Season:
2007 Outdoor
Outdoor
2222
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
Indoor
2024
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2012
2011
2008
2006
2005
2004
2002
1990
1989
1987
1982
1981
1980
1979
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Brandon Sutherland
11.5h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
11
John Curtice
11.5h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
3.
12
Eric Fox
11.6h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
10
Marty Porea
12.0h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
5.
10
Benji Fielder
12.8h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
6.
10
Jon Priehs
13.0h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
7.
10
Tom Powers
13.4h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
12
Mark Curtice
13.4h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
9.
10
David Sawitzky
13.5h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
10.
9
Craig Fox
13.6h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
100 Meters - Relay Split
1.
12
Eric Fox
10.9h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
12
Brandon Sutherland
11.8h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
12
Evan Schuetz
12.3h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4.
10
Benji Fielder
12.5h
May 23
Marine City JV Invite
10
Marty Porea
12.5h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
6.
9
Craig Fox
12.7h
PR
May 23
Marine City JV Invite
7.
10
Jon Priehs
13.0h
May 23
Marine City JV Invite
8.
10
Joshua Champine
13.5h
May 23
Marine City JV Invite
200 Meters
1.
12
Brandon Sutherland
23.8h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
2.
10
David Sawitzky
24.9h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
3.
12
Eric Fox
25.0h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
4.
10
Eric Olivero
25.8h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
5.
11
Drew Kidder
26.5h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
6.
10
Jon Priehs
27.2h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
7.
10
Benji Fielder
27.3h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
8.
9
Craig Fox
28.5h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
9.
10
Tom Powers
29.4h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
12
Mark Curtice
29.4h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
11.
11
John Curtice
30.0h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
200 Meters - Relay Split
1.
12
Brandon Sutherland
23.2h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
10
David Sawitzky
24.2h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
12
Eric Fox
24.4h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
10
Marty Porea
28.5h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
300 Meters
1.
12
Eric Fox
37.2h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
12
Brandon Sutherland
39.5h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
400 Meters
1.
10
Eric Olivero
54.6h
May 22
Metro Conference Championship
2.
10
Adam Richardson
55.7h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
3.
12
Brandon Sutherland
56.4h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
4.
11
Andrew Fluegge
57.5h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
5.
12
Dal McInnis
58.3h
PR
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
6.
11
Drew Kidder
58.9h
PR
May 22
Metro Conference Championship
7.
10
John Stathakis
1:00.0h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
8.
10
Joshua Champine
1:02.3h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
400 Meters - Relay Split
1.
12
Eric Fox
54.2h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
12
Brandon Sutherland
55.9h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
10
Adam Richardson
57.0h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4.
12
Karl Stathakis
57.2h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
5.
11
Andrew Fluegge
59.8h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
10
John Stathakis
59.8h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
7.
12
Dal McInnis
1:00.6h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
600 Meters
1.
12
Karl Stathakis
1:34.0h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
2.
11
Andrew Fluegge
1:35.5h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
800 Meters
1.
12
Karl Stathakis
2:06.3h
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
2.
12
Dal McInnis
2:14.5h
PR
May 22
Metro Conference Championship
3.
9
Austin Webber
2:18.3h
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
4.
10
Andreas Koerner
2:25.0h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
5.
12
Jeff Carnali
2:33.2h
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
10
John Stathakis
2:36.5h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
7.
10
Mark Chandler
2:49.0h
PR
May 23
Marine City JV Invite
9
Max Olivero
2:49.0h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
800 Meters - Relay Split
1.
12
Karl Stathakis
2:09.1h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
11
Aaron Brandt
2:16.5h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
11
Andrew Fluegge
2:17.2h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
12
Dal McInnis
2:18.4h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
5.
10
Andreas Koerner
2:20.0h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
6.
10
John Stathakis
2:27.0h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
1200 Meters
1.
10
Andreas Koerner
3:43.5h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
1600 Meters
1.
12
Karl Stathakis
4:37.39
PR
Jun 2
MHSAA State Finals Division 3
2.
10
Andreas Koerner
5:09.1h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
11
Aaron Brandt
5:09.9h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
4.
9
Caleb Tweten
5:23.0h
May 23
Marine City JV Invite
5.
12
Dal McInnis
5:23.6h
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
6.
10
Nathan Schilling
5:26.8h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
7.
10
John Stathakis
5:29.7h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
8.
11
John Hirchberger
5:48.4h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
9.
9
Max Olivero
6:11.0h
May 23
Marine City JV Invite
10.
12
Jeff Carnali
6:11.5h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
11.
10
Mark Chandler
6:26.6h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
12.
10
John McCarthy
7:10.2h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
3200 Meters
1.
10
Andreas Koerner
10:49.3h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
10
Nathan Schilling
11:00.4h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
11
Aaron Brandt
11:06.9h
PR
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
4.
9
Caleb Tweten
11:31.0h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
5.
12
Dal McInnis
12:15.0h
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
9
Max Olivero
14:04.0h
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
110m Hurdles - 39"
1.
12
Evan Schuetz
16.5h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
2.
11
Andy Patterson
16.6h
May 22
Metro Conference Championship
3.
10
Joshua Champine
19.5h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
300m Hurdles - 36"
1.
12
Eric Fox
42.1h
PR
May 22
Metro Conference Championship
2.
11
Andy Patterson
46.9h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
3.
10
Scott Wiegand
47.8h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
4.
12
Evan Schuetz
48.2h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
5.
10
Joshua Champine
49.4h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4x100 Relay
1.
-
Marty Porea
Brandon Sutherland
Evan Schuetz
Eric Fox
47.0h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
-
John Curtice
Eric Fox
Evan Schuetz
Brandon Sutherland
47.0h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
-
Marty Porea
Eric Fox
Evan Schuetz
Brandon Sutherland
47.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
-
Adam Richardson
Eric Fox
David Sawitzky
Brandon Sutherland
47.4h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
5.
-
Marty Porea
Evan Schuetz
Eric Fox
Brandon Sutherland
47.5h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
6.
-
Benji Fielder
Andrew Fluegge
Evan Schuetz
Marty Porea
49.6h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
7.
-
David Sawitzky
John Stathakis
Benji Fielder
Jon Priehs
50.2h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
8.
-
Joshua Champine
Craig Fox
Jon Priehs
Benji Fielder
51.7h
May 23
Marine City JV Invite
9.
-
Mark Chandler
Michael Heiser
John Hirchberger
Joshua Hocevar
54.4h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4x200 Relay -
1.
-
Adam Richardson
Eric Fox
David Sawitzky
Brandon Sutherland
1:36.8h
May 22
Metro Conference Championship
2.
-
David Sawitzky
Marty Porea
Eric Fox
Adam Richardson
1:38.1h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
-
Adam Richardson
Benji Fielder
David Sawitzky
Marty Porea
1:39.4h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
-
Adam Richardson
Marty Porea
David Sawitzky
Brandon Sutherland
1:41.0h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
5.
-
Adam Richardson
Eric Fox
Evan Schuetz
Brandon Sutherland
1:41.4h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
6.
-
Adam Richardson
Eric Fox
David Sawitzky
Andy Patterson
1:44.7h
May 5
Algonac Muskrat Classic
7.
-
Adam Richardson
Jon Priehs
Benji Fielder
David Sawitzky
1:44.8h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
8.
-
Schwark Katie
Marty Porea
Ranucci Alana
Joshua Hocevar
1:51.2h
May 5
Algonac Muskrat Classic
4x400 Relay
1.
-
Karl Stathakis
Eric Olivero
Andrew Fluegge
Eric Fox
3:41.7h
May 22
Metro Conference Championship
2.
-
Brandon Sutherland
Eric Fox
Karl Stathakis
Adam Richardson
3:50.2h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
-
Karl Stathakis
Brandon Sutherland
Adam Richardson
Andrew Fluegge
3:51.4h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
4.
-
Adam Richardson
Andrew Fluegge
Eric Fox
Karl Stathakis
3:53.0h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
5.
-
Andrew Fluegge
Scott Wiegand
Adam Richardson
Karl Stathakis
3:54.5h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
6.
-
Joshua Champine
Andrew Fluegge
Dal McInnis
Adam Richardson
3:55.8h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
7.
-
John Stathakis
Andrew Fluegge
Karl Stathakis
Adam Richardson
3:57.6h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
8.
-
Scott Wiegand
Andrew Fluegge
Joshua Champine
Karl Stathakis
4:00.9h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
4x800 Relay
1.
-
Dal McInnis
Aaron Brandt
Andrew Fluegge
Karl Stathakis
8:49.4h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
-
Aaron Brandt
Andreas Koerner
Austin Webber
Karl Stathakis
9:00.7h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
-
Austin Webber
Aaron Brandt
Andrew Fluegge
Karl Stathakis
9:05.9h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
-
Aaron Brandt
Andreas Koerner
Andrew Fluegge
Karl Stathakis
9:07.9h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
5.
-
Austin Webber
Andreas Koerner
Aaron Brandt
Karl Stathakis
9:12.1h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
-
Dal McInnis
Nathan Schilling
Aaron Brandt
Andrew Fluegge
9:38.0h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
7.
-
Dal McInnis
Nathan Schilling
Austin Webber
Andrew Fluegge
9:41.8h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
8.
-
Dal McInnis
Nathan Schilling
Aaron Brandt
Caleb Tweten
9:58.1h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
9.
-
Dal McInnis
Aaron Brandt
Andrew Fluegge
Nathan Schilling
10:06.2h
May 22
Metro Conference Championship
4x1600 Relay
1.
-
Aaron Brandt
Andreas Koerner
Nathan Schilling
Karl Stathakis
20:28.1h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Andreas Koerner
John Stathakis
Dal McInnis
Nathan Schilling
12:27.8h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
2.
-
Aaron Brandt
Andrew Fluegge
Andreas Koerner
Nathan Schilling
13:00.0h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Eric Fox
Evan Schuetz
Scott Wiegand
Andy Patterson
1:11.2h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
2.
-
Evan Schuetz
Joshua Champine
Eric Fox
Andy Patterson
1:14.3h
May 5
Algonac Muskrat Classic
Shot Put - 12lb
1.
11
Aaron Dumar
36' 11.5
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
2.
10
Joshua Hocevar
35' 6
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
11
Nathan Alderson
34' 1
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
10
Joshua Champine
34' 0
May 5
Algonac Muskrat Classic
5.
11
Michael Heiser
33' 0
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
6.
11
John Hirchberger
31' 4
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
11
John Curtice
31' 4
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
8.
9
Gabe Reda
30' 11
PR
May 23
Marine City JV Invite
9.
9
Sam Reda
28' 11
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
10.
11
Ryan Newberger
28' 2
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
Discus - 1.6kg
1.
11
Nathan Alderson
109' 2.5
May 22
Metro Conference Championship
2.
10
Marty Porea
101' 10
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
3.
11
Michael Heiser
96' 8
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
4.
11
Aaron Dumar
95' 11.5
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
5.
10
Joshua Hocevar
90' 0
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
6.
11
Ryan Newberger
72' 7.5
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
7.
9
Gabe Reda
65' 11
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
8.
9
Sam Reda
58' 9.5
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
9.
10
Joshua Champine
58' 0
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
High Jump
1.
10
Scott Wiegand
6' 1
PR
May 22
Metro Conference Championship
2.
10
Marty Porea
5' 10
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
3.
10
David Sawitzky
5' 6
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
4.
11
John Hirchberger
4' 9
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
9
Caleb Tweten
4' 9
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
6.
10
Joshua Champine
PR
May 23
Marine City JV Invite
Pole Vault
1.
10
Scott Wiegand
10' 0
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
10
John Stathakis
9' 0
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
3.
10
John McCarthy
8' 0
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
4.
10
Mark Chandler
7' 6
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
5.
10
Benji Fielder
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
Long Jump
1.
10
David Sawitzky
18' 11.25
May 22
Metro Conference Championship
2.
10
Scott Wiegand
18' 2
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
12
Evan Schuetz
17' 3
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4.
12
Eric Fox
13' 10.5
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
Triple Jump
1.
10
David Sawitzky
36' 7
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
12
Evan Schuetz
34' 5
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
Womens
100 Meters
1.
10
Allisen Kuppe
12.7h
May 22
Metro Conference Championship
2.
10
Genevie Szwarc
13.1h
May 22
Metro Conference Championship
3.
9
Alana Ranucci
13.8h
May 22
Metro Conference Championship
4.
9
Anna Rotondo
14.0h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
5.
9
Genna Schram
14.6h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
6.
10
Michelle Strauchman
14.7h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
7.
9
Angel Gehle
14.8h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
8.
9
Jill Nowicki
14.9h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
9.
11
Jacklyn Gehle
15.6h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
10.
9
Brianna Hickey
15.9h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
100 Meters - Relay Split
1.
10
Allisen Kuppe
12.9h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
2.
10
Genevie Szwarc
13.2h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
3.
12
Dana Wille
13.5h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4.
9
Genna Schram
14.3h
May 23
Marine City JV Invite
10
Heidi Kraft
14.3h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
6.
9
Anna Rotondo
14.4h
May 23
Marine City JV Invite
7.
10
Michelle Strauchman
14.7h
May 5
Algonac Muskrat Classic
8.
9
Angel Gehle
15.4h
May 23
Marine City JV Invite
9.
9
Katie Schwark
15.5h
May 23
Marine City JV Invite
200 Meters
1.
10
Allisen Kuppe
26.93
PR
Jun 2
MHSAA State Finals Division 3
2.
10
Heidi Kraft
28.6h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
3.
9
Jill Nowicki
29.3h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
4.
9
Alana Ranucci
29.5h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
5.
9
Anna Rotondo
31.0h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
6.
9
Katie Schwark
31.4h
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
7.
9
Genna Schram
31.5h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
8.
10
Julia Muglia
32.0h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
9.
9
Angel Gehle
32.6h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
10.
9
Brianna Hickey
34.7h
PR
May 23
Marine City JV Invite
200 Meters - Relay Split
1.
10
Allisen Kuppe
24.7h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
11
Allison Klauer
27.1h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
3.
10
Genevie Szwarc
27.6h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
10
Heidi Kraft
28.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
5.
9
Alana Ranucci
28.6h
May 5
Algonac Muskrat Classic
6.
12
Dana Wille
29.1h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
7.
9
Anna Rotondo
29.8h
May 23
Marine City JV Invite
9
Katie Schwark
29.8h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
9.
9
Genna Schram
32.4h
PR
May 23
Marine City JV Invite
10.
10
Julia Muglia
32.8h
PR
May 23
Marine City JV Invite
300 Meters
1.
11
Amber Siegle
45.3h
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
12
Melissa Heck
46.8h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
10
Michelle Irvin
50.3h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
400 Meters
1.
11
Amber Siegle
1:03.4h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
2.
12
Alycia Wright
1:03.5h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
3.
10
Becca Dietz
1:05.4h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
12
Melissa Heck
1:07.2h
PR
May 19
MHSAA Div III Regional #24
5.
9
Jill Nowicki
1:08.9h
PR
May 19
MHSAA Div III Regional #24
6.
12
Andrea Carabell
1:10.8h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
7.
10
Julia Muglia
1:12.0h
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
400 Meters - Relay Split
1.
12
Alycia Wright
1:03.8h
PR
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
11
Amber Siegle
1:04.6h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
10
Becca Dietz
1:06.0h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
10
Heidi Kraft
1:06.3h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
5.
12
Andrea Carabell
1:06.6h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
6.
9
Jill Nowicki
1:07.6h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
7.
10
Stacy Borowski
1:09.3h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
8.
12
Melissa Heck
1:10.1h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
9.
9
Alana Ranucci
1:11.0h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
10.
10
Michelle Irvin
1:11.3h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
11.
9
Katie Schwark
1:13.6h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
600 Meters
1.
12
Alycia Wright
1:43.7h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
11
Amber Siegle
1:46.8h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
11
Carissa Hudson
1:51.2h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
800 Meters
1.
12
Alycia Wright
2:25.15
PR
Jun 2
MHSAA State Finals Division 3
2.
11
Carissa Hudson
2:31.4h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
9
Kayla Pfund
2:31.7h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
4.
12
Andrea Carabell
2:44.4h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
5.
10
Stacy Borowski
2:53.4h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
10
Becca Dietz
2:58.6h
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
7.
10
Olivia Olsen
3:20.5h
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
8.
9
Brianna Hickey
3:23.8h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
800 Meters - Relay Split
1.
12
Alycia Wright
2:25.7h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
11
Carissa Hudson
2:30.5h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
9
Kayla Pfund
2:30.7h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4.
12
Andrea Carabell
2:38.7h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
5.
12
Amanda August
2:47.8h
May 5
Algonac Muskrat Classic
6.
12
Melissa Heck
2:54.0h
May 5
Algonac Muskrat Classic
7.
10
Stacy Borowski
2:55.9h
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
1200 Meters
1.
9
Kayla Pfund
4:00.6h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
11
Carissa Hudson
4:13.2h
PR
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
1600 Meters
1.
9
Kayla Pfund
5:28.8h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
11
Carissa Hudson
5:31.7h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
12
Andrea Carabell
6:17.8h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
4.
12
Amanda August
6:27.2h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
5.
10
Olivia Olsen
7:24.6h
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
1600 Meters - Relay Split
1.
9
Kayla Pfund
5:45.2h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
2.
11
Carissa Hudson
5:54.7h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
12
Andrea Carabell
6:13.9h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4.
11
Olivia Tweten
6:55.7h
May 5
Algonac Muskrat Classic
2400 Meters
1.
11
Alicia Pavlik
10:23.0h
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
3200 Meters
1.
11
Olivia Tweten
13:31.6h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
12
Amanda August
13:42.4h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
11
Alicia Pavlik
13:53.1h
PR
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
100m Hurdles - 33"
1.
10
Michelle Irvin
17.2h
May 22
Metro Conference Championship
2.
11
Amber Siegle
17.6h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
3.
10
Kelly McAuley
18.0h
May 22
Metro Conference Championship
4.
10
Abby Siekmann
18.8h
PR
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
200m Hurdles - 30"
1.
11
Amber Siegle
30.6h
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
10
Michelle Irvin
32.1h
May 5
Algonac Muskrat Classic
300m Hurdles - 30"
1.
11
Amber Siegle
49.6h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
2.
10
Michelle Irvin
52.8h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
3.
10
Kelly McAuley
54.1h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
4.
10
Abby Siekmann
1:01.5h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4x100 Relay
1.
-
Heidi Kraft
Dana Wille
Genevie Szwarc
Allisen Kuppe
53.6h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
-
Heidi Kraft
Alana Ranucci
Genevie Szwarc
Allisen Kuppe
55.1h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
9
Jill Nowicki
Anna Rotondo
Katie Schwark
Alana Ranucci
57.2h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
9
Jill Nowicki
Anna Rotondo
Alana Ranucci
Katie Schwark
57.6h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
5.
-
Heidi Kraft
Dana Wille
Michelle Strauchman
Allisen Kuppe
58.6h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
9
Genna Schram
Katie Schwark
Anna Rotondo
Alana Ranucci
59.2h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
7.
9
Angel Gehle
Anna Rotondo
Katie Schwark
Genna Schram
59.5h
May 23
Marine City JV Invite
8.
9
Alana Ranucci
Genna Schram
Anna Rotondo
Jill Nowicki
1:00.0h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
9.
-
Sarah Bicsak
Jessie Dutzy
Katie Schwark
Alana Ranucci
1:03.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
4x200 Relay -
1.
-
Heidi Kraft
Dana Wille
Genevie Szwarc
Allisen Kuppe
1:54.5h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
2.
-
Heidi Kraft
Alana Ranucci
Genevie Szwarc
Allisen Kuppe
1:56.9h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
3.
-
Genevie Szwarc
Michelle Irvin
Allisen Kuppe
Amber Siegle
1:57.8h
May 5
Algonac Muskrat Classic
4.
-
Becca Dietz
Heidi Kraft
Alana Ranucci
Allisen Kuppe
1:58.3h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
5.
-
Heidi Kraft
Dana Wille
Kelly McAuley
Allisen Kuppe
2:00.1h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
-
Julia Muglia
Anna Rotondo
Katie Schwark
Genna Schram
2:06.0h
May 23
Marine City JV Invite
4x400 Relay
1.
-
Alycia Wright
Heidi Kraft
Andrea Carabell
Amber Siegle
4:22.3h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
-
Alycia Wright
Becca Dietz
Andrea Carabell
Amber Siegle
4:23.7h
May 22
Metro Conference Championship
3.
-
Alycia Wright
Andrea Carabell
Becca Dietz
Amber Siegle
4:28.2h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
4.
-
Alycia Wright
Becca Dietz
Melissa Heck
Amber Siegle
4:38.9h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
5.
-
Alycia Wright
Melissa Heck
Andrea Carabell
Becca Dietz
4:42.8h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
6.
-
Stacy Borowski
Melissa Heck
Michelle Irvin
Heidi Kraft
4:43.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
7.
9
Katie Schwark
Jill Nowicki
Alana Ranucci
Kayla Pfund
4:47.2h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
8.
-
Melissa Heck
Becca Dietz
Andrea Carabell
Angel Gehle
4:51.9h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
9.
-
Michelle Irvin
Dana Wille
Melissa Heck
Stacy Borowski
5:05.1h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
4x800 Relay
1.
-
Carissa Hudson
Kayla Pfund
Andrea Carabell
Alycia Wright
9:56.00
Jun 2
MHSAA State Finals Division 3
2.
-
Alycia Wright
Andrea Carabell
Kayla Pfund
Carissa Hudson
10:14.4h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
-
Kayla Pfund
Carissa Hudson
Andrea Carabell
Alycia Wright
10:17.6h
May 19
MHSAA Div III Regional #24
4.
-
Carissa Hudson
Amanda August
Kayla Pfund
Alycia Wright
10:24.8h
May 5
Algonac Muskrat Classic
5.
-
Alycia Wright
Andrea Carabell
Carissa Hudson
Kayla Pfund
10:26.5h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
6.
-
Amanda August
Kayla Pfund
Andrea Carabell
Carissa Hudson
10:53.7h
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
7.
-
Alicia Pavlik
Andrea Carabell
Olivia Tweten
Melissa Heck
11:46.0h
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
8.
-
Alicia Pavlik
Olivia Tweten
Kayla Pfund
Carissa Hudson
11:50.7h
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
9.
-
Amanda August
Andrea Carabell
Kayla Pfund
Carissa Hudson
11:59.0h
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
10.
-
Olivia Tweten
Kayla Pfund
Amanda August
Alicia Pavlik
12:16.0h
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
11.
-
Olivia Olsen
Alicia Pavlik
Melissa Heck
Olivia Tweten
14:28.0h
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
SMR 1200m - [400-200-200-400]
1.
-
Melissa Heck
Heidi Kraft
Allisen Kuppe
Becca Dietz
3:08.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
SMR 1200m - [100-300-600-200]
1.
-
Genevie Szwarc
Amber Siegle
Alycia Wright
Allisen Kuppe
3:10.2h
May 5
Algonac Muskrat Classic
SMR 2000m - [600-200-400-800]
1.
-
Amber Siegle
Allisen Kuppe
Becca Dietz
Alycia Wright
5:46.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Carissa Hudson
Melissa Heck
Alycia Wright
Kayla Pfund
13:35.8h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
2.
-
Alicia Pavlik
Melissa Heck
Stacy Borowski
Olivia Tweten
15:37.0h
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Abby Siekmann
Michelle Irvin
Kelly McAuley
Amber Siegle
1:14.0h
Apr 27
Anchor Bay Rotary Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Allison Klauer
29' 11.5
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
2.
9
Taylor Jackson
28' 11.5
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
3.
12
Sarah Bicsak
27' 7
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
4.
9
Katie Schwark
26' 5
PR
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
5.
11
Jessie Dutzy
24' 1
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
6.
11
Kalin Clark
18' 11
Apr 18
Lutheran North vs Clarenceville
7.
11
LeeAnn Mentz
18' 1.5
PR
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
Discus - 1kg
1.
11
Allison Klauer
81' 5
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
2.
12
Sarah Bicsak
79' 10
PR
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
11
Jessie Dutzy
78' 9
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
9
Katie Schwark
64' 6.5
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
5.
11
Kalin Clark
55' 5
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
6.
9
Taylor Jackson
55' 0
Mar 26
Lutheran North vs DCDS
7.
9
Alana Ranucci
52' 11
PR
May 5
Algonac Muskrat Classic
8.
11
LeeAnn Mentz
49' 7
PR
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
High Jump
1.
11
Amber Siegle
5' 6
May 5
Algonac Muskrat Classic
2.
10
Stacy Borowski
5' 0
PR
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
3.
12
Andrea Carabell
4' 9
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
12
Alycia Wright
4' 9
Apr 24
Lutheran North vs Oakland Christian and Bishop Foley
5.
10
Abby Siekmann
4' 3
May 23
Marine City JV Invite
Pole Vault
1.
11
Jacklyn Gehle
7' 9
PR
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
10
Genevie Szwarc
7' 0
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
10
Michelle Strauchman
7' 0
May 15
Lutheran North vs Clawson and Cranbrook
4.
9
Angel Gehle
6' 0
May 1
Lutheran North vs Harper Woods and Lutheran Northwest
Long Jump
1.
10
Michelle Irvin
15' 10
May 19
MHSAA Div III Regional #24
2.
12
Alycia Wright
15' 6.5
May 19
MHSAA Div III Regional #24
3.
9
Jill Nowicki
14' 8.25
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
4.
12
Dana Wille
13' 7.75
PR
May 8
Lutheran North vs Lutheran Westland
5.
10
Abby Siekmann
12' 6
PR
May 23
Marine City JV Invite
Triple Jump
1.
10
Michelle Irvin
30' 0
Apr 21
Port Huron Northern Husky Relays
*Recent improvement