Season:
2022 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1993
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Mens
55 Meter Dash
1.
12
Eamon Conneely
6.87
PR
Jan 8
Elm City Coaches Meet
2.
12
Owen Miller
6.95
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
3.
12
Owen Pestka
7.08
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
4.
9
Jimmy Schafer
7.12
Jan 27
SCC Western Sectionals
5.
12
Nicholas Connors
7.16
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
6.
11
Brandon Gaer
7.33
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
7.
11
Jake Puorro
7.63
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
8.
11
Tristan Schemmerling
7.74
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
9.
9
R. Bennett Chiappetta
7.80
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
10.
9
Samuel Jeamel
7.90
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
11.
9
Dylan Gassner
7.93
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
12.
10
Mateo Rodriguez
8.00
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
13.
11
Andre Montoya
8.04
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
14.
10
Gage Wasilefsky
8.14
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
15.
11
Holden Buckley
8.22
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
16.
9
Christian Turner
8.38
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
17.
9
Aedan Quan
8.47
Jan 11
SCC Novice Meet
18.
9
Ryan Garrett
8.79
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
300 Meters
1.
12
Eamon Conneely
36.32
PR
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
2.
12
Owen Pestka
39.44
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
3.
12
Owen Miller
39.80
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
4.
11
Brandon Gaer
40.69
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
9
Jimmy Schafer
40.69
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
6.
9
R. Bennett Chiappetta
42.97
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
7.
11
Jake Puorro
43.05
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
8.
11
Tristan Schemmerling
43.26
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
9.
11
Andre Montoya
43.89
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
10.
9
Dylan Gassner
45.29
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
11.
10
Mateo Rodriguez
45.57
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
12.
11
Holden Buckley
47.84
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
13.
9
Aedan Quan
47.93
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
14.
10
Gage Wasilefsky
48.14
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
15.
9
Ryan Garrett
48.96
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
400 Meters
1.
12
Chase Vitale
53.79
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
600 Meters
1.
12
Chase Vitale
1:26.98
PR
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
2.
12
Mason Jordan
1:33.08
PR
Jan 8
Elm City Coaches Meet
3.
11
Andre Montoya
1:36.04
Feb 7
Last Chance State Qualifier
4.
12
James Colwell
1:45.23
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
5.
9
Jimmy Schafer
1:46.51
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
6.
10
Hunter Feitel
1:51.20
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
7.
11
Brandon Gaer
1:52.58
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
8.
11
Jake Puorro
1:52.68
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
9.
9
Samuel Jeamel
1:57.46
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
10.
11
Tristan Schemmerling
1:57.50
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
11.
9
Aedan Quan
2:00.22
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
12.
10
Gage Wasilefsky
2:00.90
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
13.
9
Ryan Garrett
2:04.28
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
14.
11
Holden Buckley
2:05.30
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
15.
9
Christian Turner
2:08.22
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
16.
10
Mateo Rodriguez
2:10.81
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
1000 Meters
1.
12
Eamon Burke
2:33.67
PR
Feb 19
CIAC Combined State Open Championships
2.
11
Alexander Ushchak
2:39.52
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
3.
10
Ryan Zimmermann
2:45.31
Jan 22
SCC Coaches Invitational
4.
12
Mason Jordan
2:46.49
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
5.
12
Brody Santagata
2:47.43
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
6.
12
Nicholas Martin
2:47.80
PR
Jan 8
Elm City Coaches Meet
7.
12
Joshua Lesniak
2:51.02
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
8.
12
Conor Selfors
2:57.21
Jan 8
Elm City Coaches Meet
9.
12
Dillon Luke
2:58.75
PR
Feb 7
Last Chance State Qualifier
10.
9
Jack Ouellette
3:00.73
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
11.
9
Charlie Lechowicz
3:03.14
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
12.
12
James Colwell
3:09.52
Jan 8
Elm City Coaches Meet
13.
10
John Larkin
3:10.47
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
14.
10
Jeth Gomez
3:12.86
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
15.
11
Jack Flynn
3:14.15
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
16.
11
Benjamin Snow
3:16.08
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
17.
9
Owen Jones
3:18.44
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
18.
9
James Henderson
3:22.41
Jan 27
SCC Western Sectionals
19.
10
Zachary Mendelson
3:22.42
Jan 27
SCC Western Sectionals
20.
11
Wesley Ong
3:28.77
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
21.
10
Jacob Fagan
3:39.42
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
1500 Meters
1.
12
Eamon Burke
4:03.29
PR
Jan 12
Millrose Trials
2.
12
Brody Santagata
4:11.74
PR
Jan 12
Millrose Trials
1600 Meters
1.
11
Alexander Ushchak
4:31.41
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
2.
12
Brody Santagata
4:31.61
PR
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
3.
12
Jacob Kirejczyk
4:33.83
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
4.
12
Joshua Lesniak
4:34.34
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
5.
12
Eamon Burke
4:38.13
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
6.
9
Jack Ouellette
4:40.34
Jan 8
Elm City Coaches Meet
7.
12
Mason Jordan
4:44.12
PR
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
8.
10
Ryan Zimmermann
4:45.32
PR
Jan 15
HIllhouse Freshmen - Sophomore Meet
9.
12
Conor Selfors
4:47.10
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
10.
12
Nicholas Martin
4:50.23
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
11.
10
John Larkin
4:54.49
Jan 11
SCC Novice Meet
12.
11
Jack Flynn
4:55.49
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
13.
10
Cameron Nephew
4:55.97
Feb 7
Last Chance State Qualifier
14.
12
James Colwell
4:58.47
PR
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
15.
9
Charlie Lechowicz
4:59.78
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
16.
9
Owen Jones
5:03.65
Feb 7
Last Chance State Qualifier
17.
10
Jeth Gomez
5:06.98
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
18.
9
Joseph Lechowicz
5:20.05
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
19.
10
Jacob Fagan
5:37.24
Jan 11
SCC Novice Meet
20.
11
Wesley Ong
5:39.62
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
21.
11
Benjamin Snow
5:39.85
Jan 11
SCC Novice Meet
22.
10
Zachary Mendelson
5:44.20
Jan 11
SCC Novice Meet
9
James Henderson
5:44.20
Feb 7
Last Chance State Qualifier
1 Mile
1.
12
Eamon Burke
4:20.14
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
2.
12
Brody Santagata
4:28.23
PR
Mar 1
U.S. Army Eastern States
3.
11
Alexander Ushchak
4:31.53
Mar 1
U.S. Army Eastern States
4.
12
Jacob Kirejczyk
4:33.12
PR
Mar 1
U.S. Army Eastern States
5.
12
Joshua Lesniak
4:37.35
PR
Mar 1
U.S. Army Eastern States
6.
10
Ryan Zimmermann
4:50.34
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
7.
12
Nicholas Martin
4:51.51
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
8.
9
Jack Ouellette
4:52.75
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
9.
10
Cameron Nephew
4:55.16
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
10.
10
John Larkin
4:56.06
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
11.
12
Conor Selfors
5:04.27
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
12.
9
Charlie Lechowicz
5:07.72
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
13.
12
James Colwell
5:11.28
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
14.
11
Jack Flynn
5:12.60
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
15.
9
Joseph Lechowicz
5:21.92
PR
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
3000 Meters
1.
12
Eamon Burke
8:51.20
PR
Mar 13
New Balance Nationals Indoor
3200 Meters
1.
12
Eamon Burke
9:25.45
PR
Mar 13
New Balance Nationals Indoor
2.
12
Brody Santagata
9:34.88
PR
Jan 8
Elm City Coaches Meet
3.
11
Alexander Ushchak
9:45.52
PR
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
4.
12
Joshua Lesniak
9:49.65
PR
Feb 19
CIAC Combined State Open Championships
5.
10
John Larkin
10:07.87
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
6.
9
Jack Ouellette
10:20.98
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
7.
12
Mason Jordan
10:24.02
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
8.
12
Conor Selfors
10:35.95
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
9.
12
Nicholas Martin
10:39.38
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
10.
9
Charlie Lechowicz
10:42.72
Jan 27
SCC Western Sectionals
11.
10
Ryan Zimmermann
10:42.76
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
12.
10
Cameron Nephew
10:48.57
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
13.
9
Owen Jones
10:59.39
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
14.
11
Jack Flynn
11:46.69
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
15.
12
James Colwell
11:48.78
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
16.
11
Wesley Ong
12:08.39
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
17.
10
Jacob Fagan
12:27.22
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
18.
10
Zachary Mendelson
13:26.15
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
19.
9
James Henderson
13:27.11
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
2 Miles
1.
12
Eamon Burke
9:28.63
PR
Mar 13
New Balance Nationals Indoor
55m Hurdles - 39"
1.
12
Dillon Luke
8.11
PR
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
2.
11
Robert Quan
10.08
Jan 22
SCC Coaches Invitational
3.
11
Tristan Schemmerling
10.64
Jan 11
SCC Novice Meet
4.
10
Mateo Rodriguez
10.71
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
5.
12
Aidan Pesce
12.61
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:32.92
Mar 1
U.S. Army Eastern States
2.
Owen Pestka
Owen Miller
Eamon Conneely
Chase Vitale
1:33.32
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
3.
Owen Pestka
Owen Miller
Chase Vitale
Eamon Conneely
1:34.55
Jan 27
SCC Western Sectionals
4.
Owen Pestka
Owen Miller
Chase Vitale
Jimmy Schafer
1:37.87
Dec 29
Marine Corps Holiday Classic
5.
Owen Pestka
Owen Miller
Eamon Conneely
Aidan Pesce
1:38.36
Jan 8
Elm City Coaches Meet
6.
Owen Pestka
Owen Miller
Eamon Conneely
Dillon Luke
1:39.37
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
7.
Owen Pestka
Jimmy Schafer
Eamon Conneely
Chase Vitale
1:40.71
Jan 22
SCC Coaches Invitational
8.
Jimmy Schafer
Robert Quan
Brandon Gaer
Dylan Gassner
1:47.71
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
4x400 Relay
1.
Eamon Conneely
Chase Vitale
Mason Jordan
Eamon Burke
3:41.69
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
2.
Owen Pestka
Owen Miller
Mason Jordan
Jacob Kirejczyk
3:49.12
Jan 27
SCC Western Sectionals
3.
Owen Miller
Owen Pestka
Conor Selfors
Jacob Kirejczyk
3:49.56
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
4.
Jacob Kirejczyk
Conor Selfors
Ryan Zimmermann
Alexander Ushchak
3:56.24
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
4x800 Relay
1.
Nicholas Martin
Joshua Lesniak
Jacob Kirejczyk
Alexander Ushchak
8:21.51
Feb 19
CIAC Combined State Open Championships
2.
Alexander Ushchak
Chase Vitale
Mason Jordan
Eamon Burke
8:22.32
Jan 8
Elm City Coaches Meet
3.
Ryan Zimmermann
Brody Santagata
Joshua Lesniak
Nicholas Martin
8:30.20
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
4.
Ryan Zimmermann
Jack Larkin
Joshua Lesniak
Nicholas Martin
8:37.09
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
5.
Mason Jordan
Joshua Lesniak
Jack Larkin
Brody Santagata
8:46.69
Jan 27
SCC Western Sectionals
6.
Jack Flynn
Jeth Gomez
Cameron Nephew
Owen Jones
9:26.42
Jan 22
SCC Coaches Invitational
4xMile Relay
1.
Brody Santagata
Jacob Kirejczyk
Joshua Lesniak
Alexander Ushchak
18:35.76
Mar 13
New Balance Nationals Indoor
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Owen Pestka
Owen Miller
Chase Vitale
Eamon Burke
3:39.8h
Feb 19
CIAC Combined State Open Championships
2.
Owen Pestka
Owen Miller
Chase Vitale
Jacob Kirejczyk
3:46.1h
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
3.
Robert Quan
Aidan Pesce
Mason Jordan
Brody Santagata
3:57.60
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
Shot Put - 12lb
1.
12
John Roy
39' 1
PR
Jan 22
SCC Coaches Invitational
2.
10
Cormac Burke
38' 10
Jan 27
SCC Western Sectionals
3.
12
Collin MacKeen
32' 10
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
4.
11
Allen Vidallon
28' 2
Jan 27
SCC Western Sectionals
5.
10
Lucas Callinan
27' 9.75
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
6.
12
Jack Amatrudo
26' 3
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
7.
11
Luca Franchi
25' 3.75
Jan 11
SCC Novice Meet
8.
10
Pedro Delgado Jr
24' 2
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
9.
10
Grady Vogt
23' 7.25
Jan 11
SCC Novice Meet
10.
9
Oliver Snow
22' 4.5
Jan 27
SCC Western Sectionals
High Jump
1.
12
Dillon Luke
5' 10
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
2.
11
Robert Quan
5' 4
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
12
Chase Vitale
5' 4
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
12
Aidan Pesce
5' 4
PR
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
5.
12
Selorm Dogbey
5' 2
PR
Jan 27
SCC Western Sectionals
6.
9
Dylan Gassner
4' 10
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
Pole Vault
1.
10
Hunter Feitel
12' 0
Feb 19
CIAC Combined State Open Championships
Long Jump
1.
12
Dillon Luke
21' 0.5
PR
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
2.
12
Selorm Dogbey
18' 10.25
PR
Feb 12
CIAC Combined Class L Championships
3.
11
Robert Quan
18' 7
Feb 6
SCC Indoor Track & Field Championships
4.
10
Hunter Feitel
17' 6
Jan 27
SCC Western Sectionals
5.
12
Aidan Pesce
17' 2
PR
Jan 14
Hillhouse Varsity Night Meet
6.
12
Chase Vitale
16' 6
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
7.
9
R. Bennett Chiappetta
16' 2.75
PR
Jan 4
SCC Boys Developmental #2
8.
9
Dylan Gassner
15' 6
PR
Dec 22
SCC Boys Developmental Meet #1
9.
11
Holden Buckley
15' 1
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
10.
9
Aedan Quan
14' 7
Jan 11
SCC Novice Meet
11.
9
Ryan Garrett
13' 11
PR
Jan 11
SCC Novice Meet
*Recent improvement