Season:
2007 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Hugh Oulds
11.33
(.3)
PR
May 25
Region III Championships
2.
10
Chad Mason
11.57
PR
May 17
Seminole District Track
9
Lorenzo Smith
11.57
(.3)
May 25
Region III Championships
4.
10
Stacey Houston
11.61
(-.3)
PR
May 25
Region III Championships
5.
10
Jake Carter
12.03
PR
Apr 21
Lancer Invitational
200 Meters
1.
10
Jake Carter
23.75
PR
Apr 21
Lancer Invitational
2.
11
Hugh Oulds
24.12
May 17
Seminole District Track
3.
9
Lorenzo Smith
24.68
PR
Apr 21
Lancer Invitational
400 Meters
1.
11
Nathan Turner
53.62
PR
May 17
Seminole District Track
2.
10
Jeremy Jarry
54.28
PR
Apr 21
Lancer Invitational
3.
10
Chad Mason
54.51
Apr 21
Lancer Invitational
4.
10
Jake Carter
55.18
PR
May 17
Seminole District Track
5.
9
Jason Shockley
56.22
May 17
Seminole District Track
800 Meters
1.
10
Cameron King
1:59.93
PR
May 17
Seminole District Track
2.
11
Jason Paljug
1:59.97
May 25
Region III Championships
3.
12
Griffin Weston
2:07.81
PR
May 17
Seminole District Track
4.
11
Nathan Turner
2:08.96
Apr 21
Lancer Invitational
5.
12
Will Reeves
2:12.20
PR
May 17
Seminole District Track
1600 Meters
1.
12
Will Reeves
4:28.39
PR
May 17
Seminole District Track
2.
12
Griffin Weston
4:35.98
PR
May 25
Region III Championships
3.
11
Jacob Arthur
4:36.15
Apr 21
Lancer Invitational
4.
11
Jake Wilson
4:43.07
May 17
Seminole District Track
3200 Meters
1.
11
Jacob Arthur
9:58.13
May 25
Region III Championships
2.
12
Griffin Weston
10:00.02
PR
May 25
Region III Championships
3.
11
Jake Wilson
10:31.80
Apr 21
Lancer Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Ethan Nixon
14.23
PR
Apr 28
Dogwood Track Classic
2.
12
Michael Tannian
16.03
(-.6)
PR
May 25
Region III Championships
3.
9
Cameron McKenzie
17.33
May 17
Seminole District Track
300m Hurdles - 36"
1.
11
Ethan Nixon
40.19
May 17
Seminole District Track
2.
12
Michael Tannian
42.89
PR
May 25
Region III Championships
4x100 Relay
1.
-
Stacey Houston
Ethan Nixon
Lorenzo Smith
Hugh Oulds
43.70
May 25
Region III Championships
2.
-
Relay Team
44.17
May 17
Seminole District Track
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:30.18
May 25
Region III Championships
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:07.53
May 17
Seminole District Track
Shot Put - 12lb
1.
11
Ryan Jackson
44' 6.5
PR
Apr 21
Lancer Invitational
2.
-
Kyle Mullen
35' 6.5
PR
Apr 21
Lancer Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Jimmy Howard
143' 0
PR
May 17
Seminole District Track
2.
11
Ryan Jackson
118' 5
PR
May 17
Seminole District Track
3.
11
Josh Anderson
115' 7
PR
May 17
Seminole District Track
High Jump
1.
11
Ethan Nixon
6' 2
Apr 21
Lancer Invitational
Pole Vault
1.
10
Andrew Epperson
13' 6
May 25
Region III Championships
2.
10
Chris Goh
11' 6
PR
May 25
Region III Championships
10
Kyle Broda
11' 6
May 25
Region III Championships
Long Jump
1.
11
Ethan Nixon
21' 7.5
May 17
Seminole District Track
2.
11
Hugh Oulds
20' 2
May 25
Region III Championships
Triple Jump
1.
11
Ethan Nixon
45' 6.25
PR
May 17
Seminole District Track
2.
9
Cameron McKenzie
34' 3.75
Apr 21
Lancer Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Candace Lewis
13.00
May 17
Seminole District Track
2.
10
Shelley Parker
13.14
PR
May 17
Seminole District Track
200 Meters
1.
10
Shelley Parker
26.30
PR
May 25
Region III Championships
2.
11
Candace Lewis
26.86
May 25
Region III Championships
3.
10
Dominique Marshall
31.31
PR
Apr 21
Lancer Invitational
400 Meters
1.
10
Shelley Parker
1:01.36
PR
May 17
Seminole District Track
2.
10
Essie Wallace
1:02.02
PR
Apr 21
Lancer Invitational
800 Meters
1.
10
Janel Reeves
2:20.49
May 25
Region III Championships
800 Meters - Wheelchair
1.
10
Janel Reeves
2:21.74
PR
Apr 21
Lancer Invitational
2.
-
Courtney Ware
2:56.43
PR
Apr 21
Lancer Invitational
1600 Meters
1.
10
Janel Reeves
5:08.48
May 25
Region III Championships
2.
12
Angela Newman
5:39.32
PR
Apr 21
Lancer Invitational
3.
9
Mary Ellen Wendt
6:12.32
Apr 21
Lancer Invitational
3200 Meters
1.
10
Janel Reeves
11:50.15
May 17
Seminole District Track
2.
12
Angela Newman
11:53.53
PR
Apr 28
Dogwood Track Classic
3.
9
Mary Ellen Wendt
13:29.03
May 17
Seminole District Track
100m Hurdles - 33"
1.
9
Mindy Meritt
19.28
May 17
Seminole District Track
300m Hurdles - 30"
1.
9
Mindy Meritt
52.97
PR
May 17
Seminole District Track
2.
11
Karina Watts
53.41
May 17
Seminole District Track
4x100 Relay
1.
-
Candace Lewis
Dominique Marshall
Shelley Parker
Essie Wallace
50.02
May 25
Region III Championships
2.
-
Relay Team
50.48
Apr 21
Lancer Invitational
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:09.71
Apr 21
Lancer Invitational
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
9:55.21
May 25
Region III Championships
Shot Put - 4kg
1.
11
Kara Wilson
35' 6.75
PR
May 17
Seminole District Track
2.
11
Melody Exum
29' 2.75
Apr 21
Lancer Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Jessica Creasy
84' 2
PR
May 17
Seminole District Track
2.
11
Melody Exum
79' 8
Apr 21
Lancer Invitational
High Jump
1.
9
Chelsae King
4' 10
PR
May 25
Region III Championships
2.
10
Shelley Parker
4' 8
Apr 21
Lancer Invitational
Pole Vault
1.
10
Shelley Parker
9' 6
May 25
Region III Championships
2.
11
Paula Shaibani
7' 0
May 25
Region III Championships
Long Jump
1.
10
Essie Wallace
15' 10.25
PR
May 17
Seminole District Track
Triple Jump
1.
10
Essie Wallace
32' 7.25
PR
Apr 21
Lancer Invitational
2.
9
Chelsae King
28' 9.5
PR
Apr 21
Lancer Invitational
*Recent improvement