Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005
2004
2002
2001
1999
1998
1997
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1998
1997
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
Jr
Webster Thomas
10.93
(2.9)
PR
May 1
Raider Open
2.
Jr
Ryan Norton
11.16
(2.9)
PR
May 1
Raider Open
3.
Fr
Spencer Lefort
11.51
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
4.
So
Carl Caughell
11.64
(7.0)
PR
May 1
Raider Open
200 Meters
1.
Fr
Chris Rhinehart
22.56
(1.8)
PR
Mar 19
Bulls Invite
2.
Jr
Ryan Norton
22.65
PR
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
3.
Jr
Webster Thomas
22.89
(2.7)
Mar 19
Bulls Invite
4.
So
Ron Wasik
23.62
(1.5)
PR
Mar 19
Bulls Invite
5.
Fr
Ryan Storms
23.79
PR
Apr 24
Geneseo Invite
6.
Sr
Joe Vella
25.88
(1.3)
PR
Apr 17
Brockport Invitational
400 Meters
1.
Fr
Chris Rhinehart
51.28
PR
May 1
Raider Open
2.
So
Ron Wasik
51.90
Mar 19
Bulls Invite
3.
Fr
Spencer Lefort
52.70
PR
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
4.
Fr
Ryan Storms
54.38
PR
Apr 24
Geneseo Invite
5.
Sr
Joe Vella
55.91
PR
Apr 17
Brockport Invitational
6.
Fr
David Ballard
56.90
PR
Apr 17
Brockport Invitational
7.
Sr
Miles Schwarzenholzer
58.31
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
800 Meters
1.
Jr
Nicholas Guarino
1:51.26
May 1
Raider Open
2.
Jr
Mac McMahill
1:53.10
PR
May 14
ECAC Division III Championships
3.
Fr
Adam Steves
2:00.45
PR
May 1
Raider Open
4.
Fr
Jake Krautwurst
2:04.67
PR
May 1
Raider Open
5.
Fr
David Ballard
2:05.81
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
6.
Sr
Joe Vella
2:06.94
PR
May 1
Raider Open
7.
Fr
Jack Bennett
2:12.87
PR
Apr 17
Brockport Invitational
8.
Fr
Phillip Miller
2:24.23
PR
Apr 24
Geneseo Invite
1500 Meters
1.
Jr
Nicholas Guarino
3:48.74
PR
May 14
ECAC Division III Championships
2.
Jr
Mac McMahill
4:10.83
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
Fr
Rob Fallon
4:14.12
PR
May 1
Raider Open
4.
Fr
Jake Krautwurst
4:15.09
PR
May 1
Raider Open
5.
Fr
Jack Bennett
4:21.51
PR
Apr 17
Brockport Invitational
6.
Sr
Joe Vella
4:26.11
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
7.
Fr
Adam Steves
4:26.20
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
8.
Fr
Brian Gallagher
4:26.25
PR
Apr 17
Brockport Invitational
9.
Jr
Matt Slight
4:38.22
Apr 17
Brockport Invitational
10.
Fr
Spencer Lefort
4:41.00
PR
Apr 24
Geneseo Invite
5000 Meters
1.
Jr
Eddie Novara
14:59.40
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
2.
Jr
Nicholas Guarino
15:05.73
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
Sr
Tom Williams
15:13.73
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
4.
Fr
Rob Fallon
15:45.83
PR
Apr 17
Brockport Invitational
5.
Jr
Matt Kepler
15:47.84
Apr 10
UR Alumni Invitational
6.
Fr
Ryan Delaney
15:49.05
PR
Apr 24
Geneseo Invite
7.
Fr
Jack Bennett
16:09.88
Mar 19
Bulls Invite
8.
Fr
Brian Gallagher
16:36.59
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
9.
Fr
Jake Krautwurst
16:47.12
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
10,000 Meters
1.
Sr
Tom Williams
31:50.74
PR
Apr 24
Geneseo Invite
2.
Fr
Jack Bennett
35:32.72
PR
May 1
Raider Open
110m Hurdles - 42"
1.
So
Carl Caughell
15.67
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
2.
Fr
Matthew Johnston
15.96
(.8)
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
Fr
Spencer Lefort
17.41
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
400m Hurdles - 36"
1.
So
Dan Wright
56.30
PR
Apr 24
Geneseo Invite
2.
Fr
Spencer Lefort
59.68
PR
Apr 24
Geneseo Invite
3k Steeplechase
1.
Fr
Rob Fallon
9:58.51
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
4x100 Relay
1.
-
Chris Rhinehart
Spencer Lefort
Ryan Norton
Webster Thomas
43.14
Mar 19
Bulls Invite
2.
-
Carl Caughell
Spencer Lefort
Ryan Norton
Chris Rhinehart
43.25
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:30.69
Apr 24
Geneseo Invite
2.
-
Cody Dahleiden
Mac McMahill
Chris Rhinehart
Spencer Lefort
3:31.86
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
3.
-
Dan Wright
Ron Wasik
Cody Dahleiden
Ryan Storms
3:37.74
Mar 19
Bulls Invite
Shot Put - 16lb
1.
So
Zachary Eldridge
11.97m
Apr 10
UR Alumni Invitational
2.
Fr
Max Radley
11.10m
PR
May 1
Raider Open
3.
Fr
Spencer Lefort
9.16m
May 1
Raider Open
Discus - 2kg
1.
So
Zachary Eldridge
32.84m
PR
Apr 17
Brockport Invitational
2.
Fr
Max Radley
30.56m
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
Fr
Spencer Lefort
30.09m
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
Javelin - 800g
1.
Jr
Ryan Norton
53.20m
PR
May 1
Raider Open
2.
Jr
Mike Hite
48.66m
Mar 19
Bulls Invite
3.
Jr
Kyle Paganello
46.23m
Mar 19
Bulls Invite
4.
So
Carl Caughell
41.00m
PR
Apr 24
Geneseo Invite
5.
Fr
Spencer Lefort
34.80m
May 1
Raider Open
High Jump
1.
Fr
Spencer Lefort
1.89m
Apr 24
Geneseo Invite
Pole Vault
1.
So
Cody Dahleiden
4.27m
Mar 19
Bulls Invite
2.
Jr
Greg Craft
4.25m
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
3.
So
J.T. Funka
3.70m
PR
May 1
Raider Open
4.
Fr
Spencer Lefort
2.80m
Apr 24
Geneseo Invite
Long Jump
1.
So
Andrew Charsky
6.34m
(.7)
Apr 10
UR Alumni Invitational
2.
Fr
Spencer Lefort
5.90m
(1.5)
Apr 10
UR Alumni Invitational
Triple Jump
1.
So
Andrew Charsky
13.72m
(5.0)
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
Hammer - 16lb
1.
Fr
Max Radley
37.94m
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
2.
So
Zachary Eldridge
30.66m
Mar 19
Bulls Invite
Decathlon -
1.
Fr
Spencer Lefort
5174
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
Womens
100 Meters
1.
Sr
Allyssa Kline
13.43
(5.2)
PR
May 1
Raider Open
200 Meters
1.
So
Meaghan LaFranca
29.38
(1.4)
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
2.
Jr
Hailey Guard
31.30
(1.4)
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
So
Katie Krueger
32.56
(1.4)
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
400 Meters
1.
Jr
Kate Brett
1:02.09
PR
May 1
Raider Open
2.
So
Meaghan LaFranca
1:05.74
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
Jr
Hailey Guard
1:08.66
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
4.
So
Renee Solly
1:10.56
PR
May 1
Raider Open
5.
So
Katie Krueger
1:11.92
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
800 Meters
1.
So
Shannon Gowen
2:38.79
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
2.
So
Renee Solly
2:43.15
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
So
Katie Krueger
2:46.61
Apr 24
Geneseo Invite
1500 Meters
1.
So
Shannon Gowen
5:19.65
PR
Mar 19
Bulls Invite
2.
Jr
Emily Paccia
6:56.61
PR
Apr 24
Geneseo Invite
5000 Meters
1.
Jr
Sarah Furman
18:40.37
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
2.
So
Ashley Cocuzzi
20:15.50
PR
Apr 10
UR Alumni Invitational
10,000 Meters
1.
Jr
Sarah Furman
38:06.26
PR
May 14
ECAC Division III Championships
100m Hurdles - 33"
1.
Jr
Kate Brett
15.44
PR
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
2.
Fr
Grace Moore
15.80
PR
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
3.
Fr
Jessica Gniazdowski
16.72
(3.1)
PR
May 1
Raider Open
4.
Sr
Allyssa Kline
17.44
(3.1)
PR
May 1
Raider Open
400m Hurdles - 30"
1.
Jr
Kate Brett
1:02.84
PR
May 14
ECAC Division III Championships
2.
Fr
Grace Moore
1:12.06
PR
Apr 24
Geneseo Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
51.86
Apr 24
Geneseo Invite
2.
-
Kate Brett
Jessica Gniazdowski
Allyssa Kline
Grace Moore
51.98
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:29.43
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
Shot Put - 4kg
1.
Fr
Kathleen Gooberlet
9.29m
Apr 10
UR Alumni Invitational
Discus - 1kg
1.
So
Keri Heath
29.16m
PR
May 1
Raider Open
2.
Jr
Cassidy Gertis
28.69m
May 1
Raider Open
3.
Fr
Kathleen Gooberlet
26.02m
Apr 17
Brockport Invitational
Javelin - 600g
1.
Jr
Cassidy Gertis
25.49m
PR
May 1
Raider Open
High Jump
1.
Sr
Jacquelyn Majka
1.60m
Mar 19
Bulls Invite
Pole Vault
1.
Fr
Jessica Gniazdowski
3.05m
PR
May 1
Raider Open
2.
Fr
Chelsea Caruso
2.95m
Apr 10
UR Alumni Invitational
3.
So
Emma Gaskell
2.90m
PR
May 1
Raider Open
Long Jump
1.
Sr
Jacquelyn Majka
5.17m
(-2.2)
PR
Mar 19
Bulls Invite
2.
Fr
Penny Robin
3.92m
PR
May 1
Raider Open
Triple Jump
1.
Sr
Jacquelyn Majka
11.26m
(1.5)
PR
Mar 19
Bulls Invite
2.
Fr
Penny Robin
8.50m
(3.5)
PR
May 1
Raider Open
Hammer - 4kg
1.
So
Keri Heath
41.69m
PR
May 8
SUNYAC Outdoor Championships
2.
Fr
Kathleen Gooberlet
34.24m
May 1
Raider Open
*Recent improvement