Season:
2005 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Darcy Staples
11.86
May 13
District 7-2A, 1A
2.
10
Shawn Barry
13.44c
Apr 22
Rivers Edge Invitational
3.
9
Clinton Johnson
14.84c
PR
Apr 16
Condon Invite
12
Sam Staples
14.84c
PR
Apr 9
Umatilla/Heppner Inviational
200 Meters
1.
11
Darcy Staples
24.12
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
2.
12
Sam Staples
26.03
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
400 Meters
1.
12
Sam Staples
1:01.14c
PR
Apr 12
Riverside JV
2.
10
Mark Davidson
1:15.00
PR
May 13
District 7-2A, 1A
3.
9
Clinton Johnson
1:33.14c
PR
May 7
Pre-District
800 Meters
1.
9
Richard Bohna
2:51.0h
PR
Apr 22
Rivers Edge Invitational
2.
9
Clinton Johnson
3:27.2h
PR
Apr 12
Riverside JV
1500 Meters
1.
12
Sam Staples
5:16.0h
PR
Apr 16
Condon Invite
2.
9
Richard Bohna
5:59.0h
PR
Apr 8
Carnival of Speed
3000 Meters
1.
9
Richard Bohna
12:24.0h
PR
May 7
Pre-District
110m Hurdles - 39"
1.
12
Scott Garrelts
17.75
PR
May 13
District 7-2A, 1A
2.
10
Mark Davidson
21.24c
PR
Apr 22
Rivers Edge Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Scott Garrelts
48.14c
PR
Apr 16
Condon Invite
2.
9
Richard Bohna
1:02.74
PR
May 13
District 7-2A, 1A
Shot Put - 12lb
1.
11
Darcy Staples
38' 3
May 7
Pre-District
2.
12
Sam Staples
37' 0
PR
Apr 22
Rivers Edge Invitational
3.
9
Clinton Johnson
32' 6.75
PR
May 13
District 7-2A, 1A
4.
10
Mark Davidson
28' 4
PR
Apr 8
Carnival of Speed
Discus - 1.6kg
1.
10
Shawn Barry
100' 6
PR
May 7
Pre-District
2.
10
Mark Davidson
88' 0
PR
Apr 22
Rivers Edge Invitational
3.
9
Clinton Johnson
53' 7
PR
Apr 16
Condon Invite
Javelin - 800g
1.
11
Darcy Staples
157' 3.5
PR
Apr 2
Dick Horyna Invitational
2.
10
Shawn Barry
143' 0.5
Apr 29
Columbia River Invitational
3.
12
Scott Garrelts
134' 11
PR
Apr 9
Umatilla/Heppner Inviational
4.
9
Clinton Johnson
94' 8.5
PR
May 7
Pre-District
5.
10
Mark Davidson
69' 0
PR
Apr 2
Dick Horyna Invitational
High Jump
1.
12
Scott Garrelts
6' 0
PR
May 7
Pre-District
2.
11
Darcy Staples
5' 8
PR
Apr 5
Condon
Pole Vault
1.
12
Sam Staples
11' 1
PR
May 13
District 7-2A, 1A
2.
12
Scott Garrelts
9' 0
PR
Apr 12
Riverside JV
3.
10
Mark Davidson
PR
Apr 2
Dick Horyna Invitational
Long Jump
1.
11
Darcy Staples
17' 3
Mar 18
Umatilla Icebreaker
2.
12
Scott Garrelts
16' 10
PR
Apr 12
Riverside JV
3.
12
Sam Staples
16' 0
PR
Apr 16
Condon Invite
4.
9
Richard Bohna
13' 0
PR
Apr 16
Condon Invite
Triple Jump
1.
12
Scott Garrelts
38' 8
PR
Apr 9
Umatilla/Heppner Inviational
2.
10
Shawn Barry
34' 10
Apr 29
Columbia River Invitational
3.
11
Darcy Staples
5' 10
PR
Apr 16
Condon Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Paola Escobedo
13.35
PR
Apr 29
Columbia River Invitational
2.
12
Amanda Mundy
14.29
May 13
District 7-2A, 1A
3.
10
Michelle Rucker
15.98
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
4.
12
Kristine Rouska
17.54c
PR
Apr 12
Riverside JV
200 Meters
1.
12
Amy Hansford
31.15
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
2.
12
Amanda Mundy
32.24c
PR
Apr 8
Carnival of Speed
3.
10
Cori Mikkalo
33.24c
PR
Apr 9
Umatilla/Heppner Inviational
4.
9
Stephanie Booth
33.45
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
5.
12
Kristine Rouska
38.14c
PR
Apr 5
Condon
400 Meters
1.
12
Amy Hansford
1:11.51
PR
Apr 29
Columbia River Invitational
2.
10
Cori Mikkalo
1:12.60
PR
May 13
District 7-2A, 1A
3.
12
Kristine Rouska
1:37.14c
PR
Apr 22
Rivers Edge Invitational
800 Meters
1.
12
Kristine Rouska
4:15.0h
PR
Apr 9
Umatilla/Heppner Inviational
1500 Meters
1.
10
Michelle Rucker
7:40.0h
PR
Apr 16
Condon Invite
2.
12
Kristine Rouska
9:26.0h
PR
Apr 2
Dick Horyna Invitational
3000 Meters
1.
12
Kristine Rouska
22:13.0h
PR
May 7
Pre-District
100m Hurdles - 33"
1.
10
Michelle Rucker
20.60
PR
May 13
District 7-2A, 1A
2.
12
Amy Hansford
20.64c
Apr 12
Riverside JV
3.
9
Stephanie Booth
22.14c
PR
May 7
Pre-District
300m Hurdles - 30"
1.
12
Amy Hansford
57.80
May 13
District 7-2A, 1A
2.
10
Cori Mikkalo
1:01.10
PR
May 13
District 7-2A, 1A
3.
10
Michelle Rucker
1:06.14c
Apr 22
Rivers Edge Invitational
4.
12
Kristine Rouska
1:26.24c
PR
Apr 12
Riverside JV
Shot Put - 4kg
1.
11
Caitlin Bartlemay
36' 3
PR
Apr 8
Carnival of Speed
2.
10
Cori Mikkalo
26' 1
PR
Apr 12
Riverside JV
3.
10
Michelle Rucker
24' 6.5
PR
May 7
Pre-District
4.
12
Kristine Rouska
24' 5
PR
May 13
District 7-2A, 1A
Discus - 1kg
1.
11
Caitlin Bartlemay
110' 10
Apr 8
Carnival of Speed
2.
10
Michelle Rucker
79' 1
Apr 9
Umatilla/Heppner Inviational
3.
10
Cori Mikkalo
66' 0
PR
Apr 2
Dick Horyna Invitational
4.
11
Paola Escobedo
63' 7.5
Apr 12
Riverside JV
5.
9
Stephanie Booth
62' 7
PR
May 13
District 7-2A, 1A
6.
12
Kristine Rouska
54' 9
PR
Apr 8
Carnival of Speed
7.
12
Amy Hansford
44' 6.5
PR
Apr 12
Riverside JV
Javelin - 600g
1.
10
Michelle Rucker
86' 1
May 13
District 7-2A, 1A
2.
11
Caitlin Bartlemay
78' 0
PR
May 7
Pre-District
3.
9
Stephanie Booth
69' 3
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
4.
12
Kristine Rouska
53' 9
PR
Apr 22
Rivers Edge Invitational
5.
12
Amy Hansford
50' 11
PR
Apr 5
Condon
High Jump
1.
9
Stephanie Booth
PR
Apr 16
Condon Invite
12
Amy Hansford
PR
Apr 16
Condon Invite
Pole Vault
1.
10
Cori Mikkalo
7' 0
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
2.
10
Michelle Rucker
6' 6
Apr 30
Blue Mt Invitational
Long Jump
1.
11
Jessica Dale
14' 5
Apr 5
Condon
2.
11
Paola Escobedo
14' 2
Apr 5
Condon
3.
12
Amanda Mundy
13' 6
PR
May 7
Pre-District
4.
9
Stephanie Booth
11' 9
PR
Apr 16
Condon Invite
Triple Jump
1.
11
Jessica Dale
29' 4
May 13
District 7-2A, 1A
2.
10
Cori Mikkalo
26' 5
PR
Apr 30
Blue Mt Invitational
3.
12
Amanda Mundy
25' 10
PR
Apr 5
Condon
*Recent improvement