Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1973
Indoor
2016
2013
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Colton Newman
12.26
PR
Apr 12
Big "C" Relays
2.
10
Stephen Pine
12.49
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
10
Scott Taylor
12.51
PR
May 10
Frosh/Soph Championships
4.
10
Isiah Edwards
12.52
PR
May 2
Palmer Relays
5.
11
Chance Musselman
12.62
PR
Apr 12
Big "C" Relays
6.
10
Taylor Owens
12.64
May 2
Palmer Relays
7.
10
Cole Branham
12.84c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
11
Robert Cliborn
12.84c
PR
Mar 28
Valley Chaos
9.
9
Ben Alderman
13.34c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
10.
9
A.J Marshall
13.54
May 2
Palmer Relays
11
Tim Orr
13.54c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
12.
10
Jacob Weiliczkiewicz
13.73
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
13.
11
Frank Adkins
13.93
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
14.
9
Todd Taylor
14.10
May 2
Palmer Relays
15.
11
Wade Schirack
14.14c
PR
Mar 28
Valley Chaos
16.
11
Ian Shortridge
15.44c
PR
Mar 28
Valley Chaos
17.
11
Steven Chapman
15.97
PR
May 2
Palmer Relays
200 Meters
1.
10
Taylor Owens
25.41
May 10
Frosh/Soph Championships
2.
10
Stephen Pine
25.56
May 10
Frosh/Soph Championships
3.
11
Colton Newman
25.64c
Mar 28
Valley Chaos
4.
10
Isiah Edwards
25.74c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
5.
11
Chance Musselman
26.24c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
6.
9
Ben Alderman
26.44c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
7.
10
Scott Taylor
27.14c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
8.
9
A.J Marshall
27.29
May 10
Frosh/Soph Championships
9.
11
Frank Adkins
27.94c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
11
Robert Cliborn
27.94c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
11.
11
Wade Schirack
28.24c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
12.
10
Cole Branham
28.78
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
13.
9
Todd Taylor
29.34c
Apr 22
Sprint Battle Royale
14.
11
Ian Shortridge
31.24c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
15.
11
Steven Chapman
34.21
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
400 Meters
1.
10
Taylor Owens
55.56
May 16
Region III Championships
2.
11
Colton Newman
58.24c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
3.
12
Josiah Stewart
58.63
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
4.
10
Scott Taylor
59.87
PR
May 10
Frosh/Soph Championships
5.
10
Stephen Pine
1:00.14c
PR
Mar 28
Valley Chaos
6.
10
Isiah Edwards
1:00.84c
PR
Apr 16
Distance Duel
7.
9
A.J Marshall
1:01.77
May 6
Mat-su Borough Championships
8.
11
Wade Schirack
1:03.74c
Apr 22
Sprint Battle Royale
9.
12
Logan Burley
1:05.56
PR
May 2
Palmer Relays
10.
9
Ryan Tracy
1:06.34c
Apr 16
Distance Duel
11.
11
Ian Shortridge
1:09.74c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
12.
11
Steven Chapman
1:21.56
PR
May 2
Palmer Relays
800 Meters
1.
10
Baruch Chamberlain
2:23.36
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
2.
12
Josiah Stewart
2:23.58
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
11
Cameron Sholar
2:25.68
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
4.
12
Logan Burley
2:27.93
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
9
Ryan Tracy
2:29.70
May 10
Frosh/Soph Championships
6.
11
Steven Chapman
3:07.0h
PR
Mar 28
Valley Chaos
1600 Meters
1.
10
Baruch Chamberlain
4:56.87
May 2
Palmer Relays
2.
11
Cameron Sholar
5:20.11
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
9
Ryan Tracy
5:21.3h
May 10
Frosh/Soph Championships
3200 Meters
1.
10
Baruch Chamberlain
10:30.38
May 16
Region III Championships
2.
12
Josiah Stewart
11:30.06
PR
Apr 12
Big "C" Relays
3.
11
Cameron Sholar
11:30.18
PR
May 16
Region III Championships
4.
9
Ryan Tracy
11:40.27
PR
May 16
Region III Championships
110m Hurdles - 39"
1.
11
Colton Newman
19.50
May 9
JR/SR FAT Last Chance
2.
10
Isiah Edwards
19.52
PR
Apr 12
Big "C" Relays
3.
10
Scott Taylor
22.56
PR
Apr 12
Big "C" Relays
300m Hurdles - 36"
1.
11
Colton Newman
43.11
May 6
Mat-su Borough Championships
2.
11
Ian Shortridge
57.21
PR
May 9
JR/SR FAT Last Chance
4x100 Relay
1.
-
Taylor Owens
Stephen Pine
Chance Musselman
Colton Newman
47.25
May 16
Region III Championships
2.
-
Isiah Edwards
Chance Musselman
Tim Orr
Taylor Owens
48.15
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
-
Chance Musselman
Colton Newman
Tim Orr
Taylor Owens
48.50
May 2
Palmer Relays
4.
-
Taylor Owens
Scott Taylor
Robert Cliborn
Chance Musselman
49.74c
Apr 12
Big "C" Relays
5.
-
Beebo Russel
Tim Orr
Robert Cliborn
Christopher Lafe
50.44
May 2
Palmer Relays
4x200 Relay -
1.
-
Taylor Owens
Stephen Pine
Chance Musselman
Colton Newman
1:37.99
May 16
Region III Championships
2.
-
Stephen Pine
Isiah Edwards
Chance Musselman
Taylor Owens
1:39.78
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
-
Isiah Edwards
Chance Musselman
Colton Newman
Taylor Owens
1:41.41
May 2
Palmer Relays
4.
-
Isiah Edwards
Taylor Owens
Stephen Pine
Scott Taylor
1:46.6h
May 10
Frosh/Soph Championships
5.
-
Ian Shortridge
Josiah Stewart
Todd Taylor
Ryan Tracy
1:53.01
May 6
Mat-su Borough Championships
4x400 Relay
1.
-
Taylor Owens
Stephen Pine
Isiah Edwards
Logan Burley
3:59.73
Apr 12
Big "C" Relays
2.
-
Logan Burley
Josiah Stewart
Stephen Pine
Wade Schirack
4:05.60
May 2
Palmer Relays
3.
-
Stephen Pine
Taylor Owens
Logan Burley
Baruch Chamberlain
4:28.38
May 6
Mat-su Borough Championships
4x800 Relay
1.
-
Logan Burley
Josiah Stewart
Ryan Tracy
Cameron Sholar
9:47.41
May 2
Palmer Relays
2.
-
Ryan Tracy
Logan Burley
Josiah Stewart
Stephen Pine
9:48.8h
Apr 12
Big "C" Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Stephen Pine
Taylor Owens
Colton Newman
Isiah Edwards
1:51.3h
Apr 12
Big "C" Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
A.J Marshall
Todd Taylor
Jacob Weiliczkiewicz
Stephen Pine
4:01.68
May 2
Palmer Relays
2.
-
Scott Taylor
Josiah Stewart
Robert Cliborn
Logan Burley
4:12.30
Apr 12
Big "C" Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
John Knowles
46' 5.5
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
11
Christopher Lafe
44' 1.5
Apr 12
Big "C" Relays
3.
12
Beebo Russel
38' 8.75
PR
May 2
Palmer Relays
4.
11
Tim Orr
35' 9
PR
Apr 16
Distance Duel
5.
11
Robert Cliborn
31' 8.5
PR
May 2
Palmer Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
Beebo Russel
138' 7
PR
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
10
John Knowles
134' 4
May 16
Region III Championships
3.
11
Christopher Lafe
114' 6
May 6
Mat-su Borough Championships
4.
11
Tim Orr
111' 0
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
11
Robert Cliborn
55' 1
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
High Jump
1.
10
Isiah Edwards
5' 6
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
2.
11
Robert Cliborn
5' 4
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
Long Jump
1.
10
Isiah Edwards
18' 4.75
PR
May 16
Region III Championships
2.
11
Colton Newman
17' 9.5
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
11
Chance Musselman
17' 7.5
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
4.
11
David Kennedy
15' 7.5
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
11
Christopher Lafe
15' 0
PR
May 2
Palmer Relays
6.
11
Ian Shortridge
13' 7.25
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
Triple Jump
1.
12
Josiah Stewart
38' 3
(1.3)
PR
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
11
Chance Musselman
37' 5.25
PR
May 9
JR/SR FAT Last Chance
3.
11
David Kennedy
33' 3
PR
May 2
Palmer Relays
4.
11
Colton Newman
32' 8
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
Womens
100 Meters
1.
9
Cori Schleich
14.16
May 16
Region III Championships
2.
12
Shelby Fulton
14.34c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
3.
10
Skyler Nuss
14.54
PR
Apr 12
Big "C" Relays
12
Kahla Oosting
14.54c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
5.
10
Haley Dampier
14.61
May 10
Frosh/Soph Championships
6.
10
Gladys Nickerson
14.64c
Apr 22
Sprint Battle Royale
9
Makayla Conant
14.64c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
8.
11
Caitlin Laird
15.04c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
9.
11
Jaleen Quenga
15.41
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
10.
10
Laura Wright
15.54c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
11.
11
Chelsea Skinner
15.55
PR
May 2
Palmer Relays
12.
9
Alexis Rains
15.57
PR
May 2
Palmer Relays
13.
11
Katie Miles
17.05
PR
May 2
Palmer Relays
200 Meters
1.
12
Shelby Fulton
29.24
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
2.
9
Cori Schleich
29.69
May 6
Mat-su Borough Championships
3.
9
Makayla Conant
29.78
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
4.
10
Gladys Nickerson
30.26
May 10
Frosh/Soph Championships
5.
10
Haley Dampier
30.71
May 6
Mat-su Borough Championships
6.
10
Keri Clump
30.74c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
7.
11
Rachel Hoffman
30.84c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
8.
11
Kelly Mackenzie
31.14c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
9.
10
Skyler Nuss
32.24c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
10.
11
Jaleen Quenga
33.54c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
11
Caitlin Laird
33.54c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
12.
11
Katie Miles
36.34c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
400 Meters
1.
10
Keri Clump
1:04.94
May 16
Region III Championships
2.
11
Rachel Hoffman
1:09.34c
Apr 16
Distance Duel
3.
12
Jessica Gross
1:10.14c
PR
Mar 28
Valley Chaos
4.
9
Cori Schleich
1:10.85
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
9
Alison Kelley
1:10.94c
PR
Apr 16
Distance Duel
6.
11
Kelly Mackenzie
1:11.64c
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
7.
12
Kendra Nelson
1:11.94c
PR
Apr 16
Distance Duel
8.
9
Haley Young
1:13.32
May 2
Palmer Relays
9.
10
Katie Bialka
1:15.84c
PR
Apr 16
Distance Duel
10.
12
Elle Fuller
1:17.94c
PR
Apr 16
Distance Duel
800 Meters
1.
10
Keri Clump
2:25.10
PR
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
9
Alison Kelley
2:28.10
PR
May 24
ASAA State Meet - 4A
3.
12
Jessica Gross
2:32.01
PR
May 16
Region III Championships
4.
10
Katie Bialka
2:43.14
PR
May 16
Region III Championships
5.
9
Haley Young
3:00.70
May 6
Mat-su Borough Championships
6.
12
Elle Fuller
3:04.0h
PR
Apr 16
Distance Duel
1600 Meters
1.
10
Katie Bialka
5:45.06
PR
May 16
Region III Championships
2.
9
Alison Kelley
5:49.91
PR
May 2
Palmer Relays
3.
12
Elle Fuller
5:50.78
PR
May 2
Palmer Relays
4.
12
Kendra Nelson
5:59.8h
PR
Apr 12
Big "C" Relays
5.
9
Haley Young
6:11.5h
May 10
Frosh/Soph Championships
3200 Meters
1.
10
Katie Bialka
12:09.51
PR
May 16
Region III Championships
2.
12
Elle Fuller
12:11.96
PR
May 16
Region III Championships
3.
12
Kendra Nelson
12:19.00
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
4.
9
Alison Kelley
12:21.78
PR
May 10
Frosh/Soph Championships
100m Hurdles - 33"
1.
11
Rachel Hoffman
17.01
(1.7)
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
11
Kelly Mackenzie
18.20
PR
May 16
Region III Championships
3.
10
Skyler Nuss
18.24
May 16
Region III Championships
4.
10
Laura Wright
22.22
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
300m Hurdles - 30"
1.
11
Rachel Hoffman
49.55
May 16
Region III Championships
2.
11
Kelly Mackenzie
50.65
PR
May 24
ASAA State Meet - 4A
3.
12
Kendra Nelson
54.95
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
4.
10
Skyler Nuss
57.11
PR
May 16
Region III Championships
5.
9
Cori Schleich
59.76
May 6
Mat-su Borough Championships
6.
9
Haley Young
1:00.24
PR
May 16
Region III Championships
4x100 Relay
1.
-
Shelby Fulton
Makayla Conant
Gladys Nickerson
Kahla Oosting
54.10
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
-
Shelby Fulton
Kahla Oosting
Gladys Nickerson
Cori Schleich
54.21
May 16
Region III Championships
3.
-
Shelby Fulton
Gladys Nickerson
Kahla Oosting
Cori Schleich
54.93
May 2
Palmer Relays
4.
-
Shelby Fulton
Cori Schleich
Skyler Nuss
Kahla Oosting
56.13
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
-
Cori Schleich
Makayla Conant
Gladys Nickerson
Skyler Nuss
56.55
May 10
Frosh/Soph Championships
6.
-
Cori Schleich
Laura Wright
Haley Dampier
Skyler Nuss
57.46
Apr 12
Big "C" Relays
7.
-
Jaleen Quenga
Shelby Fulton
Skyler Nuss
Kahla Oosting
58.34c
Apr 22
Sprint Battle Royale
8.
-
Relay Team
58.39
May 6
Mat-su Borough Championships
9.
-
Celeste Colgrove
Jillian Troisi
Jasmin Gilpin
Chelsea Skinner
1:00.20
May 2
Palmer Relays
4x200 Relay -
1.
-
Shelby Fulton
Makayla Conant
Kahla Oosting
Rachel Hoffman
1:56.12
May 16
Region III Championships
2.
-
Keri Clump
Shelby Fulton
Rachel Hoffman
Kahla Oosting
1:57.19
May 2
Palmer Relays
3.
-
Gladys Nickerson
Makayla Conant
Haley Dampier
Keri Clump
1:57.92
May 10
Frosh/Soph Championships
4.
-
Rachel Hoffman
Kahla Oosting
Makayla Conant
Shelby Fulton
1:58.56
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
-
Haley Dampier
Laura Wright
Jaleen Quenga
Gladys Nickerson
2:07.47
May 6
Mat-su Borough Championships
4x400 Relay
1.
-
Jessica Gross
Keri Clump
Rachel Hoffman
Kendra Nelson
4:25.76
May 16
Region III Championships
2.
-
Alison Kelley
Jessica Gross
Kendra Nelson
Rachel Hoffman
4:25.80
May 24
ASAA State Meet - 4A
3.
-
Keri Clump
Jessica Gross
Rachel Hoffman
Kendra Nelson
4:32.85
May 2
Palmer Relays
4.
-
Kendra Nelson
Rachel Hoffman
Jessica Gross
Keri Clump
4:33.24
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
-
Keri Clump
Jessica Gross
Kendra Nelson
Rachel Hoffman
4:34.21
Apr 12
Big "C" Relays
4x800 Relay
1.
-
Jessica Gross
Alison Kelley
Kendra Nelson
Keri Clump
10:03.30
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
-
Jessica Gross
Keri Clump
Alison Kelley
Kendra Nelson
10:10.48
May 16
Region III Championships
3.
-
Jessica Gross
Katie Bialka
Keri Clump
Kendra Nelson
10:15.79
May 2
Palmer Relays
4.
-
Kendra Nelson
Alison Kelley
Keri Clump
Katie Bialka
10:39.8h
Apr 12
Big "C" Relays
5.
-
Kendra Nelson
Alison Kelley
Jessica Gross
Keri Clump
12:26.03
May 6
Mat-su Borough Championships
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Kahla Oosting
Haley Dampier
Skyler Nuss
Rachel Hoffman
2:05.10
Apr 12
Big "C" Relays
2.
-
Shelby Fulton
Kahla Oosting
Cori Schleich
Skyler Nuss
2:07.98
May 2
Palmer Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Cori Schleich
Keri Clump
Jessica Gross
Gladys Nickerson
4:48.81
Apr 12
Big "C" Relays
2.
-
Cori Schleich
Gladys Nickerson
Makayla Conant
Katie Bialka
4:52.70
May 2
Palmer Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Jillian Troisi
30' 2.5
May 16
Region III Championships
2.
9
Celeste Colgrove
29' 7.75
PR
May 16
Region III Championships
3.
9
Chayna Ward
28' 11.25
May 2
Palmer Relays
4.
10
Kelsey Ryneski
27' 5.75
May 16
Region III Championships
5.
10
Ava Goepfert
24' 9
PR
May 16
Region III Championships
6.
9
Jasmin Gilpin
24' 4.5
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
7.
11
Chelsea Skinner
23' 0.5
PR
May 2
Palmer Relays
8.
9
Paulina Valencia
22' 10.75
PR
May 2
Palmer Relays
9.
9
Kellee Torrey
16' 10
PR
Mar 28
Valley Chaos
Discus - 1kg
1.
10
Ava Goepfert
82' 11
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
2.
9
Celeste Colgrove
79' 3
PR
May 2
Palmer Relays
3.
10
Jillian Troisi
78' 11
May 16
Region III Championships
4.
10
Kelsey Ryneski
74' 10
PR
May 16
Region III Championships
5.
9
Chayna Ward
72' 3
Apr 22
Sprint Battle Royale
6.
11
Chelsea Skinner
63' 7
PR
May 2
Palmer Relays
7.
9
Jasmin Gilpin
61' 10
PR
May 2
Palmer Relays
8.
9
Kellee Torrey
61' 2
PR
Mar 28
Valley Chaos
9.
9
Paulina Valencia
56' 2
PR
Mar 28
Valley Chaos
High Jump
1.
12
Kahla Oosting
4' 2
PR
Apr 12
Big "C" Relays
2.
10
Kelly Burkhart
3' 10
PR
May 2
Palmer Relays
Long Jump
1.
12
Kahla Oosting
14' 6.5
PR
May 9
JR/SR FAT Last Chance
2.
10
Skyler Nuss
13' 5.5
May 16
Region III Championships
12
Kendra Nelson
13' 5.5
PR
May 9
JR/SR FAT Last Chance
4.
10
Laura Wright
13' 1.25
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
5.
10
Haley Dampier
13' 0.5
May 10
Frosh/Soph Championships
6.
11
Caitlin Laird
12' 9
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
7.
9
Alexis Rains
11' 8
PR
May 6
Mat-su Borough Championships
Triple Jump
1.
12
Kahla Oosting
31' 1.75
(2.0)
PR
May 24
ASAA State Meet - 4A
2.
11
Caitlin Laird
27' 5
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
3.
9
Alexis Rains
24' 11
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
4.
11
Chelsea Skinner
19' 9
PR
Apr 22
Sprint Battle Royale
*Recent improvement