Season:
2018 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
Fr
Ean Mann
7.12
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Sr
Bradley Vasilik
7.33
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
Sr
Mitch Schlegel
7.46
Dec 2
Diplomat Open
4.
Fr
Matthew Van Hessewijk
7.67
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
5.
Fr
A.J. Calabrese
7.76
PR
Dec 2
Diplomat Open
6.
Fr
Matthew Strubinger
7.94
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
7.
Fr
Anthony Carter
8.48
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
200 Meters
1.
Fr
Ean Mann
22.79
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Sr
Mitch Schlegel
23.17
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
Sr
Bradley Vasilik
23.77
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
4.
Fr
Matthew Van Hessewijk
24.90
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
5.
Fr
A.J. Calabrese
25.14
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
6.
So
James Teal
25.39
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
7.
Jr
Nick Winch
25.46
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
8.
Fr
Matthew Strubinger
26.30
PR
Dec 2
Diplomat Open
9.
-
Dante Sarracino
27.78
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
10.
Fr
Anthony Carter
28.48
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
400 Meters
1.
Jr
Nick Winch
52.07
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Sr
Mitch Schlegel
53.84
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
3.
So
James Teal
54.95
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
4.
Fr
Matthew Van Hessewijk
58.10
Dec 2
Diplomat Open
800 Meters
1.
Sr
Tom Fitzgerald
1:56.13
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
So
Samuel Gerstenbacher
2:02.30
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
Fr
Will Schoener
2:06.19
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4.
So
James Teal
2:06.65
Feb 9
NYU DIII Invitational
5.
So
Ryan Rippeon
2:12.63
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
1 Mile
1.
So
Samuel Gerstenbacher
4:19.33
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Fr
Will Schoener
4:31.03
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
So
Liam Coverdale
4:35.05
Feb 9
NYU DIII Invitational
4.
Jr
Darren Labenberg
4:48.53
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
5.
So
Ryan Rippeon
4:50.85
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
6.
-
Patrick Blair
5:00.00
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
3000 Meters
1.
Jr
Tyler Alansky
8:58.35
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
2.
So
Christopher Myers
9:04.13
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
3.
So
Ryan Rippeon
9:27.45
Feb 9
NYU DIII Invitational
4.
Fr
Will Schoener
9:37.99
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
5.
Fr
Timothy Witmer
9:39.55
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
6.
Jr
Darren Labenberg
9:42.30
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
7.
Fr
Andrew Pizzirusso
11:14.00
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
60m Hurdles - 42"
1.
So
Derek Bosworth
9.16
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
2.
Fr
Matthew Strubinger
9.60
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:34.50
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:28.28
Feb 9
NYU DIII Invitational
Shot Put - 16lb
1.
Sr
Matthew Pysher
12.35m
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Jr
Jason Bubenchik
9.08m
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
3.
Fr
Chris Quattrochi
8.03m
PR
Dec 2
Diplomat Open
High Jump
1.
Jr
Tyler Stephenson
1.83m
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Jr
Nate Ulrich
1.78m
Dec 2
Diplomat Open
Pole Vault
1.
So
Conner Pavlik
3.05m
Dec 2
Diplomat Open
Long Jump
1.
So
Malcolm Sykes
6.23m
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Jr
Tyler Stephenson
6.11m
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
So
Derek Bosworth
5.90m
Dec 2
Diplomat Open
4.
Jr
Nate Ulrich
5.59m
PR
Dec 2
Diplomat Open
5.
So
Curtis Reynolds
5.58m
Feb 9
NYU DIII Invitational
6.
Jr
Christian Villarosa
4.45m
Dec 2
Diplomat Open
Triple Jump
1.
So
Malcolm Sykes
12.56m
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
2.
So
Curtis Reynolds
12.40m
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
So
Derek Bosworth
12.33m
Dec 2
Diplomat Open
4.
Jr
Nate Ulrich
11.68m
Dec 2
Diplomat Open
Weight Throw - 35lb
1.
Sr
Matthew Pysher
14.66m
PR
Dec 2
Diplomat Open
2.
Fr
Chris Quattrochi
7.17m
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
Womens
60 Meter Dash
1.
So
Ashleigh Denault
8.83
Dec 2
Diplomat Open
2.
Fr
Christina Ippolito
8.88
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
So
Jordan Sobolesky
8.90
Dec 2
Diplomat Open
4.
Jr
Haley Prengaman
9.19
Dec 2
Diplomat Open
200 Meters
1.
So
Ashleigh Denault
28.34
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Sr
Lia Chak
28.70
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
3.
Fr
Christina Ippolito
29.03
Feb 9
NYU DIII Invitational
4.
Fr
Emma Ager
29.47
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
5.
Sr
Kelsey Bentz
29.99
PR
Dec 2
Diplomat Open
400 Meters
1.
Sr
Lia Chak
1:03.46
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
2.
Sr
Kelsey Bentz
1:05.59
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
Fr
Emma Ager
1:05.83
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
800 Meters
1.
Jr
Carly Allport
2:23.27
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Fr
Emma Ager
2:29.62
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
3.
Sr
Lia Chak
2:35.60
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4.
Jr
Brianna Kreiss
2:36.53
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
5.
So
Courtney Gelb
2:45.68
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
1 Mile
1.
Sr
Kelsey Brady
5:02.34
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
So
Erin Doherty
5:33.92
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
Jr
Carly Allport
5:37.57
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
4.
Sr
Alyssa Taylor
5:58.06
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
5.
Jr
Brianna Kreiss
6:00.88
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
6.
Fr
Kinsey Kliment
6:06.63
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
7.
Jr
Elizabeth Driver
6:07.29
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
8.
So
Courtney Gelb
6:14.60
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
3000 Meters
1.
Sr
Brenna McNamee
10:36.91
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
2.
Sr
Maria Anderson
10:41.08
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
3.
Jr
Colleen Kernan
10:54.98
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
4.
So
Erin Doherty
10:55.39
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
5.
So
Emily Nelson
11:29.11
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
6.
So
Justine Itterly
12:10.80
PR
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
7.
Fr
Kinsey Kliment
12:29.98
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
8.
Jr
Elizabeth Driver
12:32.27
PR
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
5000 Meters
1.
Sr
Brenna McNamee
18:20.69
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Jr
Colleen Kernan
18:48.17
Feb 9
NYU DIII Invitational
60m Hurdles - 33"
1.
So
Natalie Nye
11.38
Dec 2
Diplomat Open
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:56.29
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:19.72
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
Shot Put - 4kg
1.
Jr
Leah Gamber
11.31m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
2.
Sr
Alexa Feduchak
10.19m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
3.
Jr
Abby Drumheller
10.07m
Dec 2
Diplomat Open
4.
So
Gina Feeney
9.52m
Dec 2
Diplomat Open
5.
So
Nicole Boyd
9.12m
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
High Jump
1.
So
Katie Snyder
1.35m
Dec 2
Diplomat Open
Pole Vault
1.
So
Natalie Nye
2.75m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
2.
So
Paiton Kelly
2.60m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
3.
Jr
Karly Deam
2.59m
Dec 2
Diplomat Open
Long Jump
1.
Sr
Kamara Litchauer
4.71m
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
2.
Fr
Christina Ippolito
4.64m
Feb 9
NYU DIII Invitational
3.
So
Jordan Sobolesky
4.44m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4.
Jr
Haley Prengaman
4.39m
Jan 27
Seamus McElligott Invitational
Triple Jump
1.
Jr
Haley Prengaman
9.97m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
2.
Sr
Kamara Litchauer
9.44m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
3.
So
Jordan Sobolesky
9.31m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
Weight Throw - 20lb
1.
Sr
Alexa Feduchak
14.13m
PR
Feb 9
NYU DIII Invitational
2.
Jr
Abby Drumheller
12.16m
PR
Dec 2
Diplomat Open
3.
Jr
Leah Gamber
11.18m
Jan 19
Susquehanna Orange & Maroon Classic
4.
So
Gina Feeney
7.15m
Dec 2
Diplomat Open
*Recent improvement