Season:
2006 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
11
Jordan Backstrom
7.68
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
2.
10
Andy Bergrud
7.87
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
3.
10
Paul Rice
8.03
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
100 Meters
1.
11
Jordan Backstrom
11.2h
PR
May 20
Region III
2.
10
Andy Bergrud
11.7h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
3.
9
Daniel Luhman
12.1h
May 20
Region III
4.
12
J.T. Rice
12.3h
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
10
Paul Rice
12.3h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
6.
7
J.D. Schmid
12.4h
May 5
Fessenden JH Inv.
7.
9
Jay Baker
12.5h
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
8.
7
C.J. Houle
12.9h
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
9.
9
Beau Buehler
13.0h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
10.
8
Vince Fox
13.4h
Apr 20
Carrington JH Inv.
11.
7
Charlie Kiviniemi
13.5h
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
12.
7
Blake Darling
14.0h
May 9
Cndc - Jh
13.
8
Jesse Brandvold
14.2h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
14.
8
Dylan Matlock
14.5h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
15.
9
Kyle Britsch
15.4h
PR
May 2
Rugby Inv.
16.
7
Alex Brandvold
15.5h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
200 Meters
1.
11
Jordan Backstrom
23.9h
PR
May 20
Region III
2.
10
Paul Rice
24.9h
PR
May 9
CNDC
3.
9
Jay Baker
25.3h
PR
May 6
Carrington Booster Inv.
10
Andy Bergrud
25.3h
PR
Apr 25
Wells County Inv.
5.
9
Daniel Luhman
25.7h
Apr 25
Wells County Inv.
6.
7
J.D. Schmid
26.3h
May 5
Fessenden JH Inv.
7.
7
C.J. Houle
27.7h
PR
May 9
Cndc - Jh
8.
9
Elliot Gunderson
28.5h
PR
Apr 25
Wells County Inv.
9.
8
Vince Fox
29.4h
Apr 20
Carrington JH Inv.
10.
7
Charlie Kiviniemi
29.9h
PR
Apr 22
Wells County JH Inv.
7
Blake Darling
29.9h
Apr 27
Rugby JH Inv.
12.
8
Dylan Matlock
30.1h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
13.
8
Jesse Brandvold
31.5h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
14.
7
Alex Brandvold
32.0h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
400 Meters
1.
12
J.T. Rice
56.8h
PR
May 20
Region III
2.
9
Beau Buehler
58.3h
May 9
CNDC
3.
11
Ben Grann
58.65
Mar 25
North Dakota State Indoor
4.
10
Paul Rice
1:02.0h
Apr 13
Bottineau Inv.
5.
8
Vince Fox
1:03.5h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
6.
8
Derek Engh
1:03.9h
Apr 29
Carrington JH Inv.
7.
8
Jesse Brandvold
1:04.2h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
8.
7
C.J. Houle
1:05.0h
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
9.
7
Drew Lauinger
1:08.8h
Apr 27
Rugby JH Inv.
10.
8
Jason Smith
1:09.8h
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
11.
7
Preston Gilderhus
1:10.5h
PR
May 9
Cndc - Jh
12.
8
Dylan Matlock
1:11.7h
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
13.
7
Alex Brandvold
1:14.7h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
14.
9
Jon Knutson
1:18.0h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
400 Meters - Relay Split
1.
12
J.T. Rice
53.3h
PR
May 20
Region III
2.
10
Paul Rice
57.1h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
3.
10
Andy Bergrud
57.6h
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
4.
9
Beau Buehler
59.0h
Apr 20
Rugby Inv.
800 Meters
1.
9
Beau Buehler
2:11.5h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
2.
8
Derek Engh
2:25.1h
Apr 22
Wells County JH Inv.
3.
10
Colton Bullinger
2:28.3h
Apr 20
Rugby Inv.
4.
8
Jason Smith
2:33.5h
Apr 22
Wells County JH Inv.
5.
7
Preston Gilderhus
2:41.8h
PR
May 9
Cndc - Jh
6.
7
Charlie Kiviniemi
2:42.3h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
7.
7
Drew Lauinger
2:42.4h
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
8.
7
Alvin Owlboy
3:14.1h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
9.
7
Derek Gullickson
3:20.8h
Apr 22
Wells County JH Inv.
800 Meters - Relay Split
1.
9
Beau Buehler
2:15.3h
May 20
Region III
2.
10
Paul Rice
2:21.2h
PR
May 13
Al Cassell Relays
3.
10
Colton Bullinger
2:21.9h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
4.
9
Andy Backstrom
2:25.9h
May 13
Al Cassell Relays
5.
8
Derek Engh
2:30.5h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
6.
7
Drew Lauinger
2:41.9h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
1600 Meters
1.
10
Colton Bullinger
5:12.8h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
2.
9
Andy Backstrom
5:26.5h
May 20
Region III
3.
8
Derek Engh
5:27.5h
PR
Apr 22
Wells County JH Inv.
4.
8
Jason Smith
5:43.6h
May 9
Cndc - Jh
5.
7
Drew Lauinger
6:03.4h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
3200 Meters
1.
10
Colton Bullinger
11:33.0h
May 9
CNDC
2.
9
Andy Backstrom
11:38.0h
May 9
CNDC
3.
8
Derek Engh
11:57.6h
PR
Apr 18
Harvey Inv.
4.
7
Drew Lauinger
12:54.7h
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
5.
9
Beau Buehler
12:59.0h
Apr 25
Wells County Inv.
10
Paul Rice
12:59.0h
PR
Apr 25
Wells County Inv.
110m Hurdles - 33"
1.
7
Drew Lauinger
22.6h
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
110m Hurdles - 39"
1.
12
J.T. Rice
19.6h
PR
May 20
Region III
300m Hurdles - 36"
1.
12
J.T. Rice
45.1h
PR
May 20
Region III
2.
10
Andy Bergrud
47.6h
May 2
Rugby Inv.
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
46.95
May 27
North Dakota State B Championships
Shot Put - 4kg
1.
7
Charlie Kiviniemi
33' 5
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
2.
7
Trey Benson
31' 9
May 9
Cndc - Jh
3.
7
Brennan Eyl
29' 5
May 9
Cndc - Jh
4.
9
Jon Knutson
27' 0
PR
May 9
Cndc - Jh
5.
8
Mitch Olson
24' 9
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
Shot Put - 12lb
1.
11
Mark Wack
49' 0
May 20
Region III
2.
11
Brandon Lunde
45' 4
May 20
Region III
3.
11
Gabe DuBois
35' 1
PR
May 20
Region III
4.
9
Kyle Britsch
32' 10
Apr 20
Rugby Inv.
5.
11
Joe Rameden
32' 0
Apr 20
Rugby Inv.
Discus - 1kg
1.
7
Brennan Eyl
97' 0.5
May 5
Fessenden JH Inv.
2.
7
Trey Benson
74' 3
Apr 22
Wells County JH Inv.
3.
9
Jon Knutson
64' 2
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
4.
7
Preston Gilderhus
60' 5
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
5.
8
Mitch Olson
58' 0
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
Discus - 1.6kg
1.
11
Brandon Lunde
137' 0
May 20
Region III
2.
11
Mark Wack
133' 8.5
Apr 10
Gerrels Inv.
3.
11
Joe Rameden
90' 8
May 9
CNDC
4.
11
Gabe DuBois
88' 4
PR
May 20
Region III
5.
9
Kyle Britsch
85' 5
Apr 20
Rugby Inv.
Javelin - 800g
1.
11
Mark Wack
159' 4
May 15
DL Rotary/ Last Chance
2.
11
Brandon Lunde
124' 11
May 6
Carrington Booster Inv.
3.
9
Jay Baker
107' 3
PR
May 6
Carrington Booster Inv.
4.
9
Daniel Luhman
94' 0
May 2
Rugby Inv.
High Jump
1.
9
Jay Baker
5' 4
PR
May 13
Al Cassell Relays
2.
9
Beau Buehler
5' 0
Apr 13
Bottineau Inv.
3.
7
C.J. Houle
4' 10
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
4.
7
Charlie Kiviniemi
4' 6
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
5.
8
Dylan Matlock
3' 11
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
Pole Vault
1.
9
Daniel Luhman
8' 6
May 15
DL Rotary/ Last Chance
Long Jump
1.
11
Jordan Backstrom
20' 2
May 20
Region III
2.
10
Andy Bergrud
18' 8
May 20
Region III
3.
7
J.D. Schmid
17' 1.5
May 5
Fessenden JH Inv.
4.
9
Elliot Gunderson
16' 3
PR
May 20
Region III
5.
12
J.T. Rice
16' 2
PR
Apr 20
Rugby Inv.
6.
8
Dylan Matlock
13' 5.5
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
7.
7
Drew Lauinger
11' 10
Apr 20
Carrington JH Inv.
8.
7
Derek Gullickson
9' 11.5
Apr 22
Wells County JH Inv.
Triple Jump
1.
10
Andy Bergrud
40' 2.25
May 26
North Dakota State Chamionships
2.
11
Jordan Backstrom
39' 5.5
Apr 20
Rugby Inv.
3.
9
Jay Baker
36' 10
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
4.
12
J.T. Rice
36' 9
Apr 20
Rugby Inv.
5.
7
Blake Darling
33' 0.25
Apr 27
Rugby JH Inv.
6.
8
Jason Smith
30' 2
Apr 20
Carrington JH Inv.
7.
7
Drew Lauinger
29' 11.5
May 15
DL Rotary/ Last Chance
8.
11
Mark Wack
27' 9
PR
May 6
Carrington Booster Inv.
9.
7
Derek Gullickson
23' 2
Apr 27
Rugby JH Inv.
Womens
60 Meter Dash
1.
8
Sharisa Yri
8.36
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
2.
10
Kimberly Randle
9.43
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
100 Meters
1.
8
Sharisa Yri
12.7h
May 20
Region III
2.
8
Kaia Pranke
13.4h
PR
May 20
Region III
3.
10
Jessie Schwanke
13.6h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
4.
9
Bobbi Grann
14.0h
PR
May 6
Carrington Booster Inv.
5.
10
Kimberly Randle
14.5h
PR
Apr 20
Rugby Inv.
6.
7
Ashley Foss
14.6h
PR
Apr 22
Wells County JH Inv.
7.
7
Allison Manley
15.1h
Apr 29
Carrington JH Inv.
8.
7
Sadie Vallier
15.3h
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
7
Mackenzie Bullinger
15.3h
Apr 27
Rugby JH Inv.
10.
8
Jessica Bingham
15.5h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
11.
8
Hannah Anderson
15.6h
PR
May 9
Cndc - Jh
12.
7
Rachel Olson
16.1h
Apr 20
Carrington JH Inv.
200 Meters
1.
8
Sharisa Yri
26.7h
May 9
CNDC
2.
9
Bobbi Grann
27.3h
Apr 25
Wells County Inv.
3.
10
Jessie Schwanke
28.81
Mar 25
North Dakota State Indoor
4.
10
Jordan Callahan
28.8h
Apr 18
Harvey Inv.
5.
8
Kaia Pranke
29.3h
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
6.
10
Katrece Thompson
29.8h
Apr 18
Harvey Inv.
7.
7
Ashley Foss
31.1h
PR
May 9
Cndc - Jh
8.
7
Mackenzie Bullinger
32.2h
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
9.
7
Allison Manley
32.4h
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
10.
10
Kimberly Randle
32.96
Mar 25
North Dakota State Indoor
11.
7
Rachel Olson
35.1h
Apr 27
Rugby JH Inv.
12.
7
Sadie Vallier
35.5h
PR
Apr 13
Bottineau Inv.
13.
8
Jessica Bingham
36.0h
Apr 13
Bottineau Inv.
400 Meters
1.
9
Bobbi Grann
58.48
PR
May 27
North Dakota State B Championships
2.
10
Jordan Callahan
1:03.08
Apr 28
CHS-BHS Girls Inv.
3.
10
Katrece Thompson
1:04.6h
PR
Apr 25
Wells County Inv.
4.
8
Erin Leier
1:05.6h
Apr 22
Wells County JH Inv.
5.
7
Janna Rice
1:21.2h
PR
May 9
Cndc - Jh
8
Chandra Anderson
1:21.2h
PR
May 9
Cndc - Jh
400 Meters - Relay Split
1.
9
Bobbi Grann
1:00.0h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
2.
10
Lindsay Anderson
1:02.1h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
3.
10
Jordan Callahan
1:02.5h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
4.
10
Katrece Thompson
1:03.5h
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
5.
8
Erin Leier
1:04.1h
May 20
Region III
6.
8
Sharisa Yri
1:08.0h
PR
Apr 22
Wells County JH Inv.
7.
8
Jessica Bingham
1:23.3h
Apr 22
Wells County JH Inv.
8.
8
Ashley Manley
1:27.1h
PR
Apr 22
Wells County JH Inv.
800 Meters
1.
10
Lindsay Anderson
2:16.15
May 27
North Dakota State B Championships
2.
9
Bobbi Grann
2:18.45
PR
May 27
North Dakota State B Championships
3.
10
Katrece Thompson
2:23.92
PR
Apr 28
CHS-BHS Girls Inv.
4.
8
Erin Leier
2:35.3h
Apr 28
Velva Inv.
5.
10
Jordan Callahan
2:35.4h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
6.
7
Mackenzie Bullinger
2:47.1h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
7.
8
Ashley Manley
3:07.1h
Apr 20
Carrington JH Inv.
8.
7
Janna Rice
3:09.5h
PR
May 9
Cndc - Jh
800 Meters - Relay Split
1.
10
Lindsay Anderson
2:17.0h
PR
May 9
CNDC
2.
9
Bobbi Grann
2:28.3h
Apr 20
Rugby Inv.
3.
10
Katrece Thompson
2:28.4h
PR
May 27
North Dakota State B Championships
4.
8
Erin Leier
2:32.0h
May 9
CNDC
5.
10
Jordan Callahan
2:34.0h
May 27
North Dakota State B Championships
6.
7
Mackenzie Bullinger
2:41.0h
PR
May 9
CNDC
1600 Meters
1.
10
Lindsay Anderson
4:56.3h
PR
May 13
Al Cassell Relays
2.
10
Katrece Thompson
5:25.4h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
3.
8
Erin Leier
5:36.2h
May 6
Carrington Booster Inv.
4.
7
Mackenzie Bullinger
6:12.3h
PR
May 13
Al Cassell Relays
5.
8
Ashley Manley
6:41.1h
Apr 29
Carrington JH Inv.
3000 Meters
1.
7
Mackenzie Bullinger
13:25.05
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
3200 Meters
1.
10
Lindsay Anderson
10:37.5h
PR
May 9
CNDC
2.
10
Katrece Thompson
11:48.43
May 27
North Dakota State B Championships
3.
7
Mackenzie Bullinger
13:44.1h
May 15
DL Rotary/ Last Chance
60m Hurdles - 33"
1.
10
Jessie Schwanke
10.53
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
2.
9
Bobbi Grann
10.55
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
3.
10
Katrece Thompson
11.42
PR
Mar 25
North Dakota State Indoor
100m Hurdles - 30"
1.
7
Sadie Vallier
27.4h
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
100m Hurdles - 33"
1.
10
Jessie Schwanke
16.8h
Apr 20
Rugby Inv.
2.
9
Bobbi Grann
17.2h
PR
Apr 10
Gerrels Inv.
3.
10
Katrece Thompson
18.1h
PR
May 20
Region III
300m Hurdles - 30"
1.
9
Bobbi Grann
45.1h
PR
May 9
CNDC
2.
10
Katrece Thompson
50.8h
PR
May 9
CNDC
3.
10
Jessie Schwanke
51.9h
May 9
CNDC
4x800 Relay
1.
-
Jordan Callahan
Katrece Thompson
Erin Leier
Lindsay Anderson
9:58.99
May 27
North Dakota State B Championships
Shot Put - 6lb
1.
-
Marilyn White Tail
26' 7
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
2.
8
Kara Kallenbach
26' 6
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
3.
7
Courtney Hestdalen
26' 5
May 9
Cndc - Jh
4.
8
Chandra Anderson
25' 4
PR
May 9
Cndc - Jh
5.
8
Mandee Neeland
25' 3.5
Apr 20
Carrington JH Inv.
6.
7
Rachel Olson
23' 0
Apr 20
Carrington JH Inv.
7.
8
Tori Brown
21' 9
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
Shot Put - 4kg
1.
8
Kaidi Kenner
33' 6
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
2.
11
Sam Swanson
26' 1
Apr 25
Wells County Inv.
3.
9
Denage Braaten
25' 2
Apr 25
Wells County Inv.
Discus - 1kg
1.
8
Kaidi Kenner
85' 2
PR
May 15
DL Rotary/ Last Chance
2.
10
Michelle Olson
79' 9
Apr 25
Wells County Inv.
3.
9
Denage Braaten
77' 0.5
Apr 10
Gerrels Inv.
4.
7
Courtney Hestdalen
74' 0
Apr 27
Rugby JH Inv.
5.
11
Sam Swanson
72' 3
PR
Apr 20
Rugby Inv.
6.
8
Mandee Neeland
59' 5
Apr 20
Carrington JH Inv.
7.
7
Rachel Olson
59' 2
Apr 27
Rugby JH Inv.
-
Marilyn White Tail
59' 2
Apr 27
Rugby JH Inv.
9.
8
Chandra Anderson
58' 11.5
May 5
Fessenden JH Inv.
10.
8
Tori Brown
52' 2
PR
Apr 29
Carrington JH Inv.
Javelin - 600g
1.
10
Courtney Foss
102' 8
Apr 20
Rugby Inv.
2.
10
Michelle Olson
81' 11
PR
May 9
CNDC
3.
9
Denage Braaten
73' 7
Apr 10
Gerrels Inv.
4.
11
Sam Swanson
59' 3
PR
Apr 10
Gerrels Inv.
High Jump
1.
10
Jordan Callahan
4' 11
Apr 10
Gerrels Inv.
2.
8
Hannah Anderson
4' 1
Apr 20
Carrington JH Inv.
8
Kara Kallenbach
4' 1
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
4.
7
Sadie Vallier
3' 9
PR
Apr 20
Carrington JH Inv.
Pole Vault
1.
8
Sharisa Yri
7' 0
PR
May 9
CNDC
2.
7
Allison Manley
6' 6
May 20
Region III
Long Jump
1.
10
Jessie Schwanke
16' 3.25
Apr 20
Rugby Inv.
2.
8
Sharisa Yri
15' 10
Apr 10
Gerrels Inv.
3.
10
Jordan Callahan
15' 6.5
Apr 25
Wells County Inv.
4.
8
Kara Kallenbach
13' 0
PR
May 5
Fessenden JH Inv.
5.
8
Hannah Anderson
11' 1
Apr 27
Rugby JH Inv.
6.
8
Jessica Bingham
9' 11
PR
May 9
Cndc - Jh
Triple Jump
1.
8
Sharisa Yri
35' 4.5
May 20
Region III
2.
10
Jordan Callahan
33' 0.5
May 20
Region III
3.
10
Courtney Foss
29' 10.5
May 9
CNDC
4.
8
Erin Leier
29' 4.5
Apr 22
Wells County JH Inv.
5.
8
Kara Kallenbach
27' 10.5
PR
Apr 27
Rugby JH Inv.
6.
8
Hannah Anderson
21' 5
Apr 20
Carrington JH Inv.
*Recent improvement