Season:
2024 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2011
2010
2009
2008
2004
2003
2002
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2012
2011
2010
2009
2006
2005
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
So
Michael-Daniel Vodzogbe
7.12
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
So
Dan Mars
7.13
PR
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
3.
Sr
Aidan Harrington
7.22
PR
Dec 1
Houghton December Classic
4.
Fr
Ernest Venable Jr.
7.35
PR
Dec 1
Houghton December Classic
5.
Sr
Mathew Broadnax
7.38
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
6.
Fr
Charles Callin
7.47
PR
Dec 1
Houghton December Classic
7.
Fr
Osasenaga Egharevba
7.49
PR
Dec 1
Houghton December Classic
8.
So
Alex Reyes
7.50
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
9.
Fr
Pierce St. Fort Colin
7.60
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
10.
Fr
Hunter O'Dell
7.67
PR
Dec 1
Houghton December Classic
11.
So
Zachary DeMott
7.77
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
200 Meters
1.
So
Dan Mars
22.88
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Sr
Aidan Harrington
22.96
Dec 9
Utica Holiday Classic
3.
Sr
Mathew Broadnax
23.76
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
4.
Fr
Ernest Venable Jr.
23.87
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
5.
So
Michael-Daniel Vodzogbe
24.04
PR
Jan 27
Blue & Orange Invitational
6.
Sr
Jack Hickey
24.07
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
7.
Fr
Charles Callin
24.12
PR
Dec 1
Houghton December Classic
8.
So
Alex Reyes
24.35
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
9.
Fr
Pierce St. Fort Colin
24.62
PR
Jan 27
Blue & Orange Invitational
10.
Fr
Osasenaga Egharevba
25.00
PR
Dec 1
Houghton December Classic
11.
So
Zachary DeMott
25.01
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
12.
So
Tom Mahunik
25.15
PR
Dec 1
Houghton December Classic
300 Meters
1.
Sr
Aidan Harrington
36.47
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
Fr
Ernest Venable Jr.
38.30
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
3.
Fr
Pierce St. Fort Colin
40.01
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
4.
So
Zachary DeMott
40.13
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
400 Meters
1.
Sr
Aidan Harrington
51.33
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
2.
Sr
Mathew Broadnax
52.10
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
3.
Sr
Jack Hickey
52.73
Jan 20
Golden Eagle Invitational
4.
So
Zachary DeMott
55.59
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
600 Meters
1.
So
Tom Mahunik
1:28.71
PR
Dec 1
Houghton December Classic
2.
So
Matthew Morrison
1:42.61
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
800 Meters
1.
So
Tom Mahunik
2:03.01
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
Sr
Matthew Pietzak
2:08.49
Jan 20
Golden Eagle Invitational
3.
So
Liam Buckenroth
2:11.07
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
4.
Fr
Thomas (tj) bowes
2:14.81
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
5.
So
Dairo Reyes
2:17.20
Jan 27
Blue & Orange Invitational
6.
Fr
Tyler Yocum
2:19.64
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
7.
Fr
Ben Lamsma
2:25.57
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
8.
So
Joseph Gleason
2:33.71
Dec 9
Utica Holiday Classic
1000 Meters
1.
So
Matthew Morrison
3:15.72
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
1 Mile
1.
Jr
Andrew Deming
4:31.28
PR
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
2.
Jr
Miguel Tineo Reyes
4:35.48
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
3.
Jr
Henry Rose
4:38.84
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
4.
Sr
Matthew Pietzak
4:40.49
Jan 27
Blue & Orange Invitational
5.
So
Liam Buckenroth
4:44.67
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
6.
Fr
Thomas (tj) bowes
4:55.22
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
7.
So
Dairo Reyes
5:05.63
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
8.
Fr
Ben Lamsma
5:05.74
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
9.
Fr
Tyler Yocum
5:07.93
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
10.
So
Tom Mahunik
5:17.33
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
11.
So
Joseph Gleason
5:29.62
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
12.
So
Aidan Hafer
5:36.82
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
13.
So
Matthew Morrison
5:47.49
Dec 9
Utica Holiday Classic
3000 Meters
1.
Jr
Andrew Deming
9:19.24
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
2.
Sr
Matthew Pietzak
9:20.98
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
3.
Jr
Henry Rose
9:31.78
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
4.
So
Liam Buckenroth
10:17.66
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
5.
Fr
Ben Lamsma
10:39.18
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
6.
So
Joseph Gleason
11:13.86
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
7.
So
Aidan Hafer
11:23.60
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
5000 Meters
1.
Jr
Miguel Tineo Reyes
16:01.16
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Jr
Henry Rose
16:33.42
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
3.
Jr
Andrew Deming
17:13.84
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
60m Hurdles - 42"
1.
Fr
Jordan Ballard
8.91
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
4x200 Relay -
1.
Dan Mars
Ernest Venable Jr.
Jack Hickey
Mathew Broadnax
1:32.34
Mar 2
2024 AARTFC Indoor Track & Field Championships
2.
Aidan Harrington
Dan Mars
Mathew Broadnax
Michael-Daniel Vodzogbe
1:34.09
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
3.
Aidan Harrington
Alex Reyes
Dan Mars
Ernest Venable Jr.
1:35.08
Jan 27
Blue & Orange Invitational
4x400 Relay
1.
Aidan Harrington
Jack Hickey
Mathew Broadnax
Dan Mars
3:31.02
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Dan Mars
Jack Hickey
Ernest Venable Jr.
Mathew Broadnax
3:31.57
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
3.
Dairo Reyes
Matthew Pietzak
Liam Buckenroth
Andrew Deming
3:53.93
Jan 20
Golden Eagle Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Matthew Pietzak
Jack Hickey
Andrew Deming
Henry Rose
10:58.88
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
2.
Miguel Tineo Reyes
Jack Hickey
Henry Rose
Andrew Deming
11:00.08
Mar 2
2024 AARTFC Indoor Track & Field Championships
3.
Miguel Tineo Reyes
Tom Mahunik
Matthew Pietzak
Andrew Deming
11:23.33
Jan 27
Blue & Orange Invitational
4.
Henry Rose
Dairo Reyes
Thomas (tj) bowes
Liam Buckenroth
11:33.17
Jan 27
Blue & Orange Invitational
Shot Put - 16lb
1.
Jr
Alexander Kline
11.99m
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
2.
So
Adam Cuyler
11.87m
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
3.
So
Connor Brown
10.38m
Dec 9
Utica Holiday Classic
4.
So
Michael Carlson
10.23m
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
5.
Fr
Neil Blaisdell
10.01m
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
6.
Jr
Jacob MItts
9.13m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
Long Jump
1.
Fr
Hunter O'Dell
5.91m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
2.
Fr
Osasenaga Egharevba
5.14m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
3.
Fr
Gregory Weston
5.09m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
4.
Fr
Jordan Ballard
4.88m
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
Triple Jump
1.
Fr
Hunter O'Dell
12.76m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
2.
Fr
Gregory Weston
11.65m
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
Weight Throw - 35lb
1.
Jr
Alexander Kline
11.04m
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
2.
So
Michael Carlson
10.03m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
3.
Jr
Jacob MItts
9.33m
Dec 1
Houghton December Classic
4.
Fr
Neil Blaisdell
8.24m
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
Womens
60 Meter Dash
1.
Fr
Tanasha Brown
8.56
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
So
Joy McClinton
9.00
Dec 9
Utica Holiday Classic
3.
Jr
Roxanne Barnes
9.02
PR
Dec 1
Houghton December Classic
4.
Fr
Luna Catano
9.23
PR
Dec 1
Houghton December Classic
5.
So
Hannah Pinnock
9.32
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
So
Katelyn Baez
9.32
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
7.
Jr
Sandra Kwasniak
9.43
PR
Dec 1
Houghton December Classic
8.
So
Jackie Janicki
9.55
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
9.
Fr
Lauren Hanningan
9.80
PR
Dec 1
Houghton December Classic
200 Meters
1.
Fr
Rhiannon Butchko
28.75
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Fr
Tanasha Brown
28.90
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
3.
Fr
Noladia Blum
29.23
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
4.
Fr
Riley Flynn
29.83
PR
Dec 1
Houghton December Classic
5.
Jr
Roxanne Barnes
30.66
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
6.
So
Joy McClinton
30.94
Dec 1
Houghton December Classic
7.
Jr
Sandra Kwasniak
31.11
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
8.
Fr
Luna Catano
31.13
PR
Dec 1
Houghton December Classic
9.
So
Hannah Pinnock
31.30
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
10.
So
Katelyn Baez
31.94
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
11.
So
Jackie Janicki
33.34
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
12.
Fr
Lauren Hanningan
33.93
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
300 Meters
1.
Fr
Noladia Blum
47.92
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
Jr
Sandra Kwasniak
49.20
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
3.
So
Hannah Pinnock
51.17
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
4.
So
Jackie Janicki
55.11
Dec 9
Utica Holiday Classic
400 Meters
1.
Jr
Faith Coyle
1:02.65
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Fr
Noladia Blum
1:05.98
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
3.
Jr
Gretchen Dowd
1:08.70
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
800 Meters
1.
Jr
Faith Coyle
2:16.15
PR
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
2.
So
Cristina Gaskievicz
2:40.04
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
3.
Jr
Gretchen Dowd
2:41.52
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
4.
So
Julia Weaver
3:01.02
Jan 20
Golden Eagle Invitational
1 Mile
1.
Jr
Faith Coyle
5:19.25
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Jr
Ellie Decker
5:34.51
PR
Jan 27
Blue & Orange Invitational
3.
So
Cristina Gaskievicz
5:34.87
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
4.
Jr
Gretchen Dowd
5:54.77
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
5.
So
Julia Weaver
6:21.32
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
3000 Meters
1.
Jr
Faith Coyle
10:45.69
PR
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
2.
So
Cristina Gaskievicz
10:51.64
PR
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
3.
Jr
Ellie Decker
11:16.20
Jan 20
Golden Eagle Invitational
4.
So
Julia Weaver
12:02.82
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
5.
Jr
Gretchen Dowd
12:12.23
PR
Jan 27
Blue & Orange Invitational
5000 Meters
1.
Jr
Ellie Decker
19:47.84
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
So
Julia Weaver
21:19.33
PR
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
3.
Jr
Gretchen Dowd
21:34.53
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
60m Hurdles - 33"
1.
Fr
Brenna O'Brien
9.93
PR
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
2.
Fr
Luna Catano
11.41
PR
Dec 1
Houghton December Classic
4x200 Relay -
1.
Rhiannon Butchko
Joy McClinton
Riley Flynn
Noladia Blum
1:55.61
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
Katelyn Baez
Roxanne Barnes
Lauren Hanningan
Hannah Pinnock
2:08.61
Dec 9
Utica Holiday Classic
3.
Katelyn Baez
Roxanne Barnes
Hannah Pinnock
Riley Flynn
2:10.24
Feb 16
Nazareth Conference Tune-Up
4x400 Relay
1.
Noladia Blum
Gretchen Dowd
Ellie Decker
Faith Coyle
4:28.58
Feb 3
Pioneer Fast Trax Invitational
2.
Faith Coyle
Gretchen Dowd
Julia Weaver
Lauren Hanningan
4:59.39
Jan 20
Golden Eagle Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Ellie Decker
Noladia Blum
Cristina Gaskievicz
Faith Coyle
13:23.41
Jan 27
Blue & Orange Invitational
2.
Julia Weaver
Noladia Blum
Hannah Reichard
Gretchen Dowd
14:21.99
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
Shot Put - 4kg
1.
So
Shea Masse
8.22m
Jan 20
Golden Eagle Invitational
2.
Fr
Gillian Lopez
7.41m
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
3.
So
Emma Gabriel
7.07m
Jan 27
Blue & Orange Invitational
4.
Fr
Veronica Mejia
7.04m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
5.
Fr
Mia Calabrese
6.83m
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
High Jump
1.
Fr
Morgan Tompkins
1.57m
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
Fr
Rhiannon Butchko
1.57m
PR
Feb 25
2024 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
Long Jump
1.
Fr
Morgan Tompkins
4.72m
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
Fr
Brenna O'Brien
4.27m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
Triple Jump
1.
Fr
Morgan Tompkins
9.66m
PR
Dec 9
Utica Holiday Classic
2.
Fr
Riley Flynn
9.11m
PR
Dec 1
Houghton December Classic
3.
Fr
Brenna O'Brien
8.88m
PR
Jan 20
Golden Eagle Invitational
Weight Throw - 20lb
1.
Fr
Gillian Lopez
9.05m
PR
Jan 27
Blue & Orange Invitational
2.
So
Emma Gabriel
8.10m
Jan 20
Golden Eagle Invitational
*Recent improvement