Season:
1999 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1970
1968
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1993
1990
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Christopher Morris
11.19
May 14
Rangeline Conference
2.
10
Jack Williamson
12.34c
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
9
James Smith
12.44c
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
4.
11
David Barnes
12.54c
PR
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
5.
11
Adam Chesnes
13.54c
PR
May 8
Eagle Invitational
6.
9
David Stuart
13.64c
PR
May 8
Eagle Invitational
200 Meters
1.
11
Christopher Morris
22.69
May 27
I.H.S.A.A. Regional
2.
10
Jack Williamson
24.54c
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
3.
10
William Slama
24.74c
PR
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
4.
11
David Barnes
25.04c
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
5.
11
Ryan Hutchinson
26.64
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
11
Adam Chesnes
27.44c
PR
May 8
Eagle Invitational
7.
9
David Stuart
28.24c
PR
May 8
Eagle Invitational
400 Meters
1.
10
William Slama
52.10
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
2.
11
Brian Schmultzer
54.54c
PR
May 6
Boone County
3.
11
John Burgman
55.37
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
4.
9
James Smith
55.85
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
5.
11
Ryan Hutchinson
57.28
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
10
Jack Williamson
57.34c
PR
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
7.
9
Jacob Fiene
58.34c
PR
May 8
Eagle Invitational
8.
9
Shawn Strow
1:00.84c
PR
May 8
Eagle Invitational
800 Meters
1.
11
Brandon Daugherty
2:07.14
May 14
Rangeline Conference
2.
11
Ryan Stacy
2:09.12
May 14
Rangeline Conference
3.
10
Guy Curry
2:10.2h
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
4.
9
Jacob Fiene
2:10.9h
PR
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
5.
11
David Houchens
2:12.22
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
10
Frank Brown
2:13.1h
May 6
Boone County
7.
11
John Burgman
2:13.32
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
8.
9
Keon Mansoori
2:16.9h
May 8
Eagle Invitational
9.
11
Yoshi Umeno
2:17.3h
May 8
Eagle Invitational
1600 Meters
1.
10
Chase Christy
4:29.74
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
2.
11
David Houchens
4:42.94
PR
May 14
Rangeline Conference
3.
10
Frank Brown
4:43.00
PR
May 14
Rangeline Conference
4.
11
Yoshi Umeno
4:59.0h
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
5.
9
Keon Mansoori
5:01.87
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
10
Guy Curry
5:03.26
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
7.
10
Branden Neese
5:04.55
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
8.
11
John Perry
5:31.3h
PR
May 8
Eagle Invitational
3200 Meters
1.
11
David Houchens
10:04.86
PR
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
2.
10
Chase Christy
10:07.27
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
11
Yoshi Umeno
11:02.25
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
4.
10
Branden Neese
11:09.1h
PR
May 8
Eagle Invitational
5.
11
Ryan Stacy
11:19.0h
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
6.
11
John Perry
11:47.0h
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
7.
11
Brandon Daugherty
12:08.2h
May 6
Boone County
8.
10
James Klaunig
13:30.7h
May 8
Eagle Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Ross Williamson
15.88
PR
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
2.
10
Carter Cooper
16.91
May 14
Rangeline Conference
3.
11
Daniel Hobbs
17.74c
PR
May 8
Eagle Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Daniel Hobbs
41.22
PR
May 14
Rangeline Conference
2.
10
Carter Cooper
42.74
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
3.
12
Ross Williamson
42.87
PR
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
4.
11
Ryan Hutchinson
46.64c
PR
May 8
Eagle Invitational
4x100 Relay
1.
-
David Barnes
Daniel Hobbs
Christopher Morris
Ross Williamson
44.90
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
2.
-
David Barnes
Christopher Morris
Daniel Hobbs
Ross Williamson
45.62
May 14
Rangeline Conference
3.
-
Daniel Hobbs
Ross Williamson
David Barnes
Christopher Morris
45.71
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
4.
-
Jack Williamson
Ross Williamson
David Barnes
Christopher Morris
45.99
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
5.
-
Daniel Hobbs
Jack Williamson
Ross Williamson
Christopher Morris
46.34c
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
6.
-
David Barnes
Jack Williamson
Ross Williamson
Christopher Morris
46.58
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
7.
-
Jack Williamson
Brian Schmultzer
William Slama
David Barnes
47.04c
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
8.
-
Adam Chesnes
David Stuart
Ion Leahu-Aluas
Nick Worley
50.94c
May 8
Eagle Invitational
4x200 Relay -
1.
-
William Slama
Christopher Morris
David Barnes
Daniel Hobbs
1:35.4h
Apr 24
West Lafayette Relays
4x400 Relay
1.
-
Brian Schmultzer
William Slama
Daniel Hobbs
Christopher Morris
3:30.53
May 27
I.H.S.A.A. Regional
2.
-
William Slama
Daniel Hobbs
Brian Schmultzer
Christopher Morris
3:31.89
May 14
Rangeline Conference
3.
-
Brian Schmultzer
Daniel Hobbs
William Slama
Christopher Morris
3:32.11
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
4.
-
William Slama
Brian Schmultzer
Daniel Hobbs
Christopher Morris
3:34.62
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
5.
-
William Slama
Ryan Hutchinson
James Smith
Christopher Morris
3:38.4h
Apr 24
West Lafayette Relays
6.
-
William Slama
James Smith
Ryan Hutchinson
Christopher Morris
3:40.9h
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
7.
-
William Slama
John Burgman
Ryan Hutchinson
Christopher Morris
3:42.1h
May 6
Boone County
8.
-
William Slama
John Burgman
Ryan Hutchinson
Brian Schmultzer
3:45.0h
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
9.
-
William Slama
Brian Schmultzer
Ryan Hutchinson
Christopher Morris
3:45.6h
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
10.
-
Brian Schmultzer
Jacob Fiene
John Burgman
William Slama
3:49.3h
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
11.
-
Shawn Strow
Jacob Fiene
Ross Williamson
Carter Cooper
3:52.5h
May 8
Eagle Invitational
4x800 Relay
1.
-
Guy Curry
Brandon Daugherty
Ryan Stacy
Chase Christy
8:23.63
May 14
Rangeline Conference
2.
-
Ryan Stacy
Brandon Daugherty
Guy Curry
Jacob Fiene
8:33.05
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
3.
-
Brandon Daugherty
Ryan Stacy
Chase Christy
Frank Brown
8:37.6h
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
4.
-
Ryan Stacy
Guy Curry
Brandon Daugherty
Jacob Fiene
8:40.50
May 27
I.H.S.A.A. Regional
5.
-
Guy Curry
Ryan Stacy
Brandon Daugherty
Jacob Fiene
8:45.36
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
-
Brandon Daugherty
John Burgman
Ryan Stacy
Jacob Fiene
8:52.6h
Apr 24
West Lafayette Relays
7.
-
Brandon Daugherty
Ryan Stacy
Guy Curry
Keon Mansoori
8:57.0h
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
8.
-
David Houchens
Ryan Stacy
Frank Brown
Chase Christy
9:01.9h
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
9.
-
John Burgman
Jacob Fiene
Brandon Daugherty
Ryan Stacy
9:20.2h
May 6
Boone County
10.
-
Ryan Stacy
John Burgman
Brandon Daugherty
Frank Brown
9:21.4h
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
11.
-
Pete Tolson
Keon Mansoori
Tylan Antrobus
Chad Keefer
9:48.7h
May 8
Eagle Invitational
4x1600 Relay
1.
-
David Houchens
Frank Brown
Yoshi Umeno
Chase Christy
19:34.12
Apr 24
West Lafayette Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
David Barnes
William Slama
Daniel Hobbs
Christopher Morris
1:40.30
Apr 24
West Lafayette Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Ryan Hutchinson
Daniel Hobbs
Ross Williamson
Carter Cooper
1:09.1h
Apr 24
West Lafayette Relays
Shot Put - 12lb
1.
9
William James
41' 8
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
2.
11
Brian Schmultzer
36' 10
PR
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
3.
12
Ben Junkins
36' 9
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
4.
10
Steve Laffoon
34' 11
May 8
Eagle Invitational
5.
10
Chad Cravens
29' 7
May 8
Eagle Invitational
6.
10
Michael Einterz
29' 3
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
Discus - 1.6kg
1.
12
Ben Junkins
121' 9
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
2.
10
Steve Laffoon
96' 9
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
11
Brian Schmultzer
89' 10
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
4.
10
Michael Einterz
85' 9
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
5.
10
Chad Cravens
83' 0
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
9
William James
79' 0
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
High Jump
1.
12
Daris Perkins
6' 4
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
11
Todd Perkins
6' 4
PR
May 20
I.H.S.A.A. Sectional
3.
11
Ryan Hutchinson
5' 4
PR
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
9
Brian Graefnitz
5' 4
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
5.
9
Shawn Strow
5' 2
PR
May 8
Eagle Invitational
Pole Vault
1.
11
David Barnes
12' 6
PR
May 8
Eagle Invitational
2.
9
Nick Worley
10' 0
May 8
Eagle Invitational
3.
12
Jackson McWhorter
9' 6
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
4.
9
Brian Lawson
9' 0
May 8
Eagle Invitational
5.
9
David Stuart
8' 6
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
9
Ion Leahu-Aluas
8' 6
May 8
Eagle Invitational
Long Jump
1.
10
William Slama
19' 11.5
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
2.
11
Daniel Hobbs
19' 5
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
3.
10
Jack Williamson
17' 10.5
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
4.
-
Dustin Long
17' 6.25
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
5.
12
Ross Williamson
17' 5
PR
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
6.
9
Ion Leahu-Aluas
16' 6.5
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
7.
9
Brian Graefnitz
15' 3.5
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
Womens
100 Meters
1.
11
Molly Nicolet
13.57
May 14
Rangeline Conference
2.
11
Stephanie Wood
13.74
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
10
Lisa Radivan
15.31
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
200 Meters
1.
11
Molly Nicolet
27.28
May 14
Rangeline Conference
2.
11
Stephanie Wood
27.94c
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
3.
10
Lisa Radivan
31.74c
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
400 Meters
1.
11
Lindsey Morden
1:02.44
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
2.
10
Martha Elmore
1:02.92
PR
May 14
Rangeline Conference
3.
10
Ashley Cumberworth
1:09.94c
PR
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
800 Meters
1.
10
Kim Stoltz
2:33.9h
PR
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
2.
11
Amanda Jones
2:41.89
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
3.
12
Tammie Tolson
2:43.08
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
4.
10
Kyle Thompson
2:43.63
PR
May 14
Rangeline Conference
5.
10
Katie Kelly
2:54.75
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
6.
10
Karen Gunn
2:56.02
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
7.
9
Tara Havenga
2:56.65
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
1600 Meters
1.
10
Lindsay Catavolos
5:50.18
May 14
Rangeline Conference
2.
11
Amanda Jones
6:04.6h
PR
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
3.
12
Tammie Tolson
6:05.50
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
4.
10
Kyle Thompson
6:14.7h
May 8
Eagle Invitational
5.
10
Karen Gunn
6:30.6h
May 8
Eagle Invitational
6.
9
Tara Havenga
6:38.0h
May 8
Eagle Invitational
3200 Meters
1.
11
Amanda Jones
12:47.00
May 14
Rangeline Conference
2.
10
Lindsay Catavolos
13:08.2h
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
12
Tammie Tolson
13:19.3h
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
4.
10
Kyle Thompson
14:34.8h
PR
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
5.
10
Karen Gunn
14:41.6h
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
6.
9
Tara Havenga
15:33.5h
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
100m Hurdles - 33"
1.
11
Ali Byam
17.02
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
2.
11
Beth Newill
18.27
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
3.
11
Meg Littler
18.94c
PR
May 4
Heritage Christian/Westfield/Zionsville
4.
10
Ashley Cumberworth
19.34c
May 8
Eagle Invitational
5.
10
Kim Stoltz
21.84c
PR
May 8
Eagle Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
10
Ashley Cumberworth
50.72
PR
May 14
Rangeline Conference
2.
11
Ali Byam
54.29
May 14
Rangeline Conference
3.
10
Kim Stoltz
57.64c
PR
May 8
Eagle Invitational
4.
11
Meg Littler
1:01.98
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
4x100 Relay
1.
Relay Team
53.86
May 14
Rangeline Conference
2.
Beth Newill
Sarah Hubbard
Stephanie Wood
Molly Nicolet
54.13
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
Lisa Radivan
Stephanie Wood
Molly Nicolet
Sarah Hubbard
54.27
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
4.
Lisa Radivan
Sarah Hubbard
Stephanie Wood
Molly Nicolet
55.34c
May 6
Boone County
5.
Christen Hanley
Stephanie Wood
Ali Byam
Meg Littler
57.20
Apr 24
West Lafayette Relays
6.
Cassie Bowman
Christen Hanley
Meg Littler
Ashley Pierce
1:04.04c
May 8
Eagle Invitational
4x200 Relay -
1.
Stephanie Wood
Sarah Hubbard
Molly Nicolet
Martha Elmore
1:54.53
Apr 24
West Lafayette Relays
4x400 Relay
1.
Martha Elmore
Sarah Hubbard
Lindsey Morden
Molly Nicolet
4:09.38
May 25
IHSAA Regional (West Lafayette)
2.
Relay Team
4:11.45
May 18
IHSAA Sectional (Noblesville)
3.
Martha Elmore
Lindsey Morden
Molly Nicolet
Sarah Hubbard
4:14.85
May 14
Rangeline Conference
4.
Molly Nicolet
Martha Elmore
Sarah Hubbard
Lindsey Morden
4:16.66
Apr 24
West Lafayette Relays
5.
Lindsey Morden
Sarah Hubbard
Martha Elmore
Molly Nicolet
4:19.0h
May 8
Eagle Invitational
6.
Lindsey Morden
Martha Elmore
Sarah Hubbard
Molly Nicolet
4:29.77
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
7.
-
Lindsey Morden
Ashley Cumberworth
Molly Nicolet
Sarah Hubbard
4:33.0h
Apr 7
Zionsville/Brownsburg
8.
Lindsey Morden
Martha Elmore
Sarah Hubbard
Beth Newill
4:33.71
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
9.
Lindsey Morden
Sarah Hubbard
Ashley Cumberworth
Molly Nicolet
4:38.43
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
4x800 Relay
1.
Relay Team
10:51.08
May 18
IHSAA Sectional (Noblesville)
2.
Amanda Jones
Lindsay Catavolos
Kyle Thompson
Tammie Tolson
11:16.8h
Apr 24
West Lafayette Relays
3.
Lindsay Catavolos
Tara Havenga
Katie Kelly
Amanda Jones
11:22.5h
May 8
Eagle Invitational
4.
Lindsay Catavolos
Kyle Thompson
Amanda Jones
Katie Kelly
11:39.1h
May 6
Boone County
5.
Lindsay Catavolos
Amanda Jones
Kyle Thompson
Tammie Tolson
11:40.8h
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
6.
Kyle Thompson
Lindsay Catavolos
Amanda Jones
Tammie Tolson
12:18.0h
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
4x1600 Relay
1.
Lindsay Catavolos
Kyle Thompson
Amanda Jones
Tammie Tolson
24:34.8h
Apr 24
West Lafayette Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Stephanie Wood
Sarah Hubbard
Molly Nicolet
Lindsey Morden
2:01.69
Apr 24
West Lafayette Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Ali Byam
Meg Littler
Ashley Cumberworth
Kim Stoltz
1:17.94
Apr 24
West Lafayette Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Christen Hanley
34' 9.5
May 18
IHSAA Sectional (Noblesville)
2.
12
Deidre Wingerter
32' 10
PR
Apr 13
Clinton Prairie/Zionsville
3.
-
x Neal
27' 6
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
4.
9
Cassie Bowman
27' 1
May 8
Eagle Invitational
5.
10
Kim Stoltz
18' 10
PR
May 8
Eagle Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Christen Hanley
137' 9
May 6
Boone County
2.
12
Deidre Wingerter
105' 7
PR
May 18
IHSAA Sectional (Noblesville)
3.
9
Cassie Bowman
90' 8
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
High Jump
1.
10
Kyle Thompson
4' 8
PR
May 14
Rangeline Conference
11
Ali Byam
4' 8
PR
May 14
Rangeline Conference
Long Jump
1.
11
Stephanie Wood
16' 4
PR
May 11
Hamilton Heights/Zionsville
2.
10
Christen Hanley
13' 7
PR
Apr 21
Park Tudor/Scecina/Sheridan/Zionsville
*Recent improvement