Season:
2009 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
2000
1998
1996
1995
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2003
2002
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Trey Johnson
11.04c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
2.
12
Takaeo Hester
11.54c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
3.
10
Maurice Charity
11.66
(-.7)
Apr 25
MileStat.com Track Classic
4.
11
Louis Johnson
11.69
(-.6)
May 14
Capital District Championships
5.
11
Jerel Harrison
11.70
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
6.
11
Anthony Finney
11.88
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
7.
9
Tony Tate
12.06
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
8.
10
Alphonso Broadie
13.04c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
9.
-
Dominique Williams
13.14c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
200 Meters
1.
11
Anthony Finney
22.70
Apr 22
Godwin State Qualifier
2.
10
Maurice Charity
23.74c
Apr 15
Eastend Showdown
3.
11
Jerel Harrison
24.39
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
4.
12
Stefan Young
24.74c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
5.
9
Tony Tate
24.83
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
6.
11
Nicholas Taylor
25.30
Apr 22
Godwin State Qualifier
400 Meters
1.
12
Devin Lacks
49.26
PR
May 14
Capital District Championships
2.
11
Anthony Finney
50.30
Jun 6
MileStat.com Elite Track Gala
3.
12
Khristopher Johnson Deloatoh
50.50
PR
May 14
Capital District Championships
4.
12
Nyler Gaskins
50.98
PR
May 14
Capital District Championships
5.
9
Dequan Matthews
56.94c
Apr 15
Eastend Showdown
6.
9
Tony Tate
57.47
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
7.
11
Nicholas Taylor
58.04c
Apr 15
Eastend Showdown
8.
10
Sean Spragley
59.64c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
9.
-
Terrence Booker
1:04.14c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
800 Meters
1.
12
Devin Lacks
1:54.73
PR
Apr 22
Godwin State Qualifier
2.
12
Khristopher Johnson Deloatoh
1:57.44
PR
Jun 6
MileStat.com Elite Track Gala
3.
12
Nyler Gaskins
1:59.28
PR
May 21
Central Region Meet
4.
9
Cameron Lacks
2:08.16
PR
Apr 25
MileStat.com Track Classic
5.
12
Matthew Nolte
2:10.08
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
6.
12
Mario Stokes
2:14.80
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
7.
-
Adrian Garth
2:16.20
PR
Apr 22
Godwin State Qualifier
8.
9
Tony Tate
2:20.04
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
9.
-
Comeron Locks
2:21.73
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
10.
10
Carneal Waddey
2:23.3h
Apr 15
Eastend Showdown
11.
10
Jared Appleby
2:23.8h
Apr 15
Eastend Showdown
12.
9
Dequan Matthews
2:24.2h
PR
Apr 15
Eastend Showdown
13.
-
Chaz Epps
2:34.00
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
14.
12
Tracey Wells
2:35.16
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
1600 Meters
1.
12
Devin Lacks
4:30.98
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
2.
12
Khristopher Johnson Deloatoh
4:53.55
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
3.
12
Matthew Nolte
4:54.17
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
4.
12
Nyler Gaskins
4:58.64
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
5.
9
Cameron Lacks
5:00.47
PR
Apr 30
Lee-Davis Subvarsity Invitational
6.
10
Jared Appleby
5:06.1h
Apr 15
Eastend Showdown
7.
10
Carneal Waddey
5:07.26
PR
Apr 30
Lee-Davis Subvarsity Invitational
8.
-
Comeron Locks
5:11.16
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
9.
12
Mario Stokes
5:16.40
PR
May 14
Capital District Championships
10.
-
Adrian Garth
5:20.6h
PR
Apr 15
Eastend Showdown
3200 Meters
1.
12
Mario Stokes
12:42.04
PR
Apr 22
Godwin State Qualifier
110m Hurdles - 39"
1.
12
Stefan Young
16.81
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
2.
11
Andre Williams
17.14c
Apr 15
Eastend Showdown
3.
12
Christopher McManus
18.14c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
4.
-
Dominique Williams
20.44c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
5.
9
Vincent Oliver
21.44c
Apr 15
Eastend Showdown
6.
11
Christian Atkins
22.94c
Apr 15
Eastend Showdown
300m Hurdles - 36"
1.
12
Deqaun Tyler
40.91
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
2.
12
Stefan Young
42.64c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
3.
11
Johnathan White
45.04c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
4.
12
Christopher McManus
45.40
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
5.
11
Christian Atkins
45.94c
Apr 15
Eastend Showdown
400m Hurdles - 36"
1.
11
Christian Atkins
1:07.43
PR
Jun 6
MileStat.com Elite Track Gala
4x100 Relay
1.
-
Takaeo Hester
Jerel Harrison
Maurice Charity
Anthony Finney
43.74
May 14
Capital District Championships
2.
-
Takaeo Hester
Maurice Charity
Bobby Smith
Jerel Harrison
43.97
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
3.
-
Relay Team
44.34
May 21
Central Region Meet
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:41.20
Mar 28
Manchester Invitational
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:21.94
Apr 25
MileStat.com Track Classic
-
Anthony Finney
Khristopher Johnson Deloatoh
Nyler Gaskins
Devin Lacks
3:21.94
May 21
Central Region Meet
3.
-
Cameron Lacks
Kristopher Johnson
Nyler Gaskins
Devin Lacks
3:26.52
May 14
Capital District Championships
4.
-
Christopher McManus
Stefan Young
Nicholas Taylor
Johnathan White
3:26.91
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
5.
-
Anthony Finney
Devin Lacks
Nyler Gaskins
Kristopher Johnson
3:33.48
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
6.
-
Tracey Wells
Chaz Epps
Christian Atkins
Sean Spragley
3:47.00
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
7:59.50
Apr 25
MileStat.com Track Classic
2.
-
Khristopher Johnson Deloatoh
Nyler Gaskins
Matthew Nolte
Devin Lacks
7:59.62
May 8
Southern Track Classic
3.
-
Cameron Lacks
Matthew Nolte
Tony Tate
Carneal Waddey
9:02.20
May 14
Capital District Championships
4.
-
Jared Appleby
Adrian Garth
Carneal Waddey
Cameron Lacks
9:13.52
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
3:57.06
Mar 28
Manchester Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
11:05.74
Mar 28
Manchester Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Aaron Perrault
38' 6.75
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
2.
10
Wayne Lightfoot
30' 10
May 14
Capital District Championships
3.
9
Vincent Oliver
27' 9
PR
May 14
Capital District Championships
Discus - 1.6kg
1.
12
Aaron Perrault
108' 9
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
2.
9
Vincent Oliver
77' 2
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
3.
10
Wayne Lightfoot
71' 5
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
High Jump
1.
10
Alphonso Broadie
5' 10
PR
May 21
Central Region Meet
2.
12
Bobby Smith
5' 8
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
3.
11
Johnathan White
5' 6
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
Long Jump
1.
12
Deqaun Tyler
20' 10.25
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
2.
10
Alphonso Broadie
20' 6.75
(2.4)
PR
May 21
Central Region Meet
3.
12
Takaeo Hester
18' 11.5
(-2.6)
May 14
Capital District Championships
4.
11
Johnathan White
17' 5
PR
Apr 15
Eastend Showdown
5.
-
Dominique Williams
15' 8
PR
Apr 15
Eastend Showdown
6.
11
Christian Atkins
14' 8
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
Triple Jump
1.
12
Takaeo Hester
43' 5
PR
Apr 15
Eastend Showdown
2.
12
Deqaun Tyler
40' 7.5
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
3.
11
Christopher Grant
37' 10.75
(5.4)
PR
May 14
Capital District Championships
Womens
100 Meters
1.
9
Maria Warith
12.34c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
2.
12
Jessica Copeland
12.44c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
3.
12
Tiuana Bell
12.67
(-1.7)
PR
May 21
Central Region Meet
4.
11
Aleshia Reynolds
13.34c
Apr 15
Eastend Showdown
5.
11
Jelisa Little
13.84c
Apr 15
Eastend Showdown
6.
9
Alexandria Glover
14.04c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
200 Meters
1.
12
Tiuana Bell
26.12
(-1.2)
PR
May 21
Central Region Meet
2.
12
Jessica Copeland
26.31
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
3.
9
Maria Warith
26.88
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
4.
11
Jazmine Brown
27.52
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
5.
12
Whitney Taylor
28.65
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
6.
11
Demetria Fields
29.60
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
7.
11
Aleshia Reynolds
29.92
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
8.
9
Alexandria Glover
29.94
PR
Apr 22
Godwin State Qualifier
400 Meters
1.
11
Jazmine Brown
1:01.94c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
2.
11
Chelsea Waddey
1:05.87
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
3.
9
Jasmine Battle
1:06.74c
Apr 15
Eastend Showdown
4.
9
Alexandria Glover
1:07.57
Apr 22
Godwin State Qualifier
5.
11
Demetria Fields
1:08.24c
Apr 15
Eastend Showdown
6.
9
Jasmyn Williamson
1:10.24c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
7.
11
Danielle Lewis
1:14.50
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
8.
-
Natalie Thomas
1:14.57
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
800 Meters
1.
9
Jasmine Battle
2:41.30
May 14
Capital District Championships
2.
10
Etiyah Needam
2:41.63
Apr 25
MileStat.com Track Classic
3.
10
Kathleen Wilcox
2:46.1h
PR
Apr 15
Eastend Showdown
4.
9
Alexandria Glover
2:47.84
PR
May 14
Capital District Championships
5.
9
Jasmyn Williamson
2:49.95
PR
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
6.
11
Demetria Fields
2:57.06
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
7.
11
Danielle Lewis
3:16.13
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
8.
-
Kendall Harris
3:23.25
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
9.
-
Natalie Thomas
3:37.63
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
1600 Meters
1.
10
Kathleen Wilcox
6:03.36
PR
Apr 22
Godwin State Qualifier
2.
10
Etiyah Needam
6:43.63
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
3.
11
Demetria Fields
7:01.75
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
11
Jelisa Little
18.11
(-2.3)
May 14
Capital District Championships
2.
11
Timeisha Bell
18.46
(-2.3)
May 14
Capital District Championships
3.
-
Sophia Fields
20.14c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
4.
11
Ashley Smith
20.25
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
5.
9
Tiana Oliver
22.04c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
300m Hurdles - 30"
1.
12
Whitney Taylor
48.64c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
2.
11
Chelsea Waddey
49.87
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
3.
11
Danielle Lewis
53.54c
PR
Apr 15
Eastend Showdown
4.
11
Jelisa Little
53.60
May 14
Capital District Championships
5.
11
Timeisha Bell
55.12
Apr 29
Lee-Davis State Qualifier
4x100 Relay
1.
-
Jessica Copeland
Tiuana Bell
Aleshia Reynolds
Maria Warith
49.44
May 8
Southern Track Classic
2.
-
Relay Team
49.94
Apr 25
MileStat.com Track Classic
3.
-
Jessica Copeland
Tiuana Bell
Aleshia Reynolds
Jelisa Little
52.69
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
4x400 Relay
1.
-
Jazmine Brown
Whitney Taylor
Jasmine Battle
Chelsea Waddey
4:08.98
May 21
Central Region Meet
2.
-
Jazmine Brown
Whitney Taylor
Chelsea Waddey
Jasmine Battle
4:13.25
May 14
Capital District Championships
3.
-
Relay Team
4:13.76
Apr 22
Godwin State Qualifier
4.
-
Chelsea Waddey
Jazmine Brown
Whitney Taylor
Maria Warith
4:19.74
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
5.
-
Maria Warith
Chelsea Waddey
Whitney Taylor
Jazmine Brown
4:24.19
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
11:06.24
May 21
Central Region Meet
2.
-
Kathleen Wilcox
Jasmine Battle
Etiyah Needam
Danielle Lewis
11:17.45
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
3.
-
Jasmine Battle
Danielle Lewis
Etiyah Needam
Alexandria Glover
11:31.99
May 14
Capital District Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:59.15
Mar 28
Manchester Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Jordan Wilson
33' 5
PR
May 14
Capital District Championships
Discus - 1kg
1.
10
Jordan Wilson
87' 10
May 14
Capital District Championships
2.
-
Kendall Harris
55' 7
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
3.
11
Kendra Esparza - Harris
53' 4
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
High Jump
1.
9
Jasmine Battle
4' 10
May 21
Central Region Meet
2.
11
Timeisha Bell
4' 8
PR
Mar 28
Manchester Invitational
3.
12
Tiuana Bell
4' 6
PR
Apr 4
Lee-Davis Track & Field Invitational
4.
10
Kathleen Wilcox
4' 2
PR
Mar 25
J.R. Tucker 6 Team Meet
Long Jump
1.
11
Jazmine Brown
16' 8
(3.3)
PR
May 14
Capital District Championships
2.
12
Whitney Taylor
15' 9.5
PR
May 14
Capital District Championships
3.
12
Tiuana Bell
15' 2.5
PR
Apr 15
Eastend Showdown
4.
11
Jelisa Little
12' 4.5
Apr 15
Eastend Showdown
5.
9
Alexandria Glover
12' 0.5
PR
Apr 15
Eastend Showdown
11
Timeisha Bell
12' 0.5
PR
Apr 15
Eastend Showdown
7.
11
Demetria Fields
11' 4.5
PR
Apr 15
Eastend Showdown
Triple Jump
1.
11
Jazmine Brown
37' 8.5
(3.1)
PR
Apr 25
MileStat.com Track Classic
2.
12
Whitney Taylor
33' 8
(2.3)
PR
May 14
Capital District Championships
*Recent improvement