Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Charles Johnson10.67WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
2.12Peyton Putney11.10 PRWACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
3.11Jacob Weber11.22WASelahApr 19League Meet - EV/Quincy/@Selah
4.11Trent Smith11.30 PRWAEast Valley (Yakima)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
5.10Kobin Carver11.35 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 25WV vs Clarkston
6.12Andres Garcia11.42 PRWASelahApr 19League Meet - EV/Quincy/@Selah
7.9Bailey McFarland11.51 PRWAClarkstonApr 14Nike-Van Kuren Invite
8.11Dylan Hodge11.54 PRWAPullmanApr 28Strandberg Invitational
10Alyjouah Rollins11.54 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 25WV vs Clarkston
10.11Jacob McGourin11.55WACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
100 Meters - Wheelchair
1.10Zachary Garcia19.24 PRWASelahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Isaiah Rigo19.69WACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
100 Meters - Ambulatory
1.9Ky Mangold21.18 PR (-.2)WAEphrataMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
200 Meters
1.12Charles Johnson21.48 PRWACheneyApr 11West Valley vs Cheney
2.12Peyton Putney22.42 (1.7)WACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Anthony Evans22.56 PRWAEphrataMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
4.12Carson Brown22.72 PRWACheneyMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
5.11Jacob Weber22.90WASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.9Bailey McFarland23.31 PRWAClarkstonApr 25WV vs Clarkston
7.12Anthony Sanchez23.37 PRWAToppenishApr 19CWAC League - GV/OTH/TOPP @ Eburg
8.11Trent Smith23.40 PRWAEast Valley (Yakima)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
9.10Isaiah Strong23.50 PRWAPullmanMay 11GNL District 7 Championship Meet
10.11Dylan Hodge23.51 PRWAPullmanMay 11GNL District 7 Championship Meet
300 Meters
1.11Cameron Ditter37.01 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
2.12Josh Steiner38.21 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.11Anthony Veliz38.77 PRWAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
4.9Jonathan Rocha40.36 PRWAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
5.11David Morris40.42 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
6.10Dalton Wallberg40.47 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
7.11Trent Smith40.64 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
8.10Levi Pearson40.81 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
9.12Anders Ott40.82 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
10.11Carson Townsend40.88 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
400 Meters
1.12Anthony Evans49.39 PRWAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
2.12Carson Brown49.65 PRWACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
3.12Charles Johnson50.13 PRWACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
4.12Aron James51.34c PRWAPullmanMar 28West Valley @ Pullman
5.12Anthony Sanchez51.72WAToppenishMar 17Papa Wells
6.11Cameron Ditter51.80WASelahMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
7.10Jon Watkins51.99 PRWASelahMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
8.11Garrett Morton52.09 PRWAWest Valley (Spokane)May 11GNL District 7 Championship Meet
9.10Imry Gaber52.11 PRWAPullmanApr 14Pasco Invitational
10.9Dusten Butikofer52.31 PRWACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
400 Meters - Relay Split
1.12Anthony Sanchez51.54cWAToppenishApr 12CWAC League Meet #1 - Eph/Sel/GV @ Topp
2.11Wilber Perez53.34cWAToppenishApr 12CWAC League Meet #1 - Eph/Sel/GV @ Topp
3.11Favian Paredes-Lopez55.34cWAToppenishApr 12CWAC League Meet #1 - Eph/Sel/GV @ Topp
4.10Manuel Felan56.94cWAToppenishApr 12CWAC League Meet #1 - Eph/Sel/GV @ Topp
400 Meters - Wheelchair
1.12Isaiah Rigo1:04.47WACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
600 Meters
1.12Cody Salinas1:34.23 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Laron Love1:36.16 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Marckos Carrillo1:39.32 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
4.9Bryton Wilson1:39.78 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
5.11Trevor Thomas1:41.80 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
6.9Ryan Garcia1:45.54 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
7.9Adrian Cuevas1:47.20 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
8.11Alex Brons1:52.59 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
9.10Jack Whitefoot1:54.14WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
10.10Oliver Piel1:54.43WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
800 Meters
1.12Anthony Sanchez1:53.91 PRWAToppenishMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Aron James1:58.53 PRWAPullmanMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Daniel Callahan2:01.12 PRWASelahMay 03League Meet Sel/Eb@Wap
4.11Will Sharp2:02.26 PRWAEast Valley (Spokane)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
5.12Hunter Reynolds2:02.33WAEast Valley (Spokane)Mar 17Dolphin/West Valley Invite
6.12Patrick Nairimo2:02.38 PRWAPullmanMay 11GNL District 7 Championship Meet
7.12Kevin Houndonougbo2:04.00 PRWACheneyApr 11West Valley vs Cheney
8.10Shea Mattson2:04.36 PRWASelahMay 03League Meet Sel/Eb@Wap
9.11Julian Torres2:04.51 PRWACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
10.10Jayden Lopez2:04.75WAEphrataApr 21Quincy Invite (Sponsored by CliftonLarsenAllen
1000 Meters
1.10Patrick Adkisson2:47.35 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
2.11Damien Anderson2:56.42 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Zachary Mathias3:01.35 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
4.9Bryton Wilson3:02.05 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
5.10Marckos Carrillo3:04.81 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
6.12Oliver Lutz3:05.86 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
7.10David Maldonado3:06.72 PRWAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
8.9Adrian Cuevas3:17.17 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
9.9Michael Strand3:17.19 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
10.9Austin Gallagher3:19.19 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
1500 Meters
1.9Omar Ramos4:36.04 PRWAQuincyApr 14Cashmere Invitational
1600 Meters
1.12Daniel Callahan4:18.80 PRWASelahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.10Eliason Kabasenche4:22.21 PRWAPullmanMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Isaiah Rigo4:28.00WACheneyMar 30Riverside Invite
4.12Hunter Reynolds4:32.45WAEast Valley (Spokane)May 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.12Patrick Nairimo4:34.96 PRWAPullmanApr 14Pasco Invitational
6.10Shea Mattson4:36.28 PRWASelahMay 03League Meet Sel/Eb@Wap
7.11Giovanni Raskell4:38.46 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 21Eason Invitational
8.11Trysten Crawford4:39.49 PRWASelahApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
9.12Anthony Sanchez4:40.69 PRWAToppenishApr 19CWAC League - GV/OTH/TOPP @ Eburg
10.10Haiden Drury4:41.15 PRWAToppenishMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
1600 Meters - Wheelchair
1.12Isaiah Rigo4:25.43 PRWACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
1 Mile
1.10Eliason Kabasenche4:34.5h PRWAPullmanApr 21Mooberry Relays
2.11Scott Carlson5:08.0h PRWAPullmanApr 21Mooberry Relays
3.9Omar Ramos5:15.91 PRWAQuincyApr 2858th Shelton Invitational
2000 Meters
1.12Daniel Callahan6:01.73 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Shea Mattson6:14.41 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Reese Braman6:30.28 PRWAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
4.9Reece Ozanich6:45.58 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
5.10Izak Garza6:52.28 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
6.10Javin Morrison7:26.67 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
7.9Austin Gallagher7:46.63 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
8.9Aidan Cadigan7:58.89 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
9.11Cameron Blake8:03.33 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3000 Meters
1.10Bas Holland9:06.70 PRWACheneyApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
3200 Meters
1.12Daniel Callahan9:23.51 PRWASelahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.10Eliason Kabasenche9:27.38 PRWAPullmanMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.10Shea Mattson9:31.57 PRWASelahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.10Bas Holland9:43.43 PRWACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.12Hunter Reynolds9:53.98 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 28Strandberg Invitational
6.12Christopher Urakawa10:02.01 PRWASelahApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
7.11Giovanni Raskell10:03.48 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 25WV vs Clarkston
8.10Haiden Drury10:19.32WAToppenishMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
9.10Jack Weidman10:22.31 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 28Strandberg Invitational
10.11Trysten Crawford10:23.93 PRWASelahMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
60m Hurdles - 39"
1.11Wilber Perez9.04 PR (.0)WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
2.12Michael Ice9.28 PR (.0)WASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Buddy Blackburn10.27 (.0)WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
4.10Matthew Bombard10.56 PR (-1.0)WAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
5.9Angel Cuevas10.87 PR (-1.0)WAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
6.9Blake Davison11.06 PR (-1.0)WAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
7.10Luis Soto11.23 PR (-1.0)WAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
8.9Kai Styler11.56 PR (-1.0)WAEllensburgMar 10Eisenhower Jamboree
110m Hurdles - 39"
1.10Tyrus Thomas15.33 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
2.12Brad Flanigan15.47 PRWAEphrataMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
3.12Danny Boyd15.80 PRWACheneyMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
11Wilber Perez15.80 PRWAToppenishMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
5.11Cody Teevens15.97 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.10Taliesin Tenerelli16.27 PR (9.0)WAEllensburgApr 28Keith Jewett Invitational
7.12Isaiah Dunn16.30 PRWACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
8.11Levi VerMulm16.32 PRWAProsserMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
9.10Bridger Lawson16.35 PRWAOthelloMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
10.12Michael Ice16.85WASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
300m Hurdles - 36"
1.11Wilber Perez39.87 PRWAToppenishMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
2.11Cody Teevens40.50 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
3.12Isaiah Dunn40.95 PRWACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
4.12Josh Steiner40.98 PRWASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
5.12Isaiah Ervin41.13WAEast Valley (Spokane)May 11GNL District 7 Championship Meet
6.11Levi VerMulm41.48 PRWAProsserMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
7.12Joshua Morales42.97 PRWAEast Valley (Spokane)May 11GNL District 7 Championship Meet
8.10DJ Saunders43.55 PRWAGrandviewMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
9.9Reilly Williams43.67 PRWAProsserMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
10.9Victor Alcaide44.19 PRWAWapatoMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
2k Steeplechase
1.10Eliason Kabasenche6:39.61 PRWAPullmanMar 31Holder Relays
2.12Christopher Urakawa6:41.86 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Patrick Adkisson6:44.97 PRWAEllensburgApr 07Davis Invitational
4.12Anthony Sanchez7:03.12 PRWAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
5.11Trysten Crawford7:08.55 PRWASelahMar 31Holder Relays
6.10David Maldonado7:45.68WAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
7.9Lorenzo Castilleja7:53.10 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
8.10Jack Whitefoot8:43.36 PRWAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
9.10Oliver Piel8:53.66 PRWAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
10.12Omar Godinez9:31.54 PRWAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
4x100 Relay
1.Zach Jongeward
Jacob McGourin
Peyton Putney
Charles Johnson
42.37WACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Peyton Putney
Charles Johnson
Jacob McGourin
Zach Jongeward
43.66WACheneyMar 30Riverside Invite
3.-Andres Garcia
Cameron Ditter
Tanner Phillips
Jacob Weber
43.69WASelahMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
4.Jacob McGourin
Charles Johnson
Peyton Putney
Zach Jongeward
43.74WACheneyApr 07Arcadia Invitational
5.Jacob McGourin
Peyton Putney
Charles Johnson
Cole Omlin
43.75WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
6.Jon Watkins
Cameron Ditter
Tanner Phillips
Jacob Weber
43.84WASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
7.Wilber Perez
Favian Paredes-Lopez
Manuel Felan
Chris Grant
43.86WAToppenishMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
8.Aaron Evans
Anthony Evans
Gabriel Green
Carter Cox
44.12WAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
9.Zach Jongeward
Jacob McGourin
Dusten Butikofer
Charles Johnson
44.16WACheneyMar 28GNL- Clarkston @ Cheney
10.Aaron Evans
Anthony Evans
Carter Cox
Gabriel Green
44.33WAEphrataMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4x100 Relay - Throwers
1.Jasper McCutcheon
Andrew Campbell
Jonas Keller
Matthew Jewett
51.93WAEllensburgMar 31Holder Relays
2.Jesus Martinez-Garcia
Michael Tobey
Malaki Kautzman
Bryce Glenn
55.00WAEast Valley (Yakima)Mar 31Holder Relays
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.T J Newman
Trevor Steffen
Scott Utzman
Quincy Teal
51.00WAPullmanApr 21Mooberry Relays
2.Caleb Horton
Noah Huhs
Chris Kent
Casey Noack
54.93WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
4x200 Relay
1.Zach Jongeward
Carson Brown
Charles Johnson
Peyton Putney
1:30.26WACheneyApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
2.-Andres Garcia
Josh Steiner
Cameron Ditter
Jacob Weber
1:35.02WASelahMar 24Ramos Relays
3.Isaiah Dunn
Kevin Houndonougbo
James Blom
Carson Brown
1:35.56WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
4.Sam Leeper
Jacob Gordon
Abdullah Islam
Cody Teevens
1:39.14WAPullmanMar 17Sweeney Invitational
5.-Kevin Nguyen
Cody Hengeveld
Cooper Paulsen
Osvaldo Arias
1:43.09WAEast Valley (Yakima)Mar 24Ramos Relays
6.Tanner Phillips
Michael Ice
Diego Sanchez
Kaden Coleman
1:44.20WASelahMar 24Ramos Relays
7.Braydon Ledford
Amin Khatib
Casey Gleason
Zakary Christen-Cooney
1:44.49WAPullmanApr 14Nike-Van Kuren Invite
8.James Barrientes
Dominik Sanchez
Javier Lopez
Victor Salas
1:45.20WAGrandviewApr 14Nike-Van Kuren Invite
9.-Dalton Wallberg
Kyle Luke
Jakob Daniels
Braden Godfrey
1:47.82WASelahMar 24Ramos Relays
10.-Dominik Sanchez
Hector Garcia
Joseph Arevalo
Javier Lopez
1:48.08WAGrandviewMar 24Ramos Relays
4x400 Relay
1.Kevin Houndonougbo
Carson Brown
Isaiah Dunn
Charles Johnson
3:22.39WACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Eduar Bran
Garrett Morton
Cody Skay
Jake Jordan
3:26.23WAWest Valley (Spokane)May 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.Jon Watkins
Josh Steiner
Jacob Weber
Cameron Ditter
3:28.25WASelahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.Carson Brown
Kevin Houndonougbo
Isaiah Dunn
Charles Johnson
3:29.87WACheneyMar 30Riverside Invite
5.Jon Watkins
Josh Steiner
Daniel Callahan
Cameron Ditter
3:30.07WASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.Eduar Bran
Garrett Morton
Cody Skay
Jabriel Davis
3:30.45WAWest Valley (Spokane)Apr 18East Valley vs. West Valley
7.Eduar Bran
Garrett Morton
Kobin Carver
Jake Jordan
3:30.78WAWest Valley (Spokane)Apr 14Pasco Invitational
8.Cody Teevens
Sam Leeper
Aron James
Jacob Gordon
3:31.04WAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
9.Gabriel Green
Aaron Evans
Jayden Lopez
Anthony Evans
3:31.10WAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
10.Eduar Bran
Garrett Morton
Jake Jordan
Cody Skay
3:31.14WAWest Valley (Spokane)Apr 21Eason Invitational
4x800 Relay
1.Derek Severin
Will Sharp
Hunter Reynolds
Josiah Dewitt
9:04.22WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
2.Relay Team9:24.24WAGrandviewMar 24Ramos Relays
3.Relay Team9:26.73WASelahMar 24Ramos Relays
4.Eliason Kabasenche
Scott Carlson
Matthew Perez
Aron James
10:01.45WAPullmanApr 21Mooberry Relays
5.Relay Team10:18.96WAEast Valley (Yakima)Mar 24Ramos Relays
4x1600 Relay
1.Elijiah Montgomery
Derek Severin
Trevor Weberg
Jack Weidman
20:35.48WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
SMR 100-100-200-400m
1.Relay Team1:46.19WAEast Valley (Yakima)Mar 24Ramos Relays
2.Relay Team1:46.48WASelahMar 24Ramos Relays
3.-Ramiro Campos
Timoteo Levasa
Freddy Ocampo
Reece Vivette
1:47.75WAWapatoMar 24Ramos Relays
4.Relay Team1:52.46WAGrandviewMar 24Ramos Relays
5.Relay Team1:54.00WAWapatoMar 24Ramos Relays
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Casey Gleason
Connor Coulter
Tyrus Thomas
Eliason Kabasenche
3:53.45WAPullmanApr 21Mooberry Relays
SMR 600-200-400-800m
1.Wilber Perez
Chris Grant
Favian Paredes-Lopez
Anthony Sanchez
4:55.77WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Julian Torres
Isaiah Dunn
Kevin Houndonougbo
Bas Holland
11:08.92WACheneyApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
2.Christopher Urakawa
Jakob Daniels
Trysten Crawford
Shea Mattson
11:14.95WASelahApr 14Pasco Invitational
3.Tucker Cunningham
Dusten Butikofer
Julian Torres
Bas Holland
11:35.76WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
4.Josiah Dewitt
Hunter Reynolds
Will Sharp
Jack Weidman
11:35.92WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
5.-Shea Mattson
David Morris
Cody Salinas
Christopher Urakawa
11:36.54WASelahMar 24Ramos Relays
6.Reese Braman
Zachary Mathias
Damien Anderson
Patrick Adkisson
11:41.96WAEllensburgMar 31Holder Relays
7.Liam Hyde
Michael Quindlen
Kolby Green
Eduar Bran
11:42.97WAWest Valley (Spokane)Apr 21Eason Invitational
8.Carter Freeman
Daniel Martinez
Easton Roylance
David Maldonado
11:48.70WAOthelloApr 14Pasco Invitational
9.-Adolfo DeRobles
Izak Garza
Ian Campuzano
Adrian Benitez
12:21.76WAGrandviewMar 24Ramos Relays
10.Trevor Thomas
Cody Salinas
Michael Strand
Reece Ozanich
12:34.13WASelahMar 31Holder Relays
Shot Put - 12lb
1.12Nathan Allred49' 10WAEast Valley (Spokane)Apr 11East Valley @ Clarkston
2.11Skylar Rayburn49' 6.5 PRWASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
3.12Dawltin Phillips49' 3 PRWAClarkstonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.10Daniel Miller49' 2 PRWAWest Valley (Spokane)May 11GNL District 7 Championship Meet
5.12C.J. Ramos47' 8.5 PRWASelahMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
6.11Hunter James45' 4 PRWAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
7.11Ethan Simpson44' 3 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 25WV vs Clarkston
8.12Chris Kent43' 10WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
9.11Jacob McGourin43' 3.5 PRWACheneyApr 11West Valley vs Cheney
10.12Dietrik Mueller43' 3 PRWAPullmanMay 11GNL District 7 Championship Meet
12Trevor Steffen43' 3 PRWAPullmanMar 24Ram Relays 2018
Shot Put - Ambulatory
1.9Ky Mangold23' 0.75 PRWAEphrataMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
Shot Put - 12lb Wheelchair
1.10Zachary Garcia17' 2.5 PRWASelahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
Discus - 1.6kg
1.11Jacob McGourin170' 11 PRWACheneyMar 30Riverside Invite
2.12Nathan Allred152' 7 PRWAEast Valley (Spokane)Mar 21East Valley vs Cheney
3.12Gavan Allen145' 4 PRWAEphrataMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
4.10Gabriel See145' 3 PRWAEphrataMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.12Trevor Steffen142' 0 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.12C.J. Ramos139' 1 PRWASelahApr 28Keith Jewett Invitational
7.10Isaiah Perez135' 1WAOthelloMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
8.12Noah Huhs129' 7 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 28Strandberg Invitational
9.12Dawltin Phillips128' 6 PRWAClarkstonApr 25WV vs Clarkston
10.11Skylar Rayburn126' 10 PRWASelahApr 28Keith Jewett Invitational
Discus - Ambulatory
1.9Ky Mangold42' 8 PRWAEphrataMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
Javelin - 800g
1.12T J Newman187' 5 PRWAPullmanMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Hunter James167' 4 PRWAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
3.12Tyson Thornton163' 8 PRWAQuincyApr 19League Meet - EV/Quincy/@Selah
4.9Ryan Riekmann156' 5 PRWACheneyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.10Ethan Montano155' 2 PRWAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
6.9Malaki Kautzman150' 8 PRWAEast Valley (Yakima)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
7.10Steven Ochoa148' 9 PRWAOthelloApr 28Undeberg Invite
8.12Carlos Solorio146' 3WAQuincyMay 03CWAC League #4-Oth/Eph@QHS
9.11Orion Walker146' 2 PRWAEllensburgApr 21Prosser Rotary Invite
10.11Marshall Meleney146' 0 PRWAWest Valley (Spokane)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
Javelin - 800g Ambulatory
1.9Ky Mangold37' 11 PRWAEphrataMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
High Jump
1.12Cole Hawes6' 6 PRWAPullmanApr 18GNL-Pullman @ Cheney
9Cole Omlin6' 6 PRWACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
3.10Oliver Davis6' 2WAProsserApr 14Pasco Invitational
4.11Kyler Coleman6' 0 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
12Tyson Thornton6' 0 PRWAQuincyMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.12Josh Steiner5' 10 PRWASelahMay 03League Meet Sel/Eb@Wap
11Levi VerMulm5' 10 PRWAProsserApr 19League Meet #2 Wap/Pro/@Eph
10Brennen Tracy5' 10 PRWAPullmanApr 18GNL-Pullman @ Cheney
12Jerrit Gugisch5' 10 PRWAEphrataMar 27Eastmont JV Invitational
10Lakota Lange5' 10 PRWAEphrataMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
12Kenneth Lewis5' 10 PRWAEast Valley (Yakima)Apr 12CWAC League Meet #1 - Wap/Oth@EV
11Dawson West5' 10WACheneyMar 21East Valley vs Cheney
Pole Vault
1.12Kameron Kinkade14' 6 PRWAPullmanMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Wesley McKee14' 0 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
3.12Wyatt Hillemann13' 6 PRWAEllensburgMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
4.12Michael Wiedler13' 3 PRWASelahMay 01Cadet JV Invitational
12Henry Donahue13' 3 PRWAEllensburgApr 26CWAC League Meet - Eph/EV @ Eburg
6.11Marshall Meleney13' 0 PRWAWest Valley (Spokane)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
7.11Trevor Moloso12' 6 PRWAQuincyMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
11Cirilo Garcia12' 6 PRWAEast Valley (Yakima)Apr 21Prosser Rotary Invite
9.12Kameron Merrick12' 0WAProsserApr 19League Meet #2 Wap/Pro/@Eph
10Andy Savage12' 0 PRWAEllensburgMay 03League Meet Sel/Eb@Wap
12Joel Warnick12' 0 PRWAPullmanMay 11GNL District 7 Championship Meet
11Will Rushing12' 0WACheneyMar 21East Valley vs Cheney
Long Jump
1.11Dylan Hodge21' 4.5 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
2.9Cole Omlin21' 2 PRWACheneyMar 30Riverside Invite
3.10Andre Mounadir20' 11.75 PRWAEast Valley (Spokane)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
4.11Joe Davis20' 11 PRWAEllensburgMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
12Kenneth Lewis20' 11 PRWAEast Valley (Yakima)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.10Will Thompson20' 9.5 PRWAProsserMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
7.11Cody Teevens20' 5 PRWAPullmanMay 11GNL District 7 Championship Meet
11Jared Hathaway20' 5 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 18East Valley vs. West Valley
9.11Brandton Chatfield20' 3 PRWAClarkstonMar 30Riverside Invite
10.10Tyrus Thomas20' 2 PRWAPullmanMar 28West Valley @ Pullman
Triple Jump
1.9Cole Omlin43' 4.75 PRWACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
2.12Tyson Thornton43' 4 PRWAQuincyApr 27Connell Invitational
3.11Manuel Delgadillo42' 10.5 PRWAWapatoMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
4.11Jared Hathaway42' 4.75 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 28Strandberg Invitational
5.10Will Thompson42' 2.5 PRWAProsserMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.10James Lewis41' 7 PRWAPullmanMar 24Ram Relays 2018
11Valerio Barajas41' 7 PRWAEphrataMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
8.10Laron Love41' 0.5 PRWASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
9.11Dylan Hodge41' 0 PRWAPullmanMar 28West Valley @ Pullman
10.12Kenneth Lewis40' 6.5 PRWAEast Valley (Yakima)May 11CWAC District 5/6 Championship Meet
Hammer - 12lb
1.12Nathan Allred141' 6 PRWAEast Valley (Spokane)May 20West Regional Hammer Championships
2.12Noah Huhs137' 3 PRWAEast Valley (Spokane)May 20West Regional Hammer Championships
3.9Caleb Horton112' 0 PRWAEast Valley (Spokane)May 20West Regional Hammer Championships
4.11Michael Skogen105' 5 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
5.11Jacob Vansant90' 6 PRWAEast Valley (Spokane)Mar 16Blue Bear 1

* = Recent improvement