Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997
1994
1993
1978
1976
Indoor
2024
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Russell Alfaro
12.24c
Apr 12
All-County Invitational
2.
11
Sebastian Makinson
12.74c
May 1
North Beach Pacific League meet
3.
10
Kevin Braden
12.80
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
4.
11
Michael Bower
12.81
PR
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
5.
9
Robby Patton
14.54c
PR
Apr 10
North Beach
200 Meters
1.
10
Derek Moore
25.24
PR
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
2.
9
Maurice Alfaro
25.67
PR
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
3.
11
Michael Bower
26.94c
PR
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
4.
10
Kevin Braden
29.94c
Apr 22
Naselle Invitational
5.
9
Robby Patton
33.15
PR
Apr 18
Activators Classic
400 Meters
1.
11
Michael Bower
57.74c
PR
May 2
Southwest Washington Track Classic
2.
10
Derek Moore
58.44c
PR
May 2
Southwest Washington Track Classic
3.
10
Chris Miller
1:01.14c
Apr 22
Naselle Invitational
4.
12
Fletcher Osborne
1:10.74c
PR
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
800 Meters
1.
10
Derek Moore
2:24.4h
PR
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
2.
9
Dylan Hearn
2:46.8h
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
1600 Meters
1.
10
Derek Moore
5:15.0h
PR
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
2.
9
Dylan Hearn
5:30.1h
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
3200 Meters
1.
9
Dylan Hearn
11:31.44
PR
May 9
North District IV Sub District
2.
10
Derek Moore
11:36.9h
PR
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Patrick Archer
15.78
(2.2)
PR
May 24
2B Championships
2.
11
Sebastian Makinson
16.14c
May 2
Southwest Washington Track Classic
3.
11
Nate Paro
17.30
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
300m Hurdles - 36"
1.
12
Patrick Archer
42.30
PR
May 24
2B Championships
2.
11
Nate Paro
43.59
May 17
District IV Championships
3.
11
Sebastian Makinson
47.43
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
4x100 Relay
1.
-
Maurice Alfaro
Russell Alfaro
Kevin Braden
Patrick Archer
48.74c
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
2.
-
Maurice Alfaro
Russell Alfaro
Patrick Archer
Kevin Braden
48.81
Apr 18
Activators Classic
-
Relay Team
48.81
Apr 18
Activators Classic
4.
-
Maurice Alfaro
Kevin Braden
Patrick Archer
Derek Moore
49.14c
Apr 22
Naselle Invitational
5.
-
Sebastian Makinson
Maurice Alfaro
Fletcher Osborne
Michael Bower
49.64c
Apr 10
North Beach
6.
-
Nick Poplin
Robby Patton
Sawyer Reed
Chris Miller
1:01.44c
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
7.
-
Sawyer Reed
Robby Patton
Nick Poplin
Alex Holm
1:02.84c
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:54.5h
Apr 12
All-County Invitational
2.
-
Michael Bower
Derek Moore
Nate Paro
Chris Miller
3:55.72
May 9
North District IV Sub District
3.
-
Maurice Alfaro
Chris Miller
Derek Moore
Nate Paro
4:03.6h
Apr 22
Naselle Invitational
4.
-
Fletcher Osborne
Michael Bower
Chris Miller
Nate Paro
4:09.6h
Apr 10
North Beach
5.
-
Nate Paro
Chris Miller
Derek Moore
Michael Bower
4:15.7h
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
6.
-
Chris Miller
Dylan Hearn
Nate Paro
Derek Moore
4:19.7h
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
Shot Put - 12lb
1.
11
Nick Poplin
41' 10
PR
Apr 12
All-County Invitational
2.
12
Fletcher Osborne
33' 7
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
3.
10
Chris Miller
31' 10
May 1
North Beach Pacific League meet
4.
12
Patrick Archer
30' 10
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
5.
9
Robby Patton
29' 4
May 1
North Beach Pacific League meet
6.
9
Sawyer Reed
27' 4
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
7.
12
Alex Holm
24' 2
PR
Mar 20
Tacoma Baptist Pacific League Meet
Discus - 1.6kg
1.
10
Chris Miller
109' 6
Apr 10
North Beach
2.
11
Nick Poplin
93' 1
PR
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
3.
9
Sawyer Reed
72' 10
Apr 12
All-County Invitational
Javelin - 800g
1.
11
Nate Paro
137' 5
PR
Apr 12
All-County Invitational
2.
9
Maurice Alfaro
124' 2
May 3
Elma Freshman Meet
3.
12
Fletcher Osborne
123' 0
PR
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
4.
10
Kevin Braden
105' 11
PR
Apr 10
North Beach
5.
10
Chris Miller
103' 9
PR
Mar 20
Tacoma Baptist Pacific League Meet
6.
9
Robby Patton
98' 3
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
7.
12
Alex Holm
91' 4.5
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
8.
9
Sawyer Reed
70' 7
PR
May 3
Elma Freshman Meet
High Jump
1.
11
Sebastian Makinson
5' 6
Apr 12
All-County Invitational
Pole Vault
1.
12
Patrick Archer
9' 0
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
2.
12
Fletcher Osborne
8' 6
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
3.
12
Alex Holm
7' 0
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
Long Jump
1.
10
Russell Alfaro
19' 6
PR
May 17
District IV Championships
2.
11
Michael Bower
18' 4.5
PR
May 2
Southwest Washington Track Classic
3.
9
Maurice Alfaro
17' 10
Mar 20
Tacoma Baptist Pacific League Meet
4.
10
Derek Moore
15' 11
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
5.
10
Kevin Braden
15' 8
Apr 10
North Beach
Triple Jump
1.
10
Russell Alfaro
42' 0.25
PR
May 24
2B Championships
2.
9
Maurice Alfaro
37' 1
Apr 10
North Beach
3.
11
Michael Bower
36' 5
PR
May 2
Southwest Washington Track Classic
4.
12
Patrick Archer
36' 4
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
5.
11
Sebastian Makinson
35' 2
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
6.
10
Kevin Braden
33' 3
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
7.
10
Derek Moore
32' 6
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
Womens
100 Meters
1.
11
Lexi Joyce
13.93
May 9
North District IV Sub District
2.
9
Kristin Jaynes
14.95
PR
May 3
Elma Freshman Meet
3.
10
Leeanna Mong
15.74c
May 1
North Beach Pacific League meet
200 Meters
1.
11
Lexi Joyce
29.84c
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
2.
9
Kristin Jaynes
31.24
PR
May 3
Elma Freshman Meet
3.
10
Leeanna Mong
34.24c
May 1
North Beach Pacific League meet
4.
10
Gabbie Makinson
35.64c
PR
Mar 13
North Beach Pacific League Meet
400 Meters
1.
11
Lexi Joyce
1:07.24c
PR
Apr 22
Naselle Invitational
2.
9
Kristin Jaynes
1:11.49
PR
May 3
Elma Freshman Meet
3.
10
Leeanna Mong
1:17.94c
May 1
North Beach Pacific League meet
800 Meters
1.
11
Lexi Joyce
2:39.05
PR
May 17
District IV Championships
2.
12
Alyssa Dianovich
2:59.0h
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
1600 Meters
1.
12
Alyssa Dianovich
6:16.7h
PR
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
3200 Meters
1.
12
Alyssa Dianovich
13:12.0h
PR
May 2
Southwest Washington Track Classic
100m Hurdles - 33"
1.
10
Gabbie Makinson
17.34
(2.9)
PR
May 24
2B Championships
4x100 Relay
1.
-
Lexi Joyce
Gabbie Makinson
Elizabeth Thatcher
Kristin Jaynes
58.64c
Apr 10
North Beach
2.
-
Kristin Jaynes
Leanna Mong
Gabbie Makinson
Elizabeth Thatcher
1:02.74c
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
4x200 Relay -
1.
-
Kristin Jaynes
Leanna Mong
Gabbie Makinson
Lexi Joyce
2:03.26
May 9
North District IV Sub District
2.
-
Elizabeth Thatcher
Lexi Joyce
Kristin Jaynes
Leanna Mong
2:07.0h
Apr 22
Naselle Invitational
3.
-
Lexi Joyce
Elizabeth Thatcher
Kristin Jaynes
Leanna Mong
2:09.29
Apr 18
Activators Classic
-
Relay Team
2:09.29
Apr 18
Activators Classic
5.
-
Kristin Jaynes
Tashia DeLaCruz
Lexi Joyce
Elizabeth Thatcher
2:16.4h
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
Shot Put - 4kg
1.
11
Cheresse Weidman
38' 11
PR
Apr 10
North Beach
2.
10
Elizabeth Thatcher
34' 5
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
3.
12
Amanda Frank
33' 11
PR
May 1
North Beach Pacific League meet
4.
12
Tashia DeLaCruz
33' 1
PR
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
5.
9
Melanie Hahn
29' 8
May 7
North Distric IV Sub-District Prelims
6.
10
Gabbie Makinson
26' 3
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
7.
12
Jieun Kang
20' 2
PR
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
8.
10
Leeanna Mong
18' 9
Apr 10
North Beach
Discus - 1kg
1.
10
Elizabeth Thatcher
121' 11
May 1
North Beach Pacific League meet
2.
12
Tashia DeLaCruz
118' 7
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
3.
11
Cheresse Weidman
107' 11
May 24
2B Championships
4.
12
Amanda Frank
84' 1
PR
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
5.
9
Melanie Hahn
59' 7
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
6.
12
Jieun Kang
55' 7
PR
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
Javelin - 600g
1.
12
Kina Shriner
117' 0
PR
Apr 12
All-County Invitational
High Jump
1.
10
Gabbie Makinson
4' 5
PR
Apr 10
North Beach
Pole Vault
1.
10
Elizabeth Thatcher
7' 6
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
2.
10
Gabbie Makinson
6' 0
Mar 27
Ocosta Leaque Meet
Long Jump
1.
10
Gabbie Makinson
13' 1
Apr 24
South Bend Pacific League Meet
Triple Jump
1.
12
Kina Shriner
27' 1
Apr 12
All-County Invitational
*Recent improvement