Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Brayden Kimberling11.01 (.6)PRMTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Michael Emge11.03PRMTHavreMay 182024 Eastern A Divisionals
3.12Kohbe Smith11.07PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
4.12Terran Joseph11.20PRMTLustre ChristianMay 113C District Meet
5.12Aren Larson11.28MTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
6.10Henry Kukowski11.30PRMTPlentywoodApr 25R&L HS Invitational
11Joseph Yadon11.30PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
8.10Trevin Lecoe11.36PRMTBakerMay 09District 3B/4C Meet
11Blaine Downing11.36PRMTSacoApr 25R&L HS Invitational
10.11Tyler Loan11.38 (1.5)PRMTFairviewMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
200 MetersCompare top 10
1.12Kohbe Smith22.01PRMTDawson CountyApr 26Glendive Shriners Invitational
2.12Brayden Kimberling22.24 (1.2)PRMTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.12Terran Joseph22.64PRMTLustre ChristianMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
4.12Mason Dethman22.89PRMTFroid-Medicine LakeMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
5.12Michael Emge22.94PRMTHavreApr 10Cal Wearley Memorial Reschedule
6.11Blaine Downing23.00PRMTSacoMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
7.12Gage Hallock23.19MTScobeyMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
8.10Khye Gamas23.21 (-.1)PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
9.10Troy Karst23.23 (-.1)PRMTFairviewMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
10.10Kyler Whitman23.53 (-.1)PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
400 MetersCompare top 10
1.12Kohbe Smith49.27PRMTDawson CountyApr 26Glendive Shriners Invitational
2.10Khye Gamas50.56PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.11Blaine Downing50.64PRMTSacoMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
4.12Mason Dethman51.13PRMTFroid-Medicine LakeMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
5.12Ryan Doyle51.22PRMTTurnerMay 17Northern C Divisional Meet
6.12Terran Joseph51.52PRMTLustre ChristianMay 113C District Meet
7.12Shane Patacsil52.36PRMTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
8.9Kolten Machart52.73PRMTScobeyMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
9.12Jeffrey Tjelde52.77PRMTFairviewApr 13Baker Invitational
10.11Jaden Shila52.78PRMTDawson CountyApr 20Sidney Invitational
800 MetersCompare top 10
1.12Caleb Tomac1:56.96PRMTHavreMay 11Nelson-Thomas ABC Meet
2.11Jaden Shila1:57.18PRMTDawson CountyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.11Kyler Holinde1:57.54PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Peyton Summers1:57.79PRMTWolf PointMay 11District 2B Championships
5.12Ryan Doyle1:59.14PRMTTurnerMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
6.12Anthony Ackerman2:01.86PRMTDawson CountyMay 182024 Eastern A Divisionals
7.10Tavin Boland2:05.54PRMTGlasgowMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
8.11Landen Beck2:05.87PRMTChinookMay 11District 1B
9.8Ethan Walker2:06.82PRMTHarlemMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
10.10Landon Flickinger2:07.38PRMTPlentywoodMay 16Eastern C Divisional
1600 MetersCompare top 10
1.12Caleb Tomac4:21.01PRMTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Peyton Summers4:21.06PRMTWolf PointMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.11Jaden Shila4:25.26PRMTDawson CountyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Anthony Ackerman4:34.14PRMTDawson CountyMay 04Watford City Invite
5.11Kyler Holinde4:39.59MTGlasgowMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
6.9Branlin Foote4:40.76PRMTHarlemApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
7.10Carter Heggem4:41.03PRMTSidneyApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
8.10Mason Gregoire4:41.97PRMTHavreApr 20Gold Strike Invitational
9.8Ethan Walker4:45.48PRMTHarlemMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
10.11Wyatt Robinson4:46.56PRMTDawson CountyMay 182024 Eastern A Divisionals
3200 MetersCompare top 10
1.12Peyton Summers9:23.76PRMTWolf PointApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
2.12Caleb Tomac9:38.57PRMTHavreMay 04Havre Lions' Track & Field Meet
3.8Ethan Walker10:03.88PRMTHarlemMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Aydin Jackson10:06.80PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
5.10Carter Heggem10:08.18PRMTSidneyApr 20Sidney Invitational
6.12Anthony Ackerman10:15.80PRMTDawson CountyApr 20Sidney Invitational
7.9Branlin Foote10:19.01PRMTHarlemApr 20Sidney Invitational
8.10Mason Gregoire10:23.83PRMTHavreMay 182024 Eastern A Divisionals
9.9Prestyn Klatt10:31.21PRMTLustre ChristianMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
10.11Wyatt Robinson10:36.26PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Donovan Gibbs15.73PRMTCircleMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
2.10Johnslee Pierre16.03PRMTLustre ChristianMay 16Eastern C Divisional
3.10Khye Gamas16.70PRMTGlasgowMay 11District 2B Championships
4.12James Landles16.79PRMTScobeyApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
5.12Ciaran Courtnage16.87PRMTHavreMay 182024 Eastern A Divisionals
6.12Curt Rice17.25PRMTFairviewMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
7.11Adam Mickelson17.26PRMTGlasgowMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
8.11Keagen Smith17.42PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
9.11Ryan Unruh17.82PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
10.11Chase Follmer17.95 (2.4)PRMTBakerMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
300m Hurdles - 33"Compare top 1
1.9Anthony Steinbron50.26PRMTDawson CountyMay 04Watford City Invite
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.10Johnslee Pierre40.17MTLustre ChristianMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
2.12Jacob Herring41.16PRMTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.12Donovan Gibbs41.63PRMTCircleMay 113C District Meet
4.10Khye Gamas41.87PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
5.11Liam O'Shea42.82PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
6.12James Landles42.96PRMTScobeyMay 16Eastern C Divisional
7.12Curt Rice42.99PRMTFairviewMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
8.11Chase Follmer43.65PRMTBakerMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
9.11Adam Mickelson43.89PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
10.11Ryan Unruh43.98PRMTSidneyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
4x100 RelayCompare top 10
1.Relay Team42.47MTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.-Brisbin Reiter
Michael Emge
Carson Harris
Brayden Kimberling
43.04MTHavreMay 182024 Eastern A Divisionals
3.Relay Team43.37MTSidneyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.Joseph Yadon
Aren Larson
Reece Graves
Gradin Sukut
43.55MTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
5.Blake Barsness
Jarek Janz
Riley Williams
Trevin Lecoe
44.62MTBakerMay 162024 MHSA Southern BC Divisional
6.Relay Team44.71MTBakerMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
Emeka Aniobi
Johnslee Pierre
Brian Guedes
Terran Joseph
44.71MTLustre ChristianMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
8.Relay Team44.93MTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
9.Curt Rice
Jeffrey Tjelde
Troy Karst
Tyler Loan
44.97MTFairviewMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
10.Khye Gamas
Nick Solorzano
Kyler Whitman
Wyatt Babb
44.98MTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4x200 Relay - Compare top 3
1.Jordan Paul
Kaeden Oberlander
Samuel May
Connor Alford
1:49.07MTPlevnaApr 06Bowman County Invite
2.Torsten Lamb
Aiden Norby
Carson Fishell
Konner Oller
1:49.78MTScobeyApr 06Bowman County Invite
3.9Alex Peratt
Nico Reske
Easton Wold
Thayden Hatfield
1:51.21MTDawson CountyApr 09Watford City Early Bird
4x400 RelayCompare top 10
1.Shane Patacsil
Caleb Tomac
Trayden Riley
Jacob Herring
3:28.13MTHavreMay 182024 Eastern A Divisionals
2.Trayden Riley
Shane Patacsil
Jacob Herring
Caleb Tomac
3:28.50MTHavreMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.Anthony Ackerman
Jaden Shila
Chase Crockett
Kohbe Smith
3:29.71MTDawson CountyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.Jackson Tipton
Jaden Shila
Anthony Ackerman
Kohbe Smith
3:30.36MTDawson CountyMay 04Watford City Invite
5.Brian Guedes
Byron Ewing
Terran Joseph
Johnslee Pierre
3:31.16MTLustre ChristianMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
6.Ryan Lustig
Troy Karst
Tyler Loan
Jeffrey Tjelde
3:32.87MTFairviewMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
7.Kyler Whitman
Tavin Boland
Kyler Holinde
Khye Gamas
3:33.53MTGlasgowApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
8.Jacob Herring
Caleb Tomac
Rhett Wertheimer
Michael Emge
3:33.68MTHavreApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
9.Shane Patacsil
Caleb Tomac
Jacob Herring
Michael Emge
3:33.83MTHavreApr 04Fergus Invite
10.Zack May
Shane Patacsil
Tre Gary
Caleb Tomac
3:35.07MTHavreMay 04Havre Lions' Track & Field Meet
4x800 RelayCompare top 4
1.Anthony Ackerman
Aydin Jackson
Jaden Shila
Wyatt Robinson
8:40.57MTDawson CountyApr 09Watford City Early Bird
2.Reese Harmon
Isaiah Bjorge
Kaiden Holmes
Rowan Wilson
9:34.92MTBainvilleApr 09Watford City Early Bird
3.Jhonatan Delgado
Isaak Lassey
Josh Pollari
Carter Heggem
10:16.32MTSidneyApr 06Bowman County Invite
4.Daimen Jackson
Trace Fulton
Dante Hopper
Pierson Bell
10:31.05MTDawson CountyApr 09Watford City Early Bird
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Chace Waters53' 2PRMTSidneyApr 26Glendive Shriners Invitational
2.12Charles Page49' 2.5PRMTWolf PointMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
3.12Riley Phipps49' 2MTDawson CountyMay 182024 Eastern A Divisionals
4.10Tommy Lewis48' 9.5PRMTHavreApr 20Gold Strike Invitational
5.12Mason Dethman47' 9PRMTFroid-Medicine LakeMay 16Eastern C Divisional
6.12Corben Holler45' 8PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
7.12Landen Thompson45' 6.75PRMTFairviewMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
8.12Teagan Wahl45' 5.75PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
9.9Cade Hudyma45' 4.75PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
10.11Deacon Gackle45' 2.75PRMTFairviewApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Chace Waters159' 3PRMTSidneyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.11Wyatt Babb150' 9PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.11Deacon Gackle149' 8PRMTFairviewMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Vaughn Miller148' 11PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
5.12Riley Phipps148' 2PRMTDawson CountyMay 182024 Eastern A Divisionals
6.11Connor Hudyma144' 4PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
7.12Raiden Bialorucki137' 9PRMTDawson CountyMay 10Bill Kelly Twilight Invitational
8.9Plenny Williams137' 7PRMTCulbertsonMay 01Fairview HS Track Invite
9.12Teagan Wahl135' 9PRMTDawson CountyMay 04Watford City Invite
10.11Kane Olsen134' 6PRMTBakerMay 09District 3B/4C Meet
Javelin - 800gCompare top 10
1.12Vaughn Miller184' 0PRMTGlasgowMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Teagan Wahl176' 6MTDawson CountyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.12Gavin Slade159' 7PRMTMaltaMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.11Adin Jones157' 10PRMTPlentywoodMay 16Eastern C Divisional
5.11Jarek Janz155' 11PRMTBakerMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
6.12Jacob Herring155' 3PRMTHavreMay 182024 Eastern A Divisionals
7.12Damon Adkins153' 3PRMTNashuaMay 16Eastern C Divisional
8.11Chance Klein152' 8PRMTPlentywoodMay 03Gene Nelson Memorial Invite
9.11Carson Solberg152' 4PRMTPlentywoodMay 16Eastern C Divisional
10.12Brock Schlothauer151' 3PRMTFairviewMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
High JumpCompare top 10
1.12Ty Leischner6' 5PRMTScobeyMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
2.11Blaine Downing6' 2PRMTSacoApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
12Donovan Gibbs6' 2MTCircleMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
12Samuel Butikofer6' 2PRMTBainvilleApr 09Watford City Early Bird
11Jarek Janz6' 2PRMTBakerApr 13Baker Invitational
6.9Jameson Nordboe6' 1PRMTChinookApr 13Havre Invite
11Zane Pilgeram6' 1PRMTSavageMay 11Elem., JH, HS District 2C Meet
11Oliver Standiford6' 1PRMTChinookApr 25Choteau Twilight Reschedule
9.12Aren Larson6' 0MTSidneyApr 02Sidney Small Meet
10.12Kohbe Smith5' 10MTDawson CountyApr 09Watford City Early Bird
9Thayden Hatfield5' 10PRMTDawson CountyApr 09Watford City Early Bird
12Tanner Koch5' 10PRMTWestby-GrenoraMay 01Fairview HS Track Invite
12Charles Butikofer5' 10MTBainvilleApr 09Watford City Early Bird
11Mason Simanton5' 10PRMTMaltaMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
9Patrick McKenzie5' 10PRMTChinookMay 04Havre Lions' Track & Field Meet
9Nick Vojacek5' 10PRMTDawson CountyApr 26Glendive Shriners Invitational
Pole VaultCompare top 10
1.11Blaine Downing15' 3PRMTSacoMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
2.12Ty Leischner14' 6PRMTScobeyApr 26Glendive Shriners Invitational
3.12Daniel Stevens14' 0PRMTSidneyApr 26Glendive Shriners Invitational
4.11Nick Solorzano13' 1PRMTGlasgowMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
5.11Ryan Carney12' 6PRMTDawson CountyMay 04Watford City Invite
12Xander Schlothauer12' 6PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
11Adam Mickelson12' 6PRMTGlasgowMay 18Northern B Divisional Track and Field Meet
8.11Kade Strommen12' 0PRMTHinsdaleApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet
11Sayer Erickson12' 0PRMTSavageMay 16Eastern C Divisional
10.11Blane Bakke11' 6PRMTPlentywoodMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
Long JumpCompare top 10
1.12Kohbe Smith23' 2.25 (3.8)PRMTDawson CountyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.10Johnslee Pierre21' 6.25PRMTLustre ChristianMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
3.11Jarek Janz21' 4.5PRMTBakerApr 13Baker Invitational
4.12Ty Leischner21' 1.5PRMTScobeyApr 06Bowman County Invite
5.12Adrien Matuck20' 8.5PRMTPoplarMay 11District 2B Championships
6.11Carson Nissen20' 8.25 (.0)PRMTChinookMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
7.12Donovan Gibbs20' 6.5PRMTCircleMay 16Eastern C Divisional
8.11Brian Guedes20' 5.25PRMTLustre ChristianApr 20Sidney Invitational
10Henry Kukowski20' 5.25PRMTPlentywoodMay 25Montana State Track & Field Meet AA-C
10.12Kevin Hutzenbiler20' 3.25PRMTSidneyApr 26Glendive Shriners Invitational
Triple JumpCompare top 10
1.12Kohbe Smith45' 11.5 (.0)PRMTDawson CountyMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Donovan Gibbs45' 4.25PRMTCircleMay 16Eastern C Divisional
3.10Johnslee Pierre44' 7.5PRMTLustre ChristianMay 16Eastern C Divisional
4.12Ty Leischner43' 2.5PRMTScobeyMay 113C District Meet
5.12Kevin Hutzenbiler40' 11.75PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
6.9Gradin Sukut40' 2.75PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
7.10Rhys Larson39' 10.25PRMTSidneyMay 182024 Eastern A Divisionals
8.11Carson Nissen39' 9.75 (1.0)PRMTChinookMay 25MHSA Class A-B State Track & Field Meet
9.11Junior Stiffarm39' 8.5PRMTDodsonMay 16Eastern C Divisional
12Troy LongKnife39' 8.5PRMTHarlemApr 2942nd Annual Norm Girard Top 10 Track Meet

* = Recent improvement