Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
1979
1974
Indoor
2024
2017
2016
2015
2013
2012
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Garrett Smith
11.37
(4.1)
PR
Apr 19
Pasco Invitational Track Meet
2.
11
Chaese Sewell
11.53
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
3.
11
Kyle Kuntz
11.82
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
4.
10
Jacob Sealby
11.87
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
5.
10
Lucas Sealby
11.92
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
6.
11
Jacob Allen
11.94c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
7.
9
Marcelo Giles
12.04c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
8.
9
Kyle Clemans
12.34c
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
9.
9
Caden Stockwell
12.64c
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
10
Schaefer Buchanan
12.64c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
11.
9
Zach Pipkin
12.74c
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
11
Alec Wood
12.74c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
13.
9
Arron Jackson
12.79
PR
May 2
CBL JV Championships
14.
9
Sam Nees
12.84c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
15.
12
Clark Lewis
13.20
PR
May 2
CBL JV Championships
16.
9
Ryan Horne
13.64c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
200 Meters
1.
11
Chaese Sewell
22.96
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
2.
10
Jacob Sealby
23.32
May 9
4A CBL District Championship
3.
11
Garrett Smith
23.35
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
4.
11
Kyle Kuntz
23.78
PR
May 9
4A CBL District Championship
5.
10
Lucas Sealby
24.04
May 9
4A CBL District Championship
6.
11
Jacob Allen
24.10
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
7.
9
Marcelo Giles
25.14c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
8.
9
Kyle Clemans
25.16
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
9.
12
Blake Helm
25.32
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
10.
9
Caden Stockwell
25.34
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
11.
11
Ryan Harmon
25.36
Mar 28
Eastmont Invitational
12.
9
Arron Jackson
25.74
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
13.
11
Alec Wood
26.04c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
14.
9
Tyler Shales
26.74c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
9
Zach Pipkin
26.74c
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
16.
9
Dustyn Williams
28.24c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
17.
9
Tyler Morley
29.44c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
18.
9
Tim Lape
30.04c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
400 Meters
1.
12
Blake Helm
52.61
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
2.
11
Chaese Sewell
52.90
PR
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
3.
10
Lucas Sealby
53.23
May 9
4A CBL District Championship
4.
10
Jacob Sealby
53.52
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
5.
9
Cooper Helm
54.61
May 2
CBL JV Championships
6.
9
Armando Bendito-Zepeda
57.05
May 2
CBL JV Championships
7.
11
Kevin Hoffert
58.07
PR
May 2
CBL JV Championships
8.
11
Alec Wood
58.24c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
9.
9
Zach Pipkin
58.40
May 2
CBL JV Championships
10.
9
Dustyn Williams
1:01.02
PR
May 2
CBL JV Championships
11.
12
Clark Lewis
1:03.64c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
800 Meters
1.
11
Mark Zimmerman
2:08.25
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
2.
12
James Martin
2:09.63
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3.
9
Armando Bendito-Zepeda
2:13.40
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
4.
11
Alec Wood
2:15.51
PR
May 2
CBL JV Championships
5.
11
Jon Halverson
2:19.23
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
6.
10
Michael Sauer
2:20.4h
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
7.
10
Justin Valdez
2:23.57
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
8.
9
Tyler Shales
2:25.3h
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
9.
9
Dustyn Williams
2:36.3h
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
1500 Meters
1.
10
Michael Sauer
4:32.65
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
1600 Meters
1.
10
Michael Sauer
4:56.68
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
2.
11
Mark Zimmerman
4:58.0h
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
3.
9
Tyler Shales
5:05.93
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4.
11
Jon Halverson
5:12.67
PR
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
5.
11
Alec Wood
5:20.56
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
6.
9
Dustyn Williams
5:21.48
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
7.
10
Justin Valdez
5:38.41
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
3000 Meters
1.
10
Michael Sauer
10:05.12
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
11
Mark Zimmerman
10:53.84
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3200 Meters
1.
10
Michael Sauer
10:47.11
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
2.
11
Mark Zimmerman
10:47.95
May 9
4A CBL District Championship
3.
11
Alec Wood
12:17.41
PR
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
110m Hurdles - 39"
1.
10
Nick Hunt
16.17
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
2.
11
Tjos Hansen
16.45
PR
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
3.
11
Alex Larsen
16.94c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
4.
11
Ryan Harmon
17.20
PR
May 9
4A CBL District Championship
5.
10
Andrew Arndt
17.29
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
6.
10
Brian Nygard
18.14c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
7.
12
James Martin
20.86
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
300m Hurdles - 36"
1.
11
Ryan Harmon
42.49
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
2.
10
Nick Hunt
42.52
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
3.
11
Tjos Hansen
43.33
PR
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
4.
10
Brian Nygard
44.00
May 9
4A CBL District Championship
5.
10
Andrew Arndt
45.81
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
6.
12
James Martin
48.54c
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
7.
11
Alex Larsen
52.30
PR
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
3k Steeplechase
1.
11
Jon Halverson
11:59.18
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
11
Alec Wood
12:22.80
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
4x100 Relay
1.
-
Jacob Sealby
Kyle Kuntz
Garrett Smith
Chaese Sewell
43.44
May 24
4A State Championships-All Events
2.
-
Relay Team
43.51
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
3.
-
Garrett Smith
Ryan Harmon
Kyle Kuntz
Chaese Sewell
44.57
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
4.
-
Chaese Sewell
Kyle Kuntz
Ryan Harmon
Garrett Smith
44.82
Apr 19
Pasco Invitational Track Meet
5.
-
Chaese Sewell
Garrett Smith
Kyle Kuntz
Jacob Sealby
44.88
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
6.
-
Ryan Harmon
Kyle Kuntz
Chaese Sewell
Garrett Smith
44.96
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
7.
-
Chaese Sewell
Garrett Smith
Kyle Kuntz
Ryan Harmon
45.07
Mar 28
Eastmont Invitational
8.
-
Blake Helm
Kyle Kuntz
Chaese Sewell
Garrett Smith
45.17
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
9.
-
Jacob Allen
Caden Stockwell
Arron Jackson
Kyle Clemans
47.20
May 2
CBL JV Championships
10.
-
Kyle Clemans
Arron Jackson
John Sells
Jacob Allen
47.27
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Garrett Smith
Jacob Sealby
Chaese Sewell
Kyle Kuntz
1:34.13
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
4x300 Relay
1.
-
Kyle Clemans
Andrew Arndt
Cooper Helm
Lucas Sealby
2:40.27
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
4x400 Relay
1.
-
Blake Helm
Chaese Sewell
Lucas Sealby
Jacob Sealby
3:27.75
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
2.
-
Jacob Sealby
Ryan Harmon
Chaese Sewell
Blake Helm
3:35.53
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3.
-
Jacob Sealby
Lucas Sealby
Chaese Sewell
Blake Helm
3:35.73
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
4.
-
Jacob Sealby
Lucas Sealby
Ryan Harmon
Blake Helm
3:37.27
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
5.
-
Chaese Sewell
Jacob Sealby
Ryan Harmon
Blake Helm
3:37.86
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
6.
-
Cooper Helm
Jacob Sealby
Lucas Sealby
Blake Helm
3:47.01
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
7.
-
Cooper Helm
Zach Pipkin
Kevin Hoffert
Alec Wood
3:48.38
May 2
CBL JV Championships
8.
-
Andrew Arndt
Blake Nygard
Tjos Hansen
Cooper Helm
3:56.35
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
9.
-
Tyler Shales
Jon Halverson
Alec Wood
Dustyn Williams
3:59.82
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
-
Cooper Helm
Zach Pipkin
Kevin Hoffert
Armando Bendito-Zepeda
3:59.82
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
11.
-
Mark Zimmerman
Dustyn Williams
Alec Wood
Tyler Shales
4:03.01
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
12.
-
Relay Team
4:08.25
May 2
CBL JV Championships
4x800 Relay
1.
-
Alec Wood
Tyler Shales
Jon Halverson
Mark Zimmerman
9:41.39
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Tyler Shales
Mark Zimmerman
Michael Sauer
Armando Bendito-Zepeda
12:09.15
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Brandon Lynch
47' 9.5
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
11
Briggs Helton
41' 2
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
3.
12
Blake Nygard
35' 1.5
PR
May 2
CBL JV Championships
4.
10
Justin Garcia
34' 10
May 2
CBL JV Championships
5.
9
John Sells
34' 3
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
6.
11
Edwin Cortez
33' 0
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
7.
11
Jesse Lee
32' 4.5
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
8.
9
Robby Harmon
31' 2.25
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
9.
10
Ryan Phelps
30' 8.5
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
10.
9
Jarad Groenen
23' 5.5
PR
May 2
CBL JV Championships
Discus - 1.6kg
1.
11
Briggs Helton
133' 5
May 9
4A CBL District Championship
2.
11
Brandon Lynch
125' 0
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3.
11
Ben Peven
109' 8
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
4.
10
Schaefer Buchanan
106' 9
May 2
CBL JV Championships
5.
9
Robby Harmon
93' 5
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
6.
12
Blake Nygard
85' 4
PR
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
7.
9
John Sells
85' 2
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
8.
11
Edwin Cortez
85' 0
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
9.
10
Justin Garcia
76' 11
May 2
CBL JV Championships
10.
11
Jesse Lee
75' 11
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
11.
9
Jarad Groenen
65' 1
PR
May 2
CBL JV Championships
12.
10
Ryan Phelps
65' 0
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
13.
10
Justin Valdez
56' 8
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
Javelin - 800g
1.
12
Spencer Straight
177' 0
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
2.
12
Anthoney DiTommoso
168' 10
PR
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
3.
11
Ben Peven
153' 8
May 9
4A CBL District Championship
4.
11
Russ Lytle
136' 8
PR
May 2
CBL JV Championships
5.
9
Keaton Smith
135' 4
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
6.
12
Eric Riedinger
133' 1
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
7.
9
Tyler Morley
131' 0
Apr 3
Moses Lake JV Invite
8.
9
Dustyn Williams
107' 0
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
9.
12
Blake Nygard
105' 6
PR
May 2
CBL JV Championships
10.
10
Justin Valdez
101' 11
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
11.
11
Kevin Hoffert
101' 5
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
12.
12
Clark Lewis
96' 7
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
High Jump
1.
11
Garrett Smith
6' 4
PR
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
2.
12
Spencer Straight
6' 2
PR
Apr 19
Pasco Invitational Track Meet
3.
10
Andrew Arndt
5' 10
May 9
4A CBL District Championship
9
Keaton Smith
5' 10
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
Pole Vault
1.
12
Eric Riedinger
12' 6
PR
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
2.
12
Eli Gahringer
12' 0
PR
May 9
4A CBL District Championship
3.
11
Trace Harris
11' 0
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
4.
11
James Covey
10' 6
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
5.
11
Cody Gibbons
9' 6
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
9
Tyler Mugg
9' 6
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
7.
9
Caden Stockwell
9' 0
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
8.
11
Rusty Roberts
8' 6
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
9.
9
Ryan Horne
8' 0
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
10.
9
Tim Lape
7' 6
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
Long Jump
1.
10
Jacob Sealby
21' 1
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
2.
10
Lucas Sealby
20' 1.25
May 9
4A CBL District Championship
3.
11
Sam Chapin
19' 1.5
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
4.
11
Cody Gibbons
18' 11
PR
May 9
4A CBL District Championship
5.
9
Kyle Clemans
18' 3.75
May 2
CBL JV Championships
6.
10
Christian Vega
18' 1
May 2
CBL JV Championships
7.
10
Peter Culp
17' 11.75
May 2
CBL JV Championships
8.
9
Marcelo Giles
17' 5.5
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
9.
10
Andrew Payne
17' 2
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
10.
11
Patrick Jordan
17' 0
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
11.
9
Sam Nees
14' 10
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
12.
12
Clark Lewis
14' 5
PR
May 2
CBL JV Championships
Triple Jump
1.
11
Cody Gibbons
40' 9.75
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
2.
10
Christian Vega
39' 0.75
May 2
CBL JV Championships
3.
11
Sam Chapin
38' 1.5
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
4.
12
Scott Broberg
37' 10.25
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
5.
11
Alex Larsen
37' 7.5
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
6.
9
Cooper Helm
36' 0
PR
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
7.
10
Peter Culp
35' 3.5
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Wyatt Piro
13.05
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
2.
9
Ashley Sharp
13.23
May 9
4A CBL District Championship
3.
9
Maria Zamora
13.27
PR
May 9
4A CBL District Championship
4.
9
Robyn Gibbons
13.54c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
5.
9
Lynette Harris
13.69
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
6.
9
Katie Wilkins
13.84
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
7.
9
Kaiti Wilkins
13.85
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
8.
10
Julia Wagner
13.94c
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
11
Christine Prehm
13.94c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
10.
10
Mindy Howard
14.04c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
11.
10
Hanna Gustafsson
14.07
PR
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
12.
9
Stefanie Eller
14.42
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
13.
11
Courtney Reister
14.52
PR
May 2
CBL JV Championships
14.
9
Ruth Tyson
16.44c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
200 Meters
1.
9
Maria Zamora
26.61
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
10
Hanna Gustafsson
27.29
PR
May 9
4A CBL District Championship
3.
9
Ashley Sharp
27.30
May 9
4A CBL District Championship
4.
9
Katie Wilkins
27.43
PR
May 9
4A CBL District Championship
5.
9
Kaiti Wilkins
27.80
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
6.
11
Wyatt Piro
27.96
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
7.
10
Mindy Howard
28.13
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
8.
10
Julia Wagner
28.53
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
9.
9
Stefanie Eller
29.15
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
10.
9
Robyn Gibbons
29.44c
PR
Apr 18
Wenatchee JV Invitational
11.
11
Courtney Reister
31.34c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
12.
9
Ruth Tyson
35.03
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
400 Meters
1.
11
Chelsey Short-Morin
1:04.08
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
9
Stefanie Eller
1:04.22
PR
May 2
CBL JV Championships
3.
11
Kathleen King
1:04.48
May 9
4A CBL District Championship
4.
10
Chelan Pauly
1:05.36
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
5.
11
Emily Martin
1:05.58
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
6.
9
Emily Hazen
1:08.65
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
800 Meters
1.
10
Skye Pauly
2:27.67
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
10
Chelan Pauly
2:37.05
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
3.
11
Sarah Faubion
2:38.40
PR
May 9
4A CBL District Championship
4.
10
Hannah Kiser
2:38.83
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
5.
11
Kirsten Valaas
2:40.40
PR
May 9
4A CBL District Championship
6.
10
Erinn Kuest
2:57.30
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
7.
10
Dasha Ursol
3:16.80
PR
May 2
CBL JV Championships
1500 Meters
1.
9
Emily Hazen
5:06.04
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
10
Chelan Pauly
5:28.36
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
1600 Meters
1.
10
Skye Pauly
5:28.43
PR
Apr 19
Pasco Invitational Track Meet
2.
9
Emily Hazen
5:29.81
PR
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
3.
10
Hannah Kiser
5:36.52
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
4.
10
Chelan Pauly
5:47.86
May 9
4A CBL District Championship
5.
10
Leanne Thorson
5:54.03
PR
May 9
4A CBL District Championship
6.
11
Kirsten Valaas
6:15.97
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
7.
12
Megan Tribley
6:17.10
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
8.
10
Dasha Ursol
7:09.86
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
3000 Meters
1.
9
Emily Hazen
11:21.37
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
10
Skye Pauly
11:24.25
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3200 Meters
1.
9
Emily Hazen
11:46.20
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
10
Erinn Kuest
12:50.70
Mar 28
Eastmont Invitational
3.
11
Kirsten Valaas
13:25.13
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
4.
12
Megan Tribley
14:01.36
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
100m Hurdles - 33"
1.
11
Emily Martin
16.59
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
11
Cassie Babcock
17.25
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
3.
10
Ashley Tonge
17.65
May 9
4A CBL District Championship
4.
9
Jenny Johnson
17.75
May 9
4A CBL District Championship
5.
11
Christine Prehm
17.82
PR
May 9
4A CBL District Championship
300m Hurdles - 30"
1.
11
Emily Martin
48.09
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
9
Jenny Johnson
49.06
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
3.
11
Cassie Babcock
50.73
May 9
4A CBL District Championship
4.
11
Christine Prehm
52.19
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
5.
10
Ashley Tonge
52.59
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
6.
9
Katie Covey
52.88
PR
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
2k Steeplechase
1.
11
Kirsten Valaas
8:11.18
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
10
Leanne Thorson
8:25.42
PR
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3.
11
Sarah Faubion
8:48.20
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
4x100 Relay
1.
-
Ashley Sharp
Hanna Gustafsson
Maria Zamora
Kaiti Wilkins
50.90
May 9
4A CBL District Championship
2.
-
Kaiti Wilkins
Maria Zamora
Hanna Gustafsson
Ashley Sharp
51.07
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
3.
-
Relay Team
52.20
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
4.
-
Stefanie Eller
Maria Zamora
Hanna Gustafsson
Wyatt Piro
52.38
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
5.
-
Kaiti Wilkins
Maria Zamora
Hanna Gustafsson
Stefanie Eller
53.72
Mar 28
Eastmont Invitational
6.
-
Mindy Howard
Julia Wagner
Robyn Gibbons
Lynette Harris
53.82
May 2
CBL JV Championships
7.
-
Cassie Babcock
Stefanie Eller
Hanna Gustafsson
Maria Zamora
54.02
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
4x200 Relay -
1.
-
Ashley Sharp
Hanna Gustafsson
Maria Zamora
Kaiti Wilkins
1:46.95
May 9
4A CBL District Championship
2.
-
Maria Zamora
Hanna Gustafsson
Kaiti Wilkins
Ashley Sharp
1:47.92
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
3.
-
Kaiti Wilkins
Maria Zamora
Hanna Gustafsson
Ashley Sharp
1:48.96
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
4.
-
Kaiti Wilkins
Hanna Gustafsson
Kylie Chapman
Maria Zamora
1:51.66
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
5.
Katie Wilkins
Maria Zamora
Wyatt Piro
Hanna Gustafsson
1:52.81
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
6.
-
Maria Zamora
Stefanie Eller
Ashley Sharp
Hanna Gustafsson
1:54.95
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
7.
-
Courtney Reister
Robyn Gibbons
Stefanie Eller
Jenny Johnson
1:57.75
May 2
CBL JV Championships
8.
-
Courtney Reister
Robyn Gibbons
Mindy Howard
Julia Wagner
2:00.56
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4x300 Relay
1.
9
Stefanie Eller
Katie Wilkins
Jenny Johnson
Ashley Sharp
3:03.34
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
4x400 Relay
1.
-
Kaiti Wilkins
Hanna Gustafsson
Emily Martin
Kylie Chapman
4:10.87
Apr 26
23rd Kiwanis Invitational
2.
-
Kylie Chapman
Cassie Babcock
Hanna Gustafsson
Kaiti Wilkins
4:12.44
Apr 19
Pasco Invitational Track Meet
3.
-
Kylie Chapman
Hanna Gustafsson
Stefanie Eller
Kaiti Wilkins
4:13.04
May 9
4A CBL District Championship
4.
-
Kylie Chapman
Kaiti Wilkins
Hanna Gustafsson
Maria Zamora
4:15.33
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
5.
-
Kylie Chapman
Cassie Babcock
Stefanie Eller
Hanna Gustafsson
4:15.51
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
6.
-
Hanna Gustafsson
Emily Martin
Cassie Babcock
Kylie Chapman
4:15.83
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
7.
-
Emily Martin
Chelsey Short-Morin
Kylie Chapman
Kathleen King
4:20.44
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
8.
-
Kylie Chapman
Stefanie Eller
Hanna Gustafsson
Kathleen King
4:22.33
Mar 28
Eastmont Invitational
9.
-
Chelsey Short-Morin
Kathleen King
Hannah Kiser
Emily Martin
4:29.75
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
10.
-
Chelan Pauly
Chelsey Short-Morin
Kathleen King
Stefanie Eller
4:32.62
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
11.
-
Kathleen King
Hannah Kiser
Chelsey Short-Morin
Chelan Pauly
4:32.74
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
12.
-
Chelan Pauly
Skye Pauly
Kylie Chapman
Sarah Faubion
4:37.62
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
13.
-
Stefanie Eller
Hannah Kiser
Leanne Thorson
Kirsten Valaas
4:55.46
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4x800 Relay
1.
-
Skye Pauly
Kirsten Valaas
Hannah Kiser
Sarah Faubion
10:41.75
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
2.
-
Sarah Faubion
Hannah Kiser
Chelan Pauly
Kirsten Valaas
11:20.42
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Chelan Pauly
Chelsey Short-Morin
Emily Hazen
Skye Pauly
13:44.09
Apr 19
Pasco Invitational Track Meet
2.
-
Erinn Kuest
Hannah Kiser
Chelan Pauly
Emily Hazen
14:15.26
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Becky Duhamel
36' 9.75
May 17
Eastern Wash 4A Regionals
2.
11
Kelsey Guy
23' 9
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
3.
11
Lindsay Duhamel
23' 1.5
PR
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Becky Duhamel
113' 9
May 24
4A State Championships-All Events
2.
11
Kelsey Guy
77' 5
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
Javelin - 600g
1.
10
Sarah Wicheta
93' 3
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
2.
11
Samantha Story
89' 8
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
3.
10
Amber Schneider
76' 8
Mar 22
Ray Cockrum Invitational
4.
9
Katie Covey
63' 3
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
High Jump
1.
10
Cori Dominguez
4' 10
PR
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
10
Sarah Wicheta
4' 10
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
3.
11
Samantha Story
4' 8
PR
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
Pole Vault
1.
10
Cori Dominguez
8' 0
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
2.
9
Gracie Wilson
6' 6
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
9
McAlister Buchanan
6' 6
May 2
CBL JV Championships
4.
10
Kjirsten Lewis
5' 6
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
Long Jump
1.
11
Lindsay Duhamel
15' 1.75
PR
Apr 12
Birger Solberg Team Invitational
2.
9
Robyn Gibbons
14' 9
May 2
CBL JV Championships
3.
9
Jenny Johnson
14' 7.5
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
4.
9
Lynette Harris
14' 3
Apr 10
WW/Wen./W. Val(Sp) @ Eastmont
5.
9
Katie Covey
14' 0
PR
Mar 26
Davis/Richland/Walla Walla @ Wenatchee
Triple Jump
1.
11
Lindsay Duhamel
34' 1.25
PR
May 9
4A CBL District Championship
2.
11
Wyatt Piro
33' 10.5
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
3.
11
Christine Prehm
31' 2.5
PR
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
4.
10
Amber Schneider
29' 4.5
PR
May 1
Wenatchee/Richland @ Moses Lake
5.
9
Stefanie Eller
29' 0.5
Apr 24
Eisenhower/Wenatchee/Pasco @ Richland
6.
9
Jenny Johnson
28' 11.5
Mar 19
Wenatchee/Eastmont/Cashmere @ Moses Lake
*Recent improvement