Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Zechariah Herford10.94cWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
2.12Chezaree Jackson11.00 PRWASelahMay 22District 5-6-7 Championships
3.11Tevin Duke11.14cWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
4.12Cody Sherwood11.15 PRWAEast Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
5.11Nathan Fitzpatrick11.19 PRWAEllensburgMar 28Don Holder Relays
6.9Charles Johnson11.34cWACheneyApr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
12Martin Herford11.34c PRWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
8.10Mason Sali-orvald11.35 PRWAWest Valley (Yakima)Apr 11Davis Invitational
12Loyd Burleson III11.35 PRWAEphrataApr 11Davis Invitational
10.9Peyton Putney11.42WACheneyMay 012nd Annual Riverside Twilight Invite
200 Meters
1.12Chezaree Jackson22.19 PRWASelahApr 18Pasco Invitational
2.11Tevin Duke22.60 (2.3)WAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.9Peyton Putney22.76WACheneyMay 15District 7 Championships
4.12Loyd Burleson III22.82 PRWAEphrataMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
5.11Nathan Fitzpatrick22.95WAEllensburgMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
6.11Zechariah Herford23.04cWAWest Valley (Spokane)Apr 02West Valley@East Valley
7.12Taylor Morton23.14c PRWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
10Joe Tingstad23.14c PRWAPullmanApr 02Pullman @ Cheney
9.12Steven Razo23.20 PRWAGrandviewMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
10.12Martin Herford23.24c PRWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
300 Meters
1.11Nathan Fitzpatrick38.94cWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
2.11Cesar Ramirez39.24c PRWAToppenishMar 14Eisenhower Jamboree
3.12Kyle Ditter39.54c PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
12Kellen Garoutte39.54c PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
5.12Dante Duvall39.74c PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
6.11Noah Robbins40.14c PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
7.11Matt Vijarro40.44c PRWAToppenishMar 14Eisenhower Jamboree
8.11Angel Garcia41.24c PRWAToppenishMar 14Eisenhower Jamboree
9.9Jason Libenow41.64c PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
10.10Garrett Cheney41.84cWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
400 Meters
1.12Blake De Leon50.80 PRWAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
2.12Loyd Burleson III51.02 PRWAEphrataMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Kody Vigesaa51.06 PRWAEast Valley (Spokane)May 022015 Strandberg
4.9Anthony Evans51.21WAEphrataMay 22District 5-6-7 Championships
5.12Garret Jacob51.25 PRWAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
6.12Jeremiah Cox51.36 PRWAPullmanMay 22District 5-6-7 Championships
7.11Daniel Izutsu51.76 PRWAWest Valley (Yakima)May 23CBBN District Championships, Day-2
8.12Charles Reevis51.80 PRWAWapatoMay 07CWAC League ( Gdvw, Pros, Wapt, @ Othe)
9.12Michael Panabaker52.01WAColvilleMay 23District 7 1A Finals NEA
10.12Taylor Morton52.04cWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
600 Meters
1.10Brigham Cardon1:29.9hWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
2.11Travis Gylling1:33.2h PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
3.9Jonathan Chavez1:35.0h PRWAToppenishMar 14Eisenhower Jamboree
4.9Anthony Sanchez1:35.6hWAToppenishMar 14Eisenhower Jamboree
5.12Ivan Gonzales1:35.9h PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
6.10Conor Montgomery1:36.7h PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
7.9Zack Donato1:43.5h PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
8.12Wyatt D'uva1:48.0h PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
9.9Wyatt Crockett1:52.9h PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
10.12Hunter Bond2:03.6h PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
800 Meters
1.10Brigham Cardon1:54.96WASelahMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Steaven Zachman1:56.16 PRWACheneyMay 22District 5-6-7 Championships
3.12Skylar Ovnicek1:58.15 PRWAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.10Drake Johnson2:00.1hWACheneyApr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
5.9Aron James2:00.30WAPullmanMay 15District 7 Championships
6.11Travis Gylling2:00.42WAEllensburgMay 22District 5-6-7 Championships
7.10Nathan Chapman2:01.70WAEast Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
8.12Scott Kopczynski2:02.2hWAEast Valley (Spokane)Apr 23Cheney@East Valley
9.12Chad Stevens2:02.9hWAEast Valley (Spokane)Apr 16East Valley @ Pullman
10.12Setty Pryor2:03.39WAWest Valley (Yakima)Apr 30CBBN #2:WV, Wen @ Davis
1000 Meters
1.10Nate Jensvold2:53.9hWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
2.10TJ Baun3:03.3h PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
3.12Jaron Hagen3:07.0h PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
4.12Konner Sauve3:13.8hWAEast Valley (Yakima)Mar 14Eisenhower Jamboree
5.9Justin Danford3:15.0h PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
6.11Cole Robison3:15.2h PRWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
7.9Iden Bottcher3:16.5h PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
8.10Ryan Richart3:25.1hWAColvilleMar 14Black and Red Jamboree
9.11Angel Chavez3:30.2h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
10.10Anthony Rivera3:43.8h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
1500 Meters
1.11Conley Ovnicek4:47.51 PRWAWest Valley (Spokane)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
2.11Jeremy Bade5:08.07 PRWAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
1600 Meters
1.12Scott Kopczynski4:12.36 PRWAEast Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Chad Stevens4:15.27 PRWAEast Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Steaven Zachman4:21.35 PRWACheneyMay 15District 7 Championships
4.12Skylar Ovnicek4:22.48 PRWAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
5.12Matthew Schrenk4:25.97 PRWASelahMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.10Brigham Cardon4:31.28WASelahApr 18Pasco Invitational
7.11Jonathan Cordova4:32.96 PRWAWest Valley (Yakima)May 21CBBN District Championships, Day-1
8.9Isaiah Rigo4:33.72WACheneyMay 22District 5-6-7 Championships
9.10Jacob Nicholson4:33.74WAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
10.10Nate Jensvold4:34.26WAEllensburgMay 22District 5-6-7 Championships
1 Mile
1.12Scott Kopczynski4:16.93 PRWAEast Valley (Spokane)May 01Nike / Jesuit Twilight Relays
2.12Chad Stevens4:20.04WAEast Valley (Spokane)May 01Nike / Jesuit Twilight Relays
3.12Steaven Zachman4:30.4h PRWACheneyMar 28Ezra Gordon
4.10Cody Bollum4:42.42WADeer ParkApr 24Timberlake Invitational
5.11Ammon Hall4:44.22WADeer ParkApr 24Timberlake Invitational
6.10Cody Westerman4:46.09WADeer ParkApr 24Timberlake Invitational
7.9Isaiah Rigo4:46.5h PRWACheneyMar 28Ezra Gordon
8.10Matthew Christianson5:06.6h PRWACheneyMar 28Ezra Gordon
9.12Carson Kerr5:07.0h PRWACheneyMar 28Ezra Gordon
10.9Justin Danford5:37.8h PRWAColvilleMar 28Ezra Gordon
2000 Meters
1.10Davis Pearson6:43.9h PRWAEast Valley (Yakima)Mar 14Eisenhower Jamboree
2.9Jason Libenow7:00.6h PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
3.10Cameron Wallace7:38.3h PRWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
4.10Pedro Ramirez7:38.8h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
5.10Jesus Gonzalez7:43.3h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
6.11Shawn Durham7:52.7hWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
7.10Marcos Sanchez7:59.7hWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
8.11Jordan Winterfeld8:12.7h PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
9.9Tristan Betlaf8:14.9h PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
3200 Meters
1.12Scott Kopczynski9:03.29 PRWAEast Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
2.12Chad Stevens9:11.33 PRWAEast Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Skylar Ovnicek9:42.65 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 25Rasmussen Invitational
4.10Ethan Green9:48.18WAEphrataMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.11Ammon Hall9:49.27WADeer ParkMay 22District 7 1A Prelims
6.10Jacob Nicholson9:55.16WAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
7.12Steaven Zachman9:56.3h PRWACheneyMar 28Ezra Gordon
8.11Colton Hoggarth9:58.94WAWest Valley (Yakima)Apr 18Pasco Invitational
9.12Matthew Schrenk9:59.97 PRWASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
10.9Mason Best10:10.0h PRWAClarkstonMar 21Howard Dolphin WV Invitational
60m Hurdles - 39"
1.11Jeremy Bade8.54c PRWAEast Valley (Yakima)Mar 14Eisenhower Jamboree
2.10Braydon Maier8.84c PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
3.11Marcos Mendoza8.94c PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
4.12Gator Newell9.44c PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
5.9Michael Ice9.94cWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
6.10Mark Hutchinson10.84cWAEllensburgMar 14Eisenhower Jamboree
7.9Thomas Springer11.24c PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
8.9Brayan Lopez16.94c PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
110m Hurdles - 39"
1.12Mac Baxter14.38 PRWAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
2.11Jeremy Bade14.99 PRWAEast Valley (Yakima)May 02Keith Jewett Invitational
3.12Tribe Levy15.56 PRWADeer ParkMay 22District 7 1A Prelims
4.10Joe Tingstad15.58WAPullmanMay 022015 Strandberg
5.12Brandon Ray15.68 PRWAWest Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
6.10Braydon Maier15.78WASelahApr 30CWAC League #3 (Quincy, Selah, @Prosser)
7.12Adam Soelberg16.03 (1.4)WAWest Valley (Yakima)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.10Drake Johnson16.14c PRWACheneyMar 18L.C. @ Cheney
12Nicholas Lobe16.14c PRWAEphrataApr 25Prosser Rotary Invite
10.12Jackson Spencer16.15 PRWACheneyMay 15District 7 Championships
110m Hurdles - 42"
1.11Jeremy Bade16.04 PR (-.4)WAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
2.11Conley Ovnicek23.68 PR (-.2)WAWest Valley (Spokane)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
300m Hurdles - 36"
1.12Mac Baxter37.63 PRWAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
2.12Steven Razo38.67 PRWAGrandviewMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
3.11Seth Walker40.74WAEllensburgMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
4.12Gavin Barnes40.90 PRWAEphrataMay 22District 5-6-7 Championships
5.11Ben Elliott41.02WAColvilleMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
6.12Adam Soelberg41.62WAWest Valley (Yakima)May 23CBBN District Championships, Day-2
7.11Noah Robbins41.89 PRWAColvilleMay 012nd Annual Riverside Twilight Invite
8.11Isaac Lamb42.00WAEast Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
9.10Corby Lowry42.14WAProsserMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
10.10Joe Tingstad42.32WAPullmanMay 15District 7 Championships
2k Steeplechase
1.12Matthew Schrenk7:21.3h PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
2.12Adam Soelberg7:28.42 PRWAWest Valley (Yakima)Apr 11Davis Invitational
3.12JD Jamieson7:34.27 PRWAWest Valley (Yakima)May 14CBBN Inter City Championships
4.11Ryan Gonzalez7:44.2h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
5.11Ivan Rojas7:48.85 PRWAOthelloMar 28Don Holder Relays
6.10Ulises Neponuceno8:14.79 PRWAOthelloMar 28Don Holder Relays
7.9Gideon Bolton8:15.7hWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
8.11Ethan Besherse8:21.0h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
9.11Angel Chavez8:24.3h PRWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
10.10Marcos Sanchez8:45.23 PRWAOthelloMar 28Don Holder Relays
4x100 Relay
1.-Martin Herford
Taylor Morton
Tevin Duke
Zechariah Herford
42.28WAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
2.-Relay Team43.25WAWest Valley (Spokane)Mar 26Pullman @ West Valley
3.-Seth Walker
Dante Duvall
Kellen Garoutte
Nathan Fitzpatrick
43.93WAEllensburgMay 22District 5-6-7 Championships
4.-Kyle Ditter
Dain Kuhn
Ivan Gonzales
Mason Martinez
43.98WASelahMay 22District 5-6-7 Championships
5.-Dylan Crawford
Jeremy Bade
Joseph McDonald
Conner Burton
44.11WAEast Valley (Yakima)May 22District 5-6-7 Championships
6.-Relay Team44.28WAEast Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
7.-Kyle Ditter
Dana Williams
Chezaree Jackson
Dain Kuhn
44.42WASelahApr 18Pasco Invitational
8.-Kyle Ditter
Dain Kuhn
Dana Williams
Chezaree Jackson
44.43WASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
9.-Kody Vigesaa
Isaiah Ervin
Nikolas Young
Isaac Lamb
44.47WAEast Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
10.-Sam Chiang
Sovann Robinson
Joe Tingstad
Jeremiah Cox
44.48WAPullmanMay 15District 7 Championships
4x100 Relay - Throwers
1.-Relay Team51.77WAPullmanMar 28Don Holder Relays
2.-Jose Fuentes
Andrew Schibig
Rudy Hernandez
Ezra Compo
52.05WAWapatoMar 28Don Holder Relays
3.-Tait Stevenson
Henry Donahue
Tim Boswell
Tanner Hill
55.37WAEllensburgMar 28Don Holder Relays
4.-Sergio Garcia
Isaac Aguirre
Aaron Valdez
Noe Cardenas
56.14WAToppenishMar 28Don Holder Relays
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.-Andrew Allen
Branden Zurfluh
Damon King
Tyler Skogen
49.53WAEast Valley (Spokane)Apr 2552nd Annual Mooberry Relays
2.-Relay Team52.52WAColvilleApr 17Interstate Rivals Invitational
3.-Brett Wyborney
Chase Reed
Kirk Maat
Tyler Gladden
53.06WACheneyApr 2552nd Annual Mooberry Relays
4x200 Relay
1.-Nick Jones
Tyson Lim
Nathan Berglund
Tribe Levy
1:37.09WADeer ParkApr 17Interstate Rivals Invitational
2.-Tyson Lim
Nathan Berglund
Tribe Levy
Miles Goodart
1:40.34WADeer ParkMar 21Quad City Invite
3.-Noah Bagley
Michael Panabaker
Noah Robbins
Ethan Carpenter
1:40.72WAColvilleApr 17Interstate Rivals Invitational
4.-Joe Tingstad
Karim Zaher
Declan Weingart
Travis Shompole
1:42.60WAPullmanMar 21Lewiston Invitational
5.-Riley Lewis
Hunter Ferguson
Drake Ferguson
Ethan Cook
1:42.62WAWest Valley (Spokane)Apr 25Rasmussen Invitational
6.-Tyler Knight
Cole Hawes
Artem Carter
Swaylie Skinner
1:42.7hWAPullmanMar 21Central Idaho Invitational
7.-Relay Team1:43.55WAEast Valley (Yakima)Apr 11Ramos Relays
8.-Austin Au
Mason Martinez
Dana Williams
Dakota Huntley
1:47.31WASelahMar 28Fast Times At Southridge High
9.-Relay Team1:48.05WAWest Valley (Yakima)Mar 21Ram Relays
10.-Relay Team1:48.73WAWapatoApr 11Ramos Relays
4x400 Relay
1.-Ethan Cook
Tevin Duke
Taylor Morton
Mac Baxter
3:21.55WAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
2.-Blake De Leon
Jose Luna
Garret Jacob
Charles Reevis
3:25.70WAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
3.-Relay Team3:26.66WAWest Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
4.-Cody Sherwood
Dante Clayton
Colton Brown
Kody Vigesaa
3:27.45WAEast Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
5.-Relay Team3:29.58WAEast Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
6.-Gavin Barnes
Loyd Burleson III
Anthony Evans
Erik Valenzuela
3:29.78WAEphrataMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
7.-Brigham Cardon
Ivan Gonzales
Dain Kuhn
Isaac Leavitt
3:30.08WASelahMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
8.-Arvin Azurin
Blake De Leon
Jose Luna
Garret Jacob
3:30.21WAWapatoMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
9.-Peyton Putney
Drake Johnson
Steaven Zachman
Carson Kerr
3:30.5hWACheneyApr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
10.-Jonathan Cordova
Adam Soelberg
Setty Pryor
Daniel Izutsu
3:30.94WAWest Valley (Yakima)May 23CBBN District Championships, Day-2
4x800 Relay
1.-Drake Johnson
Carson Kerr
Matthew Christianson
Steaven Zachman
8:19.56WACheneyApr 2552nd Annual Mooberry Relays
2.-Lucas Dallas
Nathan Freeman
Conley Ovnicek
Michael Quindlen
9:12.22WAWest Valley (Spokane)Apr 25Rasmussen Invitational
SMR 100-100-200-400m
1.-Relay Team1:52.84WASelahMar 21Ram Relays
2.-Relay Team1:56.68WAWest Valley (Yakima)Mar 21Ram Relays
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.-Kody Vigesaa
Colton Brown
Cody Sherwood
Riley Turner
3:50.15WAEast Valley (Spokane)Apr 2552nd Annual Mooberry Relays
2.-Brandon Mauget
Nick Jones
Logan Olson
Jordan Zeik
3:55.99WADeer ParkApr 24Timberlake Invitational
3.-Gabriel Higginson
Dylan Tarlyn
Isaiah Acosta
Jacob Limburg
4:41.8hWAPullmanMar 21Central Idaho Invitational
SMR 600-200-400-800m
1.-Ivan Rojas
Ethan Besherse
Ryan Gonzalez
Justis Garcia
5:31.0hWAOthelloMar 14Eisenhower Jamboree
2.-Konner Sauve
Dylan Crawford
Haley Harrington
Davis Pearson
5:32.4hWAEast Valley (Yakima)Mar 14Eisenhower Jamboree
3.-Ryan Gonzalez
Ivan Rojas
Ethan Besherse
Ulises Neponuceno
5:49.02WAOthelloApr 11Davis Invitational
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.-Scott Kopczynski
Chad Stevens
Kody Vigesaa
Nathan Chapman
10:31.82WAEast Valley (Spokane)Apr 2552nd Annual Mooberry Relays
2.-Kaleb Lerch
Peyton Putney
Drake Johnson
Steaven Zachman
10:50.79WACheneyApr 2552nd Annual Mooberry Relays
3.-Skylar Ovnicek
Ethan Cook
Nathan Freeman
Jacob Nicholson
10:58.11WAWest Valley (Spokane)Apr 18Pasco Invitational
4.-Matthew Christianson
Carson Kerr
Drake Johnson
Steaven Zachman
10:58.35WACheneyApr 18Pasco Invitational
5.-Jonathan Cordova
Adam Soelberg
Daniel Izutsu
Colton Hoggarth
11:12.03WAWest Valley (Yakima)Apr 18Pasco Invitational
6.-Cody Bollum
Ammon Hall
Nick Jones
Jordan Zeik
11:31.18WADeer ParkApr 17Interstate Rivals Invitational
7.-Jeremiah Garza
Cody Skay
Nathan Freeman
Ethan Cook
11:37.29WAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
8.-Austin Garza
Aron James
Daniel Everett
Tristan Call
12:00.05WAPullmanMay 022015 Strandberg
9.-Alexander Parker
James Holstad
Austin Garza
Scott Bumpus
12:03.03WAPullmanMar 21Lewiston Invitational
10.-TJ Baun
Cole Robison
Wyatt Crockett
Joey Culverwell
12:49.46WAColvilleApr 17Interstate Rivals Invitational
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.-Relay Team1:13.07WASelahMar 21Ram Relays
2.-Relay Team1:16.08WAWest Valley (Yakima)Mar 21Ram Relays
Shot Put - 12lb
1.12Aaron Obert56' 5.25 PRWADeer ParkMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.12John Landers54' 8.25 PRWAPullmanApr 10Arcadia Invitational (Day 1)
3.12Ezra Compo54' 2.75 PRWAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
4.12Alex Dyfort51' 7.25 PRWAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
5.12Daniel Lynch50' 2 PRWASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
6.12Riley Maier50' 0.75 PRWASelahMay 22District 5-6-7 Championships
7.12Brett Wyborney48' 0 PRWACheneyApr 23Cheney@East Valley
8.12Andrew Allen46' 7 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 2552nd Annual Mooberry Relays
9.10Scott Blakney46' 6.5WAProsserMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
10.12Jacob Shults46' 6 PRWAClarkstonMar 26Clarkston vs. East Valley Spokane
Shot Put - 16lb
1.11Jeremy Bade31' 2 PRWAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
2.11Conley Ovnicek23' 9.5 PRWAWest Valley (Spokane)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
Discus - 1.6kg
1.12Aaron Obert165' 10WADeer ParkApr 22Colville at Deer Park
2.12Alex Dyfort156' 5 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
3.11Tyler Skogen148' 4 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 23Cheney@East Valley
4.10Scott Blakney145' 0WAProsserMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12James Holstad143' 9 PRWAPullmanMar 28Don Holder Relays
6.10Jared Boswell142' 4WADeer ParkMay 22District 7 1A Prelims
7.12Daniel Lynch139' 3 PRWASelahApr 23CWAC League (Gdvw, Sela, Wapt, @ EV)
8.12Hudson Lonborg137' 10 PRWAEllensburgMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
9.11Anthony Wiley136' 11WAProsserMay 22District 5-6-7 Championships
10.12Ezra Compo136' 0 PRWAWapatoMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
Discus - 2kg
1.11Jeremy Bade93' 9.25 PRWAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
2.11Conley Ovnicek65' 8.25 PRWAWest Valley (Spokane)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
Javelin - 800g
1.12Riley Maier177' 2 PRWASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
2.12Jacob Shults171' 5 PRWAClarkstonMay 022015 Strandberg
3.10Tanner Bolt168' 7 PRWAProsserMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
4.10Braydon Maier165' 10WASelahMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
5.10Logan Miller163' 9WAEllensburgMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
6.12Joey Schweitzer159' 6 PRWAColvilleMay 06Lakeside, Newport @ Colville
7.11Wesley Kliphardt154' 7 PRWAEphrataApr 16CWAC League (Qncy, Ephr, Gdvw, @ Wapt)
8.11Javier Diaz153' 7WAProsserApr 23CWAC League (Top/Pros@Eph)
9.11Logan Pearson153' 2WAProsserMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
10.12Damon King151' 7 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 23Cheney@East Valley
High Jump
1.11Jeremy Bade6' 4.5WAEast Valley (Yakima)May 02Keith Jewett Invitational
2.12Eli Hartshorn6' 4 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 23Cheney@East Valley
12Austin Sandberg6' 4 PRWAEphrataApr 25Prosser Rotary Invite
12Chezaree Jackson6' 4 PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
5.12Brandon Mauget6' 3WADeer ParkApr 28NEA Deer Park/Lakeside@Medical Lake
6.12Isaiah Harris6' 2 PRWAEast Valley (Yakima)Apr 16CWAC League (EV, Pros @ Eburg)
9Gunner Chronis6' 2WAGrandviewMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
12Jake Dwyer6' 2 PRWAClarkstonApr 30Clarkston @ Pullman
9.10Jett Sobotta6' 0WAClarkstonMar 21Howard Dolphin WV Invitational
9Ariez Daniels6' 0WAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
9Jabriel Davis6' 0WAWest Valley (Spokane)Apr 04Central Valley Invite
12Sam Chiang6' 0WAPullmanMar 28Don Holder Relays
12Jacob Stucki6' 0 PRWAWest Valley (Yakima)Apr 16Need One Here Invite
Pole Vault
1.12Josh Miller15' 0 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 18Pasco Invitational
2.10Braydon Maier13' 6WASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
12Brendon Algeier13' 6WAWest Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
4.11Nate Hall13' 0WAEllensburgMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
11Marcus Michel13' 0 PRWAEllensburgMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
6.11Jared Timme12' 6WADeer ParkApr 22Colville at Deer Park
11Alex Tew12' 6WAWest Valley (Yakima)May 14CBBN Inter City Championships
8.11Griffin Munro12' 0WAEphrataMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
12Dean Flanigan12' 0 PRWAEphrataMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
11Moises Montiel12' 0WAToppenishApr 24Wahluke Windbreaker Invite
12Ben Azevedo12' 0WAOthelloApr 25Undeberg Invite
10Gunnar Newell12' 0WASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
Long Jump
1.12Bradley Larson22' 3.75 PRWAClarkstonApr 23West Valley So vs Clarkston
2.11Jeremy Bade21' 9.5 PRWAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
3.12Jake Dwyer21' 8.5 PRWAClarkstonMay 15District 7 Championships
4.12Blake De Leon21' 7WAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
5.11Tevin Duke21' 5WAWest Valley (Spokane)Mar 18West Valley Spokane Eastmont
6.11Zechariah Herford21' 4.25 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 02West Valley@East Valley
7.10Kameron Strobel21' 3.5 (2.5)WAColvilleMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
8.12Sam Chiang21' 0.75 PRWAPullmanApr 30Clarkston @ Pullman
9.11Sovann Robinson20' 8 PRWAPullmanMay 15District 7 Championships
10.9Ricardo Abarca20' 7.75WAGrandviewMay 22District 5-6-7 Championships
Triple Jump
1.12Jake Dwyer46' 7.75 PR (.8)WAClarkstonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Bradley Larson44' 7.5WAClarkstonMay 22District 5-6-7 Championships
3.10Logan Hatfield43' 8 PRWAProsserMay 22District 5-6-7 Championships
4.10Michael Kernan43' 0.25WAProsserMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
5.12Nicholas Lobe42' 9.75 PRWAEphrataMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
6.9Gunner Chronis42' 3WAGrandviewMay 22District 5-6-7 Championships
7.10Kameron Strobel41' 11 PRWAColvilleApr 22Colville at Deer Park
8.12Nick Jones41' 10.5 PRWADeer ParkMay 13Newport & Riverside at Deer Park
9.12Isaiah Harris41' 7.5 PRWAEast Valley (Yakima)May 15District 5/6 2A CWAC Championships
10.12Austin Sandberg41' 5 PRWAEphrataMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
Hammer - 16lb
1.12Andrew Allen153' 7 PRWAEast Valley (Spokane)May 31Washington State HS Hammer Championship
2.11Tyler Skogen132' 6 PRWAEast Valley (Spokane)May 24District/Regional Hammer Championships
3.9Noah Huhs104' 3 PRWAEast Valley (Spokane)May 31Washington State HS Hammer Championship
4.12Damon King103' 10 PRWAEast Valley (Spokane)May 022015 Strandberg
Decathlon Score
1.11Jeremy Bade5506 PRWAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
2.11Conley Ovnicek3607 PRWAWest Valley (Spokane)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2

* = Recent improvement