Season:
2005 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Indoor
2016
2006
2005
2004
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Tony Peniche
11.54c
PR
Apr 2
Kennedy Invitational
2.
9
Jake Wallace
12.44c
Apr 2
Kennedy Invitational
3.
11
Andrew Daniek
12.54c
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
9
Ian Compton
12.54c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
10
Fabian Peniche
12.54c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
6.
9
David Hammett
12.94c
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
7.
12
Jim Kasserman
13.44c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
200 Meters
1.
12
Tony Peniche
23.27
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
2.
9
David Hammett
25.44c
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
3.
9
Jake Wallace
26.24c
Apr 2
Kennedy Invitational
4.
9
Ian Compton
26.34c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
10
Cody Stiller
26.34c
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
6.
10
Fabian Peniche
27.24c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
7.
12
Jacob Aufderheide
28.76
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
8.
9
Branden Richmond
29.11
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
400 Meters
1.
10
Cody Stiller
55.44
PR
May 13
NWL District Meet
2.
11
Sean McGuire
55.74c
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
3.
9
Ian Compton
57.78
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
4.
9
Branden Richmond
1:01.24c
PR
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
5.
12
Jacob Aufderheide
1:02.84
PR
Apr 9
Banks Invitational
6.
9
Jake Wallace
1:03.54c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
800 Meters
1.
12
Joshua Dressler
2:04.21
PR
May 14
NWL District Meet
2.
11
Sean McGuire
2:08.70
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
3.
12
Jacob Aufderheide
2:28.02
PR
Apr 16
Portland Christian Invitational
4.
9
Christopher Scheck
2:49.7h
PR
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
5.
9
Branden Richmond
2:52.8h
PR
Mar 31
Oregon Episcopal Meet
1500 Meters
1.
11
Sean McGuire
4:30.7h
May 5
Nw league Meet
2.
12
Colin Cunningham
5:04.23
PR
May 13
NWL District Meet
3.
12
Jacob Aufderheide
5:18.1h
PR
Mar 16
Salem Academy Meet (JV)
3000 Meters
1.
11
Sean McGuire
10:25.55
PR
May 13
NWL District Meet
2.
12
Colin Cunningham
11:28.65
May 13
NWL District Meet
3.
9
Christopher Scheck
13:17.2h
PR
May 5
Nw league Meet
4.
12
Derek Chambers
13:38.1h
May 5
Nw league Meet
110m Hurdles - 39"
1.
10
Fabian Peniche
17.58
PR
May 13
NWL District Meet
2.
12
Joshua Dressler
18.17
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
3.
12
Colin Cunningham
28.64c
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
300m Hurdles - 36"
1.
12
Joshua Dressler
43.07
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
2.
12
Jim Kasserman
45.45
PR
Apr 16
Portland Christian Invitational
3.
10
Cody Stiller
48.63
May 13
NWL District Meet
4.
9
Ian Compton
49.31
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
5.
11
Andrew Daniek
51.64c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
6.
12
Jacob Aufderheide
57.72
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
Shot Put - 12lb
1.
12
Derek Chambers
35' 5
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
2.
12
Jacob Aufderheide
28' 11
PR
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
3.
12
Colin Cunningham
21' 11
PR
May 5
Nw league Meet
Discus - 1.6kg
1.
12
Derek Chambers
95' 0
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
2.
11
Andrew Daniek
87' 8
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
3.
12
Joshua Dressler
80' 8
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
4.
12
Jacob Aufderheide
56' 6
PR
Mar 16
Salem Academy Meet (JV)
Javelin - 800g
1.
12
Derek Chambers
121' 10
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
2.
12
Jacob Aufderheide
121' 6.5
PR
May 13
NWL District Meet
3.
12
Tony Peniche
108' 0
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
4.
10
Fabian Peniche
89' 1
PR
May 5
Nw league Meet
5.
10
Cody Stiller
85' 7
May 5
Nw league Meet
6.
12
Jim Kasserman
83' 1
PR
May 5
Nw league Meet
7.
9
Christopher Scheck
80' 4.75
May 13
NWL District Meet
8.
9
Branden Richmond
77' 7
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
High Jump
1.
12
Jim Kasserman
6' 1
PR
Mar 31
Oregon Episcopal Meet
2.
10
Fabian Peniche
5' 6
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
12
Joshua Dressler
5' 6
PR
Apr 2
Kennedy Invitational
Pole Vault
1.
12
Jim Kasserman
13' 0
PR
Apr 23
Lower Colombia Invitational
2.
10
Fabian Peniche
9' 6
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
3.
12
Derek Chambers
8' 0
PR
May 13
NWL District Meet
4.
12
Jacob Aufderheide
7' 6
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
Long Jump
1.
12
Tony Peniche
20' 1
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
2.
12
Jim Kasserman
17' 5
PR
May 5
Nw league Meet
3.
9
Jake Wallace
16' 3
PR
May 13
NWL District Meet
4.
9
David Hammett
16' 1.5
PR
Mar 31
Oregon Episcopal Meet
5.
9
Branden Richmond
15' 8.5
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
6.
10
Fabian Peniche
15' 7.5
Mar 16
Salem Academy Meet (JV)
7.
12
Jacob Aufderheide
14' 1.5
PR
May 5
Nw league Meet
8.
12
Colin Cunningham
12' 11
PR
May 5
Nw league Meet
Triple Jump
1.
12
Jim Kasserman
40' 10
PR
Apr 2
Kennedy Invitational
2.
12
Jacob Aufderheide
32' 5.5
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
3.
9
Ian Compton
29' 11.5
PR
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
Womens
100 Meters
1.
12
Amy LeBrun
13.08
May 21
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
10
Dominique Jacoy
13.53
May 14
NWL District Meet
3.
10
Anja Bergmann
13.64c
PR
May 5
Nw league Meet
4.
11
Tiffany Sorge
14.44c
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
5.
11
Sirena Fish
15.42
Apr 28
Knappa/Vernonia Dual Meet
200 Meters
1.
12
Amy LeBrun
26.62
PR
May 14
NWL District Meet
2.
11
Tiffany Sorge
28.06
PR
May 13
NWL District Meet
3.
10
Dominique Jacoy
28.19
May 13
NWL District Meet
4.
10
Anja Bergmann
30.44c
Mar 16
Salem Academy Meet (JV)
5.
11
Sirena Fish
31.44c
PR
Apr 2
Kennedy Invitational
6.
10
Amanda Echols
38.54
PR
Apr 9
Banks Invitational
400 Meters
1.
11
Tiffany Sorge
1:03.50
PR
May 14
NWL District Meet
2.
11
Sirena Fish
1:12.88
Apr 9
Banks Invitational
3.
10
Amanda Echols
1:31.96
PR
Apr 23
Lower Colombia Invitational
800 Meters
1.
10
Cheryl Burris
2:32.33
PR
May 21
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
10
Christina Hinkel
2:56.88
Apr 16
Portland Christian Invitational
3.
10
Kayla Driessner
3:21.04
PR
May 14
NWL District Meet
4.
10
Amanda Echols
3:42.20
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
1500 Meters
1.
12
Monika Maier
5:37.53
PR
May 14
NWL District Meet
2.
10
Christina Hinkel
5:49.82
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
3.
10
Cheryl Burris
6:04.1h
PR
Mar 16
Salem Academy Meet (JV)
3000 Meters
1.
12
Monika Maier
12:27.53
PR
May 13
NWL District Meet
2.
10
Christina Hinkel
12:53.29
May 13
NWL District Meet
100m Hurdles - 33"
1.
12
Faven Araya
16.18
PR
May 14
NWL District Meet
300m Hurdles - 30"
1.
12
Faven Araya
47.38
PR
May 14
NWL District Meet
2.
10
Cheryl Burris
52.47
PR
May 13
NWL District Meet
3.
11
Tiffany Sorge
1:01.34c
PR
May 5
Nw league Meet
Shot Put - 4kg
1.
11
Kaitey Miles
29' 5
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
2.
10
Dominique Jacoy
26' 11
May 5
Nw league Meet
3.
12
Abby Schuldheisz
25' 0.75
PR
Apr 16
Portland Christian Invitational
4.
11
Tiffany Sorge
21' 6
PR
May 5
Nw league Meet
5.
12
Monika Maier
18' 5
PR
May 5
Nw league Meet
6.
11
Sirena Fish
16' 8
PR
May 5
Nw league Meet
Discus - 1kg
1.
12
Abby Schuldheisz
92' 8
PR
May 13
NWL District Meet
2.
11
Kaitey Miles
71' 3
May 13
NWL District Meet
Javelin - 600g
1.
12
Faven Araya
102' 4.25
PR
May 13
NWL District Meet
2.
10
Dominique Jacoy
99' 10
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
3.
12
Abby Schuldheisz
69' 4.5
PR
May 13
NWL District Meet
4.
11
Kaitey Miles
67' 2
PR
Apr 2
Kennedy Invitational
5.
10
Amanda Echols
62' 2
PR
Apr 14
Warrenton/De La Salle Dual Meet
High Jump
1.
10
Cheryl Burris
4' 4
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
11
Kaitey Miles
4' 4
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
Pole Vault
1.
10
Anja Bergmann
8' 6
Apr 2
Kennedy Invitational
2.
11
Sirena Fish
7' 6
Apr 9
Banks Invitational
Long Jump
1.
10
Dominique Jacoy
16' 8.5
PR
Apr 30
Meet of Champions (Girls)
2.
12
Amy LeBrun
13' 7
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
3.
10
Anja Bergmann
13' 1
PR
Mar 15
Kennedy Ice Breaker
4.
10
Cheryl Burris
12' 10.5
PR
Apr 21
PC/Corbett/PL Double Dual
5.
11
Sirena Fish
12' 0
Mar 16
Salem Academy Meet (JV)
6.
10
Amanda Echols
9' 5.5
PR
May 5
Nw league Meet
7.
12
Abby Schuldheisz
8' 3.25
May 5
Nw league Meet
Triple Jump
1.
10
Cheryl Burris
31' 9
May 14
NWL District Meet
*Recent improvement