Season:
2018 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
2006
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
Fr
Caleb Logan
7.13
PR
Dec 2
Titan First Chance
2.
Fr
Jake Johnson
7.19
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
3.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
7.26
Dec 9
Saluki Fast Start
4.
Fr
Tyler Siddens
7.31
PR
Dec 2
Titan First Chance
5.
Jr
Will Moore
7.35
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
6.
Fr
Tyler Dingle
7.49
PR
Jan 13
Illinois Open
200 Meters
1.
Fr
Tyler Dingle
22.90
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
2.
Fr
Caleb Logan
23.26
Dec 9
Saluki Fast Start
3.
Fr
Tyler Siddens
23.39
PR
Dec 2
Titan First Chance
4.
Jr
Will Moore
23.46
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
5.
Fr
Jake Johnson
23.75
Jan 13
Illinois Open
300 Meters
1.
Sr
Josh Freivogel
37.06
PR
Dec 2
Titan First Chance
400 Meters
1.
Sr
Josh Freivogel
50.66
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
2.
Jr
Will Moore
51.02
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
Fr
Caleb Logan
51.48
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
4.
Fr
Tyler Dingle
51.76
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
5.
Fr
Colin Murphy
51.79
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
500 Meters
1.
Sr
Josh Freivogel
1:05.97
Dec 8
Hoosier Open
2.
Fr
Colin Murphy
1:08.34
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
600 Meters
1.
Sr
Josh Freivogel
1:23.12
Feb 3
Meyo Invitational
2.
Jr
Tannock Blair
1:24.32
Dec 2
Titan First Chance
3.
So
Jon Schaefer
1:25.09
Dec 2
Titan First Chance
4.
Fr
Colin Murphy
1:25.85
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
5.
Fr
Jackson Higley
1:27.60
Dec 2
Titan First Chance
6.
Fr
Thomas Penney
1:28.43
Dec 2
Titan First Chance
800 Meters
1.
Sr
Ryan Noonan
1:53.25
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
2.
So
Jon Schaefer
1:55.94
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
Jr
Kevin Ganahl
1:56.20
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
4.
Jr
Tannock Blair
1:56.32
Jan 13
Illinois Open
5.
Fr
Jackson Higley
1:57.58
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
6.
Fr
Thomas Penney
1:58.04
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
1000 Meters
1.
Jr
Colton Nettleton
2:31.13
Dec 8
Hoosier Open
2.
Fr
Thomas Penney
2:33.59
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
3.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
3:21.57
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
1 Mile
1.
Jr
Tannock Blair
4:15.21
PR
Feb 3
Meyo Invitational
2.
Jr
Kevin Ganahl
4:19.30
Feb 3
Don DeNoon Invitational
3.
Fr
Jackson Higley
4:25.78
Feb 3
Don DeNoon Invitational
4.
So
Jon Schaefer
4:26.52
Dec 2
Titan First Chance
5.
Fr
Thomas Penney
4:29.13
Dec 2
Titan First Chance
6.
Jr
Nick Dolan
4:33.21
PR
Jan 13
Illinois Open
7.
Fr
Alex Ortiz
4:39.70
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
3000 Meters
1.
Jr
Manuel de Backer
8:19.14
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
2.
Jr
Dorrian Gordon
8:34.33
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
Fr
Ben Naeger
8:35.00
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
4.
So
Aaron Dugan
8:38.96
PR
Feb 3
Meyo Invitational
5.
Fr
Alex Ortiz
9:16.43
Feb 3
Don DeNoon Invitational
6.
Jr
Nick Dolan
9:35.80
Dec 2
Titan First Chance
5000 Meters
1.
Jr
Manuel de Backer
14:23.52
PR
Feb 3
Meyo Invitational
2.
Fr
Ben Naeger
14:46.69
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
So
Aaron Dugan
15:10.04
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
60m Hurdles - 42"
1.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
9.09
PR
Jan 13
Illinois Open
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:21.27
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
4x800 Relay
1.
Relay Team
7:40.70
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
10:05.67
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
Shot Put - 16lb
1.
Fr
Victor Wiski
13.38m
PR
Dec 2
Titan First Chance
2.
So
James Fairfield
11.81m
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
3.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
11.80m
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
High Jump
1.
Fr
Alex Oleson
2.00m
Dec 2
Titan First Chance
2.
So
Ethan Erusha
1.97m
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
3.
Jr
Bobby Jansen
1.94m
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
4.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
1.80m
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
Pole Vault
1.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
3.80m
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
Long Jump
1.
Fr
Jake Johnson
6.48m
Dec 2
Titan First Chance
2.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
6.16m
Dec 9
Saluki Fast Start
Triple Jump
1.
So
Ethan Erusha
13.58m
Dec 2
Titan First Chance
Weight Throw - 35lb
1.
Jr
Tom Malloy
16.06m
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
2.
So
James Fairfield
12.99m
Feb 3
Don DeNoon Invitational
3.
Fr
Victor Wiski
11.88m
Dec 2
Titan First Chance
Heptathlon - World Athletics
1.
Jr
Jaryn Blackshear-Bryant
4292
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
Womens
60 Meter Dash
1.
Jr
Avery Pacella
8.07
Dec 2
Titan First Chance
2.
Jr
Ann Harlos
8.08
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
3.
Sr
Mackenzie Bonk
8.28
Dec 2
Titan First Chance
4.
So
Amanda Baker
8.34
PR
Feb 3
Don DeNoon Invitational
5.
Fr
Anna Seenarian
8.40
PR
Dec 2
Titan First Chance
6.
Fr
Jessica Moore
8.58
Feb 3
Don DeNoon Invitational
7.
Fr
Mary Kate Bakala
8.63
Jan 13
Illinois Open
8.
So
Katie Reddy
9.04
PR
Feb 3
Don DeNoon Invitational
200 Meters
1.
Jr
Ann Harlos
26.07
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
2.
Jr
Avery Pacella
26.80
Dec 2
Titan First Chance
3.
Fr
Claire Hummel
27.87
Dec 9
Saluki Fast Start
4.
Fr
Anna Seenarian
28.05
PR
Dec 2
Titan First Chance
5.
Sr
Mackenzie Bonk
28.23
Dec 9
Saluki Fast Start
6.
Fr
Mary Kate Bakala
28.88
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
7.
So
Katie Reddy
29.49
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
400 Meters
1.
Jr
Avery Pacella
58.93
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
2.
Jr
Ann Harlos
59.17
Feb 3
Meyo Invitational
3.
Fr
Anna Seenarian
1:02.80
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
4.
Fr
Mary Kate Bakala
1:04.77
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
5.
So
Katie Reddy
1:06.57
PR
Feb 3
Don DeNoon Invitational
600 Meters
1.
Fr
Megan Ng
1:45.90
PR
Dec 2
Titan First Chance
2.
Sr
Katherine Kelly
1:48.56
Dec 2
Titan First Chance
3.
So
Mary Riley
1:48.69
PR
Dec 2
Titan First Chance
4.
Fr
Anna Langevin
1:51.57
PR
Dec 2
Titan First Chance
5.
So
Kiera Daley
1:56.33
PR
Dec 2
Titan First Chance
800 Meters
1.
So
Mary Riley
2:20.23
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
2.
So
Megan Kress
2:20.71
Feb 3
Don DeNoon Invitational
3.
Sr
Katherine Kelly
2:21.09
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
4.
Fr
Megan Ng
2:27.11
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
5.
So
Amanda Baker
2:28.51
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
6.
Fr
Anna Langevin
2:31.23
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
7.
So
Kiera Daley
2:31.68
Feb 3
Don DeNoon Invitational
1000 Meters
1.
So
Megan Kress
2:59.23
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
2.
Sr
Katherine Kelly
3:02.88
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
3.
So
Mary Riley
3:06.38
PR
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
1 Mile
1.
So
Hannah Pierson
5:09.53
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
2.
Jr
Katie Anderson
5:11.64
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
3.
So
Megan Kress
5:16.64
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
4.
Sr
Madeline Nathe
5:22.01
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
5.
So
Mary Riley
5:24.15
Feb 3
Don DeNoon Invitational
6.
Sr
Katherine Kelly
5:30.10
PR
Dec 2
Titan First Chance
7.
Sr
Ellie Adams
5:30.60
PR
Feb 3
Don DeNoon Invitational
8.
Jr
Sophie Adams
5:36.79
Dec 9
Saluki Fast Start
9.
Fr
Megan Ng
5:40.34
Dec 2
Titan First Chance
10.
Fr
Elena Coleman
5:41.57
Dec 9
Saluki Fast Start
11.
Fr
Anna Langevin
5:50.89
Dec 2
Titan First Chance
12.
So
Kiera Daley
5:56.53
Dec 2
Titan First Chance
3000 Meters
1.
Jr
Courtney Link
9:58.30
PR
Feb 3
Meyo Invitational
2.
Jr
Katie Anderson
10:04.77
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
So
Hannah Pierson
10:13.07
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
4.
Jr
Anna Schmitz
10:17.85
Dec 8
Hoosier Open
5.
Sr
Madeline Nathe
10:41.61
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
6.
Jr
Amy Kieliszewski
10:41.69
PR
Feb 3
Don DeNoon Invitational
7.
Jr
Courtney Pfanstiel
10:42.08
Dec 9
Saluki Fast Start
8.
Sr
Ellie Adams
10:51.28
Dec 9
Saluki Fast Start
9.
Fr
Elena Coleman
11:18.26
Dec 2
Titan First Chance
10.
Jr
Sophie Adams
11:36.05
Dec 2
Titan First Chance
5000 Meters
1.
Jr
Anna Schmitz
17:39.45
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
60m Hurdles - 33"
1.
Jr
Ann Harlos
9.03
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
2.
So
Amanda Baker
9.52
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
So
Katie Reddy
10.75
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:57.88
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:26.19
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
Shot Put - 4kg
1.
Fr
Alia Hayes
12.33m
PR
Jan 20
EIU John Craft Indoor Invite
2.
Sr
Jasmine Jefko
12.20m
Dec 2
Titan First Chance
3.
Jr
Sarah Reich
11.83m
PR
Dec 9
Saluki Fast Start
4.
So
Amanda Baker
10.20m
Feb 18
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
High Jump
1.
Fr
Allyson Stanley
1.58m
Dec 2
Titan First Chance
2.
So
Amanda Baker
1.48m
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
Long Jump
1.
Fr
Katie Wissing
5.41m
Dec 2
Titan First Chance
2.
So
Amanda Baker
5.15m
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
3.
Fr
Jessica Moore
4.90m
Dec 2
Titan First Chance
4.
Fr
Mary Kate Bakala
4.76m
Feb 3
Don DeNoon Invitational
Triple Jump
1.
Fr
Katie Wissing
11.51m
Dec 2
Titan First Chance
Weight Throw - 20lb
1.
Jr
Sarah Reich
14.55m
Dec 9
Saluki Fast Start
2.
Sr
Jasmine Jefko
14.53m
Dec 2
Titan First Chance
3.
Fr
Alia Hayes
13.68m
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
Pentathlon (Indoor) - World Athletics
1.
So
Amanda Baker
3238
PR
Jan 27
Thundering Herd Invitational & Multi
*Recent improvement