Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2022
2016
2013
2012
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Taylor Sachs
11.28
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Darius Davis
11.55
PR
Apr 13
District 16-5A
200 Meters
1.
12
Patrick Scott
22.43
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Mathew Buckley
22.70
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
12
Nigel Fulton
23.21
PR
Apr 13
District 16-5A
400 Meters
1.
10
De'Quad Binder
50.78
Apr 13
District 16-5A
2.
12
George Warren
51.14
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Ian Plantz
52.24
Apr 13
District 16-5A
800 Meters
1.
11
Cameron Foreman
1:54.96
May 15
UIL 5A State Track and Field Championships
2.
12
Brady Hand
1:55.79
May 4
UIL 5A Region II Championships
3.
11
Ian Plantz
1:57.83
Apr 13
District 16-5A
1600 Meters
1.
12
Miles Joslin
4:19.39
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
11
Michael Pickel
4:35.60
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Laine Melikian
4:48.48
PR
Apr 13
District 16-5A
3200 Meters
1.
12
Miles Joslin
9:50.93
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
11
Brian Moynihan
10:10.12
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Sean Sannwaldt
10:11.27
Apr 13
District 16-5A
110m Hurdles - 39"
1.
12
Daniel Tuttle
14.72
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Cody Ives
15.15
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Trey Barnes
15.60
Apr 13
District 16-5A
300m Hurdles - 36"
1.
12
Daniel Tuttle
39.10
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Cody Ives
40.22
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Trey Barnes
41.46
Apr 13
District 16-5A
4x100 Relay
1.
-
Darius Davis
DeQuad Binder
Mathew Buckley
Patrick Scott
43.23
Apr 13
District 16-5A
2.
-
Matt Buckley
Patrick Scott
Taylor Sachs
Darius Davis
43.99
May 4
UIL 5A Region II Championships
4x200 Relay -
1.
-
Mathew Buckley
Patrick Scott
Nigel Fulton
Daniel Tuttle
1:28.57
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
-
Relay Team
1:29.94
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
3.
-
Darius Davis
Matt Buckley
Nigel Fulton
Patrick Scott
1:30.92
Apr 13
District 16-5A
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:20.54
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Brady Hand
Cameron Foreman
Daniel Tuttle
DeQuad Binder
3:24.05
Apr 13
District 16-5A
3.
-
Daniel Tuttle
Brady Hand
DeQuad Binder
Cameron Foreman
3:24.27
May 4
UIL 5A Region II Championships
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
7:48.25
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
3:39.14
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
10:17.77
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
David Koschel
45' 4.5
Apr 13
District 16-5A
Discus - 1.6kg
1.
11
David Koschel
140' 0
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
10
Lee Rousey
122' 4.75
Apr 13
District 16-5A
High Jump
1.
12
George Warren
6' 10.25
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
11
Cole Bingford
6' 4
PR
Apr 13
District 16-5A
Pole Vault
1.
12
Brice Buchannan
13' 5.75
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Jacob Wilson
12' 6
PR
Apr 13
District 16-5A
Long Jump
1.
12
Patrick Scott
22' 3.5
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
11
Taylor Sachs
20' 7.5
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
12
Cody Ives
18' 7.5
PR
Apr 13
District 16-5A
Triple Jump
1.
12
Cody Ives
45' 2
(2.2)
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
12
Patrick Scott
42' 7.25
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
12
Daniel Tuttle
40' 9.25
Apr 13
District 16-5A
Womens
100 Meters
1.
10
Kristen Pavelka
12.85
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Michelle Carlton
12.99
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Kaitlyn Hill
13.41
PR
Apr 13
District 16-5A
200 Meters
1.
10
Morgan Marshall
26.33
(.3)
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
10
Taylor Wiseman
26.54
Apr 13
District 16-5A
3.
-
Sierra Soto
27.53
PR
Apr 13
District 16-5A
400 Meters
1.
10
Taylor Campbell
1:00.19
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Jennie Loerch
1:01.58
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
-
Maddie Mickin
1:05.91
PR
Apr 13
District 16-5A
800 Meters
1.
10
Lisa Carleton
2:25.35
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Amanda Rister
2:31.13
PR
Apr 13
District 16-5A
1600 Meters
1.
10
Haleigh Blackwell
5:12.94
Apr 13
District 16-5A
2.
11
Kelsey Salyer
5:37.13
PR
Apr 13
District 16-5A
3200 Meters
1.
11
Courtney Nowell
12:04.78
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Leticia Terrazas
12:30.79
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Sarah Webb
12:36.77
PR
Apr 13
District 16-5A
100m Hurdles - 33"
1.
10
Frances Porter
16.58
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Emilia Ginac
17.04
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
11
Courtney Lopez
17.41
Apr 13
District 16-5A
300m Hurdles - 30"
1.
10
Frances Porter
49.19
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Emilia Ginac
51.42
PR
Apr 13
District 16-5A
4x100 Relay
1.
-
Ashlin Snyder
Kaitlyn Hill
Kristen Pavelka
Taylor Wiseman
49.59
Apr 13
District 16-5A
2.
-
Michelle Carlton
Kaitlyn Hill
Kristen Pavelka
Taylor Wiseman
49.86
May 4
UIL 5A Region II Championships
4x200 Relay -
1.
-
Ashlin Snyder
Kristen Pavelka
Taylor Wiseman
Morgan Marshall
1:44.14
May 4
UIL 5A Region II Championships
4x400 Relay
1.
-
Ashlin Snyder
Lisa Carleton
Taylor Campbell
Jennie Loerch
4:06.02
Apr 13
District 16-5A
2.
-
Relay Team
4:06.37
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
12:51.44
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Delana Fritz
43' 2.75
Apr 13
District 16-5A
2.
12
Jirah Rodriguez
34' 7
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
10
Lorrie Santoy
32' 0.5
Apr 13
District 16-5A
Discus - 1kg
1.
12
Jirah Rodriguez
100' 5
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Jacqueline Klaus
78' 8.5
Apr 13
District 16-5A
3.
12
Cassidy Simmonds
69' 11
PR
Apr 13
District 16-5A
High Jump
1.
10
Jennie Loerch
5' 1.75
Apr 13
District 16-5A
10
Emily Johnson
5' 1.75
PR
Apr 13
District 16-5A
11
Hannah Kamm
5' 1.75
PR
Apr 13
District 16-5A
Pole Vault
1.
10
Alexandria Hansen
8' 11.75
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
-
Bradie Harbison
7' 11.5
Apr 13
District 16-5A
Long Jump
1.
12
Amanda Rister
15' 3.5
PR
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Morgan Marshall
14' 10.75
PR
Apr 13
District 16-5A
Triple Jump
1.
12
Amanda Rister
34' 2.5
Apr 13
District 16-5A
2.
10
Morgan Marshall
33' 10.75
PR
Apr 13
District 16-5A
3.
10
Grace Thomas
30' 9.25
PR
Apr 13
District 16-5A
*Recent improvement