Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
11
Devon Pherson
7.14c
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
2.
11
William Haubrich
7.84c
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
3.
9
August Marleau
8.14c
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
100 Meters
1.
11
Devon Pherson
11.54c
PR
Apr 20
Warm Up
2.
11
William Haubrich
12.34c
Apr 23
Kerzie
3.
9
August Marleau
12.84c
PR
Apr 8
Arola
4.
9
Jace Swanson
13.24c
PR
Apr 8
Arola
5.
9
Tanner Ledin
14.34c
PR
Apr 27
May Day
200 Meters
1.
11
Devon Pherson
23.14c
PR
Apr 27
Titan invite
2.
11
William Haubrich
25.24c
PR
May 6
DRN Invite
3.
12
Nathan Harder
25.64c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
4.
9
Kevin Drotts
27.04c
Mar 30
Amik 1 BSU
9
Jace Swanson
27.04c
PR
Apr 23
Kerzie
6.
9
August Marleau
27.44c
PR
Apr 8
Arola
7.
12
Cody Kelley
27.84c
PR
Apr 23
Kerzie
8.
-
Peter Daigle
28.34c
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
9.
9
Eric Ortloff
29.74c
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
10.
-
Lucas Danielson
31.04c
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
11.
8
Jordan Perkins
34.14c
Apr 8
Arola
200 Meters - Relay Split
1.
11
Devon Pherson
23.3h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
2.
11
William Haubrich
26.4h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
3.
9
Easton Marleau
27.6h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
400 Meters
1.
-
Nick Engen
56.14c
PR
Apr 20
Warm Up
2.
-
Kristen Miller
1:02.14c
PR
Apr 20
Warm Up
3.
11
Marshall Stay
1:03.64c
PR
Apr 23
Kerzie
4.
12
Tanner Thomspon
1:06.94c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
5.
11
Luke Jepson
1:08.34c
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
6.
12
Cody Kelley
1:12.64c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
400 Meters
1.
-
Nick Engen
1:00.04c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
2.
12
Tanner Thomspon
1:06.94c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
3.
12
Cody Kelley
1:12.64c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
800 Meters
1.
10
Jake Spartz
2:34.5h
Apr 23
Kerzie
2.
12
Tanner Thomspon
2:44.0h
May 4
NLC
800 Meters - Relay Split
1.
-
Nick Engen
2:28.0h
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
2.
12
Cody Gustafson
2:30.0h
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
3.
11
Luke Jepson
2:35.0h
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
4.
12
Tanner Thomspon
2:46.0h
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
1600 Meters
1.
12
Cody Gustafson
5:25.0h
PR
Apr 20
Warm Up
2.
11
Wil Neururer
5:29.0h
PR
Apr 20
Warm Up
3.
10
Jake Spartz
5:54.0h
PR
May 4
NLC
4.
11
Luke Jepson
6:09.0h
PR
Apr 8
Arola
1600 Meters
1.
10
Jake Spartz
6:20.2h
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
3200 Meters
1.
12
Cody Gustafson
11:58.0h
PR
May 4
NLC
2.
8
Adam Machen
12:41.0h
May 6
DRN Invite
3.
7
Liam Martin
13:58.1h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
55m Hurdles - 39"
1.
12
Nathan Harder
8.74c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
110m Hurdles - 39"
1.
12
Nathan Harder
15.15
(1.7)
PR
Jun 12
MSHSL State Track & Field Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Nathan Harder
43.94c
Apr 27
Titan invite
2.
11
Marshall Stay
52.34c
PR
May 4
NLC
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
49.94c
May 4
NLC
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:34.4h
Apr 20
Warm Up
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:56.0h
Apr 27
Titan invite
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:07.0h
Apr 27
May Day
2.
-
Cody Gustafson
Tanner Thomspon
Luke Jepson
Nick Engen
10:21.1h
Mar 30
Amik 1 BSU
Shot Put - 12lb
1.
11
Chris Scheidt
39' 6
Mar 30
Amik 1 BSU
2.
9
Jace Swanson
39' 4
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
3.
12
Robert Raines
38' 9
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
4.
12
Jake Stone
37' 10
PR
Apr 8
Arola
5.
12
Cody Kelley
30' 9
PR
Apr 8
Arola
Discus - 1.6kg
1.
12
Robert Raines
111' 11
PR
May 6
DRN Invite
2.
11
Chris Scheidt
98' 11
May 6
DRN Invite
3.
12
Jake Stone
92' 0
PR
Apr 8
Arola
4.
9
Jace Swanson
73' 0
Apr 23
Kerzie
5.
12
Cody Kelley
57' 9
PR
Apr 8
Arola
High Jump
1.
12
Nathan Harder
5' 4
Apr 27
Titan invite
Pole Vault
1.
9
Kevin Drotts
11' 6
Apr 20
Warm Up
2.
9
Eric Ortloff
8' 0
PR
May 4
NLC
Long Jump
1.
11
Devon Pherson
17' 11.5
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
2.
11
Marshall Stay
16' 2
PR
Apr 23
Kerzie
3.
12
Tanner Thomspon
15' 5
Apr 8
Arola
4.
9
August Marleau
14' 10
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
5.
9
Eric Ortloff
14' 7.5
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
Triple Jump
1.
11
Marshall Stay
32' 10
Apr 23
Kerzie
12
Tanner Thomspon
32' 10
PR
Apr 23
Kerzie
3.
9
August Marleau
32' 6
PR
May 4
NLC
Womens
55 Meter Dash
1.
9
Donna Velishek
8.94c
Mar 30
Amik 1 BSU
100 Meters
1.
9
Alexandra Vickerman
14.24c
PR
Apr 20
Warm Up
2.
11
Laurel Wright
15.14c
PR
Apr 20
Warm Up
3.
9
Donna Velishek
15.74c
PR
May 6
DRN Invite
4.
12
Jamie Leverty
16.34c
PR
Apr 8
Arola
5.
10
Megan Stefan
17.74c
PR
Apr 8
Arola
200 Meters
1.
9
Ann Olson
28.64c
PR
May 6
DRN Invite
2.
11
Laurel Wright
32.24c
PR
Apr 27
May Day
3.
9
Donna Velishek
32.94c
PR
Apr 23
Kerzie
4.
12
Jamie Leverty
34.24c
PR
Apr 27
May Day
5.
9
Jessi Hagen
34.44c
PR
Apr 23
Kerzie
6.
-
Korin Archer
35.54c
PR
Apr 23
Kerzie
200 Meters - Relay Split
1.
9
Ann Olson
31.0h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
2.
9
Emily Trout
32.6h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
3.
-
Korin Archer
34.4h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
4.
9
Sophia Rajala
34.9h
PR
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
400 Meters
1.
-
Korin Archer
1:21.04c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
2.
11
Laurel Wright
1:22.24c
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
400 Meters
1.
8
Makendra Anderson
1:11.14c
PR
May 4
NLC
2.
9
Jessi Hagen
1:16.14c
PR
Apr 23
Kerzie
-
Korin Archer
1:16.14c
PR
Apr 23
Kerzie
4.
10
Danielle Maki
1:17.14c
PR
May 4
NLC
5.
11
Laurel Wright
1:17.94c
PR
Apr 20
Warm Up
800 Meters
1.
8
Makendra Anderson
2:39.0h
PR
Apr 27
May Day
2.
-
Geezis Humpheries
2:51.0h
PR
Apr 27
May Day
3.
10
Ashley Trout
2:55.0h
Apr 20
Warm Up
4.
12
Mindy Drotts
2:56.0h
PR
May 4
NLC
5.
9
Hron Hannah
3:08.0h
PR
Apr 23
Kerzie
1600 Meters
1.
12
Mindy Drotts
6:19.0h
PR
May 6
DRN Invite
2.
9
Kaila Juntenen
6:47.0h
PR
Apr 8
Arola
3.
10
Ashley Trout
7:13.0h
Apr 23
Kerzie
3200 Meters
1.
9
Kaila Juntenen
15:39.0h
PR
Apr 27
May Day
2.
10
Ashley Trout
16:16.0h
Apr 27
May Day
100m Hurdles - 33"
1.
9
Ann Olson
19.64c
PR
May 4
NLC
300m Hurdles - 30"
1.
9
Ann Olson
52.74c
PR
May 4
NLC
2.
12
Mindy Drotts
1:02.14c
Apr 27
May Day
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
58.04c
Apr 8
Arola
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
2:04.0h
Apr 27
Titan invite
2.
-
Korin Archer
Sophia Rajala
Emily Trout
Ann Olson
2:12.8h
Apr 6
Bemidji State Indoor Little Amik 2
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:59.0h
Apr 27
Titan invite
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
11:56.0h
Apr 27
May Day
Shot Put - 12lb
1.
9
Emily Trout
23' 6
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
Shot Put - 4kg
1.
10
Danielle Maki
29' 10
May 4
NLC
2.
9
Emily Trout
23' 6
Mar 30
Amik 1 BSU
3.
9
Kayla Root
23' 1
Apr 23
Kerzie
4.
10
Megan Stefan
19' 11
Apr 23
Kerzie
High Jump
1.
9
Ann Olson
4' 8
PR
Apr 23
Kerzie
2.
9
Sophia Rajala
4' 4
Apr 20
Warm Up
3.
9
Kaila Juntenen
4' 2
PR
Apr 23
Kerzie
Pole Vault
1.
12
Kim Velishek
8' 0
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
2.
9
Donna Velishek
7' 0
Apr 27
May Day
3.
9
Jessi Hagen
5' 0
PR
Apr 27
Titan invite
Long Jump
1.
12
Kim Velishek
12' 6
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
Long Jump
1.
9
Alexandra Vickerman
14' 7
PR
May 4
NLC
2.
9
Donna Velishek
12' 8
Apr 27
Titan invite
12
Mindy Drotts
12' 8
PR
Apr 20
Warm Up
4.
12
Kim Velishek
12' 6
PR
Mar 30
Amik 1 BSU
Triple Jump
1.
10
Danielle Maki
26' 10
May 6
DRN Invite
2.
10
Ashley Trout
25' 1.5
PR
Apr 27
May Day
*Recent improvement