Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Anthony Baird11.01 PRWALyndenMay 162A District 1-2 Championships Day 1
2.10Steven DiLorenzo11.15 PRWALyndenMay 182A District 1-2 Championships Day 2
3.11Michai Harris11.18 PRWALakewoodMay 162A District 1-2 Championships Day 1
4.12Noah Johnson11.21 PRWABellinghamMay 182A District 1-2 Championships Day 2
5.11Ethan Johnson11.34c PRWABellinghamApr 26Bellingham, Meridian @ Nooksack Valley
11Christopher Lolkema11.34 PRWASqualicumMay 09WESCO 3A South - Day 1
7.11Matthew Simmons11.36 PRWASouth WhidbeyMay 19Bi district 1A finals
8.12Dalton Mouw11.39WABlaineMar 15NWC: Meridian, MtBaker @ Blaine
9.11Spencer Lee11.40 PRWABellinghamMay 182A District 1-2 Championships Day 2
10.11Kobee Malone11.42 PRWAMount BakerMay 19Bi district 1A finals
100 Meters - Wheelchair
1.11Ben Caro36.26 PRWABlaineMay 162A District 1-2 Championships Day 1
100 Meters - Ambulatory
1.11Spencer Asakura14.19 PRWASehomeMay 162A District 1-2 Championships Day 1
200 Meters
1.12Dalton Mouw22.72WABlaineMay 162A District 1-2 Championships Day 1
2.12Noah Johnson22.89 PRWABellinghamMay 182A District 1-2 Championships Day 2
3.11Matthew Simmons22.90 PR (-.9)WASouth WhidbeyMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
4.10Morgan Cavalier22.94c PRWABellinghamApr 26Bellingham, Meridian @ Nooksack Valley
5.11Michai Harris22.95 PRWALakewoodMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
6.11Spencer Lee23.20 PRWABellinghamMay 162A District 1-2 Championships Day 1
10Sebastian Stevenson23.20 PRWASqualicumMay 09WESCO 3A South - Day 1
8.12Connor Wallace23.24c PRWABellinghamApr 26Bellingham, Meridian @ Nooksack Valley
9.10Casey Crocker23.27 PRWASehomeMay 162A District 1-2 Championships Day 1
10.11Christopher Lolkema23.37 PRWASqualicumMay 02NWC Meet: Burlington, Squalicum @ Meridian
200 Meters - Ambulatory
1.11Spencer Asakura32.05 PR (.6)WASehomeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
300 Meters
1.11Clayton Kristiansen39.89 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
2.11Obed Cushing40.76 PRWASultanMar 15Cedarcrest Jamboree
3.12Austin Theriault41.59 PRWAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
4.11Joe Brunson43.51 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
5.10Orion Green44.31 PRWAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
6.12Oliver Bernate45.89 PRWAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
7.9Carson McDermott47.02 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
8.9Parker Lembke53.74 PRWAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
400 Meters
1.12Dalton Mouw51.08WABlaineMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
2.12Nick Kildall51.82 PRWALyndenMay 162A District 1-2 Championships Day 1
3.10Spencer Fleming52.03 PRWALakewoodMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.11Matthew Simmons52.04c PRWASouth WhidbeyMay 03Cascade Conference Championships
5.12Mitch Wesen52.19 PRWABurlington-EdisonMar 28Sehome @ B-E
6.11Lucas Cunningham52.48 PRWASehomeApr 25LC, Lakewood @ Civic Field
7.12Hayden Woods52.54c PRWABellinghamApr 26Bellingham, Meridian @ Nooksack Valley
8.11Tate Hutchins52.83 PRWALyndenMar 21Lynden @ B-E
9.12Spencer Solvberg52.84 PRWALakewoodApr 25LC, Lakewood @ Civic Field
10.10Melloy Nelson53.19 PRWASehomeMar 28Sehome @ B-E
400 Meters - Relay Split
1.12Nick Kildall52.04cWALyndenMar 23Bedlington Twilight
2.12Justin Young52.94c PRWACedarcrestMay 112A Sno-King Championships
3.10Isaiah Ellis53.44cWALyndenMar 23Bedlington Twilight
4.12Grant Van Valkenburg54.14c PRWACedarcrestApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
5.12Bowen King54.94cWABurlington-EdisonApr 27112th Skagit County Championships Day 2
6.10Mason McBride55.14c PRWAGranite FallsApr 26Cedarcrest and King's @ Granite Falls
7.10Steven DiLorenzo55.34cWALyndenMar 23Bedlington Twilight
9Dane Hansen55.34cWABurlington-EdisonApr 27112th Skagit County Championships Day 2
12Austin Ward55.34c PRWACedarcrestApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
10.12Brendon Roughton55.44cWABurlington-EdisonApr 27112th Skagit County Championships Day 2
400 Meters - Wheelchair
1.11Spencer Asakura1:16.93 PRWASehomeMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
400 Meters - Ambulatory
1.11Spencer Asakura1:14.15 PRWASehomeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
600 Meters
1.12Grant Van Valkenburg1:29.98 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
2.12Aiden Holm1:31.60 PRWAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
3.12Justin Young1:31.94 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
4.12Patrick McCabe1:34.48 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
5.12Austin Ward1:34.99 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
6.12Ben Benson1:35.96 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
7.11Ryan LaTurner1:37.41 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
8.11Bryce Hefner1:38.29WACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
9.11Kyle Bolin1:38.62 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
10.12Kaden Overman1:40.33 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
800 Meters
1.11Lucas Cunningham1:55.20 PRWASehomeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Tate Hutchins1:55.77 PRWALyndenMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Spencer Solvberg1:57.17 PRWALakewoodMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.10Logan Hanrahan1:59.42 PRWAAnacortesMay 182A District 1-2 Championships Day 2
5.12Justin Young1:59.85 PRWACedarcrestMay 112A Sno-King Championships
6.11Callahan Yale1:59.97 PRWASouth WhidbeyMay 19Bi district 1A finals
7.12Nick Kildall2:00.22WALyndenApr 28Lakewood Invitational
8.12Peter Adams2:00.59 PRWAMount BakerMay 19Bi district 1A finals
9.12Grant Van Valkenburg2:00.71 PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
10.12Cade Brown2:01.68 PRWABellinghamMar 23Bedlington Twilight
800 Meters - Relay Split
1.11Kyle Bolin2:14.1h PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
2.12Kaden Overman2:23.6h PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
3.12Jackson Frank2:26.6hWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
4.10Jake Ward2:26.8h PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
1500 Meters
1.9Roman Schroyer4:29.96 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
2.10Dominik Riemann4:41.58 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
3.12Mitch Wesen4:51.32 PRWABurlington-EdisonJun 02Washington State Multi Events Championship
4.10Josh Whitmire4:55.41 PRWASultanApr 14Cashmere Invitational
5.12Cole Nelson5:02.08 PRWALakewoodJun 02Washington State Multi Events Championship
6.10Orion Green5:20.26 PRWAGranite FallsJun 02Washington State Multi Events Championship
1600 Meters
1.12Grant Van Valkenburg4:18.88 PRWACedarcrestApr 21Eason Invitational
2.11Tate Hutchins4:22.65 PRWALyndenMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Cade Brown4:24.35 PRWABellinghamMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.11Lucas Cunningham4:28.37 PRWASehomeApr 28Lakewood Invitational
5.10Logan Hanrahan4:29.28 PRWAAnacortesApr 14Terrace Invite
6.10Isaiah Ellis4:30.09 PRWALyndenApr 28Lakewood Invitational
7.10Isaac Cortes4:31.03 PRWAGranite FallsMay 112A Sno-King Championships
8.12Ben Benson4:32.21 PRWACedarcrestMay 112A Sno-King Championships
9.12Jonah Salomon4:32.48 PRWASqualicumMay 09WESCO 3A South - Day 1
10.10Jacob Alexander4:33.36 PRWASehomeApr 28Lakewood Invitational
1 Mile
1.12Grant Van Valkenburg4:25.94 PRWACedarcrestJun 08Brooks PR Invitational
2.12Cade Brown4:27.71WABellinghamApr 14Pasco Invitational
3000 Meters
1.12Tadeusz Pforte9:09.91 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
2.10Jacob Alexander9:14.40 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
3.10Josh Whitmire10:43.52 PRWASultanApr 14Cashmere Invitational
3200 Meters
1.12Grant Van Valkenburg9:11.89 PRWACedarcrestMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Cade Brown9:16.94 PRWABellinghamMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Ben Benson9:37.29 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.10Isaac Cortes9:48.69 PRWAGranite FallsMay 112A Sno-King Championships
5.11Tate Hutchins9:51.73 PRWALyndenApr 28Lakewood Invitational
6.12Tadeusz Pforte9:52.54WASehomeMay 182A District 1-2 Championships Day 2
7.10Jacob Alexander9:52.65 PRWASehomeMay 182A District 1-2 Championships Day 2
8.12Jonah Salomon9:52.66 PRWASqualicumMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
9.11Brennan LeBlanc9:57.78 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
10.12Ty Veldhuisen9:58.27 PRWABellinghamMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
110m Hurdles - 39"
1.11Kristopher Dixon15.54c PRWASouth WhidbeyMay 03Cascade Conference Championships
2.11Nathan Doering15.67 PRWALyndenMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
3.12Mitch Wesen16.09 PRWABurlington-EdisonApr 25112th Skagit County Championships Day 1
4.10Kole Nelson16.31 PRWASouth WhidbeyMay 121A District 1 Championships
5.12Brendon Roughton16.44 PRWABurlington-EdisonMay 182A District 1-2 Championships Day 2
6.11Grant VanderYacht16.52 PRWALyndenMay 182A District 1-2 Championships Day 2
7.12Carsdan Dvorachek16.62 PRWASqualicumMay 09WESCO 3A South - Day 1
8.12Camry Zaffram16.67WASultanMay 101A District 1 Championships
9.11Jonathan Henry17.24cWABellinghamApr 26Bellingham, Meridian @ Nooksack Valley
10.9Charley Myers17.56 PRWASqualicumApr 25NWC: Ferndale, Squalicum @ Blaine
110m Hurdles - 42"
1.12Mitch Wesen16.99 PRWABurlington-EdisonJun 02Washington State Multi Events Championship
2.12Cole Nelson18.45 PRWALakewoodJun 02Washington State Multi Events Championship
3.10Orion Green21.52 PRWAGranite FallsJun 02Washington State Multi Events Championship
300m Hurdles - 36"
1.12Mitch Wesen39.62 PRWABurlington-EdisonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Kristopher Dixon40.19 PRWASouth WhidbeyMay 101A District 1 Championships
3.12Brendon Roughton41.55 PRWABurlington-EdisonMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.12Larsen Christiansen41.80 PRWASouth WhidbeyMay 19Bi district 1A finals
5.11Eric Martin-Mann41.91 PRWALyndenMay 182A District 1-2 Championships Day 2
6.11Nathan Doering42.30 PRWALyndenApr 20W.C.L. Classsic
7.12Isaiah Russ42.59 PRWABlaineMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
8.12Carsdan Dvorachek43.63 PRWASqualicumMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
9.12Cole Nelson43.94 PRWALakewoodMay 162A District 1-2 Championships Day 1
10.12Josiah Diacogiannis44.08WALyndenMay 162A District 1-2 Championships Day 1
2k Steeplechase
1.10Michael Cepowski6:48.43 PRWASouth WhidbeyApr 07Birger Solberg Invite
2.12Grant Van Valkenburg6:52.91 PRWACedarcrestMar 31Holder Relays
3.12Austin Ward6:59.93 PRWACedarcrestMar 31Holder Relays
4.12Justin Young7:07.37 PRWACedarcrestMar 31Holder Relays
5.11Logan Scamfer7:26.48 PRWAAnacortesApr 07Birger Solberg Invite
6.11Jacob Rogers7:34.51 PRWASqualicumMar 21Ferndale and Squalicum @ Lakewood
7.12Austin Theriault7:37.50 PRWAGranite FallsApr 28Lakewood Invitational
8.12Mitch Wesen7:38.55 PRWABurlington-EdisonMar 15Burlington-Edison @ Lakewood
9.12Ryan Hudson7:39.02 PRWALakewoodMar 15Burlington-Edison @ Lakewood
10.10Carson Lee7:41.92 PRWABurlington-EdisonMar 15Burlington-Edison @ Lakewood
4x100 Relay
1.Connor Wallace
Ethan Johnson
Spencer Lee
Noah Johnson
43.24WABellinghamMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Spencer Fleming
Jordan Gonzalez
George Toponce
Michai Harris
43.42WALakewoodMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.Dylan Madan
Jordan Gonzalez
George Toponce
Michai Harris
43.73WALakewoodMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.Dylan Madan
Jordan Gonzalez
George Toponce
Spencer Fleming
44.02WALakewoodMay 162A District 1-2 Championships Day 1
5.Kristopher Dixon
Matthew Simmons
Carlhenri Chapman
John Bartel
44.17WASouth WhidbeyMay 17Bi-district prelims at Kings
6.Casey Crocker
Blake Ebrite
Matthew Fisher
Melloy Nelson
44.24WASehomeMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
7.Christopher Lolkema
Steven Owens
Sebastian Stevenson
Skyler Martin
44.42WASqualicumMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
Steven Owens
Christopher Lolkema
Skyler Martin
Sebastian Stevenson
44.42WASqualicumMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
9.Carlhenri Chapman
Matthew Simmons
Issiah Gonzales
John Bartel
44.57WASouth WhidbeyApr 07Birger Solberg Invite
10.Connor Wallace
Ethan Johnson
Spencer Lee
Ethan Fields
44.70WABellinghamMay 02NWC: Bellingham, Ferndale, Sehome at Civic
4x100 Relay - Throwers
1.Relay Team52.10WASouth WhidbeyApr 2810th Annual BCS Invite
4x200 Relay
1.Hayden Woods
Ethan Fields
Brahm VanWoerden
Connor Wallace
1:36.52WABellinghamApr 07Birger Solberg Invite
2.Elijah Diacogiannis
Eric Martin-Mann
Carson Westrich
Aaron Weidenaar
1:36.85WALyndenApr 14Nike-Van Kuren Invite
3.Spencer Fleming
Daniel Crawford
Kaelin Nelson
Jordan Gonzalez
1:36.96WALakewoodApr 28Lakewood Invitational
4.Camden Landrum
Kellen Webb
Mason McBride
Dawson Kuntz
1:38.47WAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
5.Elijah Diacogiannis
Cole Crabtree
Carson Westrich
Eric Martin-Mann
1:39.63WALyndenApr 07Birger Solberg Invite
6.Daniel Crawford
Kaelin Nelson
Spencer Fleming
Jordan Gonzalez
1:39.68WALakewoodApr 07Birger Solberg Invite
7.Jordan Brockmeyer
Payton Neria
Cade Westrich
Gurpreet Brar
1:42.80WALyndenApr 28Lakewood Invitational
8.Thomas Davenport
Joshua McCuistion
Rahdesh Muchirawehondo
Noah Collins
1:43.20WASehomeApr 07Birger Solberg Invite
9.Camry Zaffram
Ben Biddle
Keegan Black
Clayton Boyd
1:46.30WASultanMar 15Cedarcrest Jamboree
10.Clayton Kristiansen
Preston Marcell
Carson Campbell
Jacob Henry
1:47.17WACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
4x400 Relay
1.Steven DiLorenzo
Isaiah Ellis
Roscoe Perry
Nick Kildall
3:28.09WALyndenMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Steven DiLorenzo
Isaiah Ellis
Tate Hutchins
Nick Kildall
3:28.47WALyndenMay 182A District 1-2 Championships Day 2
3.John Bartel
Callahan Yale
Kristopher Dixon
Matthew Simmons
3:30.45WASouth WhidbeyMay 19Bi district 1A finals
4.Matthew Simmons
Carl Henri Chapman
John Bartel
Kristopher Dixon
3:30.80WASouth WhidbeyMay 121A District 1 Championships
5.Mitch Wesen
Brendon Roughton
Dane Hansen
Bowen King
3:31.96WABurlington-EdisonMay 182A District 1-2 Championships Day 2
6.Isaiah Ellis
Tate Hutchins
Roscoe Perry
Nick Kildall
3:32.02WALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
7.Junior Camacho
Carson Brandland
Peter Adams
Kobee Malone
3:32.03WAMount BakerMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
8.Kade Oswin
Carsdan Dvorachek
Gabe Ramlogan
Christopher Lolkema
3:32.71WASqualicumMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
9.Jordan Gonzalez
Spencer Fleming
Alex Jensen
Spencer Solvberg
3:33.66WALakewoodMay 182A District 1-2 Championships Day 2
10.Jonah Salomon
Kade Oswin
Christopher Lolkema
Carsdan Dvorachek
3:34.04WASqualicumMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
4x800 Relay
1.Duane Jedlinski
Logan Scamfer
Logan Hanrahan
Patrick Wildman
8:52.31WAAnacortesMar 24Chuck Randall Relays
2.Kyle Bolin
Kaden Overman
Jackson Frank
Jake Ward
9:31.60WACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
3.Trevor Freeland
Malachi Crump
Max Miller
Dalton Mouw
9:44.73WABlaineApr 07Birger Solberg Invite
4.Max Blankers
Dillon Dejong
Grant R Heeringa
Ben Ricci
10:04.56WALyndenApr 28Lakewood Invitational
5.Alek Miller
Micah Arnott
Blake Martins
Ayden Swain
10:20.11WAAnacortesMar 24Chuck Randall Relays
6.TJ VanderYacht
Grant R Heeringa
Max Blankers
Jacob Oberstadt
10:28.91WALyndenApr 07Birger Solberg Invite
7.Coleman Brummel
Dominik Riemann
Javen Reid
Mason Green
10:41.64WASehomeApr 07Birger Solberg Invite
SMR 100-100-200-400m
1.Samson Pettis
Tate Cavanaugh
Brendon Roughton
Jun Ochiai
1:44.69WABurlington-EdisonMar 30Clash of the Conferences
2.Dylan Wesen
Dane Hansen
Brendon Roughton
Malakhi Stevenson
1:46.59WABurlington-EdisonMar 24Chuck Randall Relays
3.Aidan Ufkes
Trevor Beaner
Duane Jedlinski
Joshua Pittis
1:48.34WAAnacortesMar 24Chuck Randall Relays
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Sebastian Stevenson
Steven Owens
Jose Hernandez
Joe Brodeur
4:01.55WASqualicumMar 23Bedlington Twilight
2.Carson Westrich
Jordan Brockmeyer
Payton Neria
TJ VanderYacht
4:12.36WALyndenMar 23Bedlington Twilight
3.Andres Villalta
Brendon Tran
Cruz Meza
Jacob Gervais
4:12.56WASqualicumMar 23Bedlington Twilight
4.Kameran Statema
Ryan Doran
Rahdesh Muchirawehondo
Colton Williams
4:13.40WASehomeMar 23Bedlington Twilight
5.Trevor Freeland
Trenton Den Hartog
Malachi Crump
Tanner Sterling
4:25.86WABlaineMar 23Bedlington Twilight
6.Spencer Asakura
Noel Airoldi
Josh Frazier
Javen Reid
4:30.08WASehomeMar 23Bedlington Twilight
7.Jackson Kester
Colson Turner
Cameron Chase
Tommy Forrest
4:35.55WABellinghamMar 23Bedlington Twilight
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Spencer Solvberg
Jordan Gonzalez
Alex Jensen
Mario Barletta
11:21.31WALakewoodApr 14Pasco Invitational
2.Bryce Hefner
Kaden Overman
Patrick McCabe
Daniel Murphy
11:46.88WACedarcrestMar 31Holder Relays
3.Austin Ward
Kyle Bolin
Patrick McCabe
Bryce Hefner
11:57.27WACedarcrestApr 21Eason Invitational
4.Jonah Salomon
Andres Villalta
Cruz Meza
Griffin Rinauro
12:03.42WASqualicumApr 21Eason Invitational
5.Duane Jedlinski
Logan Hanrahan
Logan Scamfer
Patrick Wildman
12:08.17WAAnacortesMar 24Chuck Randall Relays
6.Relay Team12:15.0hWABurlington-EdisonMar 30Clash of the Conferences
7.Obed Cushing
Keegan Black
Camry Zaffram
Josh Whitmire
13:12.63WASultanMar 31Holder Relays
8.Micah Arnott
Alek Miller
Blake Martins
Ayden Swain
13:47.41WAAnacortesMar 24Chuck Randall Relays
Shot Put - 12lb
1.12Jon Cox53' 9 PRWALakewoodMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Porter Schmidt51' 4 PRWABlaineMay 182A District 1-2 Championships Day 2
3.12Brady Norvell50' 0 PRWASehomeMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
4.11Cody Schutte47' 9 PRWABurlington-EdisonMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
5.9Keegan Bach46' 7.5 PRWALakewoodMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
6.12Hunter Chapman46' 5.25 PRWAGranite FallsMay 182A District 1-2 Championships Day 2
7.12Grant Soule45' 1.75 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
8.11William Davis44' 1 PRWALakewoodMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
9.12Cole Nelson43' 3 PRWALakewoodMar 15Burlington-Edison @ Lakewood
10.11Jacob Kettles43' 2 PRWALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
Shot Put - 16lb
1.12Cole Nelson35' 6.75 PRWALakewoodJun 02Washington State Multi Events Championship
2.12Mitch Wesen32' 5.75 PRWABurlington-EdisonJun 02Washington State Multi Events Championship
3.10Orion Green22' 1.75 PRWAGranite FallsJun 02Washington State Multi Events Championship
Shot Put - Ambulatory
1.11Spencer Asakura15' 9 PRWASehomeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
Discus - 1.6kg
1.12Jon Cox159' 0 PRWALakewoodApr 25LC, Lakewood @ Civic Field
2.12Camden Burbee154' 8 PRWALakewoodMay 162A District 1-2 Championships Day 1
3.12Cole Nelson147' 3 PRWALakewoodApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
4.12Nicholas Oesterling143' 0 PRWABellinghamApr 07Birger Solberg Invite
5.12Brady Norvell139' 3 PRWASehomeApr 07Birger Solberg Invite
6.11Jaedyn Hamidou134' 5 PRWABurlington-EdisonMar 30Clash of the Conferences
7.11Matias Velasquez134' 1 PRWAMount BakerMar 21NWC: Bham hosts Mt. Baker + Sedro Woolley
8.11William Davis129' 8 PRWALakewoodApr 28Lakewood Invitational
9.11Colton Peach128' 11 PRWABurlington-EdisonMay 162A District 1-2 Championships Day 1
10.11Kaden Mayberry128' 8 PRWALyndenApr 20W.C.L. Classsic
Discus - Wheelchair
1.11Ben Caro30' 2 PRWABlaineMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
Javelin - 800g
1.12Nicholas Oesterling190' 8 PRWABellinghamMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Camden Landrum168' 0 PRWAGranite FallsMay 112A Sno-King Championships
3.12Carson Brandland164' 1 PRWAMount BakerApr 26Lydnen HS, Mount Baker
4.12Austin Lane156' 0 PRWALakewoodMay 182A District 1-2 Championships Day 2
5.11Owen Boram155' 8 PRWASouth WhidbeyApr 2810th Annual BCS Invite
6.10Chase Cornett152' 9 PRWAAnacortesMay 182A District 1-2 Championships Day 2
7.11Daniel Enciso Navarro152' 7 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
8.12Ben Aleo152' 6 PRWALakewoodApr 14Pasco Invitational
9.11Matias Velasquez151' 10 PRWAMount BakerMar 21NWC: Bham hosts Mt. Baker + Sedro Woolley
10.11Kaden Mayberry151' 2 PRWALyndenMar 23Bedlington Twilight
High Jump
1.12Iyan Manju6' 4WABellinghamMar 23Bedlington Twilight
12Aaron Weidenaar6' 4WALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
10Chris VanLiew6' 4 PRWAMount BakerMar 15NWC: Meridian, MtBaker @ Blaine
4.12Mitch Wesen6' 4 PRWABurlington-EdisonJun 02Washington State Multi Events Championship
5.10Truman Anderson6' 2 PRWAMount BakerMay 02NWC meet Anacortes, Mt. Baker @ LC
6.10Issiah Gonzales6' 0 PRWASouth WhidbeyMay 121A District 1 Championships
11Alex Velasquez6' 0WAMount BakerMar 21NWC: Bham hosts Mt. Baker + Sedro Woolley
8.11Taino Ferdinand5' 10 PRWABurlington-EdisonMar 15Burlington-Edison @ Lakewood
11Spencer Lee5' 10 PRWABellinghamApr 07Birger Solberg Invite
11Preston Marcell5' 10 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
Pole Vault
1.12Dylan Madan13' 9 PRWALakewoodApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
2.11Calvin North13' 1 PRWABurlington-EdisonApr 25112th Skagit County Championships Day 1
3.12Brett Bovenkamp12' 7 PRWALyndenMay 162A District 1-2 Championships Day 1
4.12Romey Rohde12' 6WASouth WhidbeyApr 12Cedar Park, South Whidbey, and Lakewood @ Granite Falls
5.11Blake Ebrite12' 0 PRWASehomeApr 25LC, Lakewood @ Civic Field
12Brahm VanWoerden12' 0WABellinghamMar 16NWC: Bellingham "City Meet"
7.11Grant Heeringa11' 6 PRWALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
11Matias Velasquez11' 6WAMount BakerMar 21NWC: Bham hosts Mt. Baker + Sedro Woolley
9.10Jacob Anderson11' 0WABellinghamMar 16NWC: Bellingham "City Meet"
11Jay Allen11' 0WAMount BakerMar 28NWC Mount Baker, Nooksack Valley, Squalicum
12Justin Labrecque11' 0 PRWALakewoodApr 07Birger Solberg Invite
10Orion Green11' 0 PRWAGranite FallsApr 26Cedarcrest and King's @ Granite Falls
9Isiah Welch11' 0 PRWALyndenMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
Long Jump
1.12Iyan Manju21' 10.5WABellinghamApr 14Pasco Invitational
2.12Thomas Barbo21' 3 PRWAMount BakerMay 19Bi district 1A finals
3.12Dylan Mayo21' 2 PR (1.0)WABellinghamMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.11Cameron Jensen21' 0.5 PRWASouth WhidbeyApr 19Cedar Park Christian, King's & Sultan @ South Whidbey
5.9Carl Henri Chapman20' 3.75 PRWASouth WhidbeyMay 03Cascade Conference Championships
6.10Tate Cavanaugh20' 0.5 PRWABurlington-EdisonMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
7.12George Toponce20' 0WALakewoodApr 25LC, Lakewood @ Civic Field
10Elijah Lyons20' 0 PRWALyndenMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
9.10Elijah Diacogiannis19' 9.5 PRWALyndenApr 07Birger Solberg Invite
10.12Samson Pettis19' 9WABurlington-EdisonApr 21Eason Invitational
Triple Jump
1.10Issiah Gonzales42' 7.5 PR (.6)WASouth WhidbeyMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.10Elijah Lyons42' 0.75WALyndenMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Dylan Mayo42' 0.25 PRWABellinghamMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.10Tate Calles41' 8 PRWAAnacortesMay 182A District 1-2 Championships Day 2
5.12Mitch Wesen41' 3 PRWABurlington-EdisonMar 30Clash of the Conferences
6.10Tate Cavanaugh40' 3 PRWABurlington-EdisonMay 02NWC Meet: Burlington, Squalicum @ Meridian
7.11Grant VanderYacht40' 0.5 PRWALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
8.10Elijah Diacogiannis40' 0 PRWALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
9.12Alec Playstead39' 5.25 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
10.11Taino Ferdinand39' 4.5WABurlington-EdisonMar 30Clash of the Conferences
Decathlon Score
1.12Mitch Wesen5415 PRWABurlington-EdisonJun 02Washington State Multi Events Championship
2.12Cole Nelson4833 PRWALakewoodJun 02Washington State Multi Events Championship
3.10Orion Green3120 PRWAGranite FallsJun 02Washington State Multi Events Championship

* = Recent improvement