Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Andy Bergrud
11.5h
PR
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
9
J.D. Schmid
11.5h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
8
Matt Knudson
11.7h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
11
Daniel Luhman
11.7h
Apr 22
Fessenden Inv.
5.
9
Blake Darling
11.8h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
6.
12
Paul Rice
12.0h
PR
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
7.
10
Michael Rameden
12.4h
PR
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
8.
11
Beau Buehler
12.5h
May 12
Devils Lake Rotary
9.
7
Perry Mudgett
12.9h
May 8
Peace Garden JH Meet
10.
8
Justin Wangler
14.2h
May 8
Peace Garden JH Meet
11.
7
Leon DuBois
15.1h
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
12.
9
Ben Barragan
15.4h
PR
Apr 19
Wells County JH meet
13.
7
Phillip Lohnes
15.5h
PR
Apr 19
Wells County JH meet
14.
7
Seth Bisbee
15.6h
Apr 19
Wells County JH meet
200 Meters
1.
11
Daniel Luhman
24.1h
Apr 22
Fessenden Inv.
2.
9
J.D. Schmid
24.6h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
10
Derek Engh
24.7h
Apr 15
Harvey HS Inv.
4.
8
Matt Knudson
25.0h
May 8
Peace Garden JH Meet
5.
9
Blake Darling
25.5h
PR
Apr 22
Fessenden Inv.
6.
10
Michael Rameden
27.0h
PR
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
7.
7
Perry Mudgett
28.3h
May 2
Wells County JH Meet
8.
7
Leon DuBois
31.5h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
400 Meters
1.
12
Paul Rice
54.3h
PR
May 6
CNDC
2.
10
Derek Engh
55.9h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
3.
8
Matt Knudson
57.4h
PR
Apr 19
Wells County JH meet
4.
9
Alex Beecroft
1:05.2h
Apr 15
Harvey HS Inv.
5.
9
Dylan Gigstad
1:15.8h
PR
May 2
Wells County JH Meet
6.
7
Seth Bisbee
1:16.3h
May 2
Wells County JH Meet
400 Meters - Relay Split
1.
12
Paul Rice
53.2h
PR
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
2.
11
Beau Buehler
54.1h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
10
Derek Engh
55.9h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
4.
8
Matt Knudson
58.2h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
5.
10
Jason Smith
58.8h
May 6
CNDC
6.
9
Blake Darling
59.8h
PR
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
7.
11
Daniel Luhman
59.9h
PR
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
8.
11
Andy Backstrom
1:00.0h
PR
Apr 22
Fessenden Inv.
9.
10
Michael Rameden
1:03.6h
PR
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
10.
9
Alex Beecroft
1:07.0h
Apr 15
Harvey HS Inv.
800 Meters
1.
11
Beau Buehler
2:11.8h
May 6
CNDC
2.
10
Derek Engh
2:18.5h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
3.
9
Alex Beecroft
2:39.8h
Apr 15
Harvey HS Inv.
4.
9
Preston Gilderhus
2:41.8h
Apr 22
Fessenden Inv.
5.
9
Dylan Gigstad
2:45.5h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
800 Meters - Relay Split
1.
11
Beau Buehler
2:12.0h
May 24
North Dakota State Championships
2.
10
Derek Engh
2:12.5h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
3.
12
Colton Bullinger
2:14.6h
PR
May 12
Devils Lake Rotary
4.
11
Andy Backstrom
2:18.8h
May 12
Devils Lake Rotary
5.
10
Jason Smith
2:18.9h
Apr 22
Fessenden Inv.
6.
9
Alex Beecroft
2:36.1h
May 12
Devils Lake Rotary
1600 Meters
1.
12
Colton Bullinger
5:06.0h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
2.
10
Jason Smith
5:13.1h
PR
May 6
CNDC
3.
11
Andy Backstrom
5:17.2h
PR
Apr 22
Fessenden Inv.
4.
9
Preston Gilderhus
5:53.6h
PR
Apr 22
Fessenden Inv.
5.
9
Dylan Gigstad
6:06.0h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
3200 Meters
1.
12
Colton Bullinger
11:06.4h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
2.
11
Andy Backstrom
11:28.85
PR
May 24
North Dakota State Championships
3.
10
Jason Smith
11:40.6h
PR
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
110m Hurdles - 33"
1.
7
Seth Bisbee
21.7h
May 8
Peace Garden JH Meet
2.
8
Justin Wangler
21.8h
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Paul Rice
18.6h
PR
May 6
CNDC
2.
10
Michael Rameden
20.2h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
11
Andy Backstrom
24.3h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
4.
11
Kyle Britsch
37.6h
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
5.
9
Trey Benson
37.7h
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
300m Hurdles - 36"
1.
12
Paul Rice
43.3h
PR
May 6
CNDC
2.
11
Beau Buehler
48.5h
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
3.
10
Michael Rameden
50.5h
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4x100 Relay
1.
-
J.D. Schmid
Paul Rice
Daniel Luhman
Andy Bergrud
45.7h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
-
Derek Engh
Paul Rice
Daniel Luhman
Andy Bergrud
46.3h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
3.
-
J.D. Schmid
Daniel Luhman
Paul Rice
Andy Bergrud
46.9h
May 6
CNDC
4.
-
J.D. Schmid
Paul Rice
Daniel Luhman
Matt Knudson
47.4h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
5.
-
J.D. Schmid
Paul Rice
Blake Darling
Michael Rameden
48.9h
Apr 15
Harvey HS Inv.
6.
-
Perry Mudget
Trevor Knutson
Justin Wangler
Matt Knudson
54.2h
May 8
Peace Garden JH Meet
7.
-
Perry Mudget
Trevor Knutson
Seth Bisbee
Matt Knudson
54.5h
May 6
CNDC JH Meet
8.
-
Trevor Knutson
Phillip Lohnes
Leon DuBois
Matt Knudson
55.5h
Apr 19
Wells County JH meet
9.
-
Dylan Gigstad
Trevor Knutson
Perry Mudget
Matt Knudson
55.9h
Apr 14
Carrington JH Meet
10.
8
Justin Wangler
Trevor Knutson
Dylan Gigstad
Matt Knudson
57.1h
May 13
St John JH Meet
11.
-
Perry Mudget
Ben Barragan
Dylan Gigstad
Matt Knudson
59.4h
May 2
Wells County JH Meet
12.
7
Zach Eyl
Jaden Kallenbach
Leon DuBois
Seth Bisbee
1:04.1h
May 2
Wells County JH Meet
13.
9
Trey Benson
Derek Gullickson
Brennan Eyl
Ben Backstrom
1:04.7h
Apr 18
Carrington HS Inv.
14.
-
Seth Bisbee
Matt Ellison
Zach Eyl
Trevor Knutson
1:08.4h
May 13
St John JH Meet
15.
7
Phillip Lohnes
Jaden Kallenbach
Matt Ellison
Ben Barragan
1:09.0h
Apr 14
Carrington JH Meet
16.
7
Jaden Kallenbach
Brody Cavanaugh
Seth Bisbee
Ben Barragan
1:10.9h
Apr 19
Wells County JH meet
4x200 Relay -
1.
-
Derek Engh
Paul Rice
Daniel Luhman
Andy Bergrud
1:35.9h
May 12
Devils Lake Rotary
2.
-
Michael Rameden
Daniel Luhman
Blake Darling
Matt Knudson
1:41.6h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
3.
-
J.D. Schmid
Blake Darling
Daniel Luhman
Beau Buehler
1:41.7h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
4.
-
J.D. Schmid
Paul Rice
Blake Darling
Beau Buehler
1:42.5h
Apr 15
Harvey HS Inv.
5.
-
Derek Engh
Michael Rameden
Blake Darling
Beau Buehler
1:42.6h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
6.
-
Beau Buehler
Blake Darling
Michael Rameden
Derek Engh
1:44.4h
Apr 22
Fessenden Inv.
7.
-
J.D. Schmid
Derek Engh
Michael Rameden
Blake Darling
1:46.5h
May 6
CNDC
8.
-
Jaden Kallenbach
Seth Bisbee
Trevor Knutson
Brennan Eyl
2:01.0h
May 8
Peace Garden JH Meet
9.
7
Jaden Kallenbach
Phillip Lohnes
Leon DuBois
Perry Mudget
2:09.8h
Apr 14
Carrington JH Meet
10.
-
Jaden Kallenbach
Zach Eyl
Dylan Gigstad
Trevor Knutson
2:14.0h
May 13
St John JH Meet
11.
7
Seth Bisbee
Phillip Lohnes
Ben Barragan
Leon DuBois
2:18.2h
May 13
St John JH Meet
12.
7
Jaden Kallenbach
Zach Eyl
Ben Barragan
Leon DuBois
2:22.6h
May 6
CNDC JH Meet
13.
-
Matt Ellison
Karl Kenner
Zach Eyl
Dylan Gigstad
2:28.6h
Apr 19
Wells County JH meet
4x400 Relay
1.
-
Beau Buehler
Paul Rice
Andy Backstrom
Derek Engh
3:50.0h
Apr 22
Fessenden Inv.
2.
-
Beau Buehler
Paul Rice
Jason Smith
Derek Engh
3:50.2h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
3.
-
Derek Engh
Beau Buehler
Matt Knudson
Paul Rice
3:50.9h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
4.
-
Derek Engh
Beau Buehler
Jason Smith
Blake Darling
3:55.2h
May 6
CNDC
5.
-
Daniel Luhman
Michael Rameden
Derek Engh
Blake Darling
4:01.2h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
6.
-
Derek Engh
Beau Buehler
Alex Beecroft
Jason Smith
4:04.7h
Apr 15
Harvey HS Inv.
7.
-
Derek Engh
Jason Smith
Blake Darling
Alex Beecroft
4:13.4h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
8.
-
Trevor Knutson
Phillip Lohnes
Dylan Gigstad
Leon DuBois
5:15.6h
May 6
CNDC JH Meet
9.
-
Leon DuBois
Phillip Lohnes
Ben Barragan
Brennan Eyl
5:25.0h
May 8
Peace Garden JH Meet
4x800 Relay
1.
-
Derek Engh
Colton Bullinger
Andy Backstrom
Beau Buehler
9:00.6h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
-
Beau Buehler
Colton Bullinger
Andy Backstrom
Derek Engh
9:06.0h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
3.
-
Beau Buehler
Jason Smith
Colton Bullinger
Derek Engh
9:08.6h
Apr 22
Fessenden Inv.
4.
-
Derek Engh
Jason Smith
Andy Backstrom
Colton Bullinger
9:23.6h
Apr 15
Harvey HS Inv.
5.
-
Derek Engh
Beau Buehler
Jason Smith
Andy Backstrom
9:24.6h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
6.
-
Beau Buehler
Colton Bullinger
Andy Backstrom
Alex Beecroft
9:26.9h
May 12
Devils Lake Rotary
7.
-
Andy Backstrom
Jason Smith
Colton Bullinger
Alex Beecroft
9:33.2h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
8.
-
Jason Smith
Andy Backstrom
Preston Gilderhus
Alex Beecroft
9:55.4h
May 6
CNDC
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Zach Eyl
Ben Backstrom
Leon DuBois
Seth Bisbee
2:33.1h
May 8
Peace Garden JH Meet
Shot Put - 4kg
1.
8
Trevor Knutson
37' 6
PR
Apr 19
Wells County JH meet
2.
7
Brody Cavanaugh
34' 5
May 6
CNDC JH Meet
3.
8
Matt Knudson
33' 5
PR
May 2
Wells County JH Meet
4.
8
Karl Kenner
31' 5
PR
Apr 19
Wells County JH meet
5.
7
Phillip Lohnes
30' 1
PR
May 2
Wells County JH Meet
6.
7
Zach Eyl
30' 0
PR
Apr 19
Wells County JH meet
7.
7
Jaden Kallenbach
29' 11.5
PR
May 13
St John JH Meet
8.
9
Ben Backstrom
26' 2.5
May 8
Peace Garden JH Meet
9.
9
Brennan Eyl
25' 0
May 8
Peace Garden JH Meet
10.
9
Ben Barragan
24' 2
May 8
Peace Garden JH Meet
11.
7
Matt Ellison
23' 2
May 6
CNDC JH Meet
Shot Put - 12lb
1.
11
Kyle Britsch
38' 9.5
PR
Apr 15
Harvey HS Inv.
2.
9
Trey Benson
36' 6
Apr 18
Carrington HS Inv.
3.
9
Dallas Welch
32' 10
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4.
8
Trevor Knutson
31' 11
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
5.
9
Brennan Eyl
27' 11
Apr 15
Harvey HS Inv.
6.
9
Derek Gullickson
27' 5
PR
Apr 18
Carrington HS Inv.
7.
9
Ben Backstrom
24' 6
Apr 15
Harvey HS Inv.
8.
10
Dolan Herald
23' 6.5
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
Discus - 1kg
1.
9
Brennan Eyl
126' 9
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
2.
8
Trevor Knutson
99' 6
PR
Apr 19
Wells County JH meet
3.
7
Brody Cavanaugh
86' 7
PR
May 6
CNDC JH Meet
4.
7
Jaden Kallenbach
84' 1
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
5.
8
Karl Kenner
76' 7
Apr 19
Wells County JH meet
6.
7
Phillip Lohnes
76' 5
PR
May 6
CNDC JH Meet
7.
9
Ben Barragan
74' 5
Apr 14
Carrington JH Meet
8.
7
Matt Ellison
74' 4
Apr 14
Carrington JH Meet
9.
9
Ben Backstrom
70' 11
May 8
Peace Garden JH Meet
10.
7
Zach Eyl
66' 11
PR
May 2
Wells County JH Meet
Discus - 1.6kg
1.
9
Brennan Eyl
108' 8
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
9
Trey Benson
106' 10.5
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
3.
11
Kyle Britsch
104' 3.5
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4.
9
Dallas Welch
96' 4
Apr 22
Fessenden Inv.
5.
9
Derek Gullickson
90' 5.5
PR
Apr 18
Carrington HS Inv.
6.
8
Trevor Knutson
85' 5.5
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
7.
10
Dolan Herald
72' 0
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
8.
9
Ben Backstrom
68' 7
Apr 15
Harvey HS Inv.
Javelin - 800g
1.
9
Dallas Welch
116' 9
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
2.
11
Kyle Britsch
107' 10
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
3.
9
Trey Benson
107' 9.5
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4.
11
Jordan Smith
106' 5
PR
May 6
CNDC
5.
10
Michael Rameden
70' 11
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
High Jump
1.
12
Andy Bergrud
5' 8
Apr 15
Harvey HS Inv.
2.
11
Beau Buehler
5' 6
PR
Apr 15
Harvey HS Inv.
3.
7
Perry Mudgett
5' 2
May 8
Peace Garden JH Meet
4.
7
Phillip Lohnes
4' 2
PR
May 6
CNDC JH Meet
7
Jaden Kallenbach
4' 2
PR
May 13
St John JH Meet
6.
8
Justin Wangler
4' 0
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
7.
9
Ben Barragan
3' 6
PR
May 13
St John JH Meet
Pole Vault
1.
9
J.D. Schmid
9' 0
PR
Apr 15
Harvey HS Inv.
2.
11
Daniel Luhman
8' 0
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
3.
12
Colton Bullinger
7' 0
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4.
9
Dylan Gigstad
5' 4
PR
Apr 19
Wells County JH meet
Long Jump
1.
12
Andy Bergrud
21' 4
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
9
J.D. Schmid
19' 0
May 13
Fssenden Inv
3.
10
Michael Rameden
18' 3
PR
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
4.
8
Justin Wangler
12' 8
Apr 14
Carrington JH Meet
5.
7
Seth Bisbee
11' 8
May 13
St John JH Meet
6.
9
Dylan Gigstad
9' 11
PR
May 2
Wells County JH Meet
7.
7
Matt Ellison
8' 8
PR
May 6
CNDC JH Meet
Triple Jump
1.
12
Andy Bergrud
42' 9
PR
Apr 22
Fessenden Inv.
2.
9
J.D. Schmid
36' 6
May 13
Fssenden Inv
3.
9
Blake Darling
35' 11
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
4.
11
Beau Buehler
33' 1.5
PR
May 6
CNDC
5.
10
Michael Rameden
29' 7
PR
Apr 22
Fessenden Inv.
6.
9
Derek Gullickson
29' 2.5
PR
Apr 18
Carrington HS Inv.
Womens
100 Meters
1.
10
Sharisa Yri
12.9h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
2.
12
Jessie Schwanke
13.5h
Apr 15
Harvey HS Inv.
3.
8
Breana Buehler
13.8h
PR
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
4.
7
Meghan Jorgenson
14.6h
PR
Apr 19
Wells County JH meet
5.
9
Rachel Olson
14.7h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
7
McKenzie Silliman
14.7h
Apr 19
Wells County JH meet
7.
8
Katherine Sears
14.9h
May 13
St John JH Meet
7
Chelsey Weigler
14.9h
PR
May 13
St John JH Meet
9
Allison Manley
14.9h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
10.
8
Kelly Fragodt
15.9h
PR
May 6
CNDC JH Meet
11.
8
Anadaisy Gourneau
16.4h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
12.
9
Jessica Bingham
16.6h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
7
Chelsi Olson
16.6h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
14.
8
Kayla Wangler
16.8h
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
15.
9
Amanda Redetzke
16.9h
PR
Apr 15
Harvey HS Inv.
16.
9
Nikita Wright
17.3h
PR
May 6
CNDC
17.
7
Kassie Baker
17.7h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
200 Meters
1.
10
Sharisa Yri
27.1h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
12
Jessie Schwanke
28.8h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
3.
8
Breana Buehler
29.8h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
4.
7
McKenzie Silliman
30.4h
PR
May 13
St John JH Meet
5.
7
Meghan Jorgenson
31.3h
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
6.
8
Jeni Swanson
32.2h
PR
May 2
Wells County JH Meet
7.
9
Allison Manley
33.6h
Apr 18
Carrington HS Inv.
8.
7
Katie Rice
34.0h
Apr 14
Carrington JH Meet
9
Jessica Bingham
34.0h
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
10.
8
Anadaisy Gourneau
34.2h
PR
May 2
Wells County JH Meet
11.
8
Kelly Fragodt
36.1h
PR
Apr 19
Wells County JH meet
12.
9
Amanda Redetzke
37.0h
PR
May 6
CNDC
400 Meters
1.
10
Erin Leier
1:06.1h
Apr 15
Harvey HS Inv.
2.
7
McKenzie Silliman
1:09.8h
May 13
St John JH Meet
3.
7
Katelynn Engh
1:10.5h
May 8
Peace Garden JH Meet
4.
8
Jeni Swanson
1:14.0h
PR
Apr 19
Wells County JH meet
5.
7
Katie Rice
1:14.3h
Apr 19
Wells County JH meet
6.
9
Jessica Bingham
1:18.8h
PR
Apr 15
Harvey HS Inv.
400 Meters - Relay Split
1.
7
Katelynn Engh
1:07.9h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
7
McKenzie Silliman
1:11.1h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
7
Sara Schwanke
1:12.5h
May 6
CNDC
4.
7
Katie Rice
1:12.9h
May 13
St John JH Meet
5.
8
Kendra Leibfried
1:15.9h
PR
May 13
St John JH Meet
6.
9
Mackenzie Bullinger
1:17.5h
May 6
CNDC
7.
8
Katherine Sears
1:18.6h
May 13
St John JH Meet
8.
9
Jessica Bingham
1:22.7h
PR
May 6
CNDC
9.
9
Amanda Redetzke
1:29.0h
PR
May 6
CNDC
800 Meters
1.
12
Lindsay Anderson
2:18.8h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
2.
7
Sara Schwanke
2:36.3h
Apr 19
Wells County JH meet
3.
12
Katrece Thompson
2:37.0h
Apr 18
Carrington HS Inv.
4.
10
Erin Leier
2:43.1h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
5.
7
Katelynn Engh
2:44.7h
Apr 19
Wells County JH meet
6.
7
Katie Rice
2:53.5h
May 8
Peace Garden JH Meet
7.
8
Kendra Leibfried
3:09.1h
May 8
Peace Garden JH Meet
800 Meters - Relay Split
1.
12
Lindsay Anderson
2:18.5h
May 24
North Dakota State Championships
2.
7
Sara Schwanke
2:31.0h
May 6
CNDC
3.
10
Erin Leier
2:32.0h
May 24
North Dakota State Championships
4.
12
Katrece Thompson
2:34.0h
May 24
North Dakota State Championships
5.
9
Mackenzie Bullinger
2:47.0h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
6.
7
Katelynn Engh
2:50.3h
Apr 18
Carrington HS Inv.
7.
10
Ashley Manley
3:11.7h
Apr 18
Carrington HS Inv.
1600 Meters
1.
12
Lindsay Anderson
5:07.3h
Apr 15
Harvey HS Inv.
2.
12
Katrece Thompson
5:39.1h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
3.
7
Sara Schwanke
5:42.0h
May 6
CNDC
4.
7
Katelynn Engh
6:05.0h
May 8
Peace Garden JH Meet
5.
10
Erin Leier
6:06.0h
May 12
Devils Lake Rotary
6.
9
Mackenzie Bullinger
6:28.7h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
7.
8
Kendra Leibfried
6:49.1h
May 8
Peace Garden JH Meet
8.
10
Ashley Manley
6:53.9h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
3200 Meters
1.
12
Lindsay Anderson
10:56.6h
Apr 18
Carrington HS Inv.
2.
12
Katrece Thompson
12:12.2h
May 13
Fssenden Inv
3.
7
Sara Schwanke
12:12.6h
May 13
Fssenden Inv
4.
9
Mackenzie Bullinger
13:53.2h
Apr 22
Fessenden Inv.
5.
10
Ashley Manley
15:15.8h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
100m Hurdles - 30"
1.
7
Chelsey Weigler
20.7h
PR
May 13
St John JH Meet
2.
7
Meghan Jorgenson
20.8h
PR
May 13
St John JH Meet
3.
8
Katherine Sears
21.6h
PR
May 6
CNDC JH Meet
4.
7
Chelsi Olson
21.8h
May 6
CNDC JH Meet
100m Hurdles - 33"
1.
12
Jessie Schwanke
16.3h
Apr 22
Fessenden Inv.
200m Hurdles - 30"
1.
7
Chelsi Olson
36.4h
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
300m Hurdles - 30"
1.
12
Jessie Schwanke
48.5h
May 6
CNDC
2.
8
Katherine Sears
59.4h
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
3.
7
Chelsey Weigler
1:00.4h
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
4x100 Relay
1.
-
Sharisa Yri
Jessie Schwanke
Breana Buehler
Jordan Callahan
53.3h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
-
Breana Buehler
Katelynn Engh
Allison Manley
Jordan Callahan
58.0h
Apr 18
Carrington HS Inv.
3.
7
Katherine Sears
Meghan Jorgenson
Chelsey Weigler
McKenzie Silliman
58.9h
May 8
Peace Garden JH Meet
4.
-
Jessica Bingham
Jessie Schwanke
Breana Buehler
Allison Manley
1:00.2h
May 6
CNDC
5.
7
Katelynn Engh
Katie Rice
Meghan Jorgenson
McKenzie Silliman
1:01.3h
Apr 19
Wells County JH meet
6.
-
Chelsi Olson
Jeni Swanson
Kelly Fragodt
Breana Buehler
1:01.9h
Apr 19
Wells County JH meet
7.
-
Breana Buehler
Rachel Olson
Katelynn Engh
Allison Manley
1:02.8h
May 12
Devils Lake Rotary
8.
-
Breana Buehler
Kassie Baker
Anadaisy Gourneau
Chelsey Weigler
1:03.1h
Apr 14
Carrington JH Meet
9.
-
Katherine Sears
Anadaisy Gourneau
Chace Engstrom
Meghan Jorgenson
1:03.8h
May 2
Wells County JH Meet
10.
-
Katelynn Engh
Jeni Swanson
Katie Rice
Sara Schwanke
1:04.4h
Apr 14
Carrington JH Meet
7
McKenzie Silliman
Carah Hestdalen
Chelsi Olson
Chelsey Weigler
1:04.4h
May 2
Wells County JH Meet
12.
-
Mackenzie Bullinger
Rachel Olson
Allison Manley
Ashley Manley
1:04.6h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
13.
-
Kelly Fragodt
Errin Ambers
Carah Hestdalen
Chace Engstrom
1:08.4h
May 13
St John JH Meet
4x200 Relay -
1.
-
Breana Buehler
Rachel Olson
Chelsey Weigler
McKenzie Silliman
2:05.6h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
-
Erin Leier
Breana Buehler
Rachel Olson
Allison Manley
2:08.0h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
3.
-
Breana Buehler
Rachel Olson
Mackenzie Bullinger
Allison Manley
2:10.0h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4.
-
Breana Buehler
Rachel Olson
Katelynn Engh
Mackenzie Bullinger
2:10.1h
May 12
Devils Lake Rotary
5.
-
Breana Buehler
Rachel Olson
Nikita Wright
Allison Manley
2:12.9h
May 6
CNDC
6.
-
Katelynn Engh
Kelly Fragodt
Jeni Swanson
Katherine Sears
2:15.0h
May 2
Wells County JH Meet
7.
-
Chelsi Olson
Chace Engstrom
Kayla Wangler
Katie Rice
2:18.9h
May 8
Peace Garden JH Meet
8.
-
Chelsi Olson
Anadaisy Gourneau
Kelly Fragodt
Meghan Jorgenson
2:20.0h
May 6
CNDC JH Meet
9.
-
Katie Rice
Chelsi Olson
Kayla Wangler
Katelynn Engh
2:21.1h
May 13
St John JH Meet
4x400 Relay
1.
-
Sara Schwanke
Erin Leier
Katrece Thompson
Lindsay Anderson
4:49.3h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
2.
7
Sara Schwanke
Katelynn Engh
Katie Rice
McKenzie Silliman
4:52.9h
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
-
Katelynn Engh
Kendra Leibfried
Katie Rice
Sara Schwanke
4:58.2h
Apr 19
Wells County JH meet
4.
-
Katie Rice
Katherine Sears
Kendra Leibfried
Katelynn Engh
4:59.0h
May 13
St John JH Meet
5.
-
Katelynn Engh
Jeni Swanson
Kendra Leibfried
Katie Rice
5:00.0h
May 2
Wells County JH Meet
6.
-
Katie Rice
Jessica Bingham
Kendra Leibfried
Katelynn Engh
5:08.5h
May 8
Peace Garden JH Meet
7.
-
Katelynn Engh
Jeni Swanson
Katie Rice
Sara Schwanke
5:10.8h
Apr 14
Carrington JH Meet
8.
-
Katie Rice
Jeni Swanson
Kayla Wangler
Katelynn Engh
5:14.6h
May 6
CNDC JH Meet
9.
-
Sara Schwanke
Amanda Redetzke
Mackenzie Bullinger
Jessica Bingham
5:21.1h
May 6
CNDC
4x800 Relay
1.
-
Sara Schwanke
Erin Leier
Katrece Thompson
Lindsay Anderson
10:01.82
May 24
North Dakota State Championships
2.
-
Erin Leier
Katrece Thompson
Lindsay Anderson
Mackenzie Bullinger
10:19.0h
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
3.
-
Lindsay Anderson
Erin Leier
Katrece Thompson
Sara Schwanke
10:19.2h
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
4.
-
Erin Leier
Katelynn Engh
Sara Schwanke
Mackenzie Bullinger
10:49.0h
May 12
Devils Lake Rotary
5.
-
Erin Leier
Katrece Thompson
Sara Schwanke
Mackenzie Bullinger
10:49.2h
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
6.
-
Sara Schwanke
Erin Leier
Mackenzie Bullinger
Ashley Manley
11:17.5h
May 6
CNDC
7.
-
Sara Schwanke
Mackenzie Bullinger
Ashley Manley
Katelynn Engh
11:26.0h
Apr 18
Carrington HS Inv.
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Kelly Fragodt
Errin Ambers
Anadaisy Gourneau
Amanda Redetzke
2:36.6h
May 8
Peace Garden JH Meet
Shot Put - 6lb
1.
7
Carah Hestdalen
25' 11.5
PR
May 13
St John JH Meet
2.
8
Chace Engstrom
25' 10
PR
May 2
Wells County JH Meet
3.
8
Errin Ambers
23' 10.5
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
4.
8
Chase Engstrom
23' 10
PR
May 13
St John JH Meet
5.
-
Carah Hestdahlen
23' 6
PR
May 6
CNDC JH Meet
6.
8
Kayla Wangler
21' 1
PR
May 13
St John JH Meet
Shot Put - 4kg
1.
9
Courtney Hestdalen
29' 8
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
11
Denage Braaten
28' 2
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
9
Rachel Olson
24' 5
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
4.
9
Mandee Neeland
22' 6.5
PR
Apr 15
Harvey HS Inv.
Discus - 1kg
1.
9
Courtney Hestdalen
99' 7
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
2.
11
Denage Braaten
87' 3
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
8
Chace Engstrom
68' 0.5
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
4.
9
Rachel Olson
67' 6.5
Apr 15
Harvey HS Inv.
5.
7
Meghan Jorgenson
65' 10
May 2
Wells County JH Meet
6.
9
Mandee Neeland
63' 10
Apr 12
Devils Lake Gerrells Invitational
7.
8
Chase Engstrom
60' 11
PR
May 6
CNDC JH Meet
8.
8
Errin Ambers
58' 0.5
May 13
St John JH Meet
9.
8
Kayla Wangler
56' 8
PR
May 13
St John JH Meet
10.
7
Carah Hestdalen
54' 8
PR
May 13
St John JH Meet
Javelin - 600g
1.
11
Denage Braaten
76' 3
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
2.
9
Rachel Olson
72' 6
PR
May 8
Peace Garden Meet - Varsity - St. John
High Jump
1.
12
Jordan Callahan
5' 1
PR
May 24
North Dakota State Championships
2.
7
Meghan Jorgenson
4' 7
May 13
St John JH Meet
3.
7
Chelsey Weigler
4' 4
PR
May 13
St John JH Meet
4.
8
Kendra Leibfried
4' 1
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
5.
7
McKenzie Silliman
4' 0
PR
Apr 19
Wells County JH meet
6.
7
Chelsi Olson
3' 11
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
8
Kayla Wangler
3' 11
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
8.
8
Kelly Fragodt
3' 10
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
9.
9
Amanda Redetzke
3' 9
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
Pole Vault
1.
9
Allison Manley
6' 6
Apr 22
Fessenden Inv.
Long Jump
1.
10
Sharisa Yri
17' 8
May 24
North Dakota State Championships
2.
12
Jessie Schwanke
16' 6.5
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
12
Jordan Callahan
16' 1.25
Apr 29
Rugby Booster Club Invitational
4.
7
McKenzie Silliman
13' 8
May 6
CNDC JH Meet
5.
7
Kassie Baker
11' 10
PR
Apr 14
Carrington JH Meet
6.
8
Kelly Fragodt
11' 3.5
PR
Apr 19
Wells County JH meet
7.
9
Nikita Wright
10' 10.25
PR
May 6
CNDC
8.
7
Chelsi Olson
9' 7
PR
May 8
Peace Garden JH Meet
9.
8
Kayla Wangler
9' 6.5
May 2
Wells County JH Meet
10.
9
Amanda Redetzke
9' 0.5
PR
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
11.
8
Anadaisy Gourneau
8' 5
PR
May 2
Wells County JH Meet
Triple Jump
1.
10
Sharisa Yri
35' 10.5
May 13
Fssenden Inv
2.
12
Jordan Callahan
33' 3.5
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
3.
10
Erin Leier
31' 11
PR
May 24
North Dakota State Championships
4.
8
Breana Buehler
30' 7.75
May 17
Region III Track & Field - Devils Lake
5.
7
Chelsey Weigler
24' 0.5
PR
May 6
CNDC JH Meet
6.
8
Kayla Wangler
22' 0
Apr 14
Carrington JH Meet
*Recent improvement