Season:
2002 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1973
1972
1968
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2009
2008
2005
2004
2003
2000
1995
1991
1989
1987
1980
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Chase Judd
11.62
PR
Mar 30
UHSTCA
2.
-
Cody Schoenrock
11.90
PR
Mar 30
UHSTCA
3.
-
Matt Hansen
12.19
Apr 27
BYU Invite
4.
10
Josh Jacobsen
12.49
Apr 20
WSU Invitational
5.
11
James Cook
12.69
Apr 27
BYU Invite
6.
-
Robert Takeno
12.70
PR
Apr 20
WSU Invitational
7.
-
Kevin Takeno
13.04
PR
Apr 20
WSU Invitational
200 Meters
1.
12
Chase Judd
22.89
PR
May 10
State Championships
2.
-
Gabe Bowers
23.39
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
11
James Cook
24.59
Apr 30
Region II Championships
4.
-
Dave Dent
24.76
PR
Apr 30
Region II Championships
5.
10
Josh Jacobsen
24.84
Apr 30
Region II Championships
400 Meters
1.
11
James Cook
53.63
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Dave Dent
54.67
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Kameron Savage
55.16
Apr 30
Region II Championships
4.
-
Ryan Rees
55.79
PR
Apr 27
BYU Invite
5.
10
Josh Jacobsen
56.17
Apr 30
Region II Championships
6.
-
Houston Howe
1:02.00
PR
Mar 30
UHSTCA
800 Meters
1.
-
Mike Simmons
2:17.55
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Gabe Bowers
2:23.83
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Nate Mabon
2:37.49
PR
Apr 30
Region II Championships
3200 Meters
1.
-
Mike Simmons
11:50.15
PR
Apr 30
Region II Championships
110m Hurdles - 39"
1.
-
Cody Schoenrock
15.32
PR
Apr 20
WSU Invitational
2.
11
Jensen Warnock
15.70
May 10
State Championships
3.
12
Chase Judd
16.48
Apr 30
Region II Championships
4.
10
Zack Johanson
16.74
Apr 30
Region II Championships
5.
11
Dave Edwards
17.78
Apr 30
Region II Championships
6.
10
Tim Hardin
18.48
Apr 20
WSU Invitational
7.
-
Ben Hendy
18.92
PR
Apr 30
Region II Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Chase Judd
38.75
PR
May 10
State Championships
2.
-
Ben Hendy
41.89
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Cody Schoenrock
42.88
PR
May 10
State Championships
4.
10
Tim Hardin
43.57
Apr 30
Region II Championships
5.
10
Zack Johanson
44.54
Apr 30
Region II Championships
6.
11
Jensen Warnock
44.64
PR
Apr 30
Region II Championships
4x100 Relay
1.
-
Chase Judd
Cody Schoenrock
James Cook
Matt Hansen
44.21
May 10
State Championships
2.
-
Relay Team
45.27
Apr 30
Region II Championships
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:39.82
Apr 30
Region II Championships
Shot Put - 12lb
1.
-
Will Muti
39' 11
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
-
John Patea
38' 9
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
-
Justin Anderson
38' 9
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
4.
-
Jim Stamos
36' 6.5
PR
Apr 30
Region II Championships
5.
-
Jordan Knight
33' 7
PR
Apr 30
Region II Championships
Discus - 1.6kg
1.
-
Justin Anderson
117' 2
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
11
Ben Webber
116' 5
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Jesse Joseph
114' 4
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
4.
-
Jim Stamos
105' 4
PR
Apr 30
Region II Championships
5.
-
John Patea
102' 8
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
6.
-
Jordan Knight
100' 11
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
7.
-
Kelly Horrocks
94' 10.5
PR
Apr 30
Region II Championships
Javelin - 800g
1.
-
Jesse Joseph
155' 10
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
2.
-
Ben Hendy
114' 2
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
High Jump
1.
11
Jensen Warnock
5' 10
Apr 30
Region II Championships
Womens
100 Meters
1.
11
Mary Bloomdale
13.82
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Julie Nacey
14.01
Apr 20
WSU Invitational
3.
11
Offelia Torosyan
14.06
PR
Apr 20
WSU Invitational
4.
9
Denise Payne
14.22
Apr 30
Region II Championships
5.
-
Jackie Boogard
14.33
PR
Apr 30
Region II Championships
6.
-
Annie North
15.51
PR
Mar 30
UHSTCA
200 Meters
1.
10
Ann Vincent
28.37
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
11
Mary Bloomdale
28.59
Apr 30
Region II Championships
3.
11
Offelia Torosyan
29.08
PR
Apr 30
Region II Championships
4.
-
Brooke Bidell
30.29
PR
Apr 30
Region II Championships
5.
-
Ashley Paskett
30.41
PR
Apr 30
Region II Championships
400 Meters
1.
-
Annie North
1:06.09
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Brooke Bidell
1:07.97
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Jackie Boogard
1:08.40
PR
Apr 30
Region II Championships
4.
-
Kristen Caslteberry
1:09.13
PR
Apr 30
Region II Championships
5.
-
Megan Barney
1:12.21
PR
Apr 30
Region II Championships
800 Meters
1.
-
Brooke Bidell
2:45.22
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Megan Barney
2:47.49
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Kendra Horrocks
2:57.63
PR
Apr 30
Region II Championships
1600 Meters
1.
10
Alicia Menlove
5:58.75
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Kendra Horrocks
6:43.14
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
-
Amanda Menlove
6:52.15
PR
Apr 30
Region II Championships
3200 Meters
1.
10
Alicia Menlove
14:46.15
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Amanda Menlove
15:45.98
PR
Apr 30
Region II Championships
100m Hurdles - 33"
1.
11
Amber Judd
15.70
May 10
State Championships
2.
10
Ann Vincent
17.65
Apr 27
BYU Invite
3.
-
Candace Zurn
17.92
PR
Apr 27
BYU Invite
4.
-
Ashley Paskett
18.33
PR
Apr 27
BYU Invite
5.
9
Denise Payne
18.62
Apr 27
BYU Invite
6.
-
Kristen Caslteberry
18.79
PR
Apr 30
Region II Championships
7.
-
Megan Barney
19.82
PR
Apr 20
WSU Invitational
8.
11
Mary Bloomdale
19.89
Mar 30
UHSTCA
-
Julie Nacey
19.89
PR
Apr 27
BYU Invite
10.
-
Annie North
20.29
PR
Mar 30
UHSTCA
300m Hurdles - 30"
1.
11
Amber Judd
44.79
PR
May 10
State Championships
2.
-
Candace Zurn
48.53
PR
Apr 30
Region II Championships
3.
10
Ann Vincent
50.02
PR
Apr 27
BYU Invite
4.
-
Julie Nacey
50.84
PR
Apr 30
Region II Championships
5.
9
Denise Payne
53.44
Apr 27
BYU Invite
6.
-
Annie North
54.84
PR
Apr 27
BYU Invite
7.
-
Megan Barney
58.30
PR
Apr 27
BYU Invite
4x100 Relay
1.
-
Mary Bloomdale
Offelia Torosyan
Ann Vincent
Julie Nacey
51.25
May 10
State Championships
2.
-
Relay Team
52.08
Apr 30
Region II Championships
4x400 Relay
1.
-
Amber Judd
Ann Vincent
Candace Zurn
Julie Nacey
4:12.17
May 10
State Championships
2.
-
Relay Team
4:20.53
Apr 30
Region II Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:49.98
Apr 30
Region II Championships
Shot Put - 4kg
1.
-
Jacque Nelson
23' 3
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
2.
-
Melissa Black
22' 5
Apr 10
Alta, CH @ Hill
Discus - 1kg
1.
-
Jacque Nelson
70' 1
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
2.
-
Melissa Black
69' 3
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
Javelin - 600g
1.
-
Melissa Black
91' 3.5
PR
Apr 30
Region II Championships
2.
-
Ally Young
87' 7
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
3.
-
Ashley Barber
82' 0
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
4.
-
Jacque Nelson
80' 2
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
5.
-
Jacque Nielsen
69' 8.5
Apr 30
Region II Championships
6.
-
Lori Hall
66' 6
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
High Jump
1.
-
Vanessa Gerber
4' 6
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
2.
-
Megan Barney
4' 2
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
-
Dani Shurtleff
4' 2
PR
Apr 10
Alta, CH @ Hill
*Recent improvement