Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Justin Favilla11.55 PRWAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
2.12Conner Doubravsky11.60 PRWAGoldendaleApr 25SCAC #3 @ Highland
3.12Keanu Cantu11.77WAGrangerMay 04Ron Vanderholm
4.10Nico Chavez11.94 PRWAGrangerApr 16SCAC #2
5.10Skye Osiadacz11.96WACle Elum/RoslynApr 24SCAC #3 (Cle Elum, Granger, La Salle, Naches)
6.9Juan Avalos12.02 PRWAZillahApr 27Connell Invitational
7.12Jace Ziegler12.11WAZillahMay 18SCAC Districts
8.10Nitipat Boongird12.13 PRWANaches ValleyApr 27Connell Invitational
9.12Rodney Blakemore12.15 PRWACle Elum/RoslynApr 16SCAC #2
10.12Brooks Norrish12.18 PRWACle Elum/RoslynApr 28NCW Invite
200 Meters
1.12Jace Ziegler23.72 PRWAZillahMar 17Papa Wells
2.12Keanu Cantu24.41 PRWAGrangerMay 11SCAC West Sub Districts
3.11Lincoln Hakala24.58 PRWAHighlandApr 25SCAC #3 @ Highland
11Antonio Salinas24.58 PRWAZillahMay 04Ron Vanderholm
5.12Brooks Norrish24.73 PRWACle Elum/RoslynApr 28NCW Invite
6.11Emiliano Salmeron24.96 PRWAHighlandApr 14Al McKee Invitational
7.10Nitipat Boongird25.15 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
8.12Rodney Blakemore25.33 PRWACle Elum/RoslynApr 10SCAC #1 (All league)
9.10Jonathan Ornales25.42 PRWAGrangerMar 16WindBreaker Invitational
10Skye Osiadacz25.42 PRWACle Elum/RoslynApr 28NCW Invite
300 Meters
1.12Jace Ziegler38.45 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Sydney John39.99 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
400 Meters
1.11Andrew Olson53.54 PRWAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
2.12Dillon Rising53.60 PRWAGoldendaleApr 28Sherman Invitational
3.10Maxx Black54.00 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
4.11Emiliano Salmeron54.38 PRWAHighlandApr 10SCAC #1 (All league)
5.11Ethan Boisselle54.58 PRWAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
6.10Wesley Avila54.74 PRWAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
7.11Antonio Salinas55.53 PRWAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
8.11Wade Koerner55.85 PRWAZillahMar 17Papa Wells
9.10Joseph Feriante56.81 PRWANaches ValleyApr 14Cashmere Invitational
10.11Bryan Vasquez56.89 PRWAGrangerMay 11SCAC West Sub Districts
600 Meters
1.12Ian Redfield1:36.49 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Levi Cumpston1:42.33 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
800 Meters
1.12Dillon Rising2:01.54 PRWAGoldendaleApr 25SCAC #3 @ Highland
2.11Wade Koerner2:02.20 PRWAZillahMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.10Trey Connolly III2:04.39 PRWAHighlandMay 18SCAC Districts
4.12Ian Redfield2:07.21WAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
5.12Pierson Jones2:09.2hWANaches ValleyApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
6.10Sydney John2:10.8h PRWAZillahApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
7.10Emmanuel Troncoso2:11.4h PRWAZillahApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
8.12Alfonso Price2:12.53 PRWAGrangerApr 16SCAC #2
9.10Levi Cumpston2:13.98 PRWAZillahMar 17Papa Wells
10.12Cole Peterson2:14.80 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
1000 Meters
1.10Emmanuel Troncoso3:00.57 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
2.11Andrew Olson3:06.46 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
3.11Ethan Boisselle3:08.28WAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
4.10Wesley Avila3:17.88WAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
5.9Marco Solis3:28.53 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
6.11Gus Gabriel3:34.48 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
7.11Guillermo Sanchez4:18.42 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
1500 Meters
1.12Dillon Rising4:20.00 PRWAGoldendaleMar 16Mullen-Leavitt Invitational
2.11Lucas Anderson4:31.30 PRWAGoldendaleMar 16Mullen-Leavitt Invitational
3.10Corbin Riley4:39.27 PRWAGoldendaleApr 28Sherman Invitational
4.9Austin Williams5:07.91 PRWAGoldendaleMar 16Mullen-Leavitt Invitational
5.10Sterling Beasley5:12.98 PRWAGoldendaleMar 16Mullen-Leavitt Invitational
1600 Meters
1.12Dillon Rising4:24.31 PRWAGoldendaleMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.11Nate Mendoza4:35.87 PRWAZillahMay 04Ron Vanderholm
3.12Alfonso Price4:38.85 PRWAGrangerMay 04Ron Vanderholm
4.10Trey Connolly III4:44.60 PRWAHighlandMay 04High Mountain Classic
5.10Sydney John4:49.56 PRWAZillahApr 27Connell Invitational
6.11Lucas Anderson4:50.33 PRWAGoldendaleMay 04High Mountain Classic
7.11Wade Koerner4:53.9hWAZillahApr 10SCAC #1 (All league)
8.10Joseph Feriante4:55.79 PRWANaches ValleyMay 18SCAC Districts
9.11Andrew Olson4:56.6h PRWAZillahApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
10.11Abel Troncoso4:57.6h PRWAZillahApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
2000 Meters
1.11Nate Mendoza6:16.84 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Sydney John6:49.70 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Emmanuel Troncoso6:51.31 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
3000 Meters
1.11Lucas Anderson9:52.87WAGoldendaleApr 28Sherman Invitational
2.10Sterling Beasley10:52.47 PRWAGoldendaleApr 28Sherman Invitational
3200 Meters
1.12Dillon Rising9:32.54 PRWAGoldendaleApr 14Pasco Invitational
2.12Alfonso Price9:49.78 PRWAGrangerMay 18SCAC Districts
3.11Nate Mendoza10:08.81 PRWAZillahMay 18SCAC Districts
4.11Lucas Anderson10:13.22 PRWAGoldendaleMay 18SCAC Districts
5.11Abel Troncoso10:18.17 PRWAZillahMar 31Holder Relays
6.10Corbin Riley10:45.97 PRWAGoldendaleMay 18SCAC Districts
7.10Emmanuel Troncoso10:51.35 PRWAZillahMar 15Davis JV Invitational
8.11Devante Martinez10:55.87 PRWAHighlandApr 21Prosser Rotary Invite
9.11Andrew Olson11:19.5hWAZillahMar 17Papa Wells
10.10Sterling Beasley11:25.23 PRWAGoldendaleMay 18SCAC Districts
110m Hurdles - 39"
1.11Justin Favilla15.86 PRWAZillahApr 27Connell Invitational
2.10Robert Ramirez20.09 PRWAHighlandMay 18SCAC Districts
3.10Jonathan Ornales20.10 PRWAGrangerMay 18SCAC Districts
4.11Adam Dumas21.13 PRWACle Elum/RoslynMay 11SCAC West Sub Districts
5.10Joel Briscoe21.43WANaches ValleyApr 24SCAC #3 (Cle Elum, Granger, La Salle, Naches)
6.10Ken Cisneros21.64 PRWAHighlandApr 25SCAC #3 @ Highland
7.10Richard Pinnell22.05 PRWACle Elum/RoslynMay 11SCAC West Sub Districts
8.9Devon Gantt22.53 PRWANaches ValleyApr 10SCAC #1 (All league)
9.10Lino Palacios23.96 PRWAHighlandMay 11SCAC West Sub Districts
300m Hurdles - 36"
1.12Eric Merkel42.36 PRWACle Elum/RoslynMay 18SCAC Districts
2.10Sydney John43.66 PRWAZillahMay 04Ron Vanderholm
3.10Jonathan Ornales45.52 PRWAGrangerMay 18SCAC Districts
4.11Gabe Westergard47.03 PRWAHighlandApr 25SCAC #3 @ Highland
5.10Cameron Mains48.48 PRWAGoldendaleMay 11SCAC West Sub Districts
6.12Pierson Jones49.71 PRWANaches ValleyMar 24Ram Relays 2018
7.10Robert Ramirez50.12 PRWAHighlandMay 11SCAC West Sub Districts
8.10Joel Briscoe52.54 PRWANaches ValleyApr 10SCAC #1 (All league)
9.9Devon Gantt53.12 PRWANaches ValleyMay 04Ron Vanderholm
10.10Lino Palacios55.83 PRWAHighlandMay 11SCAC West Sub Districts
2k Steeplechase
1.11Andrew Olson7:07.08 PRWAZillahMar 31Holder Relays
2.11Abel Troncoso7:16.33 PRWAZillahMar 31Holder Relays
3.12Ian Redfield7:40.14 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
4.10Maxx Black8:25.13 PRWANaches ValleyMar 31Holder Relays
4x100 Relay
1.Tyler Anderson
Brooks Norrish
Nick Fordham
Skye Osiadacz
45.75WACle Elum/RoslynMay 18SCAC Districts
2.Dawson Husted
Jace Ziegler
Antonio Salinas
Juan Avalos
45.88WAZillahMay 04Ron Vanderholm
3.Dylan VanAmburg
Maxx Black
Nitipat Boongird
Micah Mayes
46.19WANaches ValleyMay 18SCAC Districts
4.Dawson Husted
Justin Favilla
Jace Ziegler
Juan Avalos
46.29WAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
5.Rodney Blakemore
Brooks Norrish
Nick Fordham
Skye Osiadacz
46.44WACle Elum/RoslynApr 14Cashmere Invitational
6.Dawson Husted
Jace Ziegler
Tristan DeOchoa
Juan Avalos
46.61WAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
7.Caleb Pittman
Cameron Mains
Napoleon Owen
Conner Doubravsky
46.99WAGoldendaleMay 11SCAC West Sub Districts
Nick Fordham
Brooks Norrish
Skye Osiadacz
Cameron Sattler
46.99WACle Elum/RoslynMay 04High Mountain Classic
9.Caleb Pittman
Napoleon Owen
Cameron Mains
Conner Doubravsky
47.07WAGoldendaleMay 18SCAC Districts
10.Rodney Blakemore
Nick Fordham
Brooks Norrish
Skye Osiadacz
47.38WACle Elum/RoslynApr 16SCAC #2
4x200 Relay
1.Relay Team1:47.39WANaches ValleyMar 24Ram Relays 2018
2.-Diego Cantu
Nico Chavez
Jose JJ Garcia
Sebastian Estrada
1:48.98WAGrangerMar 24Ramos Relays
3.-Peter Williams
Lino Palacios
Michael Wehnes
Devante Martinez
1:56.11WAHighlandMar 24Ramos Relays
4x400 Relay
1.Sydney John
Andrew Olson
Wade Koerner
Jace Ziegler
3:32.69WAZillahMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.Sydney John
Andrew Olson
Jace Ziegler
Wade Koerner
3:34.16WAZillahMay 04Ron Vanderholm
3.Juan Avalos
Sydney John
Wade Koerner
Jace Ziegler
3:37.5hWAZillahApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
4.Sydney John
Wesley Avila
Juan Avalos
Wade Koerner
3:38.82WAZillahApr 21Prosser Rotary Invite
5.Sydney John
Juan Avalos
Jace Ziegler
Wade Koerner
3:39.26WAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
6.Andrew Olson
Ian Redfield
Wesley Avila
Antonio Salinas
3:43.43WAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
7.Juan Avalos
Sydney John
Wesley Avila
Jace Ziegler
3:43.84WAZillahMar 17Papa Wells
8.Dylan VanAmburg
Joseph Feriante
Cole Peterson
Pierson Jones
3:44.4hWANaches ValleyApr 17SCAC #2 (Zillah, Naches, LaSalle)
9.Conner Doubravsky
Cameron Mains
Dillon Rising
Caleb Pittman
3:45.04WAGoldendaleApr 25SCAC #3 @ Highland
10.Edgar Marin
Gabe Westergard
Lincoln Hakala
Trey Connolly III
3:46.08WAHighlandMay 11SCAC West Sub Districts
4x800 Relay
1.Relay Team9:17.85WAZillahMar 24Ramos Relays
SMR 100-100-200-400m
1.-Dawson Husted
Juan Avalos
Jace Ziegler
Wade Koerner
1:44.01WAZillahMar 24Ramos Relays
2.Relay Team1:51.69WAHighlandMar 24Ramos Relays
3.Relay Team1:52.95WAGrangerMar 24Ramos Relays
SMR 600-200-400-800m
1.Andrew Olson
Jace Ziegler
Wesley Avila
Nate Mendoza
5:08.31WAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Wade Koerner
Sydney John
Ian Redfield
Nate Mendoza
11:11.81WAZillahApr 14Pasco Invitational
2.-Wade Koerner
Jace Ziegler
Ian Redfield
Nate Mendoza
11:17.07WAZillahMar 31Holder Relays
3.-Devante Martinez
Emiliano Salmeron
Edgar Marin
Trey Connolly III
12:21.96WAHighlandMar 24Ramos Relays
4.-Emmanuel Troncoso
Guillermo Sanchez
Levi Cumpston
Sydney John
12:38.27WAZillahMar 24Ramos Relays
Shot Put - 12lb
1.12Jose Mendoza45' 1.5 PRWAGrangerMay 18SCAC Districts
2.12Evan Foust43' 10WACle Elum/RoslynApr 14Cashmere Invitational
3.12Alex Cuevas43' 6.5 PRWAZillahMay 18SCAC Districts
4.12Lorenzo Cervantes42' 4 PRWAHighlandMar 24Ramos Relays
5.11Mario Bermudez41' 1 PRWAGrangerApr 16SCAC #2
6.11Bailey Sparks38' 8.25 PRWAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
7.12Wyatt Harvey38' 7 PRWANaches ValleyMay 04Ron Vanderholm
8.11Logan Bost37' 6.75WANaches ValleyMar 17Papa Wells
9.12Cade Stewart37' 6.5 PRWAGrangerMay 11SCAC West Sub Districts
10.12Ian Wyborski37' 0WACle Elum/RoslynMay 11SCAC West Sub Districts
Shot Put - 12lb Wheelchair
1.11Reece Michael15' 8.5 PRWAGoldendaleMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
Discus - 1.6kg
1.11Mario Bermudez143' 7.5 PRWAGrangerMay 18SCAC Districts
2.12Lorenzo Cervantes137' 5 PRWAHighlandApr 19Naches Field Event Meet
3.12Alex Cuevas126' 2 PRWAZillahMay 04Ron Vanderholm
4.12Conner Doubravsky124' 8WAGoldendaleMar 16Mullen-Leavitt Invitational
5.10Cameron Mains122' 11 PRWAGoldendaleMay 18SCAC Districts
6.10Anthony Nehls115' 11 PRWAHighlandMay 18SCAC Districts
7.12Jose Mendoza112' 11 PRWAGrangerMay 18SCAC Districts
8.10Leif Rydberg107' 6 PRWAHighlandApr 19Naches Field Event Meet
9.9Andy Carter100' 5 PRWAZillahMay 04Ron Vanderholm
10.12Cade Stewart99' 3 PRWAGrangerMar 31Holder Relays
Javelin - 800g
1.11Lincoln Hakala156' 10 PRWAHighlandMay 11SCAC West Sub Districts
2.12Alex Cuevas154' 0 PRWAZillahMar 10Eisenhower Jamboree
3.11Parker VanDeGraaf148' 0 PRWAZillahApr 10SCAC #1 (All league)
4.12Nick Fordham145' 4 PRWACle Elum/RoslynMay 04High Mountain Classic
5.10Napoleon Owen138' 3 PRWAGoldendaleMay 11SCAC West Sub Districts
6.11Emiliano Salmeron127' 6 PRWAHighlandMar 312nd Annual Clay Lewis Invite
7.12Isaac Vargas126' 7 PRWAZillahApr 10SCAC #1 (All league)
8.12Cade Stewart126' 0 PRWAGrangerApr 27Connell Invitational
9.12Wyatt Harvey124' 3 PRWANaches ValleyMay 04Ron Vanderholm
10.12Keanu Cantu124' 2WAGrangerMar 16WindBreaker Invitational
Javelin - 800g Wheelchair
1.11Reece Michael30' 6 PRWAGoldendaleMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
High Jump
1.11Micah Mayes6' 0 PRWANaches ValleyApr 24SCAC #3 (Cle Elum, Granger, La Salle, Naches)
2.12Pierson Jones5' 10 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
3.11Parker VanDeGraaf5' 8 PRWAZillahApr 10SCAC #1 (All league)
10Nicholas Lee5' 8 PRWAGoldendaleApr 28Sherman Invitational
5.12Adrian Torres5' 6 PRWAZillahMar 17Papa Wells
10Dawson Husted5' 6 PRWAZillahApr 25SCAC #3 @ Highland
10Cameron Mains5' 6 PRWAGoldendaleMay 18SCAC Districts
8.11Lincoln Hakala5' 4 PRWAHighlandApr 14Al McKee Invitational
11Gabe Westergard5' 4 PRWAHighlandMay 04High Mountain Classic
12Tyler Anderson5' 4WACle Elum/RoslynMar 24Ray Cross Invitational
Pole Vault
1.10Joel Briscoe11' 0 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
2.10Maxx Black10' 0 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
3.12Bryce Mills8' 6 PRWANaches ValleyApr 27Connell Invitational
4.10Peter Williams8' 0 PRWAHighlandApr 14Al McKee Invitational
11Emiliano Salmeron8' 0WAHighlandApr 14Al McKee Invitational
6.10Michael Wehnes7' 6 PRWAHighlandApr 19Naches Field Event Meet
10Micheal Oberrender7' 6 PRWAHighlandApr 25SCAC #3 @ Highland
Long Jump
1.12Eric Merkel20' 7.5 PRWACle Elum/RoslynMay 04High Mountain Classic
2.10Dawson Husted20' 2.5 PRWAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
3.10Jonathan Ornales20' 2 PRWAGrangerMay 11SCAC West Sub Districts
4.10Nico Chavez19' 6.75 PRWAGrangerMar 31Holder Relays
5.11Micah Mayes19' 3 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
6.12Pierson Jones19' 2.5 PRWANaches ValleyMay 11SCAC West Sub Districts
7.12Caleb Pittman19' 2 PRWAGoldendaleMay 18SCAC Districts
8.11Antonio Salinas18' 8.75 PRWAZillahMar 31Holder Relays
9.10Nicholas Lee18' 5.5 PRWAGoldendaleMay 04High Mountain Classic
10.10Pedro De Leon18' 5 PRWAGrangerMar 29River View Invite
Triple Jump
1.12Eric Merkel44' 9.25 PR (.3)WACle Elum/RoslynMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.12Caleb Pittman41' 2 PR (.0)WAGoldendaleMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.12Tyler Anderson39' 10.5 PRWACle Elum/RoslynApr 14Cashmere Invitational
4.11Karl Merkel38' 8.5 PRWACle Elum/RoslynMay 11SCAC West Sub Districts
5.10Jonathan Ornales38' 2.75 PRWAGrangerMay 11SCAC West Sub Districts
6.12Adrian Torres37' 3.5 PRWAZillahMay 11SCAC West Sub Districts
7.12Conner Doubravsky36' 11.5 PRWAGoldendaleMay 11SCAC West Sub Districts
8.10Ken Cisneros36' 10 PRWAHighlandMay 11SCAC West Sub Districts
9.11Micah Mayes36' 9WANaches ValleyMar 17Papa Wells
10.10Nicholas Lee36' 6.75 PRWAGoldendaleApr 21Prosser Rotary Invite

* = Recent improvement