Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1996
1995
1994
1992
1991
1990
1985
1984
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1971
1968
1967
Indoor
2016
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
LR Seabaugh
11.54c
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
11
Jordan Rundell
12.14c
PR
May 10
Class 3 District 2
200 Meters
1.
11
LR Seabaugh
23.64c
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
12
Matthew Bohlmann
25.04c
PR
May 10
Class 3 District 2
400 Meters
1.
11
James Groerich
54.44c
May 10
Class 3 District 2
2.
11
Joe Jackson
55.64c
May 10
Class 3 District 2
800 Meters
1.
11
Alex Zisser
2:05.7h
May 10
Class 3 District 2
1600 Meters
1.
11
Alex Zisser
4:39.0h
May 10
Class 3 District 2
3200 Meters
1.
9
Brad Hart
11:00.2h
May 10
Class 3 District 2
110m Hurdles - 39"
1.
11
Ben Ema
20.84c
May 10
Class 3 District 2
300m Hurdles - 36"
1.
11
Ben Ema
50.24c
May 10
Class 3 District 2
4x100 Relay
1.
-
Jordan Rundell
Tim Schaumann
LR Seabaugh
Brett Ahlbrand
44.94c
May 10
Class 3 District 2
4x200 Relay -
1.
-
Jeff Doggendorf
Jesse Doggendorf
Matthew Bohlmann
Jonathan Lauer
1:34.5h
May 10
Class 3 District 2
4x400 Relay
1.
-
James Groerich
Joe Jackson
Jonathan Lauer
Dean Odegard
3:30.5h
May 10
Class 3 District 2
4x800 Relay
1.
-
Alex Zisser
KJ Blair
Dean Odegard
Joe Jackson
8:32.3h
May 10
Class 3 District 2
Shot Put - 12lb
1.
11
Scott Bates
44' 3.5
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
12
Richard Ruddle
43' 9
PR
May 10
Class 3 District 2
Discus - 1.6kg
1.
12
Ben Frentzel
135' 4
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
12
Richard Ruddle
135' 0
PR
May 10
Class 3 District 2
High Jump
1.
11
Dean Odegard
5' 8
May 10
Class 3 District 2
2.
11
Brett Justus
5' 6
May 10
Class 3 District 2
Pole Vault
1.
10
Aaron Sterling
11' 0
May 10
Class 3 District 2
11
Dean Odegard
11' 0
May 10
Class 3 District 2
Long Jump
1.
12
John Tape
19' 0
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
12
Matt Morrison
16' 10.75
PR
May 10
Class 3 District 2
Triple Jump
1.
12
John Tape
40' 11.5
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
11
Brett Justus
38' 7
May 10
Class 3 District 2
Womens
100 Meters
1.
12
Beth Steinbrueck
13.03
PR
May 24
Missouri Class 3 State Championships
2.
11
Brittany Tanner
15.74c
May 10
Class 3 District 2
200 Meters
1.
12
Beth Steinbrueck
27.13
PR
May 24
Missouri Class 3 State Championships
2.
10
Rachael Cross
28.94c
May 10
Class 3 District 2
400 Meters
1.
11
Stacie Ely
1:15.14c
PR
May 10
Class 3 District 2
3200 Meters
1.
12
Katie Schumacher
12:47.2h
PR
May 10
Class 3 District 2
100m Hurdles - 33"
1.
11
Lauren Ruth
20.24c
PR
May 10
Class 3 District 2
4x100 Relay
1.
-
Brittany Tanner
Beth Steinbrueck
Casey Tkacz
Rachael Cross
52.84c
May 10
Class 3 District 2
4x200 Relay -
1.
-
Jordan Julian
Stacie Ely
Lauren Ruth
Allison Justus
1:57.5h
May 10
Class 3 District 2
4x400 Relay
1.
-
Kate Sherman
Brittany Tanner
Taylor Kirchwehm
Lauren Ruth
4:32.9h
May 10
Class 3 District 2
Shot Put - 4kg
1.
11
Kirsten Carney
34' 9.5
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
9
Sarah Thien
29' 8
PR
May 10
Class 3 District 2
Discus - 1kg
1.
10
Michele Kitson
124' 10
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
9
Alicia Hager
86' 2
May 10
Class 3 District 2
High Jump
1.
10
Chrystin Craig
4' 4
May 10
Class 3 District 2
Pole Vault
1.
10
Kate Sherman
8' 0
May 10
Class 3 District 2
Long Jump
1.
9
Casey Tkacz
15' 6.75
PR
May 10
Class 3 District 2
2.
9
Taylor Kirchwehm
15' 0.5
PR
May 10
Class 3 District 2
Triple Jump
1.
9
Casey Tkacz
32' 8.75
May 10
Class 3 District 2
2.
9
Allison Justus
30' 7.25
May 10
Class 3 District 2
*Recent improvement