Team Results Management

Mens

40 Yard Dash
1.10Matthew Torres5.29 PRWARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
2.9Ari McCants5.33 PRWARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
3.11Cameron Bosell5.54 PRWARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
100 Meters
1.12Charles Johnson10.67WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
2.12Micah Kinnunen10.82 PRWAHockinsonMay 10GSHL Sub District Track and Field Meet
3.10Deven Brown10.87WALindberghMay 11SPSL 2A Track and Field League Championships
4.12Sadath Aboudou10.95 PRWAShorecrestMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
5.11Bryan Le10.99 PRWALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
6.10Adam Johnson11.00 PRWAOlympicMay 05OL Championships (2A Top 16)
7.11Anthony Baird11.01 PRWALyndenMay 162A District 1-2 Championships Day 1
11Jaden Toussaint11.01 PRWABlack HillsMar 14South Sound Jamboree
9.12Xavier Preston11.04 PRWAFifeMar 22Fife, Foss & Eatonville @ Mount Tahoma Stadium
10.11Landon Armstrong11.05 PRWASammamishApr 21Eason Invitational
100 Meters - Wheelchair
1.11Ben Caro36.26 PRWABlaineMay 162A District 1-2 Championships Day 1
100 Meters - Ambulatory
1.11Spencer Asakura14.19 PRWASehomeMay 162A District 1-2 Championships Day 1
200 Meters
1.12Charles Johnson21.48 PRWACheneyApr 11West Valley vs Cheney
2.12Bryan Sidor*22.06 PRWAAberdeenMay 182A District 4 Championships
3.12Micah Kinnunen*22.14 PRWAHockinsonMay 182A District 4 Championships
4.12Martin Mendiola*22.27 PRWAWashingtonMay 192A WCD III Championships
5.11Bryan Le*22.32 PRWALiberty (Issaquah)May 182A District 1-2 Championships Day 2
6.11Gannon Ginnis22.40 PRWAFifeMay 03Fife, Foster @ White River
7.10Adam Johnson*22.42 PRWAOlympicMay 192A WCD III Championships
8.12Peyton Putney*22.45WACheneyMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
9.11Landon Armstrong22.51 PRWASammamishApr 28Shoreline Invitational (COED)
10.11Calvin Brindle22.53 PRWALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
200 Meters - Ambulatory
1.11Spencer Asakura32.70 PRWASehomeMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
300 Meters
1.11Cameron Ditter37.01 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
2.12Josh Steiner38.21 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.11Anthony Veliz38.77 PRWAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
4.11Clayton Kristiansen39.89 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
5.9Jonathan Rocha40.36 PRWAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
6.11David Morris40.42 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
7.10Dalton Wallberg40.47 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
8.11Trent Smith40.64 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
9.10Levi Pearson40.81 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
10.11Cody Hengeveld40.93 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
400 Meters
1.12Bryan Sidor*49.27 PRWAAberdeenMay 182A District 4 Championships
2.12Anthony Evans49.39 PRWAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
3.12Carson Brown49.65 PRWACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
4.12Charles Johnson50.13 PRWACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
5.11Brad Blackburn*50.16 PRWATumwaterMay 182A District 4 Championships
6.11Carver Brennan*50.33 PRWAW F WestMay 182A District 4 Championships
7.12Tai Anthony McMillan50.35 PRWARentonMay 04Renton All City
8.11Marc Arzaga*50.56 PRWALindberghMay 192A WCD III Championships
9.12Seth Keeney50.66 PRWAFifeMay 11SPSL 2A Track and Field League Championships
10.12James Dillow50.99WAKingstonApr 28Shoreline Invitational (COED)
400 Meters - Relay Split
1.12Ka'imi Henry51.24cWAW F WestApr 25WFW vs. Centralia
2.12Anthony Sanchez51.54cWAToppenishApr 12CWAC League Meet #1 - Eph/Sel/GV @ Topp
3.12Nick Kildall52.04cWALyndenMar 23Bedlington Twilight
4.12Justin Young52.94c PRWACedarcrestMay 112A Sno-King Championships
5.11Wilber Perez53.34cWAToppenishApr 12CWAC League Meet #1 - Eph/Sel/GV @ Topp
6.10Isaiah Ellis53.44cWALyndenMar 23Bedlington Twilight
7.12Dallas Taylor53.54cWAW F WestApr 25WFW vs. Centralia
8.12Matthew Hyter53.74cWANorth KitsapMay 05OL Championships (2A Top 16)
12Jasper Ellingson53.74cWAW F WestApr 25WFW vs. Centralia
10.12Grant Van Valkenburg54.14c PRWACedarcrestApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
400 Meters - Wheelchair
1.11Spencer Asakura1:16.93 PRWASehomeMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
400 Meters - Ambulatory
1.11Spencer Asakura1:16.93 PRWASehomeMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
600 Meters
1.12Grant Van Valkenburg1:29.98 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
2.12Aiden Holm1:31.60 PRWAGranite FallsMar 15Cedarcrest Jamboree
3.12Justin Young1:31.94 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
4.12Cody Salinas1:34.23 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
5.12Patrick McCabe1:34.48 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
6.12Austin Ward1:34.99 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
7.12Ben Benson1:35.96 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
8.10Laron Love1:36.16 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
9.11Ryan LaTurner1:37.41 PRWACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
10.11Bryce Hefner1:38.29WACedarcrestMar 15Cedarcrest Jamboree
800 Meters
1.11Tate Hutchins*1:56.58 PRWALyndenMay 182A District 1-2 Championships Day 2
2.11Murray Bingham*1:56.74 PRWASequimMay 192A WCD III Championships
3.11Lucas Cunningham*1:56.76 PRWASehomeMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.11Pearse Popchock1:57.56 PRWABlack HillsApr 21Eason Invitational
5.12Spencer Solvberg*1:57.94 PRWALakewoodMay 182A District 1-2 Championships Day 2
6.12Jason Sorg*1:58.53 PRWAShorecrestMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
7.12Aron James1:58.72WAPullmanApr 28Strandberg Invitational
8.12Anthony Sanchez1:58.79WAToppenishApr 14Pasco Invitational
9.10Logan Hanrahan*1:59.42 PRWAAnacortesMay 182A District 1-2 Championships Day 2
10.11Alec Shingleton*1:59.56 PRWASequimMay 192A WCD III Championships
800 Meters - Relay Split
1.12Timothy Lara2:10.4h PRWANorth KitsapApr 21Lil'Norway Invitational
2.11Kyle Bolin2:14.1h PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
3.12Kaden Overman2:23.6h PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
4.12Jackson Frank2:26.6hWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
5.10Jake Ward2:26.8h PRWACedarcrestApr 07Birger Solberg Invite
1000 Meters
1.12Ian Campuzano2:59.77 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Marckos Carrillo3:04.81 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
3.10David Maldonado3:06.72 PRWAOthelloMar 10Eisenhower Jamboree
4.9Adrian Cuevas3:17.17 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
5.9Michael Strand3:17.19 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
6.9Austin Gallagher3:19.19 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
7.11Caleb Nass3:21.16 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
8.10Javin Morrison3:23.45 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
9.9Aidan Cadigan3:36.83 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
10.9Geobanny Pineda4:35.94 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
1200 Meters - Relay Split
1.12Donovan LeRoy3:30.1h PRWANorth KitsapApr 21Lil'Norway Invitational
1500 Meters
1.12Vance Voetberg4:14.76 PRWACentraliaApr 14The Willamette Falls Invitational
2.11Kyle Radosevich4:16.51 PRWARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
3.11Murray Bingham4:17.93 PRWASequimMar 17Port Angeles Invitational
4.12Matthew Hyter4:29.45 PRWANorth KitsapMar 17Port Angeles Invitational
5.9Roman Schroyer4:29.96 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
6.10Thomas Shaw4:35.62 PRWAPort AngelesMar 17Port Angeles Invitational
7.9Omar Ramos4:36.04 PRWAQuincyApr 14Cashmere Invitational
8.10Rudy Voetberg4:36.44 PRWACentraliaApr 14The Willamette Falls Invitational
9.10Max Metters4:37.00 PRWANorth KitsapMar 17Port Angeles Invitational
10.11Logan Newman4:39.89 PRWARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
1600 Meters
1.12Grant Van Valkenburg4:18.88 PRWACedarcrestApr 21Eason Invitational
2.11Luke Knoblich4:21.46 PRWALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
3.11Erik Luu4:21.95 PRWAShorecrestMay 09WESCO 3A South - Day 1
4.11Pearse Popchock4:22.08 PRWABlack HillsApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
5.12Vance Voetberg4:22.39 PRWACentraliaMay 0454th Shaner Invitational
6.11Tate Hutchins4:24.00 PRWALyndenApr 20W.C.L. Classsic
7.11Murray Bingham4:25.73 PRWASequimApr 14Terrace Invite
8.10Eliason Kabasenche4:27.13 PRWAPullmanApr 28Strandberg Invitational
9.12Cade Brown4:27.16WABellinghamMay 162A District 1-2 Championships Day 1
10.11August Albers*4:27.51 PRWARidgefieldMay 182A District 4 Championships
1600 Meters - Relay Split
1.10Max Metters5:04.0h PRWANorth KitsapApr 21Lil'Norway Invitational
1 Mile
1.12Cade Brown4:27.71WABellinghamApr 14Pasco Invitational
2.11Murray Bingham4:31.78 PRWASequimApr 2858th Shelton Invitational
3.11Kyle Radosevich4:33.32 PRWARidgefieldApr 2858th Shelton Invitational
4.10Eliason Kabasenche4:34.5h PRWAPullmanApr 21Mooberry Relays
5.12Cody Skay4:37.37 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 14Pasco Invitational
6.12Jason Sorg4:37.52 PRWAShorecrestMar 24The Curtis Viking Relay Championships
7.12Joseph Morrissey4:38.53 PRWATumwaterMar 24The Curtis Viking Relay Championships
8.9Reid Ramirez4:57.81 PRWAOrtingApr 2858th Shelton Invitational
9.9Luis Madora5:05.17 PRWAWashingtonApr 2858th Shelton Invitational
10.9Noah Hasselblad5:05.89 PRWANorth MasonApr 2858th Shelton Invitational
2000 Meters
1.12Daniel Callahan6:01.73 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
2.10Shea Mattson6:14.41 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.9Reece Ozanich6:45.58 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
4.12Adolfo DeRobles6:52.18 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
5.10Izak Garza6:52.28 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
6.10Javin Morrison7:26.67 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
7.9Austin Gallagher7:46.63 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
8.12Noe Dominguez7:58.55 PRWAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
9.9Aidan Cadigan7:58.89 PRWAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
10.11Cameron Blake8:03.33 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3000 Meters
1.12Vance Voetberg9:06.36 PRWACentraliaApr 14The Willamette Falls Invitational
2.10Bas Holland9:06.70 PRWACheneyApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
3.11Luke Knoblich9:07.01 PRWALiberty (Issaquah)Apr 14Oregon Relays
4.12Tadeusz Pforte9:09.91 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
5.10Jacob Alexander9:14.40 PRWASehomeApr 2154th Centennial Invitational
6.12David Blalock9:48.55 PRWANorth KitsapMar 17Port Angeles Invitational
7.10Max Metters9:55.86 PRWANorth KitsapMar 17Port Angeles Invitational
8.10Rudy Voetberg9:57.16 PRWACentraliaApr 14The Willamette Falls Invitational
9.11Murray Bingham10:05.04 PRWASequimMar 17Port Angeles Invitational
10.10Mason Barry10:08.67 PRWARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
3200 Meters
1.12Cade Brown*9:18.29 PRWABellinghamMay 182A District 1-2 Championships Day 2
2.12Grant Van Valkenburg*9:18.45 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
3.11Erik Luu9:26.55 PRWAShorecrestApr 28Shoreline Invitational (COED)
4.11Luke Knoblich9:28.00 PRWALiberty (Issaquah)Apr 28Shoreline Invitational (COED)
5.12Daniel Callahan9:29.24 PRWASelahApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
6.11Kyle Radosevich*9:32.97 PRWARidgefieldMay 182A District 4 Championships
7.10Shea Mattson9:33.15 PRWASelahApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
8.12Vance Voetberg9:36.41 PRWACentraliaApr 27Hoka Liberty Distance Twilight
9.12Ben Benson*9:37.29 PRWACedarcrestMay 182A District 1-2 Championships Day 2
10.12Joseph Morrissey*9:44.71 PRWATumwaterMay 182A District 4 Championships
60m Hurdles - 39"
1.11Wilber Perez9.04 PR (.0)WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
2.12Michael Ice9.28 PR (.0)WASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.10Buddy Blackburn10.27 (.0)WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
4.10Matthew Bombard10.56 PR (-1.0)WAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
5.9Angel Cuevas10.87 PR (-1.0)WAGrandviewMar 10Eisenhower Jamboree
6.10Luis Soto11.23 PR (-1.0)WAEast Valley (Yakima)Mar 10Eisenhower Jamboree
100m Hurdles - 30"
1.11Josh Bradshaw17:27.24c PRWARidgefieldApr 10Ridgefield and Washougal @ Hockinson
2.11Tyler Peterson18:10.24c PRWAHockinsonApr 10Ridgefield and Washougal @ Hockinson
3.11Aidan Mallory18:31.24c PRWAHockinsonApr 10Ridgefield and Washougal @ Hockinson
4.9Zakary Daley21:12.24c PRWARidgefieldApr 10Ridgefield and Washougal @ Hockinson
5.-Luke Hughes21:26.24c PRWAHockinsonApr 10Ridgefield and Washougal @ Hockinson
110m Hurdles - 39"
1.12Tyrell Edge14.86 PRWAFranklin PierceApr 21Eason Invitational
2.10Sir Carter*15.11 PRWABlack HillsMay 182A District 4 Championships
3.11Riley Martin15.14 PRWASequimApr 14Terrace Invite
11Tyler Flanagan15.14c PRWAWoodlandMay 022A GSHL RAL, WOOD @ CRHS
5.10Tyrus Thomas*15.33 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.11Andrew Blackmore*15.41 PRWANorth KitsapMay 192A WCD III Championships
7.12Brad Flanigan*15.47 PRWAEphrataMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
8.12Jose Ramirez*15.63 PRWAFifeMay 192A WCD III Championships
9.11Nathan Doering15.67 PRWALyndenMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
10.10Kyle Gran*15.78 PRWAHighlineMay 192A WCD III Championships
300m Hurdles - 36"
1.12Tyrell Edge39.24 PRWAFranklin PierceApr 28Shoreline Invitational (COED)
2.12Mitch Wesen*39.86 PRWABurlington-EdisonMay 182A District 1-2 Championships Day 2
3.11Wilber Perez*39.87 PRWAToppenishMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
4.11Dayjon Brooks*40.17 PRWAFifeMay 192A WCD III Championships
5.10Sir Carter*40.19 PRWABlack HillsMay 182A District 4 Championships
6.11Cody Teevens*40.50 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
7.11Andrew Ha40.82 PRWALiberty (Issaquah)Apr 07Arnie Young Invitational
8.12Isaiah Dunn40.95 PRWACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
9.12Josh Steiner*40.98 PRWASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
10.11Darelle White41.01 PRWAOlympicApr 24CHS/BHS/OHS @ KSS
2k Steeplechase
1.10Eliason Kabasenche6:39.61 PRWAPullmanMar 31Holder Relays
2.12Christopher Urakawa6:41.86 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
3.12Grant Van Valkenburg6:52.91 PRWACedarcrestMar 31Holder Relays
4.12Austin Ward6:59.93 PRWACedarcrestMar 31Holder Relays
5.12Anthony Sanchez7:03.12 PRWAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
6.12Justin Young7:07.37 PRWACedarcrestMar 31Holder Relays
7.11Trysten Crawford7:08.55 PRWASelahMar 31Holder Relays
8.11Logan Scamfer7:26.48 PRWAAnacortesApr 07Birger Solberg Invite
9.12Donovan LeRoy7:31.21 PRWANorth KitsapMar 17Port Angeles Invitational
10.11Jacob Rogers7:34.51 PRWASqualicumMar 21Ferndale and Squalicum @ Lakewood
4x100 Relay
1.Zach Jongeward
Jacob McGourin
Peyton Putney
Charles Johnson
42.38WACheneyMay 11GNL District 7 Championship Meet
2.Marc Arzaga
Josh Bass
Deven Brown
Colby Rauch*
42.81WALindberghMay 192A WCD III Championships
3.Marc Arzaga
Josh Bass
Evan Luttrell
Colby Rauch
42.98WALindberghMay 04Renton All City
4.Calvin Brindle
Erik Phan
Bryan Le
Jarod Roberson
43.07WALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
5.Nick Teddy
Gannon Ginnis
Lavelle Alexander
Xavier Preston*
43.14WAFifeMay 192A WCD III Championships
6.Bailey Jones
Makaio Juarez
Micah Kinnunen
Tony Richardson*
43.15WAHockinsonMay 182A District 4 Championships
7.Connor Wallace
Ethan Johnson
Spencer Lee
Noah Johnson
43.30WABellinghamMay 162A District 1-2 Championships Day 1
Sam Jacoby
Sammy Seliga
Rico Dellaguardia
Shahid McDaniel
43.30WAShorecrestMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
Sam Jacoby
Sammy Seliga
Rico Dellaguardia
Sadath Aboudou*
43.30WAShorecrestMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
10.Relay Team43.34cWAHockinsonApr 25Hockinson @ Columbia River
4x100 Relay - Throwers
1.Jesus Martinez-Garcia
Michael Tobey
Malaki Kautzman
Bryce Glenn
55.00WAEast Valley (Yakima)Mar 31Holder Relays
2.Relay Team58.07WAFifeApr 2810th Annual BCS Invite
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.T J Newman
Trevor Steffen
Scott Utzman
Quincy Teal
51.00WAPullmanApr 21Mooberry Relays
2.Caleb Horton
Noah Huhs
Chris Kent
Casey Noack
54.93WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
4x200 Relay
1.Zach Jongeward
Carson Brown
Charles Johnson
Peyton Putney
1:30.26WACheneyApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
2.Bryan Le
Erik Phan
Jarod Roberson
Calvin Brindle
1:33.33WALiberty (Issaquah)Apr 28Shoreline Invitational (COED)
3.-Andres Garcia
Josh Steiner
Cameron Ditter
Jacob Weber
1:35.02WASelahMar 24Ramos Relays
4.Isaiah Dunn
Kevin Houndonougbo
James Blom
Carson Brown
1:35.56WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
5.Malcom Dewalt
Adam Johnson
Darelle White
Tyrell Balfour
1:36.28WAOlympicMar 24The Curtis Viking Relay Championships
6.Hayden Woods
Ethan Fields
Brahm VanWoerden
Connor Wallace
1:36.52WABellinghamApr 07Birger Solberg Invite
7.Elijah Diacogiannis
Eric Martin-Mann
Carson Westrich
Aaron Weidenaar
1:36.85WALyndenApr 14Nike-Van Kuren Invite
8.Vincent Hudgins
Logan Stoecker
Satchel McKee
Shahid McDaniel
1:36.86WAShorecrestApr 28Shoreline Invitational (COED)
9.Spencer Fleming
Daniel Crawford
Kaelin Nelson
Jordan Gonzalez
1:36.96WALakewoodApr 28Lakewood Invitational
10.Gabe Nelson
Amdane Aboudou
Shahid McDaniel
Vincent Hudgins
1:37.09WAShorecrestMar 15Shoreline Jamboree / SC, SW, Kings
4x400 Relay
1.Kevin Houndonougbo
Carson Brown
Isaiah Dunn
Charles Johnson
3:23.67WACheneyApr 07Arcadia Invitational
2.Rashaun Tate
Dylan Mooers
Brian Le
Brad Blackburn*
3:24.63WATumwaterMay 182A District 4 Championships
3.Calvin Brindle
Erik Phan
Bryan Le
Christopher Hanson*
3:25.25WALiberty (Issaquah)May 182A District 1-2 Championships Day 2
4.Carver Brennan
Dallas Taylor
Jasper Ellingson
Ka'imi Henry*
3:26.42WAW F WestMay 182A District 4 Championships
5.Sir Carter
Simon Lazar
Pearse Popchock
Nolan Reynolds*
3:26.65WABlack HillsMay 182A District 4 Championships
6.Eduar Bran
Garrett Morton
Cody Skay
Jake Jordan
3:26.88WAWest Valley (Spokane)May 11GNL District 7 Championship Meet
7.Calvin Brindle
Erik Phan
Caleb Carr
Christopher Hanson
3:28.29WALiberty (Issaquah)Mar 31Liberty Invite
8.Steven DiLorenzo
Isaiah Ellis
Tate Hutchins
Nick Kildall*
3:28.47WALyndenMay 182A District 1-2 Championships Day 2
9.Ian Mortensen
Jason Sorg
Luke Busby
Sadath Aboudou*
3:28.52WAShorecrestMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
10.Murray Bingham
Alec Shingleton
Darren Salazar
Logan Laxson*
3:28.79WASequimMay 192A WCD III Championships
4x800 Relay
1.Luke Busby
Zeth Peterka
Rafe Kruse
Jason Sorg
8:31.28WAShorecrestMar 24The Curtis Viking Relay Championships
2.Logan Newman
Mason Barry
August Albers
Niyonzima Jean de Dieu
8:50.40WARidgefieldApr 20McMinnville Invitational
3.Brad Blackburn
Haven Carr
Joseph Morrissey
Ryan Knight
8:50.82WATumwaterMar 24The Curtis Viking Relay Championships
4.Duane Jedlinski
Logan Scamfer
Logan Hanrahan
Patrick Wildman
8:52.31WAAnacortesMar 24Chuck Randall Relays
5.Derek Severin
Will Sharp
Hunter Reynolds
Josiah Dewitt
9:04.22WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
6.Timothy Lara
Max Metters
Igmin Martinez
Donovan Leroy
9:11.98WANorth KitsapMar 24Kent-Meridian Invitational
7.Xander Robertson
James Dillow
Christopher DeAscentiis
Tor Sather
9:14.28WAKingstonMar 24Kent-Meridian Invitational
8.Relay Team9:24.24WAGrandviewMar 24Ramos Relays
9.Relay Team9:26.73WASelahMar 24Ramos Relays
10.Ethan Barrier
Ramon Prado
Rian Hebert
Chisomo Mwansa
9:31.52WAFifeMar 24The Curtis Viking Relay Championships
4x1600 Relay
1.Elijiah Montgomery
Derek Severin
Trevor Weberg
Jack Weidman
20:35.48WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
SMR 100-100-200-400m
1.Sam Jacoby
Sammy Seliga
Rico Dellaguardia
Layne Lyons
1:40.94WAShorecrestMar 24The Curtis Viking Relay Championships
2.Dayjon Brooks
Jay'Vonn Harper-Brooks
Touba Suwaneh
Seth Keeney
1:41.02WAFifeMar 24The Curtis Viking Relay Championships
3.Adam Johnson
Malcom Dewalt
Darelle White
Scott Ashcraft
1:41.51WAOlympicMar 17Cardinal Relays
4.Jerry Weah
Nathan Atkinson Jr
Malik Harris
Trevyon McDaniel
1:42.41WAClover ParkMar 17Cardinal Relays
5.Malcom Dewalt
Adam Johnson
Scott Ashcraft
Evan Ross
1:43.82WAOlympicApr 21Lil'Norway Invitational
6.Daniel AJ Castro
Joel Ingram
Adam Parrish
Donovan Leroy
1:44.19WANorth KitsapApr 21Lil'Norway Invitational
7.Samson Pettis
Tate Cavanaugh
Brendon Roughton
Jun Ochiai
1:44.69WABurlington-EdisonMar 30Clash of the Conferences
8.Von MeJia
Trent Lewis
Cedric Curtis
Carl Francis Reyes
1:44.75WABremertonApr 21Lil'Norway Invitational
9.Felix Colby
Jayden Quichocho
Ridge Salazar
Michael Cailing
1:45.30WAOrtingMar 17Cardinal Relays
10.Tyler Marquez
Alexander Schmidt
Evan Yamane
Kade Claymore
1:45.75WAKingstonApr 21Lil'Norway Invitational
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Casey Gleason
Connor Coulter
Tyrus Thomas
Eliason Kabasenche
3:53.45WAPullmanApr 21Mooberry Relays
2.Sebastian Stevenson
Steven Owens
Jose Hernandez
Joe Brodeur
4:01.55WASqualicumMar 23Bedlington Twilight
3.Carson Westrich
Jordan Brockmeyer
Payton Neria
TJ VanderYacht
4:12.36WALyndenMar 23Bedlington Twilight
4.Andres Villalta
Brendon Tran
Cruz Meza
Jacob Gervais
4:12.56WASqualicumMar 23Bedlington Twilight
5.Kameran Statema
Ryan Doran
Rahdesh Muchirawehondo
Colton Williams
4:13.40WASehomeMar 23Bedlington Twilight
6.Christopher Ramsey
Reid Williams
Jacob Anderson
Nathan Fjeld
4:19.50WANorth MasonMar 23Bedlington Twilight
7.Trevor Freeland
Trenton Den Hartog
Malachi Crump
Tanner Sterling
4:25.86WABlaineMar 23Bedlington Twilight
8.Spencer Asakura
Noel Airoldi
Josh Frazier
Javen Reid
4:30.08WASehomeMar 23Bedlington Twilight
9.Jackson Kester
Colson Turner
Cameron Chase
Tommy Forrest
4:35.55WABellinghamMar 23Bedlington Twilight
SMR 600-200-400-800m
1.Wilber Perez
Chris Grant
Favian Paredes-Lopez
Anthony Sanchez
4:55.77WAToppenishMar 10Eisenhower Jamboree
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Xander Robertson
James Dillow
Tor Sather
Stefans Lusis
11:01.41WAKingstonApr 21Lil'Norway Invitational
2.Kyle Radosevich
Ethan McQuivey
Ciarnin McNeil
August Albers
11:04.0hWARidgefieldMar 17Cardinal Relays
3.Julian Torres
Isaiah Dunn
Kevin Houndonougbo
Bas Holland
11:08.92WACheneyApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
4.Christopher Urakawa
Jakob Daniels
Trysten Crawford
Shea Mattson
11:14.95WASelahApr 14Pasco Invitational
5.Spencer Solvberg
Jordan Gonzalez
Alex Jensen
Mario Barletta
11:21.31WALakewoodApr 14Pasco Invitational
6.Xander Robertson
Chase Claymore
Stefans Lusis
Christopher DeAscentiis
11:27.11WAKingstonApr 07Arnie Young Invitational
7.Sonny Holub
Matthew Phillips
Dallas Taylor
Francisco Lima
11:31.0hWAW F WestMar 17Cardinal Relays
8.Tucker Cunningham
Dusten Butikofer
Julian Torres
Bas Holland
11:35.76WACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
9.Josiah Dewitt
Hunter Reynolds
Will Sharp
Jack Weidman
11:35.92WAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
10.Truman Affeldt
Pearse Popchock
Angel Rivera
Quinn Hinman
11:36.05WABlack HillsMar 24Tiger Invite
4x55 Shuttle Hurdles - 39"
1.Jet Feliciano
Zachary Wyant
Kyle Schweizer
Omaurian Allison-Jackson
38.93WAOlympicMar 24The Curtis Viking Relay Championships
2.Zane Murphy
Bryan Lowe
Shakeem Goulbourne
Isaiah Rivera
40.40WATumwaterMar 24The Curtis Viking Relay Championships
4x110 Shuttle Hurdles - 36"
1.Cory Davis
Jack Mallonee
Colin Slattery
Connor Russell
1:14.98WAW F WestMar 17Cardinal Relays
2.Darelle White
Kyle Schweizer
Omaurian Allison-Jackson
Jet Feliciano
1:18.08WAOlympicMar 17Cardinal Relays
3.Matthew Torres
Max Bott
Josh Bradshaw
Christian Meyer
1:26.37WARidgefieldMar 17Cardinal Relays
Shot Put - 12lb
1.10Trey Knight*63' 5 PRWARidgefieldMay 182A District 4 Championships
2.12MJ Ale55' 4WAFifeMay 11SPSL 2A Track and Field League Championships
3.12Jon Cox*52' 5.75 PRWALakewoodMay 182A District 1-2 Championships Day 2
4.10Tyler Gilliland51' 10 PRWATumwaterApr 2858th Shelton Invitational
5.12Porter Schmidt*51' 4 PRWABlaineMay 182A District 1-2 Championships Day 2
6.12Nafetalai Finau51' 2.5 PRWARentonApr 21Eason Invitational
7.12Damon Holland*50' 2.5 PRWAWoodlandMay 182A District 4 Championships
8.12Brady Norvell50' 0 PRWASehomeMay 112A Northwest Conference Championships-Day 2
9.12Nathan Allred49' 10WAEast Valley (Spokane)Apr 11East Valley @ Clarkston
10.11Skylar Rayburn*49' 6.5 PRWASelahMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
Discus - 1.6kg
1.10Trey Knight187' 6 PRWARidgefieldApr 182A GSHL CR, MM @ Ridgefield
2.11Jacob McGourin170' 11 PRWACheneyMar 30Riverside Invite
3.12MJ Ale169' 6 PRWAFifeApr 26Fife Open
4.12Martin Napeahi164' 6 PRWAArchbishop MurphyApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
5.12Jon Cox159' 0 PRWALakewoodApr 25LC, Lakewood @ Civic Field
10Tyler Gilliland159' 0 PRWATumwaterApr 18Black Hills, WFWest, Aberdeen@ Tumwater
7.12Camden Burbee154' 8 PRWALakewoodMay 162A District 1-2 Championships Day 1
8.12Nathan Allred152' 7 PRWAEast Valley (Spokane)Mar 21East Valley vs Cheney
9.12Xavier Bacak*148' 11 PRWABlack HillsMay 182A District 4 Championships
10.12Cole Nelson147' 3 PRWALakewoodApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
10Jameson Moore147' 3 PRWANorth KitsapMay 05OL Championships (2A Top 16)
Discus - Wheelchair
1.11Ben Caro27' 7 PRWABlaineMay 092A Northwest Conference Championships-Day 1
Javelin - 800g
1.12Nicholas Oesterling182' 9WABellinghamApr 21Eason Invitational
2.10Tyler Gilliland*180' 11 PRWATumwaterMay 182A District 4 Championships
3.10Kacey Koehn*173' 2 PRWAFifeMay 192A WCD III Championships
4.12Bailey Jones171' 5WAHockinsonMar 24Tiger Invite
5.12T J Newman*171' 1 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
6.11Jordan Claridge*169' 10 PRWABlack HillsMay 182A District 4 Championships
7.11Landon Armstrong*168' 2 PRWASammamishMay 182A District 1-2 Championships Day 2
8.12Camden Landrum168' 0 PRWAGranite FallsMay 112A Sno-King Championships
9.11Hunter James167' 4 PRWAEphrataMay 11CWAC District 5/6 Championship Meet
10.11Riley Cowan*167' 2 PRWASequimMay 192A WCD III Championships
High Jump
1.9Cole Omlin6' 6 PRWACheneyApr 18GNL-Pullman @ Cheney
12Cole Hawes6' 6 PRWAPullmanApr 18GNL-Pullman @ Cheney
3.11Colby White6' 5 PRWAW F WestMay 0454th Shaner Invitational
4.12Iyan Manju6' 4WABellinghamMar 23Bedlington Twilight
11Alexzander Bishop6' 4 PRWAWoodlandMay 04Spudder Track & Field Classic
10Trent Kibler*6' 4 PRWATumwaterMay 182A District 4 Championships
12Aaron Weidenaar6' 4WALyndenApr 26Lydnen HS, Mount Baker
8.12Christopher Hanson6' 2 PRWALiberty (Issaquah)Mar 29Liberty @ Lake Washington
12Mitch Wesen6' 2 PRWABurlington-EdisonMar 15Burlington-Edison @ Lakewood
10.11Jarod Roberson6' 0WALiberty (Issaquah)Mar 31Liberty Invite
11Kyler Coleman6' 0 PRWASelahMar 10Eisenhower Jamboree
10Javier Perez6' 0 PRWALindberghApr 19Lindbergh, Washington@Fife
9Jaden Whitfield6' 0 PRWABlack HillsMay 0454th Shaner Invitational
12Peyton Campbell6' 0WALindberghApr 26Lindbergh/Foss @ Evergreen-Tyee
12Lavelle Alexander6' 0 PRWAFifeMay 11SPSL 2A Track and Field League Championships
12Kyler Gordon6' 0 PRWAArchbishop MurphyApr 26SW, CPC & ATM @ Sultan
12Tyson Thornton*6' 0 PRWAQuincyMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
12Jabriel Davis6' 0WAWest Valley (Spokane)Apr 21Eason Invitational
Pole Vault
1.12Jesse Smith*14' 6 PRWABremertonMay 192A WCD III Championships
2.11Wesley McKee*14' 0 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
12Kameron Kinkade14' 0 PRWAPullmanApr 25East Valley @ Pullman
4.11Lafe Johnson13' 9 PRWAW F WestApr 21Chehalis Activators Invitational
12Dylan Madan13' 9 PRWALakewoodApr 19A.Murphy / Granite F / Lakewood @ Cedarcrest
6.12Ricardo Abarca*13' 7WAGrandviewMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
7.12Michael Wiedler13' 3 PRWASelahMay 01Cadet JV Invitational
8.11Calvin North13' 1 PRWABurlington-EdisonApr 25112th Skagit County Championships Day 1
9.11Liam Byrne13' 0 PRWASequimMay 122A OL Sub District Meet
10Thomas Koenig13' 0 PRWAW F WestApr 25WFW vs. Centralia
11Marshall Meleney*13' 0 PRWAWest Valley (Spokane)May 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
Long Jump
1.12Sadath Aboudou22' 1.5 PRWAShorecrestMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
2.12Iyan Manju21' 10.5WABellinghamApr 14Pasco Invitational
3.11Colby White*21' 6.5 PRWAW F WestMay 182A District 4 Championships
4.11Dylan Hodge*21' 4.5 PRWAPullmanMay 18DISTRICT 5/6/7 REGIONAL QUALIFIER
5.10Wyatt Johnson*21' 3.75 PRWAAberdeenMay 182A District 4 Championships
11Calvin Brindle21' 3.75 PRWALiberty (Issaquah)May 162A District 1-2 Championships Day 1
7.9Cole Omlin21' 2 PRWACheneyMar 30Riverside Invite
8.12Peyton Campbell*21' 1.5 PRWALindberghMay 192A WCD III Championships
9.12Malik Harris21' 1 PRWAClover ParkMay 03Cover Park / River Ridge @ Orting
10.12Andre Sawyer21' 0.75 PRWAFifeApr 14Pasco Invitational
Triple Jump
1.11Bryan Tavera45' 0 PRWARidgefieldMay 04Spudder Track & Field Classic
2.11Darelle White44' 5.5WAOlympicApr 21Lil'Norway Invitational
3.10Nick Jenkins44' 1 PRWARidgefieldApr 182A GSHL CR, MM @ Ridgefield
4.11Samson Irish-Lodge*44' 0.75 PRWAArchbishop MurphyMay 182A District 1-2 Championships Day 2
5.12Andre Sawyer*44' 0 PRWAFifeMay 192A WCD III Championships
6.12Christian Ferguson*43' 7.5 PRWANorth KitsapMay 192A WCD III Championships
7.11Colby White43' 7 PRWAW F WestMay 0454th Shaner Invitational
8.9Cole Omlin43' 4.75 PRWACheneyApr 14Nike-Van Kuren Invite
9.10Isaac Hall43' 4.5 PRWAWoodlandApr 2858th Shelton Invitational
10.12Tyson Thornton43' 4 PRWAQuincyApr 27Connell Invitational
Hammer - 12lb
1.10Trey Knight216' 5.25 PRWARidgefieldApr 14Oregon Relays
2.12Nathan Allred*141' 6 PRWAEast Valley (Spokane)May 20West Regional Hammer Championships
3.12Noah Huhs*137' 3 PRWAEast Valley (Spokane)May 20West Regional Hammer Championships
4.10Miller Campbell113' 2.5 PRWANorth MasonApr 21Lil'Norway Invitational
5.9Caleb Horton*112' 0 PRWAEast Valley (Spokane)May 20West Regional Hammer Championships
6.11Michael Skogen105' 5 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 21Mooberry Relays
7.10Javen Waller104' 0 PRWAPort AngelesMar 17Port Angeles Invitational
8.11Jacob Vansant90' 6 PRWAEast Valley (Spokane)Mar 16Blue Bear 1
9.11Adam Sanchez83' 7 PRWABremertonApr 21Lil'Norway Invitational
10.12Smilye Cashman79' 1 PRWABremertonApr 21Lil'Norway Invitational
Hammer - 16lb
1.10Miller Campbell74' 1 PRWANorth MasonFeb 17Centralia Hammer Meet

* = Recent improvement