Season:
2020 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2014
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2012
2011
2010
2009
2006
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
So
Malachi Yeager
7.29
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
2.
Jr
Nathaniel Zedomi
7.30
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
Jr
Jerome Houston
7.30
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
4.
Fr
Micah Williams
7.40
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
5.
So
Jack Howard
7.52
Dec 13
Houghton Holiday Classic
6.
Fr
Levi Kennel
7.74
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
Sr
Josh Weller
7.74
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
200 Meters
1.
Jr
Nathaniel Zedomi
23.15
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
Jr
Jerome Houston
23.74
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
3.
Fr
Micah Williams
23.93
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
4.
So
Malachi Yeager
23.94
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
5.
So
Jack Howard
24.48
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
6.
Sr
Josh Weller
25.09
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
7.
Fr
Levi Kennel
25.54
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
8.
Fr
Dylan Niles
26.00
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
9.
Fr
Collin Nasso
26.13
Dec 13
Houghton Holiday Classic
400 Meters
1.
Jr
Nathaniel Zedomi
50.53
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
Fr
Micah Williams
51.18
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
3.
Sr
Daniel Burdo
53.05
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
4.
So
Jack Howard
54.04
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
5.
Sr
Christian Arbour
55.75
PR
Jan 24
Highlander Invitational
6.
So
Alex Haines
55.92
PR
Jan 24
Highlander Invitational
7.
Fr
Collin Nasso
57.93
Jan 24
Highlander Invitational
600 Meters
1.
Sr
Daniel Burdo
1:25.08
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
2.
So
Alex Haines
1:28.36
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
3.
Sr
Christian Arbour
1:29.31
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
4.
Fr
Collin Nasso
1:34.22
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
800 Meters
1.
Sr
Daniel Burdo
1:56.52
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
So
Aldo Rico
2:03.04
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
Sr
Christian Arbour
2:05.49
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
4.
Fr
Adam McCutcheon
2:07.18
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
5.
So
Alex Haines
2:07.33
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
6.
Jr
Dominik Sullivan
2:07.86
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
7.
Sr
Tyler Deuschle
2:10.41
Jan 24
Highlander Invitational
8.
So
Dave Russo
2:11.15
Jan 24
Highlander Invitational
9.
Jr
Joel Wheeler
2:11.52
PR
Jan 24
Highlander Invitational
10.
Jr
Dillon Bell
2:13.74
Jan 24
Highlander Invitational
11.
Fr
Collin Nasso
2:15.27
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
12.
So
Shawn Sullivan
2:16.19
PR
Jan 24
Highlander Invitational
13.
Sr
John Vernick
2:17.51
Jan 24
Highlander Invitational
14.
Fr
Seth Greene
2:20.29
PR
Jan 24
Highlander Invitational
15.
Jr
Evan Miller
2:25.29
Jan 24
Highlander Invitational
1000 Meters
1.
So
Dave Russo
2:41.30
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
Jr
Dominik Sullivan
2:42.36
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
3.
Fr
Adam McCutcheon
2:47.37
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
4.
So
Shawn Sullivan
2:54.47
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
5.
So
Malachi Yeager
3:23.21
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
1 Mile
1.
Sr
Tyler Deuschle
4:33.28
PR
Jan 24
Highlander Invitational
2.
Jr
Dominik Sullivan
4:36.56
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
Jr
Dillon Bell
4:43.14
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
4.
So
Dave Russo
4:43.17
Jan 24
Highlander Invitational
5.
Jr
Joel Wheeler
4:43.99
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
6.
Sr
Daniel Burdo
4:46.01
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
7.
So
Dylan Beckhorn
4:47.45
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
8.
Sr
John Vernick
4:47.99
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
9.
Fr
Adam McCutcheon
4:50.33
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
10.
So
Aldo Rico
4:51.47
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
11.
Fr
Seth Greene
4:59.64
Jan 24
Highlander Invitational
12.
Sr
Christian Arbour
5:00.53
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
13.
Jr
Evan Miller
5:08.96
Jan 24
Highlander Invitational
14.
So
Shawn Sullivan
5:09.79
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
3000 Meters
1.
Sr
Tyler Deuschle
9:00.96
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
2.
Sr
John Vernick
9:17.95
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
Jr
Dillon Bell
9:24.48
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
4.
Jr
Dominik Sullivan
9:24.56
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
5.
So
Dave Russo
9:29.58
Jan 31
RIT Early February Invitational
6.
So
Dylan Beckhorn
9:31.04
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
7.
Jr
Joel Wheeler
9:31.99
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
8.
Jr
Evan Miller
9:52.25
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
9.
Fr
Seth Greene
10:09.87
Jan 31
RIT Early February Invitational
5000 Meters
1.
Sr
Tyler Deuschle
15:38.93
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
So
Dylan Beckhorn
16:07.92
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
3.
Jr
Dillon Bell
16:11.60
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
4.
Sr
John Vernick
16:12.34
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
5.
So
Dave Russo
16:33.00
Dec 13
Houghton Holiday Classic
6.
Jr
Joel Wheeler
16:43.54
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
7.
Jr
Dominik Sullivan
16:57.39
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
8.
Jr
Evan Miller
17:10.62
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
9.
Fr
Seth Greene
17:25.53
Dec 13
Houghton Holiday Classic
10.
Fr
Adam McCutcheon
17:34.35
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
60m Hurdles - 42"
1.
Fr
Dylan Niles
9.84
PR
Jan 24
Highlander Invitational
2.
So
Malachi Yeager
10.14
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:33.72
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
Micah Williams
Malachi Yeager
Jack Howard
Nathaniel Zedomi
1:35.26
Jan 24
Highlander Invitational
3.
Jerome Houston
Micah Williams
Malachi Yeager
Nathaniel Zedomi
1:38.81
Mar 7
All-Atlantic Region Indoor Track & Field Championships
4.
Daniel Burdo
Christian Arbour
Alex Haines
Collin Nasso
1:41.27
Jan 24
Highlander Invitational
4x400 Relay
1.
Micah Williams
Daniel Burdo
Aldo Rico
Nathaniel Zedomi
3:27.06
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
2.
Relay Team
3:33.64
Jan 31
RIT Early February Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Aldo Rico
Alex Haines
Christian Arbour
Dave Russo
11:08.56
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
Shot Put - 16lb
1.
So
Malachi Yeager
11.35m
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
2.
Fr
Caleb Pettit
10.34m
Jan 24
Highlander Invitational
High Jump
1.
So
Jack Howard
1.76m
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
So
Malachi Yeager
1.76m
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
3.
Fr
Dylan Niles
1.58m
PR
Jan 24
Highlander Invitational
Pole Vault
1.
Fr
Levi Kennel
3.70m
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
So
Malachi Yeager
3.35m
Dec 13
Houghton Holiday Classic
Long Jump
1.
So
Malachi Yeager
6.52m
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
2.
Fr
Micah Williams
5.88m
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
Triple Jump
1.
Fr
Micah Williams
12.39m
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
Weight Throw - 35lb
1.
Fr
Caleb Pettit
11.48m
Jan 31
RIT Early February Invitational
Womens
60 Meter Dash
1.
Jr
Kealy DeForest
8.37
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
2.
Fr
Sarah Potocki
8.76
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
3.
So
Reegan Mitchell
9.05
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
4.
So
Elisabeth Kettinger
9.07
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
5.
Fr
Emily Hornibrook
9.08
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
6.
Sr
Mikaela Hummel
9.28
Jan 31
RIT Early February Invitational
200 Meters
1.
Fr
Alexandria Wisniewski
27.30
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
So
Haley DeJager
28.33
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
3.
Fr
Sarah Potocki
29.10
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
4.
Sr
Gwen Stokes
29.54
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
5.
So
Reegan Mitchell
29.63
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
6.
Fr
Leah O'Connell
29.92
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
7.
Jr
Jessica Rucquoi
30.28
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
8.
Jr
Madelyn Kruth
30.39
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
9.
So
Elisabeth Kettinger
31.07
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
10.
Fr
Emily Hornibrook
31.23
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
11.
So
Chloe Styn
31.65
Dec 13
Houghton Holiday Classic
12.
Fr
Hayden Williamson
32.02
Jan 24
Highlander Invitational
13.
So
Tessa Brown
33.48
PR
Jan 24
Highlander Invitational
300 Meters
1.
Jr
Edena Sanchez
44.13
PR
Jan 24
Highlander Invitational
2.
Sr
Gwen Stokes
45.39
PR
Jan 24
Highlander Invitational
3.
So
Haley DeJager
46.60
Jan 24
Highlander Invitational
4.
Fr
Emily Hornibrook
50.48
PR
Jan 24
Highlander Invitational
400 Meters
1.
Jr
Edena Sanchez
1:01.44
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
So
Haley DeJager
1:02.95
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
3.
Sr
Gwen Stokes
1:03.46
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
4.
Fr
Alexandria Wisniewski
1:04.38
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
5.
Jr
Madelyn Kruth
1:05.20
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
6.
Fr
Leah O'Connell
1:05.29
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
7.
Jr
Jessica Rucquoi
1:08.05
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
600 Meters
1.
Fr
Leah O'Connell
1:46.92
PR
Jan 24
Highlander Invitational
2.
Jr
Madelyn Kruth
1:49.77
PR
Jan 24
Highlander Invitational
3.
So
Tessa Brown
2:00.10
PR
Jan 24
Highlander Invitational
800 Meters
1.
Jr
Edena Sanchez
2:23.14
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
Fr
Leah O'Connell
2:29.31
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
3.
Jr
Emily Blosdale
2:30.55
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
Jr
Madelyn Kruth
2:30.55
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
5.
Sr
Gwen Stokes
2:31.42
Dec 13
Houghton Holiday Classic
6.
Fr
Amanda Burrichter
2:32.94
Jan 31
RIT Early February Invitational
7.
Jr
Jessica Rucquoi
2:35.75
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
8.
Jr
Julia Hotchkiss
2:40.32
Jan 24
Highlander Invitational
9.
So
Tessa Brown
2:44.45
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
10.
Fr
Rachel Domaracki
2:48.54
Jan 24
Highlander Invitational
11.
Fr
Hanna Avery
2:51.98
PR
Jan 31
RIT Early February Invitational
12.
Fr
Emily Hornibrook
2:52.23
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
13.
Sr
Abbey Naylor
3:00.02
Jan 24
Highlander Invitational
14.
Fr
Cait Buzas
3:06.15
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
1000 Meters
1.
Jr
Julia Hotchkiss
3:23.04
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
1 Mile
1.
Fr
Amanda Burrichter
5:27.26
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
Jr
Emily Blosdale
5:27.94
PR
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
3.
Fr
Leah O'Connell
5:40.49
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
4.
Jr
Julia Hotchkiss
5:42.03
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
5.
Fr
Rachel Domaracki
5:47.92
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
6.
Sr
Shelby Langlois
6:00.64
Jan 24
Highlander Invitational
7.
Sr
Abbey Naylor
6:25.41
PR
Jan 24
Highlander Invitational
8.
Fr
Hanna Avery
6:25.84
PR
Jan 24
Highlander Invitational
9.
Fr
Sarah Burton
6:54.87
PR
Jan 24
Highlander Invitational
10.
Fr
Cait Buzas
6:58.60
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
3000 Meters
1.
Sr
Shelby Langlois
10:51.59
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
2.
Jr
Emily Blosdale
10:52.10
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
3.
Fr
Amanda Burrichter
10:52.86
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
4.
Fr
Rachel Domaracki
11:28.11
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
5.
Jr
Julia Hotchkiss
11:30.25
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
6.
Sr
Abbey Naylor
11:51.88
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
7.
Fr
Elsa Cole
12:15.04
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
5000 Meters
1.
Sr
Shelby Langlois
18:30.98
PR
Mar 7
All-Atlantic Region Indoor Track & Field Championships
2.
Fr
Rachel Domaracki
19:55.29
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
Jr
Emily Blosdale
20:17.79
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
4.
Fr
Amanda Burrichter
20:18.52
Dec 13
Houghton Holiday Classic
5.
Sr
Anna Hardiman
20:18.98
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
6.
Sr
Abbey Naylor
20:40.99
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
7.
Jr
Julia Hotchkiss
21:03.34
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
8.
Fr
Sarah Burton
24:03.18
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
9.
Fr
Hanna Avery
24:04.24
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
60m Hurdles - 33"
1.
Fr
Alexandria Wisniewski
10.09
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
2.
So
Chloe Styn
11.18
PR
Jan 24
Highlander Invitational
4x200 Relay -
1.
Haley DeJager
Gwen Stokes
Edena Sanchez
Alexandria Wisniewski
1:52.10
Mar 7
All-Atlantic Region Indoor Track & Field Championships
2.
Haley DeJager
Edena Sanchez
Gwen Stokes
Alexandria Wisniewski
1:54.19
Jan 24
Highlander Invitational
3.
Relay Team
1:54.45
Dec 13
Houghton Holiday Classic
4x400 Relay
1.
Alexandria Wisniewski
Edena Sanchez
Haley DeJager
Gwen Stokes
4:10.12
Feb 15
BU David Hemery Valentine Invitational
2.
Haley DeJager
Gwen Stokes
Edena Sanchez
Alexandria Wisniewski
4:14.72
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
Relay Team
4:22.20
Jan 31
RIT Early February Invitational
4.
Madelyn Kruth
Leah O'Connell
Emily Blosdale
Amanda Burrichter
4:31.26
Jan 24
Highlander Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Madelyn Kruth
Alexandria Wisniewski
Gwen Stokes
Leah O'Connell
13:16.53
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
Shot Put - 4kg
1.
Sr
Morgan Rohde
9.41m
Jan 24
Highlander Invitational
2.
Fr
Kathryn Evans
9.09m
Jan 24
Highlander Invitational
3.
Fr
Abagail Phillips
8.26m
PR
Jan 24
Highlander Invitational
4.
Fr
Alyssa Lyon
7.83m
PR
Jan 24
Highlander Invitational
5.
Fr
Tess Pettit
7.31m
PR
Jan 24
Highlander Invitational
High Jump
1.
Sr
Gwen Stokes
1.56m
Dec 13
Houghton Holiday Classic
2.
Fr
Hayden Williamson
1.49m
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
Pole Vault
1.
Fr
Sarah Potocki
2.70m
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
So
Reegan Mitchell
2.40m
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
So
Elisabeth Kettinger
1.95m
PR
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
Long Jump
1.
Jr
Kealy DeForest
4.83m
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
Sr
Mikaela Hummel
4.22m
Feb 29
Empire 8 Indoor Track & Field Championships
3.
Fr
Alexandria Wisniewski
4.21m
PR
Dec 13
Houghton Holiday Classic
4.
So
Chloe Styn
4.17m
Dec 13
Houghton Holiday Classic
Weight Throw - 20lb
1.
Jr
Ashley Liddiard
13.72m
PR
Feb 21
Conference Tune-Up Invitational
2.
Fr
Abagail Phillips
12.87m
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
3.
Sr
Morgan Rohde
12.25m
PR
Feb 8
Golden Eagle Multi & Invitational
4.
Fr
Alyssa Lyon
9.91m
Jan 31
RIT Early February Invitational
5.
Fr
Kathryn Evans
9.56m
Jan 31
RIT Early February Invitational
6.
Fr
Tess Pettit
8.05m
PR
Jan 24
Highlander Invitational
*Recent improvement