Season:
2009 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
1995
1994
1993
1976
Indoor
2024
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Morgan Baker
11.24c
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
2.
10
Justin Armstrong
11.44c
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
3.
11
Alejandro Battalla
11.64c
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
4.
11
Josh Smith
11.74c
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
11
Zac Alexenko
11.94c
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
11
Jace Zuger
11.94c
Mar 21
Papa Wells Invitational
7.
10
Andreas Bickley
12.24c
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
8.
9
Logan Wanous
13.34c
Mar 25
District 9 2B Track Meet
200 Meters
1.
10
Justin Armstrong
23.24c
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
2.
12
Morgan Baker
23.64c
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
3.
11
Alejandro Battalla
24.04c
Apr 8
District 9 - 2B Meet
4.
11
Zac Alexenko
24.44c
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
5.
9
Logan Wanous
26.90
May 6
District 9 2B Track Meet
400 Meters
1.
11
Jace Zuger
53.84c
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
2.
11
Alejandro Battalla
56.14c
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
3.
10
Justin Armstrong
56.34c
PR
Mar 25
District 9 2B Track Meet
4.
9
Logan Wanous
59.45
May 6
District 9 2B Track Meet
800 Meters
1.
11
Jace Zuger
2:09.10
PR
May 6
District 9 2B Track Meet
2.
10
Nick Carpenter
2:25.4h
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
1500 Meters
1.
10
Nick Carpenter
5:01.86
PR
Apr 3
Carnival of Speed
2.
12
Chris Carpenter
5:03.49
PR
Apr 3
Carnival of Speed
3.
11
Otis Montgomery
5:05.21
PR
Apr 3
Carnival of Speed
4.
10
Matthew Montgomery
5:24.71
Apr 3
Carnival of Speed
1600 Meters
1.
10
Nick Carpenter
4:59.17
May 21
District 9 2B Championships Day 1
2.
12
Chris Carpenter
5:08.03
PR
May 6
District 9 2B Track Meet
3.
11
Otis Montgomery
5:09.6h
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
4.
11
John Hockersmith
5:21.8h
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
10
Matthew Montgomery
5:45.97
May 6
District 9 2B Track Meet
6.
12
Zach Beasley
6:29.1h
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
3000 Meters
1.
10
Nick Carpenter
11:00.25
Apr 3
Carnival of Speed
2.
10
Matthew Montgomery
11:13.10
Apr 3
Carnival of Speed
3.
12
Chris Carpenter
11:15.25
PR
Apr 3
Carnival of Speed
4.
11
Otis Montgomery
12:06.41
Apr 3
Carnival of Speed
3200 Meters
1.
12
Chris Carpenter
10:49.69
PR
May 22
District 9 2B Championships Day 2
2.
11
Otis Montgomery
10:52.42
PR
May 22
District 9 2B Championships Day 2
3.
10
Nick Carpenter
11:09.37
May 22
District 9 2B Championships Day 2
4.
11
John Hockersmith
11:55.5h
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
10
Matthew Montgomery
11:56.86
May 22
District 9 2B Championships Day 2
6.
12
Zach Beasley
14:21.1h
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Morgan Baker
15.27
(-.9)
PR
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
2.
11
Josh Smith
15.60
(-1.8)
PR
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
300m Hurdles - 36"
1.
12
Morgan Baker
40.24
Apr 18
Pasco Invitational
2.
11
Josh Smith
41.66
May 21
District 9 2B Championships Day 1
4x100 Relay
1.
-
Zac Alexenko
Morgan Baker
Jace Zuger
Justin Armstrong
44.94c
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
2.
-
Justin Armstrong
Morgan Baker
Zac Alexenko
Jace Zuger
45.08
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
3.
-
Josh Smith
Morgan Baker
Zac Alexenko
Jace Zuger
45.44c
Mar 21
Papa Wells Invitational
4.
-
Zac Alexenko
Morgan Baker
Josh Smith
Jace Zuger
45.54c
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
5.
-
Alejandro Battalla
Morgan Baker
Josh Smith
Jace Zuger
45.84c
Mar 25
District 9 2B Track Meet
6.
-
Alejandro Battalla
Morgan Baker
Zac Alexenko
Justin Armstrong
46.24c
Apr 8
District 9 - 2B Meet
4x400 Relay
1.
-
Justin Armstrong
Wyatt Withers
Josh Smith
Jace Zuger
3:38.33
May 22
District 9 2B Championships Day 2
2.
-
Josh Smith
Morgan Baker
Zac Alexenko
Jace Zuger
3:42.3h
Mar 21
Papa Wells Invitational
3.
-
Justin Armstrong
Morgan Baker
Josh Smith
Jace Zuger
3:42.77
Apr 18
Pasco Invitational
4.
-
Justin Armstrong
Alejandro Battalla
Zac Alexenko
Jace Zuger
3:42.9h
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
-
Justin Armstrong
Jace Zuger
Wyatt Withers
Alejandro Battalla
3:44.70
May 6
District 9 2B Track Meet
6.
-
Zac Alexenko
Morgan Baker
Josh Smith
Jace Zuger
3:46.0h
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
7.
-
Alejandro Battalla
Jace Zuger
Josh Smith
Morgan Baker
3:46.3h
Mar 25
District 9 2B Track Meet
8.
-
Justin Armstrong
Zac Alexenko
Alejandro Battalla
Jace Zuger
3:47.4h
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
9.
-
Alejandro Battalla
Morgan Baker
Justin Armstrong
Josh Smith
3:55.4h
Apr 8
District 9 - 2B Meet
Shot Put - 12lb
1.
11
James Lehr
50' 11.5
PR
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
2.
11
Ben Kiefel
47' 0.75
May 21
District 9 2B Championships Day 1
3.
11
Chance McDaniel
46' 11
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
4.
9
Eshom Estes
35' 5
Mar 25
District 9 2B Track Meet
5.
11
Fernando Gomez
32' 5
PR
Mar 25
District 9 2B Track Meet
Discus - 1.6kg
1.
11
James Lehr
162' 8
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
2.
11
Chance McDaniel
140' 11
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
3.
9
Eshom Estes
127' 7
May 22
District 9 2B Championships Day 2
4.
11
Ben Kiefel
113' 3
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
11
Fernando Gomez
85' 3
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
Javelin - 800g
1.
11
Ben Kiefel
153' 8
PR
Apr 8
District 9 - 2B Meet
2.
11
Chance McDaniel
138' 7
PR
May 21
District 9 2B Championships Day 1
3.
9
Eshom Estes
129' 11
May 21
District 9 2B Championships Day 1
4.
11
Fernando Gomez
107' 2
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
11
Marco Wikman
104' 1
PR
Mar 21
Papa Wells Invitational
6.
10
Andreas Biddey
98' 10
PR
Mar 25
District 9 2B Track Meet
7.
10
Andreas Bickley
92' 6
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
Pole Vault
1.
10
TJ Hofer
12' 0
PR
May 21
District 9 2B Championships Day 1
2.
11
Otis Montgomery
10' 0
May 21
District 9 2B Championships Day 1
Long Jump
1.
11
Zac Alexenko
19' 2
Mar 21
Papa Wells Invitational
2.
10
TJ Hofer
16' 1.75
Mar 25
District 9 2B Track Meet
3.
9
Logan Wanous
14' 11.5
May 6
District 9 2B Track Meet
Triple Jump
1.
11
Zac Alexenko
37' 9
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
Womens
100 Meters
1.
12
Stacy Potter
12.64c
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
2.
9
Kristin Potter
14.04c
Apr 22
Whitman County 2B Track Meet
3.
10
Iris Batalla
14.84c
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
9
Kayla Huxoll
14.84c
PR
Mar 21
Papa Wells Invitational
200 Meters
1.
12
Stacy Potter
26.84c
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
2.
9
Kristin Potter
28.84c
Apr 8
District 9 - 2B Meet
800 Meters
1.
11
Maya Garcia
2:31.3h
PR
Apr 22
Whitman County 2B Track Meet
2.
9
Kristin Potter
2:44.7h
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
1500 Meters
1.
9
Kristin Potter
5:28.33
PR
Apr 3
Carnival of Speed
1600 Meters
1.
9
Kristin Potter
5:38.14
PR
May 22
District 9 2B Championships Day 2
2.
11
Maya Garcia
6:01.0h
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
3.
10
Isabela Benito
6:08.78
May 22
District 9 2B Championships Day 2
4.
11
Maryalice Potolicchio
7:19.89
PR
May 22
District 9 2B Championships Day 2
3000 Meters
1.
10
Isabela Benito
13:10.24
PR
Apr 3
Carnival of Speed
2.
11
Maryalice Potolicchio
14:54.30
PR
Apr 3
Carnival of Speed
3200 Meters
1.
10
Isabela Benito
13:11.83
May 21
District 9 2B Championships Day 1
2.
11
Maryalice Potolicchio
15:42.0h
Mar 21
Papa Wells Invitational
3.
10
Christy Poirier
20:59.4h
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
100m Hurdles - 33"
1.
9
Ronnie Hulce
18.30
May 6
District 9 2B Track Meet
2.
10
Iris Batalla
19.54c
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
300m Hurdles - 30"
1.
9
Ronnie Hulce
50.44
May 21
District 9 2B Championships Day 1
2.
10
Iris Batalla
57.04c
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
4x100 Relay
1.
-
Kristin Potter
Ronnie Hulce
Maya Garcia
Stacy Potter
52.23
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
2.
-
Maya Garcia
Stacy Potter
Ronnie Hulce
Iris Batalla
53.54c
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
3.
-
Relay Team
53.74c
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
4.
-
Maya Garcia
Stacy Potter
Ronnie Hulce
Kristin Potter
54.54c
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
-
Kristin Potter
Ronnie Hulce
Kayla Huxoll
Angela Berg
55.14c
Mar 21
Papa Wells Invitational
6.
-
Maya Garcia
Ronnie Hulce
Kayla Huxoll
Kristin Potter
55.23
Apr 3
Carnival of Speed
7.
-
Iris Batalla
Taylor Doepker
Kayla Huxoll
Taelor Carter
1:00.13
May 6
District 9 2B Track Meet
8.
-
Isabela Benito
Taylor Doepker
Iris Batalla
Taelor Carter
1:01.04c
Mar 25
District 9 2B Track Meet
4x200 Relay -
1.
-
Maya Garcia
Ronnie Hulce
Kayla Huxoll
Kristin Potter
1:58.3h
Mar 25
District 9 2B Track Meet
2.
-
Iris Batalla
Taylor Doepker
Taelor Carter
Kayla Huxoll
2:08.0h
Apr 8
District 9 - 2B Meet
3.
-
Iris Batalla
Taylor Doepker
Kayla Huxoll
Taelor Carter
2:08.37
May 21
District 9 2B Championships Day 1
4.
-
Iris Batalla
Kayla Huxoll
Taylor Doepker
Taelor Carter
2:08.5h
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
4x400 Relay
1.
-
Kristin Potter
Ronnie Hulce
Maya Garcia
Stacy Potter
4:17.55
May 30
Washington WIAA 1B, 2B, 1A State Meet
2.
-
Maya Garcia
Stacy Potter
Kristin Potter
Ronnie Hulce
4:23.19
May 6
District 9 2B Track Meet
3.
-
Maya Garcia
Ronnie Hulce
Stacy Potter
Isabela Benito
4:25.7h
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Maya Garcia
Stacy Potter
Ronnie Hulce
Kristin Potter
13:52.91
Apr 18
Pasco Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Genesis Pearson
29' 2
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
2.
9
Kayla Huxoll
27' 11
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
3.
11
Ellie Bartlow
27' 8.25
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
4.
11
Taelor Carter
26' 7
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
5.
10
Christy Poirier
23' 6.75
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
6.
11
Becca Brown
23' 5.5
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
Discus - 1kg
1.
10
Genesis Pearson
105' 11
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
2.
11
Becca Brown
82' 6
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
3.
11
Ellie Bartlow
80' 7
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
4.
9
Kayla Huxoll
74' 4
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
5.
11
Allie Wooderchak
69' 3
PR
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
6.
10
Christy Poirier
56' 1
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
Javelin - 600g
1.
11
Allie Wooderchak
86' 3
PR
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
2.
12
Angela Berg
83' 6
PR
May 6
District 9 2B Track Meet
3.
9
Kayla Huxoll
82' 11
May 11
District 9 - 2B "Sub-Districts"
4.
10
Christy Poirier
78' 9
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
5.
11
Becca Brown
44' 7
PR
Mar 25
District 9 2B Track Meet
High Jump
1.
9
Ronnie Hulce
4' 10
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
2.
11
Tessa Brown
4' 4
PR
Apr 15
Blue Mountain 2B Track Meet
Long Jump
1.
12
Stacy Potter
14' 8
PR
Apr 29
Blue Mountain 2B Track Meet
2.
11
Taelor Carter
12' 10.5
PR
May 6
District 9 2B Track Meet
Triple Jump
1.
12
Angela Berg
26' 3.5
PR
May 22
District 9 2B Championships Day 2
*Recent improvement