Mens

100 Meters
1.10Calob Larson10.78PRNDLegacyApr 26Bismarck Charlie Denton
2.12Isaiah Olsen10.88PRNDBismarckApr 23Bismarck Twilight
3.12Christopher Koester10.89PRNDMandanApr 23Dickinson High Pankratz Meet
4.10Henry Collins10.93PRNDShanleyApr 25Shanley Invitational Track & Field Meet
5.12Caleb Monger11.03 (2.0)NDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
11Jack Carlson11.03PRNDDaviesMay 10Orvik-Radke Classic Track & Field Meet
7.12Daniel Collins11.12PRNDWest FargoMay 06Fargo Rotary Track & Field Meet
8.12Evan Leingang11.15PRNDSt. Mary'sMay 13WDA Last Chance Meet
9.11Jack Christl11.17PRNDShanleyMay 09Mustang Invitational Track & Field Meet
10.10Mustafa Taylor11.21PRNDDickinsonMay 13WDA Freshman Sophomore
11Anthony Paye11.21PRNDFargo SouthMay 10Orvik-Radke Classic Track & Field Meet
View full rankings...
200 Meters
1.17-18Henry Collins21.87PRNDTeam NoDak YouthJul 07USATF Region 8 Junior Olympic Championships
2.12Isaiah Olsen21.92PRNDBismarckApr 26Bismarck Charlie Denton
3.10Calob Larson21.97NDLegacyApr 05BPS TRI
4.17-18Jack Christl22.29PRNDTeam NoDak YouthJul 07USATF Region 8 Junior Olympic Championships
5.10Mustafa Taylor22.36PRNDDickinsonApr 26Bismarck Charlie Denton
6.12Christopher Koester22.39NDMandanApr 26Bismarck Charlie Denton
7.11Jack Carlson22.44PRNDDaviesMay 10Orvik-Radke Classic Track & Field Meet
8.12Nsengiyumva Corode22.54PRNDWest FargoMay 03Packer Relays
9.12Daniel Collins22.56PRNDWest FargoMay 17NDHSAA East Region Meet
10.11Ibrahim Oduong22.60PRNDCenturyApr 18Bismarck Karlgaard
View full rankings...
400 Meters
1.10Calob Larson48.21PRNDLegacyApr 26Bismarck Charlie Denton
2.12Isaiah Olsen49.01PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.12Sam Honeyman49.26PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.10Henry Collins49.41PRNDShanleyMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.11Ibrahim Oduong50.12PRNDCenturyMay 17NDHSAA West Region Meet
6.11Jack Carlson50.62NDDaviesMay 17NDHSAA East Region Meet
7.12Mason Bjorlie50.64PRNDFargo NorthMay 17NDHSAA East Region Meet
8.11Jack Christl50.85PRNDShanleyMay 17NDHSAA East Region Meet
9.12Cody Burke51.05PRNDMinotMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.11Wil Olson51.17PRNDWillistonApr 26Bismarck Charlie Denton
View full rankings...
800 Meters
1.12Sam Honeyman1:56.18PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.12Preston Wachter1:57.01PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.12Braxton Bruer1:57.14PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.12Alexander Luz1:57.81NDFargo NorthMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.12Mason Bjorlie1:58.07PRNDFargo NorthMay 03Packer Relays
6.11Micade Shumway1:58.09PRNDWillistonMay 25NDHSAA Class A State Meet
7.9Parker Nelson1:58.10PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.12David Meza1:58.20PRNDMinotMay 25NDHSAA Class A State Meet
9.12Grant Gader1:58.39PRNDLegacyMay 04Mandan MAR
10.10Jack Robertson1:58.50PRNDDaviesMay 25NDHSAA Class A State Meet
View full rankings...
1600 Meters
1.12Alexander Luz4:19.23NDFargo NorthMay 04Howard Wood Dakota Relays
2.10Brady Yoder4:21.30PRNDDickinsonMay 04Howard Wood Dakota Relays
3.10Sean Korsmo4:23.82PRNDBismarckMay 04Howard Wood Dakota Relays
4.11Micade Shumway4:23.94PRNDWillistonApr 26Bismarck Charlie Denton
5.10Jacob Knodle4:25.89PRNDWest Fargo SheyenneApr 26Bismarck Charlie Denton
6.11Leif Larsen4:26.23PRNDWillistonApr 26Bismarck Charlie Denton
7.10Gavin Haut4:27.51PRNDJamestownMay 04Howard Wood Dakota Relays
8.12Carl Reis4:29.64PRNDLegacyMay 04Howard Wood Dakota Relays
9.12Jake Arason4:31.06PRNDRed RiverApr 22Dual - RR vs GFC
10.11Aiden Jung4:31.30PRNDDickinsonApr 23Dickinson High Pankratz Meet
View full rankings...
3200 Meters
1.10Brady Yoder9:15.84PRNDDickinsonMay 04Howard Wood Dakota Relays
2.12Alexander Luz9:29.80PRNDFargo NorthMay 04Howard Wood Dakota Relays
3.10Sean Korsmo9:32.05PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.11Micade Shumway9:34.33PRNDWillistonMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.10Gavin Haut9:37.83PRNDJamestownMay 04Howard Wood Dakota Relays
6.11Aiden Jung9:39.51PRNDDickinsonMay 04Howard Wood Dakota Relays
7.12Carl Reis9:42.45PRNDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.10Jacob Knodle9:43.18PRNDWest Fargo SheyenneMay 25NDHSAA Class A State Meet
9.11Austin Wald9:43.86PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.10Gunnar Alvarado9:45.08PRNDWillistonMay 10Jockstop Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Christian Walth14.74 (1.6)PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.11Bryce Enerson14.76 (1.6)PRNDRed RiverMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.10Brock Johnsen14.94PRNDCenturyApr 26Bismarck Charlie Denton
4.11Jace Anderson15.21PRNDCenturyMay 09DHS Boys' Carlson Booster Track & Field Invite
5.10Clay Radenz15.26 (1.6)PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
6.11Triston Emke15.27PRNDMinotMay 10Orvik-Radke Classic Track & Field Meet
7.10Cullen Curl15.28 (1.6)PRNDSt. Mary'sMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.12Riley Eckart15.58PRNDFargo SouthMay 03Packer Relays
9.11Bless Flomo15.63 (-1.6)PRNDFargo SouthMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.11Robert Leslie15.66PRNDFargo SouthMay 17NDHSAA East Region Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Christian Walth38.17PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.10Cullen Curl39.09PRNDSt. Mary'sMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.11Jace Anderson40.00PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.11Jack Christl40.26PRNDShanleyMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.12Austin Frey40.36PRNDMandanMay 25NDHSAA Class A State Meet
6.11Triston Emke40.51NDMinotApr 18Minot Mayer / Carlson Invite
7.11Caleb Doeden40.79NDWillistonApr 26Bismarck Charlie Denton
8.10Brock Johnsen40.83PRNDCenturyApr 26Bismarck Charlie Denton
9.10Clay Radenz40.95PRNDCenturyMay 09DHS Boys' Carlson Booster Track & Field Invite
10.11Bryce Enerson41.06PRNDRed RiverMay 25NDHSAA Class A State Meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.Patrick Doan
Calob Larson
TJ Seidel
Jacob Hudson
42.78NDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.Anthony Paye
Alvin Johnson
Jamal Spiyee
Bakarr Fullah
43.18NDFargo SouthMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.Job Wondai
Grant Anderson
Ben Mayer
Caleb Monger
43.21NDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.Nsengiyumva Corode
Joel McIntosh
David Daniels
Daniel Collins
43.84NDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.-Jack Christl
Haley Bucholz
Carter Kochmann
Henry Collins
43.99NDShanleyApr 16Grand Forks Sertoma (@ Davies)
6.-Austin Frey
Christopher Koester
Riley Smid
Dakota Sweeney
44.21NDMandanMay 25NDHSAA Class A State Meet
-Stanley Bannie
Barika Kneepu
Trevor Tiongson
Kevin Gbadoe
44.21NDWest Fargo SheyenneMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.Mustafa Taylor
Ethan Rixen
Quentin Lewis
Nathaniel Frimpong
44.27NDDickinsonMay 25NDHSAA Class A State Meet
9.-Zack Topping
Austin Oehlke
Ethan Brandvold
Bryce Enerson
44.41NDRed RiverMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.Aldren Krueger
Kade Woods
Dalton Hebert
Payton Nelson
44.68NDMinotMay 25NDHSAA Class A State Meet
View full rankings...
4x200 Relay
1.Ibrahim Oduong
Grant Anderson
Bryce Auck
Caleb Monger
1:29.11NDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.Jada Kuchlong
Nsengiyumva Corode
Joel McIntosh
Daniel Collins
1:29.82NDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.Preston Wachter
Christian Walth
Michael Suter
Isaiah Olsen
1:30.11NDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.-Jack Christl
Haley Bucholz
Carter Kochmann
Henry Collins
1:30.13NDShanleyMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.Patrick Doan
Calob Larson
TJ Seidel
Jacob Hudson
1:30.95NDLegacyMay 04Howard Wood Dakota Relays
6.Anthony Paye
Bless Flomo
Sibomana Enock
Bakarr Fullah
1:31.27NDFargo SouthMay 17NDHSAA East Region Meet
7.Lee Williams
Barika Kneepu
Trevor Tiongson
Kevin Gbadoe
1:31.84NDWest Fargo SheyenneMay 17NDHSAA East Region Meet
8.Austin Frey
Cole Graner
August Fleck
Christopher Koester
1:32.18NDMandanMay 25NDHSAA Class A State Meet
9.Zack Topping
Austin Oehlke
Brady Dvorak
Keandre Anderson
1:33.08NDRed RiverMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.Evan Leingang
Braden Benz
Drew Dosch
Lucas Haakenson
1:33.32NDSt. Mary'sApr 26Bismarck Charlie Denton
View full rankings...
4x400 Relay
1.Ibrahim Oduong
Dawson Shirley
Seth Kalberer
Sam Honeyman
3:22.01NDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.Preston Wachter
Christian Walth
Joey Patchen Mills
Isaiah Olsen
3:22.94NDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.Cody Burke
Courage Amsbury
David Meza
Carson Tofteland
3:23.26NDMinotMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.Jack Christl
Carson Dean
Taylor DeVine
Henry Collins
3:25.53NDShanleyMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.Drew Dosch
Reece Barnhardt
Barak Gartner
Cullen Curl
3:26.65NDSt. Mary'sMay 25NDHSAA Class A State Meet
6.Parker Nelson
Daniel Collins
Jada Kuchlong
Braxton Bruer
3:28.47NDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
7.Lee Williams
Trevor Tiongson
Edrian Aluha
Kevin Gbadoe
3:28.62NDWest Fargo SheyenneMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.Keon Syverson
Caleb Doeden
Cutter Jones
Wil Olson
3:29.67NDWillistonMay 25NDHSAA Class A State Meet
9.Brett Vetter
Koate Deebom
Jake Graf
Jack Carlson
3:30.30NDDaviesMay 17NDHSAA East Region Meet
10.Lyric Hoffman
Calob Larson
Jacob Hudson
Aanders Weltz
3:31.28NDLegacyApr 23Bismarck Twilight
View full rankings...
4x800 Relay
1.Joey Patchen Mills
Sean Korsmo
Michael Omvig
Preston Wachter
8:01.44NDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.Caleb Yokom
Sam Harmon
Mason Bjorlie
Alexander Luz
8:01.61NDFargo NorthMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.Sam Honeyman
Austin Wald
Dawson Shirley
Mason Kindel
8:04.88NDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.Carl Reis
Grant Gader
Khalyl Prado-Torres
Aidan Hasby
8:05.63NDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.Noah Keller
William Walker-Rozo
Collin McDonald
David Meza
8:08.21NDMinotMay 25NDHSAA Class A State Meet
6.Micade Shumway
Fynn Krenz
Wil Olson
Leif Larsen
8:14.97NDWillistonMay 25NDHSAA Class A State Meet
7.Parker Nelson
Jace Dullum
Aiden Biwer
Braxton Bruer
8:15.84NDWest FargoMay 17NDHSAA East Region Meet
8.Michael Salwei
Stephen Windsor
Reece Barnhardt
Joe Schon
8:16.55NDSt. Mary'sApr 26Bismarck Charlie Denton
9.Mustafa Taylor
Aiden Jung
Hunter Gregoire
Brady Yoder
8:17.18NDDickinsonApr 26Bismarck Charlie Denton
10.Jake Arason
Mustafe Abdi
Zach Simon
Marcelles Sartwell
8:17.48NDRed RiverApr 16Grand Forks Sertoma (@ Davies)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Nathan Kraft55' 3PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.11Jaxon Duttenhefer53' 10PRNDMandanMay 25NDHSAA Class A State Meet
3.12Chase Dockter53' 6PRNDBismarckApr 23Bismarck Twilight
4.12Marcus Hochhalter53' 0PRNDJamestownMay 17NDHSAA West Region Meet
5.12Tyler Jessen51' 11.5PRNDMinotMay 10Orvik-Radke Classic Track & Field Meet
6.10Kc Ortiz51' 6.5PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
7.12Ethan Grove49' 10PRNDDickinsonMay 17NDHSAA West Region Meet
10Trey Haugen49' 10PRNDDickinsonMay 02Knutson Invite
9.11Alex Reuppel49' 2PRNDLegacyMay 17NDHSAA West Region Meet
10.12Cade Johnson48' 11PRNDRed RiverMay 13Bob Zimney Last Chance
12Dalton Gullickson48' 11PRNDBismarckApr 26Bismarck Charlie Denton
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Nathan Kraft177' 2PRNDCenturyApr 18Bismarck Karlgaard
2.12Luke Lennon158' 11PRNDWest FargoMay 17NDHSAA East Region Meet
3.11Nate Hensel158' 0PRNDDaviesMay 06Fargo Rotary Track & Field Meet
4.11Jack Kuntz157' 11PRNDDevils LakeMay 13Devils Lake Rotary
5.11Alberto Samura157' 7PRNDFargo SouthMay 06Fargo Rotary Track & Field Meet
6.12Marcus Hochhalter155' 7PRNDJamestownApr 18Bismarck Karlgaard
7.12Matt Kraft154' 7PRNDLegacyApr 26Bismarck Charlie Denton
8.11Alex Reuppel151' 1PRNDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
9.12Dalton Gullickson150' 3PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.12Noah Skalsky149' 0PRNDCenturyMay 10Shiloh Twilight Invite
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Odin Nelson201' 10PRUnattachedJun 162019 New Balance Nationals Outdoor
2.12Matt Kraft194' 2PRNDLegacyMay 17NDHSAA West Region Meet
3.12Leif Nelson182' 8PRNDDevils LakeMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.12Brett Klefstad182' 6PRNDRed RiverMay 17NDHSAA East Region Meet
5.12Brandon Schaffer182' 4PRNDCenturyApr 05BPS TRI
6.11Andrew Walter179' 11PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
7.12Jaeden Moton178' 11PRNDWest FargoMay 17NDHSAA East Region Meet
8.12Jesse Forknell173' 11PRNDDaviesApr 26Bismarck Charlie Denton
9.12Luke Lennon173' 8PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.12Keaton Meschke173' 3PRNDMandanMay 17NDHSAA West Region Meet
View full rankings...
High Jump
1.12Josh Darwin6' 8NDWahpetonMay 13TK Last Chance Track & Field Meet
2.11Rhett Clements6' 6PRNDLegacyMay 09DHS Boys' Carlson Booster Track & Field Invite
3.10WIlliams Durocher6' 5PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
4.12Jacob Hudson6' 4PRNDLegacyMay 13WDA Last Chance Meet
10Braden Brown6' 4PRNDCenturyMay 04Howard Wood Dakota Relays
12Jayce Lee6' 4NDCenturyApr 18Bismarck Karlgaard
12Emeka Giplaye6' 4PRNDFargo NorthMay 03Packer Relays
11Grant Nelson6' 4PRNDDevils LakeApr 25Shanley Invitational Track & Field Meet
9.12Bryce Auck6' 2PRNDCenturyApr 23Bismarck Twilight
11Marcus Gulley6' 2PRNDWest FargoApr 25Shanley Invitational Track & Field Meet
-Qualifying Standard6' 2PRNDNDHSAA - Class AMar 01State Qualifying Standards
12Leif Nelson6' 2NDDevils LakeMay 13Devils Lake Rotary
12Reese Johnson6' 2NDWatford CityApr 05Watford City Class A Early Bird Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.12Cameron Erbele15' 0PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.11Kaden Rohloff14' 0PRNDRed RiverMay 17NDHSAA East Region Meet
3.10Jak Urlacher13' 9PRNDGrand Forks CentralMay 25NDHSAA Class A State Meet
11Nick Gaebe13' 9PRNDWest FargoApr 16Grand Forks Sertoma (@ Davies)
5.12Zachary Runde13' 6PRNDDaviesMay 25NDHSAA Class A State Meet
11Andrew Walter13' 6PRNDCenturyMay 25NDHSAA Class A State Meet
7.11Dylan Gietzen13' 0PRNDCenturyMay 10Shiloh Twilight Invite
11Wyatt Warkenthien13' 0PRNDWest Fargo SheyenneMay 03Packer Relays
10Jake German13' 0PRNDBismarckMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.11Ben Marowf12' 6PRNDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
11Terran Sheets12' 6PRNDBismarckApr 23Bismarck Twilight
11Isaac Wohlers12' 6PRNDWahpetonMay 13TK Last Chance Track & Field Meet
-Qualifying Standard12' 6PRNDNDHSAA - Class AMar 01State Qualifying Standards
View full rankings...
Long Jump
1.12Nsengiyumva Corode22' 11.25PRNDWest FargoMay 17NDHSAA East Region Meet
2.10Sibomana Enock22' 10.5PRNDFargo SouthMay 17NDHSAA East Region Meet
3.11Marcus Gulley22' 5PRNDWest FargoMay 03Packer Relays
4.12Evan Leingang22' 2.5PRNDSt. Mary'sMay 09DHS Boys' Carlson Booster Track & Field Invite
5.10Tim Berge22' 1.25PRNDDaviesMay 10Orvik-Radke Classic Track & Field Meet
6.12Patrick Doan22' 0PRNDLegacyMay 13WDA Last Chance Meet
7.11David Daniels21' 10.25 (1.0)PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.11Grant Anderson21' 10PRNDCenturyMay 10Shiloh Twilight Invite
9.11Rhett Clements21' 9PRNDLegacyMay 09DHS Boys' Carlson Booster Track & Field Invite
10.10Calob Larson21' 8NDLegacyMay 09DHS Boys' Carlson Booster Track & Field Invite
12Caden Boutwell21' 8PRNDFargo NorthMay 03Packer Relays
View full rankings...
Triple Jump
1.12Nsengiyumva Corode48' 5 (.4)PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
2.11Marcus Gulley45' 4PRNDWest FargoApr 25Shanley Invitational Track & Field Meet
3.11Ben Hoverson44' 9.5PRNDGrand Forks CentralApr 25Shanley Invitational Track & Field Meet
4.11Jada Kuchlong43' 11.5 (1.7)PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
5.11Rhett Clements43' 11 (1.9)PRNDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
6.11Koate Deebom43' 6.5PRNDDaviesMay 03Packer Relays
7.11David Daniels43' 4 (1.3)PRNDWest FargoMay 25NDHSAA Class A State Meet
8.10Sibomana Enock43' 2.5NDFargo SouthMay 17NDHSAA East Region Meet
9.11Anthony Hoang43' 0 (.7)PRNDWest Fargo SheyenneMay 25NDHSAA Class A State Meet
10.10Nick Kupfer42' 11.5 (.3)PRNDLegacyMay 25NDHSAA Class A State Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.