11Zach Lowe132' 4PRNYNorwichMay 30Section 4 State Qualifiers
8.12Ceian Thomas131' 9PRNYIthacaMay 11Parkhurst Invitational
9.12Cameron Reed131' 3PRNYWindsorMay 30Section 4 State Qualifiers
10.11Dominick Carey130' 8PRNYGilbertsville Mount Upton-MorrisMay 04Don Howard Invitational
View full rankings...
High Jump
1.11Ese Amata6' 6.75NYUnion-EndicottJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
12Josh Wayman6' 6.75PRNYSchenevus CentralJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
3.11Paden Grover6' 2PRNYOdessa-Montour CentralApr 27Waite-Molnar Invitational
4.10Brad Hume6' 0PRNYDrydenMay 06IAC Divisional Meet
5.12Gabe Gawronski5' 11PRNYNorwichMay 10Oneonta Invitational
10Tristan Austin5' 11PRNYGreene CentralMay 10Oneonta Invitational
7.10Jaden Jenkins5' 10PRNYNorwichMay 21Section IV Class A/B Championship
11Ethan Armstrong5' 10NYUnion-EndicottMay 11Parkhurst Invitational
12Bertrand Dure'5' 10PRNYSusquehanna ValleyMay 16STAC Championships
12Dylan Ward5' 10PRNYWaverly SeniorApr 12Molly Dry Invitational
10Max Evans5' 10PRNYWatkins GlenApr 11Marathon Spring Fling
11Simon Barley5' 10PRNYIthacaMay 03Golden Bear Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.11Isaac Chandler15' 1.5PRUnattachedJun 162019 New Balance Nationals Outdoor
2.11Ethan Burt13' 3PRNYLansingMay 22Section IV Class C Championships
11Jakub Ziembicki13' 3PRNYElmiraMay 16STAC Championships
4.12Alex Cronkhite13' 0NYCherry Valley-SpringfieldMay 30Section 4 State Qualifiers
5.10Ember Dengler12' 6NYIthacaMay 11Parkhurst Invitational
6.12Ryan Burr12' 0NYCherry Valley-SpringfieldMay 22Section IV Class D Championships
12Nathan Klein12' 0PRNYChenango ValleyMay 03Golden Bear Invitational
10Noah Koeng12' 0NYTrumansburg (C.O. Dickerson)May 04Legends of the Night
10Quaylen Lamarre12' 0NYTrumansburg (C.O. Dickerson)May 04Legends of the Night
11Liam Matthews12' 0NYSidney CentralMay 10Oneonta Invitational
12Andy Hartford12' 0PRNYOdessa-Montour CentralMay 04Legends of the Night
View full rankings...
Long Jump
1.12Josiah Lopez22' 1.75NYTrumansburg (C.O. Dickerson)May 04Legends of the Night
2.11Jacob Haqq21' 7PRNYUnatego CentralMay 30Section 4 State Qualifiers
3.12Matthew Stasiw21' 5.5PRNYHorseheadsMay 21Section IV Class A/B Championship
4.12Jarid Smith21' 4.5NYHorseheadsMay 10Fast Times
12Dakota Edwards21' 4.5NYLansingMay 22Section IV Class C Championships
6.12Jhamir Brown21' 3.5PRNYElmiraApr 06Twin Rivers Invitational
7.12Nick Petrutoni21' 2.25PRNYBainbridge GuilfordApr 13Doug Quinney Invite
8.10Caden Wheeler21' 1PRNYWaverly SeniorMay 21Section IV Class A/B Championship
9.11Aaron Davis21' 0.75NYUnion-EndicottMay 16STAC Championships
10.11Geoffrey Washington21' 0PRNYIthacaMay 21Section IV Class A/B Championship
View full rankings...
Triple Jump
1.11Jahreed Isles46' 4 (.0)PRNYSusquehanna ValleyJun 08NYSPHSAA Outdoor Track & Field Championships
2.11Jacob Haqq45' 4PRNYUnatego CentralApr 13Doug Quinney Invite
3.12Josiah Lopez44' 8.75PRNYTrumansburg (C.O. Dickerson)May 22Section IV Class C Championships
4.10Elijah Craddock43' 6.25NYNorwichApr 13Doug Quinney Invite
5.12Jarid Smith42' 9PRNYHorseheadsApr 27Waite-Molnar Invitational
6.12Jhamir Brown42' 8NYElmiraApr 06Twin Rivers Invitational
7.11Geoffrey Washington42' 3.75PRNYIthacaMay 21Section IV Class A/B Championship
8.12Nick Aylesworth41' 11PRNYJohnson CityMay 30Section 4 State Qualifiers
9.12Micah Williams41' 10.25PRNYNewark ValleyMay 30Section 4 State Qualifiers
10.12Gavin Farrell41' 9PRNYBainbridge GuilfordApr 22Tully Co-Ed Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.