Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Sean Tyler10.68 PR (1.2)ILOlympia Fields (Rich Central)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Vance VanHarvey10.76 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
3.11Jasean Clark11.09 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
11Quan Williams11.09ILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.10Kaden Turner11.11 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
6.11Jalen Echols11.19 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
12Rodney McCaskill11.19 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.12Josh Tomas11.22 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
9.11Kylen Andrews11.24 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
10.12Sean Baldwin11.30 PRILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
200 Meters
1.12Vance VanHarvey21.59 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.11Jamal Safo22.12 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
12Zion Alexander22.12 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
4.11Sean Tyler22.57 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.11Kamrin Williams22.70 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
6.12Sean Baldwin22.78 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
7.11Quan Williams23.07ILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.11Jasean Clark23.16 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
9.11Stefan Baldwin23.20 PRILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
10.11Jalen Echols23.45 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
400 Meters
1.12Vance VanHarvey48.75ILOlympia Fields (Rich Central)May 04Thornton Boys TT Classic
2.11Sammy Assil49.97 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
3.12Amitai Wheat50.20 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
4.12Imani Holloway51.53 PRILCrete (C.-Monee)Apr 20Niles North Dan Horyn Invite
5.10Zarion Penn51.96 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
6.12Zion Alexander52.90 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
7.11Jasean Clark53.12 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
8.10Marvin Sims53.14 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 28Jim Arnold Invitational
9.11Kamrin Williams53.94 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
10.11Mehki Miller54.21ILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
800 Meters
1.11Elantae Humphrey1:58.97 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
2.12Amitai Wheat2:00.09ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
3.11Ramon Lacey2:02.57 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
4.12Falcon Mack2:03.17ILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
5.11Keshaun Green2:06.65 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
6.12Imani Holloway2:07.48 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
7.12Julian Garcia2:09.22 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
8.9Brian Freeman2:16.76 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
9.11Ryan Pulliam2:17.90 PRILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
10.10Camaron Gary2:19.79 PRILKankakee (Sr.)May 16IHSA 2A Boys LaSalle-Peru Sectional
1600 Meters
1.12Julian Garcia4:40.41 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
2.10Logan Wetzel4:50.58 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
3.12Amitai Wheat4:59.49 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
4.12Marc Middleton5:08.47 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
5.11Ramon Lacey5:08.54 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
6.12Falcon Mack5:08.75ILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
7.11Ryan Pulliam5:10.46 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
8.11Olin Ortiz5:11.55 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
9.10Damon Taylor5:14.83 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.9Brian Freeman5:20.66 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
3200 Meters
1.12Julian Garcia10:16.72 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 28Jim Arnold Invitational
2.10Logan Wetzel10:22.57 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 28Jim Arnold Invitational
3.9Brian Freeman10:48.77 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
4.12Falcon Mack10:49.71 PRILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
5.12Nathan Steppes11:11.81 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.12Marc Middleton11:44.57 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
7.10Anthony Thomas12:03.03 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.11Ryan Pulliam12:08.66 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
9.11Jairo Bucio-Garcia12:31.03 PRILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
10.9Mike Stipe14:05.26 PRILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
110m Hurdles - 39"
1.11Victor Cameron14.10 PR (1.1)ILCrete (C.-Monee)May 26IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
2.10Brian Dickerson15.92 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.10Amari Moore16.82 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.10Devyon Hayles17.11 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
5.11Samuel Raheem17.20 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
6.12Darren Evans17.56 PRILOlympia Fields (Rich Central)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
7.9Aveon Pittman18.29 PRILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
8.10Raqquan Moffett19.17 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
9.10Raquon Moffett21.45 PRILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
10.11Jairo Bucio-Garcia22.95 PRILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
300m Hurdles - 36"
1.11Victor Cameron39.85 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.12Frank Massey41.97ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
3.10Brian Dickerson42.97 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
4.12Christian Burrows44.36 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
5.10Colin Daniels44.95 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
6.11Samuel Raheem45.02ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
7.12Darren Evans45.14 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
8.9Aveon Pittman45.32 PRILKankakee (Sr.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
9.10Amari Moore46.14 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.10Raqquan Moffett49.79 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4x100 Relay
1.Zion Alexander
Jalen Bowens
Jasean Clark
Brian Dickerson
41.86ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.Vance VanHarvey
Zach Roebuck
Otis Fields
Sean Tyler
42.08ILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
3.Relay Team42.10ILOlympia Fields (Rich Central)May 04Thornton Boys TT Classic
4.Kaden Turner
Kamrin Williams
Zion Alexander
Jasean Clark
42.54ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 26IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
5.Josh Tomas
Jamal Safo
Sammy Assil
Jalen Echols
42.56ILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
6.Relay Team42.75ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
7.Josh Tomas
Jamal Safo
Sammy Assil
Kavon Jones
42.78ILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
8.Zion Alexander
Jasean Clark
Kaden Turner
Kamrin Williams
42.92ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
9.Relay Team43.15ILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
John Thigpen
Jamal Safo
Sammy Assil
Jalen Echols
43.15ILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
4x200 Relay
1.Obadiah Hart
Zach Roebuck
Josiah Gholar
Sean Tyler
1:28.23ILOlympia Fields (Rich Central)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Zion Alexander
Jalen Bowens
Jasean Clark
Brian Dickerson
1:28.63ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.Kaden Turner
Jalen Bowens
Zion Alexander
Kamrin Williams
1:29.17ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
4.Relay Team1:29.55ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
5.Relay Team1:30.35ILOlympia Fields (Rich Central)May 04Thornton Boys TT Classic
6.Jamal Safo
Kavon Jones
Sean Baldwin
Sammy Assil
1:30.36ILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
7.Kavon Jones
Jamal Safo
Kylen Andrews
Jalen Echols
1:30.70ILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
8.Zion Alexander
Jalen Bowens
Jasean Clark
Kaden Turner
1:30.78ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
9.Relay Team1:31.26ILKankakee (Sr.)May 16IHSA 2A Boys LaSalle-Peru Sectional
10.Relay Team1:31.43ILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
4x400 Relay
1.Jalen Bowens
Frank Massey
Ramon Lacey
Amitai Wheat
3:19.61ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 26IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
2.Zion Alexander
Jalen Bowens
Jasean Clark
Frank Massey
3:21.61ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.Frank Massey
Amitai Wheat
Jalen Bowens
Treziel Jones
3:24.26ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 14Midwest Prep Invitational
4.Zion Alexander
Jalen Bowens
Frank Massey
Amitai Wheat
3:26.90ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
5.Relay Team3:28.09ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
6.Sammy Assil
Elantae Humphrey
Zarion Penn
Kavon Jones
3:29.40ILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
7.Sammy Assil
Zarion Penn
Elantae Humphrey
Stefan Baldwin
3:30.02ILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
8.Relay Team3:32.63ILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
9.Sammy Assil
Jamal Safo
Zarion Penn
Elantae Humphrey
3:33.21ILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
10.Treziel Jones
Ahbren Resendez
Ashan Singleton
Marvin Sims
3:37.92ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
4x800 Relay
1.Amitai Wheat
Ramon Lacey
Keshaun Green
Julian Garcia
8:19.20ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
2.Julian Garcia
Keshaun Green
Ramon Lacey
Logan Wetzel
8:38.65ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
3.Elantae Humphrey
Brian Freeman
Olin Ortiz
Imani Holloway
9:12.50ILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
4.Relay Team9:13.40ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
5.Nathan Steppes
Jalen Pickett
Anthony Thomas
Falcon Mack
9:23.19ILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
6.Relay Team9:35.53ILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
7.Relay Team9:43.58ILKankakee (Sr.)May 16IHSA 2A Boys LaSalle-Peru Sectional
8.Jairo Bucio-Garcia
Demarius Cook
Camaron Gary
Christian Green
9:44.14ILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
9.Camaron Gary
Christian Green
Demarius Cook
Jairo Bucio-Garcia
10:06.07ILKankakee (Sr.)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
10.Mehki Miller
Damon Griffin
Michael Bell
Michael Rodgers
10:53.94ILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
SMR 100-100-200-400m
1.Treziel Jones
Ahbren Resendez
Marvin Sims
Ashan Singleton
1:42.95ILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
Shot Put - 12lb
1.11Tyler Sudduth52' 3.25 PRILRichton Park (Rich South)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Leo Brown48' 1 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Shawn Yarborough43' 7ILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
4.12Jaleel Holloway42' 9ILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
5.12Aarron Pitman41' 2 PRILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
6.9Jakai Washington39' 6 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.11Joshua Whaley38' 5 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.10Jamaury Mulholland36' 1.5 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
9.-N Adams33' 1.5 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
10.11Byron King33' 0 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
Discus - 1.6kg
1.11Tyler Sudduth153' 1 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.11John Thigpen125' 11 PRILCrete (C.-Monee)Apr 26Pete Struck Eagle Classic
3.9Jakai Washington124' 7 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.12Shawn Yarborough121' 9ILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
5.11Keylian Green113' 0 PRILOlympia Fields (Rich Central)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
6.11Emmanuel Samuel107' 11 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.11Armani Brown94' 7 PRILPark Forest (Rich East)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
8.10Marc Jackson91' 1 PRILRichton Park (Rich South)Apr 12Gary Everett Invitational
9.12Byron King85' 2 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
10.11Richard Moore84' 2 PRILPark Forest (Rich East)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
High Jump
1.12Frank Massey6' 10 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
2.11Jalen Bowens6' 4 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
3.12Sean Baldwin6' 2 PRILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
4.10Matius Clark5' 10 PRILKankakee (Sr.)Apr 30all city kankakee
11Raejohn Pearson5' 10 PRILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
11Stefan Baldwin5' 10 PRILCrete (C.-Monee)Apr 20Niles North Dan Horyn Invite
7.10Calvin Johnson5' 8ILCrete (C.-Monee)Apr 20Niles North Dan Horyn Invite
10Darelle Davis5' 8 PRILKankakee (Sr.)Apr 28Gene Ward invitational
9.10Obadiah Hart5' 6 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 04Thornton Boys TT Classic
10.10Raqquan Moffett5' 4 PRILPark Forest (Rich East)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
10Colin Daniels5' 4 PRILCrete (C.-Monee)Apr 20Niles North Dan Horyn Invite
Pole Vault
1.12Imani Holloway8' 5 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
12Frank Massey8' 5ILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
Long Jump
1.11Stefan Baldwin23' 6 PRILCrete (C.-Monee)May 04Thornton Boys TT Classic
2.11Jamal Safo23' 5 PRILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
3.12Frank Massey23' 0.5 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
4.10Calvin Johnson22' 6.5 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
5.12Sean Baldwin21' 6 PRILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
6.10Kavon Jones21' 3 PRILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
7.10Trayvon Rudolph20' 8 PRILCrete (C.-Monee)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
8.11Samuel Raheem20' 5.5 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 04McCarthy Memorial Invitational
9.9Quaevon Autman20' 5 PRILKankakee (Sr.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
10.12Josiah Gholar19' 6 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
Triple Jump
1.12Frank Massey45' 5.5 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.11Victor Cameron44' 8.5 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.12Christian Burrows44' 4.5 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
4.11Samuel Raheem44' 0.5 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 21Ladue HS Brusca / Strohbach Invite
5.11Jeremy Sellers43' 8 PRILCrete (C.-Monee)May 17IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
6.10Brian Dickerson42' 3 PRILChicago Heights (Bloom Twp.)Apr 28Jim Arnold Invitational
7.12Sean Baldwin40' 4.5 PRILCrete (C.-Monee)Apr 20Niles North Dan Horyn Invite
8.11Raejohn Pearson40' 4 PRILCrete (C.-Monee)Apr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
9.10Calvin Johnson40' 3.75 PRILCrete (C.-Monee)Apr 20Niles North Dan Horyn Invite
10.9Quaevon Autman37' 3.75 PRILKankakee (Sr.)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational

* = Recent improvement