Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Dionte Lewis10.74c PRILWarrensburg (W.-Latham)Apr 12Warrensburg, Argenta-Oreana, Meridian, Mt. Zion, LSA
2.12Diondre Lewis*10.87 (1.7)ILWarrensburg (W.-Latham)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
3.10Kentrell Beck*11.18 PR (-.7)ILShelbyvilleMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
4.11Jared Beyers11.32 PRILPanaMay 01South Central Conference Meet
5.12Riley Black11.33 PRILMoweaqua (Central A-M)May 12Shelbyville Boys Open
6.11Jacardia Wright11.43ILSt. TeresaApr 24Macon County Championships
7.9Braden Wickline11.57 PRILSangamon ValleyApr 28Jokisch/Grandone Invite
8.11Noah Woods11.64 PRILTuscolaApr 10Paris Triangular 3
9.12Cayden Brilley11.69 PRILSt. TeresaApr 24Macon County Championships
10.12Eli Waterman11.70 PRILPanaMay 01South Central Conference Meet
200 Meters
1.12Dionte Lewis22.34c PRILWarrensburg (W.-Latham)Apr 12Warrensburg, Argenta-Oreana, Meridian, Mt. Zion, LSA
2.12Marshall Brown*22.44 PR (-1.3)ILMacon (Meridian)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
3.12Diondre Lewis22.61ILWarrensburg (W.-Latham)May 08Boys CIC Meet
4.10Kentrell Beck22.69 PRILShelbyvilleMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
5.11Jared Beyers23.03 PRILPanaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.9Braden Wickline23.41 PRILSangamon ValleyMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
7.12Kobe Wells23.46 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 20Tuscola Open
8.12Eli Waterman23.60 PRILPanaMay 01South Central Conference Meet
9.12John Bryles23.74 PRILSt. TeresaApr 24Macon County Championships
10.11Dylan Webster23.81 PRILCowden C.-Herrick)May 12Shelbyville Boys Open
400 Meters
1.12Diondre Lewis50.74ILWarrensburg (W.-Latham)May 01Redskin Invitational
2.12Dionte Lewis50.92 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 01Redskin Invitational
3.12John Hill51.12 PRILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4.10Korey Damery51.32 PRILMacon (Meridian)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
5.12Ryan Skowronski51.69 PRILShelbyvilleMay 01Redskin Invitational
6.11Shane Yamco51.80 PRILRivertonMay 04Sangamon County Meet
7.11Noah Woods52.12 PRILTuscolaApr 20Tuscola Open
8.12Sam Crane52.65 PRILArcolaMay 04Little Okaw Valley Conference Meet
9.12Kobe Wells52.68 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 20Tuscola Open
10.11Jared Beyers53.24 PRILPanaMay 01South Central Conference Meet
800 Meters
1.11Shane Yamco*1:55.52 PRILRivertonMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
2.12Logan Hall1:56.80 PRILArthur (A.-Lovington)May 12Shelbyville Boys Open
3.12Ryan Skowronski1:57.41 PRILShelbyvilleMay 12Shelbyville Boys Open
4.11Owen Terneus1:58.89 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 12Shelbyville Boys Open
5.11Austin Romine2:01.36 PRILArthur (A.-Lovington)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.12Colin Budd2:02.42 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 27St. Joseph-Ogden Spartan Classic
7.12Johnny Martin2:06.62 PRILSangamon ValleyMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
8.9Caleb Rutter2:09.0h PRILRivertonMay 07Athens Coed Track Meet
9.10Gabe Olaivar2:10.41 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 20Tuscola Open
10.10Ivan Franco2:11.33 PRILArcolaMay 04Little Okaw Valley Conference Meet
1600 Meters
1.12Logan Hall4:16.81 PRILArthur (A.-Lovington)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
2.11Shane Yamco4:30.36 PRILRivertonMay 17IHSA 1A Boys Litchfield Sectional
3.12Ryan Skowronski*4:38.63 PRILShelbyvilleMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
4.11Owen Terneus4:44.31 PRILWarrensburg (W.-Latham)Apr 24Macon County Championships
5.11Austin Romine4:45.66 PRILArthur (A.-Lovington)May 04Little Okaw Valley Conference Meet
6.9Layton Hall4:53.44 PRILArthur (A.-Lovington)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
7.9Isaac Gaddis4:53.86 PRILRivertonApr 28Jokisch/Grandone Invite
8.10Tyler Ohl4:54.17 PRILSt. TeresaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
9.10Cody Rohdemann4:56.83 PRILShelbyvilleMay 12Shelbyville Boys Open
10.10Dylan Taylor4:57.82 PRILCowden C.-Herrick)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
3000 Meters
1.12Logan Hall8:47.42 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 07Arcadia Invitational
3200 Meters
1.12Logan Hall9:21.88ILArthur (A.-Lovington)Apr 07Arcadia Invitational
2.9Layton Hall10:06.91 PRILArthur (A.-Lovington)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
3.10Cody Rohdemann10:32.92 PRILShelbyvilleMay 08Boys CIC Meet
4.11JD Barrett10:42.57 PRILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
5.10Evan Wilson11:07.67ILRivertonApr 28Jokisch/Grandone Invite
6.11David Haage11:11.94ILSangamon ValleyApr 28Jokisch/Grandone Invite
7.10Dylan Taylor11:12.98 PRILCowden C.-Herrick)Apr 17Tri-County Meet
8.11Luke Brown11:14.92 PRILShelbyvilleApr 17Tri-County Meet
9.9Brandon Escobedo11:19.92 PRILMoweaqua (Central A-M)Apr 20Tuscola Open
10.9Jake Dyer11:25.50 PRILTuscolaApr 20Tuscola Open
110m Hurdles - 39"
1.12Turner Pullen*15.40 (.8)ILShelbyvilleMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
2.12Josh Henderson*16.12 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 18IHSA 1A Boys St. Joseph-Ogden Sectional
3.11Calvin Brewer16.65 PRILRivertonMay 17IHSA 1A Boys Litchfield Sectional
4.11Cord Fenton17.00ILMoweaqua (Central A-M)Apr 17Tri-County Meet
5.10Braydon Smith17.12 PRILShelbyvilleMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.10Ben Dixon17.47 PRILTuscolaMay 01Redskin Invitational
7.10Jake Kibler17.72 PRILTuscolaApr 20Tuscola Open
8.12Jacob Baczkowski17.99ILMoweaqua (Central A-M)May 12Shelbyville Boys Open
9.9Dalton Hoadley18.44 PRILShelbyvilleMay 08Boys CIC Meet
10.10Dustin Murphy18.55ILMt. PulaskiApr 26Tomahawk Conference Track Meet
300m Hurdles - 36"
1.12Turner Pullen41.41 PRILShelbyvilleMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
2.11Cord Fenton42.81ILMoweaqua (Central A-M)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
3.12Eusabio Briseno42.83 PRILArthur (A.-Lovington)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4.11Jorden Tedford43.20 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 08Boys CIC Meet
5.11Calvin Brewer43.42 PRILRivertonMay 17IHSA 1A Boys Litchfield Sectional
6.12Dionte Lewis43.49ILWarrensburg (W.-Latham)Apr 17Piatt-Macon County Championships
7.10Dustin Murphy44.19 PRILMt. PulaskiMay 17IHSA 1A Boys Tremont Sectional
8.11Zach Burks44.21ILCowden C.-Herrick)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
9.10Ben Dixon44.48 PRILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
10.10Braydon Smith44.81 PRILShelbyvilleMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4x100 Relay
1.Jarius Ingram
Addison Hortin
Diondre Lewis
Dionte Lewis*
43.02ILWarrensburg (W.-Latham)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
2.Relay Team43.15ILMacon (Meridian)May 12Shelbyville Boys Open
3.Relay Team43.25ILWarrensburg (W.-Latham)May 08Boys CIC Meet
4.Relay Team43.45ILShelbyvilleMay 12Shelbyville Boys Open
5.Relay Team43.68ILSt. TeresaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
Kentrell Beck
Brett Spears
Ryan Skowronski
Turner Pullen*
43.68ILShelbyvilleMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
7.Alex Hein
John Bryles
Cayden Brilley
Jacardia Wright
44.21ILSt. TeresaMay 04Clinton Carnival 2018
8.Alex Hein
John Bryles
Cayden Brilley
Javion Greer*
44.24ILSt. TeresaMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
9.-Cameron Getz
Nate Durbin
Korey Damery
Marshall Brown
44.50ILMacon (Meridian)May 01Redskin Invitational
10.Relay Team44.76ILTuscolaApr 20Tuscola Open
4x200 Relay
1.Jarius Ingram
Jorden Tedford
Diondre Lewis
Dionte Lewis
1:29.87ILWarrensburg (W.-Latham)May 04Clinton Carnival 2018
2.-Cameron Getz
Nate Durbin
Korey Damery
Marshall Brown*
1:30.31ILMacon (Meridian)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
3.Relay Team1:31.08ILMacon (Meridian)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4.Relay Team1:31.24ILWarrensburg (W.-Latham)Apr 24Macon County Championships
5.Relay Team1:32.71ILSt. TeresaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.Cameron Getz
Korey Damery
Nate Durbin
Marshall Brown
1:33.38ILMacon (Meridian)May 01Redskin Invitational
7.Alex Hein
Nik Velchek
Cayden Brilley
John Bryles*
1:34.11ILSt. TeresaMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
8.Alex Hein
John Bryles
Cayden Brilley
Jacardia Wright
1:34.30ILSt. TeresaMay 01Redskin Invitational
9.Relay Team1:34.86ILTuscolaApr 27St. Joseph-Ogden Spartan Classic
10.John Hill
Ben Dixon
Noah Woods
Matthew Cantu
1:35.30ILTuscolaMay 14News Gazette Honor Roll Meet
4x400 Relay
1.Jarius Ingram
Jorden Tedford
Diondre Lewis
Dionte Lewis
3:25.14ILWarrensburg (W.-Latham)May 04Clinton Carnival 2018
2.Relay Team3:25.76ILMacon (Meridian)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
3.Korey Damery
Nate Durbin
Cameron Getz
Marshall Brown*
3:27.22ILMacon (Meridian)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
4.Relay Team3:28.92ILArthur (A.-Lovington)May 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
5.Relay Team3:30.23ILWarrensburg (W.-Latham)Apr 24Macon County Championships
6.John Hill
Noah Woods
Bradley Kramer
Michael Holmes*
3:30.75ILTuscolaMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
7.Relay Team3:30.79ILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
8.Kobe Wells
Gabe Olaivar
Austin Romine
Colin Budd*
3:30.96ILArthur (A.-Lovington)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
9.Relay Team3:31.32ILArcolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
10.Sam Crane
Diego Perez
Ivan Franco
Conner Strader*
3:31.35ILArcolaMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
4x800 Relay
1.John Hill
Noah Woods
Bradley Kramer
Michael Holmes*
8:16.22ILTuscolaMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
2.Relay Team8:23.18ILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
3.Relay Team8:26.36ILArcolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4.Relay Team8:27.94ILSangamon ValleyMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
5.Conner Strader
Ivan Franco
Ben Crane
Sam Crane*
8:29.78ILArcolaMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
6.Relay Team*8:33.93ILWarrensburg (W.-Latham)May 18IHSA 1A Boys St. Joseph-Ogden Sectional
7.John Ellis
Rydon Jalley
Logan Wendell
Owen Terneus*
8:35.05ILWarrensburg (W.-Latham)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
8.Relay Team8:38.59ILRivertonMay 17IHSA 1A Boys Litchfield Sectional
9.Caleb Rutter
Yehor Shtanko
Jack Mraz
Isaac Gaddis*
8:42.72ILRivertonMay 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
10.Brennan Smith
David McCullough
Karsten Owens
Johnny Martin
8:44.67ILSangamon ValleyApr 28Jokisch/Grandone Invite
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Addison Hortin
Rydon Jalley
Jarius Ingram
Owen Terneus
3:46.26ILWarrensburg (W.-Latham)May 04Clinton Carnival 2018
2.Brayden Trimmer
Noah Woodford
Jordan Sanchez
Jacob Mileham
4:30.26ILMt. PulaskiApr 17Olympia Coed Relays
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Relay Team12:23.80ILArcolaApr 13Monticello Boys Invitational
Shot Put - 12lb
1.12Hunter Woodard63' 0 PRILTuscolaApr 20Tuscola Open
2.12Peyton Taylor50' 6 PRILMt. PulaskiApr 26Tomahawk Conference Track Meet
3.12Riley Black47' 0 PRILMoweaqua (Central A-M)May 08Boys CIC Meet
4.11CJ Picazo46' 8.25 PRILTuscolaMay 14News Gazette Honor Roll Meet
5.9Hugo Garza44' 10.5 PRILArcolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.11Nik Velchek44' 5 PRILSt. TeresaMay 08Boys CIC Meet
7.12Peyton Koonce43' 3 PRILShelbyvilleMay 08Boys CIC Meet
8.10Caleb Rutherford43' 2 PRILSangamon ValleyApr 26Warrensburg, Maroa-Forsyth, Cerro Gordo, Sangamon Valley, Sprg. Calvary
9.12Dakota Denny42' 2 PRILTuscolaApr 13Monticello Boys Invitational
10.11Harrison Wooters40' 10 PRILShelbyvilleApr 17Tri-County Meet
Discus - 1.6kg
1.12Peyton Taylor194' 0 PRILMt. PulaskiApr 28Pretzel Open-Rescheduled
2.12Hunter Woodard160' 9ILTuscolaApr 13Monticello Boys Invitational
3.11CJ Picazo143' 7 PRILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4.10Caleb Rutherford140' 8.5 PRILSangamon ValleyApr 19Track Meet @ Plains
5.9Hugo Garza134' 0 PRILArcolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.12Spencer Doss131' 9 PRILMacon (Meridian)Apr 12Warrensburg, Argenta-Oreana, Meridian, Mt. Zion, LSA
7.12Peyton Koonce128' 1ILShelbyvilleMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
8.12John Bryles126' 2ILSt. TeresaMay 08Boys CIC Meet
9.11David Chalmers119' 2.5 PRILWarrensburg (W.-Latham)Apr 26Warrensburg, Maroa-Forsyth, Cerro Gordo, Sangamon Valley, Sprg. Calvary
10.9Xander Moushon114' 0 PRILRivertonApr 19Track Meet @ Plains
High Jump
1.11Jorden Tedford6' 7 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 01Redskin Invitational
12Cameron Getz6' 7ILMacon (Meridian)May 01Redskin Invitational
3.12Kobe Wells6' 6 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 20Tuscola Open
4.11Luke Spencer6' 4 PRILArcolaApr 20Tuscola Open
5.11Nik Velchek5' 11 PRILSt. TeresaMay 01Redskin Invitational
6.9Jace Hite5' 9 PRILSt. TeresaMay 01Redskin Invitational
10Lane Perry5' 9ILPanaMay 12Shelbyville Boys Open
8.12Connor Hurelbrink5' 8ILMacon (Meridian)Apr 24Macon County Championships
9.10Beau Marquis5' 7 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 01Redskin Invitational
9Nick Collins5' 7 PRILMoweaqua (Central A-M)May 01Redskin Invitational
10Jachin Wiese5' 7ILSangamon ValleyMay 12Shelbyville Boys Open
Pole Vault
1.10Wes Kile13' 8 PRILPanaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
2.11Dylan Webster*13' 3 PRILCowden C.-Herrick)May 26IHSA 1A Boys State Track & Field Championships
3.11Gage Russell12' 8 PRILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
4.9Andrew Ambrose12' 7 PRILPanaMay 12Shelbyville Boys Open
5.10Brandon Douglas12' 2 PRILTuscolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.12Patton Elliot9' 6 PRILMoweaqua (Central A-M)May 08Boys CIC Meet
7.12Josh Henderson9' 0ILWarrensburg (W.-Latham)Apr 17Piatt-Macon County Championships
10Beau Marquis9' 0 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 01Redskin Invitational
9.9Karson Johnson8' 6 PRILShelbyvilleApr 17Tri-County Meet
9Walker Brown8' 6 PRILMacon (Meridian)Apr 17Piatt-Macon County Championships
Long Jump
1.11Jacardia Wright22' 5.5 PRILSt. TeresaMay 08Boys CIC Meet
2.12Brett Spears21' 6 PRILShelbyvilleMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
3.12Mario Cortez21' 2.5 PRILArcolaMay 01Redskin Invitational
4.12Logan Farris20' 10 PRILMoweaqua (Central A-M)May 08Boys CIC Meet
5.11Dylan Webster20' 7 PRILCowden C.-Herrick)Apr 17Tri-County Meet
6.11Luke Spencer20' 2 PRILArcolaMay 04Little Okaw Valley Conference Meet
7.10Lane Perry19' 9 PRILPanaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
8.10Griffin Brown19' 8 PRILMoweaqua (Central A-M)Apr 24Macon County Championships
11Garrett Skelton19' 8 PRILMt. PulaskiApr 23Quad @ Plains
10.12Dalton Hoel19' 6ILTuscolaMay 08Boys CIC Meet
Triple Jump
1.11Jorden Tedford42' 5.5 PRILWarrensburg (W.-Latham)May 01Redskin Invitational
2.12Kobe Wells42' 4.5 PRILArthur (A.-Lovington)Apr 17Tri-County Meet
3.12Logan Farris42' 0 PRILMoweaqua (Central A-M)Apr 17Tri-County Meet
4.12Mario Cortez41' 10.5 PRILArcolaMay 14News Gazette Honor Roll Meet
5.10Diego Perez41' 6.5 PRILArcolaMay 17IHSA 1A Boys Shelbyville Sectional
6.11Dylan Webster40' 11 PRILCowden C.-Herrick)May 12Shelbyville Boys Open
7.11Victor Gonzalez39' 6.5 PRILArcolaMay 01Redskin Invitational
8.10Griffin Brown38' 10 PRILMoweaqua (Central A-M)May 01Redskin Invitational
9.11Stone Carroll38' 2.5ILMacon (Meridian)Apr 17Piatt-Macon County Championships
10.12Brayden Trimmer37' 10 PRILMt. PulaskiApr 24Clinton Co-Ed Meet #2

* = Recent improvement