Region Perf. List
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet History)
(Meet Simulation)
Top 10
Top 5
Top 10
Top 15
Top 20
Top 25
Top 30
Top 50
Rankings
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Location
{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Event
--- ALL ---
{{event.name}}
{{event.name}}
{{event.name}}
{{event.name}}
{{event.name}}
{{event.name}}
{{event.name}}
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
Indoor Track
Outdoor Track
All Time Bests
{{season%10000}}
Wind Legal
FAT
Official
All
English
Metric
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
Tips
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}. USATF rules for 18-19 year old exception.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Key: Abbreviations and symbols
Hand times have been converted
Learn how to list additional athletes
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Meet Info / Results
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Mens
100 Meters
Compare top 10
1.
10
Brett Blanshan
11.23
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
2.
11
Marco Martinez
11.33
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
3.
11
Garrett Sears
11.89
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
4.
11
Wes Ferrell
11.98
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
5.
11
Richard Hassett
12.02
PR
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
6.
9
Travis Luke
12.05
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
7.
12
Matt Gill
12.16
PR
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
8.
12
Bryce Hodson
12.21
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
9.
12
Jose Gutierrez
12.38
PR
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
10.
12
Cody Robinson
12.45
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
200 Meters
Compare top 2
1.
11
Garrett Sears
23.71
PR
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
2.
10
Drew Goodman
25.13
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
300 Meters
Compare top 6
1.
10
Taylor Klein
38.30
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
2.
12
Cody Robinson
39.85
PR
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
3.
9
David Young
40.32
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
4.
11
Ryan Young
41.42
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
5.
9
Brandon Humphreys
44.72
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
6.
9
DeSean Garcia-Stubbs
49.40
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
400 Meters
Compare top 8
1.
11
Tim Kruse
54.01
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
2.
9
Travis Luke
55.19
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
3.
11
Shay Petersen
55.21
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
4.
12
Cody Robinson
55.52
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
5.
10
Drew Goodman
55.54
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
6.
12
Bryce Hodson
56.11
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
7.
11
Jesse Arredondo
56.78
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
8.
10
Manny Ibarra
1:05.19
PR
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
600 Meters
Compare top 1
1.
12
Todd Heether
1:36.84
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
800 Meters
Compare top 4
1.
12
Isak Bergman
1:51.22
PR
WA
Ellensburg
Apr 07
Arcadia Invitational (Day 2)
2.
10
Kevin Aubol
2:03.45
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
3.
12
John Hennessy
2:06.54
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
4.
9
Christopher Farley
2:12.29
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
1000 Meters
Compare top 3
1.
10
Doug Chartier
3:05.71
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
2.
10
Mason Yates
3:16.93
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
3.
11
Adam Eckert
3:22.05
PR
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
1600 Meters
Compare top 10
1.
12
Isak Bergman
4:24.06
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
2.
10
Kevin Aubol
4:34.84
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
3.
11
Tim Kruse
4:42.76
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
4.
10
Ryley Hausken
4:47.63
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
5.
10
TJ Hesselgesser
4:49.27
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
6.
12
John Hennessy
4:51.56
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
7.
10
Brian Stump
4:57.12
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
8.
9
Christopher Farley
5:00.36
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
9.
9
Matt Glenn
5:06.51
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
10.
9
Camdon Ashby
5:14.67
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
2000 Meters
Compare top 6
1.
12
Isak Bergman
5:46.9h
PR
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
2.
12
Birkin Owart
5:59.8h
PR
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
3.
10
Kevin Aubol
6:04.1h
PR
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
4.
12
Jeffrey Knutson
6:24.3h
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
5.
9
Matt Glenn
6:54.1h
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
6.
10
Mason Yates
7:05.2h
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
3200 Meters
Compare top 5
1.
12
Birkin Owart
10:00.02
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
2.
12
Stephen Mickelson
10:21.37
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
3.
10
James Currell
10:24.69
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
4.
10
Ryley Hausken
10:58.73
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
5.
12
Martin Cerillos
11:54.01
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
60m Hurdles - 39"
Compare top 1
1.
10
Zach Sparks
12.70
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
110m Hurdles - 39"
Compare top 4
1.
10
Michael Risley
17.73
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
2.
10
Cody Borup
19.49
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
3.
9
Mike Wallace
19.52
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
4.
10
Zach Sparks
19.98
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
300m Hurdles - 36"
Compare top 6
1.
11
Garrett Sears
40.95
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
2.
12
Jon Porter
42.93
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
3.
10
Paul Schneider
45.85
PR
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
4.
12
Jose Gutierrez
47.79
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
5.
10
Michael Risley
48.01
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
6.
10
Cody Borup
50.02
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
2k Steeplechase
Compare top 8
1.
11
Matt Nodine
6:49.09
PR
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
2.
12
Oscar Martinez
7:20.15
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
3.
12
Jeff Jorgensen
7:21.56
PR
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
4.
12
Trent Trepanier
7:44.42
PR
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
5.
10
Justin da Silva
8:04.78
PR
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
6.
9
Devin McCrary
8:35.96
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
7.
10
James Pruitt
8:36.34
PR
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
8.
12
Tyler Ward
9:30.97
PR
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
4x100 Relay
Compare top 5
1.
-
Relay Team
45.01
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
2.
Josef Fuerst
Richard Hassett
Matt Gill
Garrett Sears
45.61
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
3.
-
Relay Team
46.25
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
4.
-
Relay Team
47.14
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
5.
-
Miguel Valencia
Jonathan Buchanan
Shawn Stone
Ryan Young
52.14
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
4x400 Relay
Compare top 4
1.
-
Relay Team
3:39.09
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
2.
-
Relay Team
3:41.07
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
3.
-
Drew Goodman
John Hennessy
Garrett Sears
Tim Kruse
3:42.86
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
4.
-
Jesse Rangel
Taylor Klein
DeSean Garcia-Stubbs
Brandon Humphreys
4:14.0h
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
SMR 2000m - [600-200-400-800]
Compare top 2
1.
-
Shay Petersen
Brayton Dekoning
Cody Robinson
Matt Nodine
5:04.37
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
2.
-
Todd Heether
Jesse Rangel
Doug Chartier
Jeffrey Knutson
5:14.55
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
Compare top 1
1.
-
Relay Team
12:56.93
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
Shot Put - 12lb
Compare top 10
1.
12
Matt Gill
51' 7.25
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
2.
12
Tyler Glenn
45' 6.25
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
3.
12
Jesse Rodriguez
45' 3.25
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
4.
12
Daniel Ramirez
45' 2.75
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
5.
11
Garrett Gress
43' 9.5
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
6.
10
Jonathan Buchanan
43' 9
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
7.
11
Philip Aguirre
40' 0.75
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
8.
11
Chad Carman
40' 0.25
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
9.
12
Jon Munson
39' 0.5
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
10.
11
Mike Marshall
38' 7.75
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
Discus - 1.6kg
Compare top 10
1.
12
Matt Gill
140' 5
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
2.
12
Daniel Ramirez
131' 3
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
3.
12
Tyler Glenn
129' 0
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
4.
12
Derek Valdez
123' 10
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
5.
12
Jesse Rodriguez
119' 6
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
6.
12
Taylor Tanasse
115' 7
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
7.
11
Kenley Unruh
112' 11
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
8.
11
Dylan Ford
106' 8
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
9.
12
Evan Campbell
105' 11
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
10.
11
JJ Ulmer
104' 7
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
Javelin - 800g
Compare top 10
1.
12
Taylor Tanasse
173' 10
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
2.
12
Michael Young
158' 5
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
3.
12
Tomas Suarez
156' 11
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
4.
11
Mike Marshall
155' 6
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
5.
11
JJ Ulmer
152' 10
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
6.
11
Brayton Dekoning
142' 0
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
7.
12
Matt Bunday
132' 7
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
8.
12
Jon Munson
132' 0
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
9.
12
Daniel Ramirez
124' 6
PR
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
10.
11
Chad Carman
116' 2
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
High Jump
Compare top 8
1.
11
Brayton Dekoning
6' 4
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
2.
11
Matt Pfeifer
6' 0
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
3.
11
Ricky Romero
5' 8
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
4.
11
Greg Kearby
5' 6
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
5.
10
Cory Leman
5' 4
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
6.
10
Abraham Valera
5' 2
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
9
Piers Cheney
5' 2
WA
Ellensburg
Mar 17
Eisenhower Jamboree
10
Colin Anyan
5' 2
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
Pole Vault
Compare top 9
1.
11
Wes Ferrell
12' 6
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
12
Tomas Suarez
12' 6
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
3.
10
Kyle Stone
11' 6
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
4.
12
Thomas Johnson
11' 0
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
5.
10
Caleb Gibson
10' 0
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
6.
10
Brant Carman
9' 0
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
10
Bill Michielsen
9' 0
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
10
Benjamin Johnson
9' 0
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
11
Asa Spencer
9' 0
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
Long Jump
Compare top 10
1.
10
Brett Blanshan
19' 6.5
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
2.
11
Matt Pfeifer
19' 4.5
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
3.
11
Shay Petersen
18' 9.5
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
4.
11
Greg Kearby
18' 6
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
5.
12
Bryce Hodson
18' 5.25
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
6.
10
Oscar Ramirez
18' 5
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
7.
12
Casey Gentz
18' 3
PR
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
8.
11
Rodolfo Guel
17' 3.5
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
9.
9
Josef Fuerst
17' 1
PR
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
10.
11
Shawn Stone
16' 2.25
WA
East Valley (Yakima)
Mar 17
Eisenhower Jamboree
Triple Jump
Compare top 8
1.
12
Steven Fredette
41' 2.5
WA
Ellensburg
Mar 31
Holder Relays
2.
11
Rodolfo Guel
38' 6.75
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
3.
12
Casey Gentz
37' 5
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
4.
10
Colin Anyan
37' 1
WA
Selah
Mar 31
Holder Relays
5.
11
Greg Kearby
36' 11.5
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
6.
10
Cory Leman
35' 2
WA
West Valley (Yakima)
Mar 29
Davis, Sunnyside, West Valley at Ike
7.
12
Jefferson Stancliffe
34' 3.5
WA
Toppenish
Mar 31
Holder Relays
8.
12
Justin Stiles
33' 2.5
WA
West Valley (Yakima)
Mar 31
Holder Relays
Cheney
Cheney, WA
Clarkston
Clarkston, WA
Colville
Colville, WA
Deer Park
Deer Park, WA
East Valley (Spokane)
Spokane, WA
East Valley (Yakima)
Yakima, WA
Ellensburg
Ellensburg, WA
Ephrata
Ephrata, WA
Grandview
Grandview, WA
Othello
Othello, WA
Prosser
Prosser, WA
Pullman
Pullman, WA
Selah
Selah, WA
Toppenish
Toppenish, WA
Wapato
Wapato, WA
West Valley (Spokane)
Spokane, WA
West Valley (Yakima)
Yakima, WA
* = Recent improvement