Season:
2017 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2001
2000
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
12
Nick Niemcyzk
6.81
PR
Feb 13
Section XI Indoor State Qualifier
2.
12
Matt Adamo
7.01
PR
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
3.
12
Miles Martins
7.05
PR
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
4.
9
James LaFontaine
7.09
Jan 20
Section XI Boys Freshmen Championships
5.
11
Matt Milano
7.39
Jan 7
The Army Hispanic Games
12
Ryan Letterio
7.39
PR
Jan 29
Section 11 Last Chance
7.
9
Deion Johns
8.32
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
300 Meters
1.
12
Thomas Schott
36.79
PR
Jan 29
Section 11 Last Chance
2.
12
Nick Niemcyzk
38.12
PR
Jan 29
Section 11 Last Chance
3.
12
Matt Adamo
38.23
PR
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
4.
12
Ryan Letterio
38.40
PR
Dec 26
North Shore Invitational
5.
11
Cameron Martins
38.86
PR
Jan 29
Section 11 Last Chance
6.
12
Brendan Murphy
39.98
PR
Jan 2
Section 11 Crossover D
7.
10
Ryan Salvia
40.26
PR
Jan 2
Section 11 Crossover D
8.
10
Matt Molinaro
41.69
PR
Jan 2
Section 11 Crossover D
9.
9
James LaFontaine
42.32
Jan 20
Section XI Boys Freshmen Championships
10.
10
Griffen LaBianca
43.54
PR
Jan 2
Section 11 Crossover D
11.
11
Matt Milano
44.04
Jan 2
Section 11 Crossover D
12.
11
Jack Kelly
44.67
PR
Jan 2
Section 11 Crossover D
600 Meters
1.
12
Thomas Schott
1:23.73
PR
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
2.
12
Brendan Murphy
1:28.72
PR
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
3.
10
Ryan Salvia
1:30.65
Jan 20
Section XI Boys Sophomore Championship
4.
12
Stephen Anglim
1:35.07
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
5.
12
William Finamore
1:35.24
PR
Dec 26
North Shore Invitational
6.
11
Stephen Lombardi
1:40.34
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
7.
10
Griffen LaBianca
1:46.86
Dec 26
North Shore Invitational
1000 Meters
1.
12
Brendan Murphy
2:45.69
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
2.
10
Tyler Gray
2:49.52
PR
Feb 4
Section XI Boys Large/Small School Championships
3.
12
Mike Cirrito
2:52.02
PR
Feb 4
Section XI Boys Large/Small School Championships
4.
12
William Finamore
3:05.59
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
5.
11
Jack Hewson
3:09.97
Jan 2
Section 11 Crossover D
1600 Meters
1.
10
Tyler Gray
4:56.83
PR
Dec 26
North Shore Invitational
2.
12
Brendan Murphy
4:58.46
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
3.
11
Jack Hewson
5:04.92
Feb 4
Section XI Boys Large/Small School Championships
4.
12
Mike Cirrito
5:16.42
PR
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
5.
12
Daniel Cronin
5:56.45
PR
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
6.
10
Liam Schibi
6:43.66
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
1 Mile
1.
12
Brendan Murphy
4:53.76
Jan 7
The Army Hispanic Games
2.
10
Ryan Salvia
4:55.03
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
3.
12
Mike Cirrito
5:14.42
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
4.
11
Jack Hewson
5:18.70
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
5.
11
Matthew Buscemi
5:49.23
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
55m Hurdles - 39"
1.
12
James Samonas
8.97
PR
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
2.
12
Joe Stocken
9.05
PR
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
3.
12
Jackson Faulknor
10.11
PR
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
4.
9
Deion Johns
11.25
Jan 22
Section XI Boys Indoor League Championships
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:37.37
Jan 29
Section 11 Last Chance
2.
Matt Adamo
Cameron Martins
Nick Niemcyzk
Thomas Schott
1:39.16
Feb 4
Section XI Boys Large/Small School Championships
4x400 Relay
1.
Stephen Anglim
Brendan Murphy
Thomas Schott
Matt Adamo
3:41.88
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
2.
Relay Team
3:47.03
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:35.44
Dec 20
Section XI - Boys Crossover C1
High Jump
1.
11
Dylan McBride
5' 0
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
Long Jump
1.
11
Cameron Martins
19' 8
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
2.
9
James LaFontaine
18' 9.5
Jan 20
Section XI Boys Freshmen Championships
3.
12
Nick Niemcyzk
17' 8.75
PR
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
4.
12
Ryan Letterio
17' 0.25
Dec 7
Section XI Boys Crossover A1
12
Miles Martins
17' 0.25
Dec 18
Section XI Boys Crossover B
6.
9
Deion Johns
14' 0
PR
Jan 20
Section XI Boys Freshmen Championships
Triple Jump
1.
11
Cameron Martins
41' 10.25
PR
Feb 13
Section XI Indoor State Qualifier
Womens
55 Meter Dash
1.
10
Carissa Militano
7.54
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
2.
12
Amanda Stead
7.62
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
3.
12
Cassandra Sperl
7.87
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
4.
11
Kayla Dickinson
8.30
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
5.
12
Arianna Esposito
8.40
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
6.
8
Kayla O'Connor
8.50
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
7.
11
Emily Contrelli
8.53
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
8.
12
Briannagh Smith
8.56
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
9.
9
Paige Conelli
8.57
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
10.
8
Theresa Lamia
8.59
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
11.
8
Kyla Bruno
8.61
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
12.
11
Chloe Jung
8.84
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
13.
11
Alexa Carleo
9.18
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
300 Meters
1.
12
Amanda Stead
40.03
PR
Mar 4
NYSPHSAA/NYS Federation Championships
2.
11
Siara Guevara
45.45
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
3.
12
Arianna Esposito
45.60
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
4.
9
Jacklyn Spaccaforno
46.14
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
5.
12
Cassandra Sperl
46.41
Jan 15
Art Mitchell Meet
6.
10
Megan Kenny
47.70
PR
Jan 15
Art Mitchell Meet
7.
10
Samantha Kenny
48.78
Jan 15
Art Mitchell Meet
8.
12
Alex Leichter
51.25
Jan 15
Art Mitchell Meet
9.
12
Brianne Leda
51.83
Jan 15
Art Mitchell Meet
600 Meters
1.
11
Siara Guevara
1:48.47
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
2.
9
Madison Murphy
1:50.06
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
3.
10
Samantha Kenny
1:51.22
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
4.
12
Autumn Gray
1:52.43
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
5.
12
Autumn Grey
1:54.44
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
6.
8
Paulina Gasparis
1:56.31
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
7.
11
Nicole Cirrito
1:59.76
Jan 15
Art Mitchell Meet
8.
12
Brooke Anthony
2:06.19
PR
Jan 15
Art Mitchell Meet
1000 Meters
1.
9
Danelle Rose
3:11.01
Jan 15
Art Mitchell Meet
2.
9
Caitlin Sternberg
3:25.72
Jan 15
Art Mitchell Meet
3.
10
Kalliopi Gasparis
3:28.64
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
4.
12
Jackie Barreca
3:28.88
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
5.
11
Nicole Cirrito
3:30.03
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
6.
8
Paulina Gasparis
3:31.70
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
7.
12
Nicole Barreca
3:34.81
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
8.
8
Marianna Kalin
3:48.72
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
9.
11
Caroline Miekley
3:54.25
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
10.
12
Brianne Leda
3:55.82
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
11.
9
Grace Laucella
4:16.06
PR
Jan 15
Art Mitchell Meet
12.
10
Rosie Vollaro
4:20.11
PR
Jan 15
Art Mitchell Meet
1500 Meters
1.
9
Danelle Rose
4:58.25
Feb 13
Section XI Indoor State Qualifier
2.
12
Germaine Harbaugh
5:08.96
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
3.
10
Kalliopi Gasparis
5:25.26
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
4.
9
Caitlin Sternberg
5:25.71
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
5.
12
Jackie Barreca
5:29.05
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
6.
8
Paulina Gasparis
5:54.03
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
7.
12
Nicole Barreca
5:58.46
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
8.
11
Caroline Miekley
6:12.46
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
1500m Racewalk
1.
11
Caroline Miekley
9:06.01
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
1 Mile
1.
9
Danelle Rose
5:19.25
Jan 7
The Army Hispanic Games
2.
12
Germaine Harbaugh
5:34.33
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
3.
10
Kalliopi Gasparis
6:00.03
Jan 7
The Army Hispanic Games
4.
12
Jackie Barreca
6:00.38
PR
Jan 7
The Army Hispanic Games
5.
12
Nicole Barreca
6:05.91
Jan 7
The Army Hispanic Games
3000 Meters
1.
12
Germaine Harbaugh
10:44.92
PR
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
2.
9
Danelle Rose
10:51.89
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
55m Hurdles - 33"
1.
11
Siara Guevara
9.36
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
2.
11
Jillian Patterson
9.50
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
3.
8
Angelina Guevara
10.05
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
4.
12
Elizabeth Winter
10.09
PR
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
5.
11
Kayla Dickinson
10.31
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
6.
11
Chloe Jung
10.59
PR
Jan 15
Art Mitchell Meet
7.
9
Anna Nugent
11.02
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
8.
11
Anjelia Altebrando
11.53
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
9.
12
Arianna Esposito
11.56
PR
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
10.
10
Lilly Newman
12.08
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
4x200 Relay -
1.
Amanda Stead
Cassandra Sperl
Carissa Militano
Kelly Holownia
1:47.95
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
2.
Relay Team
1:48.40
Jan 7
The Army Hispanic Games
3.
Amanda Stead
Siara Guevara
Carissa Militano
Kelly Holownia
1:51.90
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
4x400 Relay
1.
Amanda Stead
Jacklyn Spaccaforno
Siara Guevara
Arianna Esposito
4:10.12
Jan 11
NYRR Millrose Games Trials
2.
Relay Team
4:16.05
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
3.
Amanda Stead
Jacklyn Spaccaforno
Arianna Esposito
Siara Guevara
4:16.83
Jan 12
Zeitler Relays - League 3-4-5
4.
Siara Guevara
Madison Murphy
Arianna Esposito
Jacklyn Spaccaforno
4:20.00
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
4x800 Relay
1.
Relay Team
10:17.97
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
2.
Germaine Harbaugh
Autumn Gray
Caitlin Sternberg
Danelle Rose
10:36.70
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
Shot Put - 4kg
1.
11
Hailey Adams
25' 2
PR
Jan 12
Zeitler Relays - League 3-4-5
High Jump
1.
11
Jillian Patterson
5' 1
Feb 5
Section XI Girls Large / Small Championships
2.
9
Madison Murphy
5' 0
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
3.
8
Angelina Guevara
4' 6
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
Long Jump
1.
12
Kelly Holownia
16' 0
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
2.
10
Carissa Militano
15' 6.5
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
3.
8
Kyla Bruno
14' 6.5
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
4.
12
Arianna Esposito
14' 5.5
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
5.
11
Siara Guevara
14' 5
Jan 15
Art Mitchell Meet
6.
8
Kayla O'Connor
14' 0
Jan 15
Art Mitchell Meet
7.
11
Jillian Patterson
13' 10.75
Dec 11
Section XI Girls Cross Over B
8.
11
Emily Contrelli
13' 8.75
PR
Jan 12
Zeitler Relays - League 3-4-5
9.
10
Jenna Hoyland
13' 3
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
Triple Jump
1.
12
Kelly Holownia
36' 11
PR
Feb 13
Section XI Indoor State Qualifier
2.
12
Brianne Leda
35' 4
PR
Jan 12
Zeitler Relays - League 3-4-5
3.
12
Arianna Esposito
33' 2.5
PR
Jan 21
Section XI Girls Indoor League Championships
4.
10
Jenna Hoyland
30' 7.5
Jan 12
Zeitler Relays - League 3-4-5
5.
11
Kayla Dickinson
28' 5.5
PR
Jan 12
Zeitler Relays - League 3-4-5
*Recent improvement