Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2016
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
James Bearden
11.24c
PR
Apr 14
District 9-5A
2.
-
Reggie Gibson
11.49
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
Roderick Mackey
11.57
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Chris English
11.81
Apr 14
District 9-5A
5.
-
Derrick Anderson
11.90
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
6.
10
Brandon Bor
11.92
Apr 14
District 9-5A
7.
10
Pelumi Wemida
11.96
Mar 5
Lake Highlands Invitational
8.
-
Deantay Page
12.44c
PR
Apr 14
District 9-5A
9.
-
Zach Fleig
12.45
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
10.
-
Damon Brown
12.82
PR
Apr 14
District 9-5A
200 Meters
1.
11
David Green
22.44c
Apr 14
District 9-5A
2.
12
James Bearden
23.62
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
Chris English
23.64c
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Raymond Williams
23.73
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
5.
-
Derrick Anderson
23.84c
PR
Apr 14
District 9-5A
6.
10
Brandon Bor
25.08
Mar 5
Lake Highlands Invitational
-
Roderick Mackey
25.08
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
8.
-
Damon Brown
25.37
PR
Apr 14
District 9-5A
9.
-
Zach Fleig
25.88
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
10.
-
Daryan Haynes
27.38
PR
Apr 14
District 9-5A
400 Meters
1.
12
Leith Waithe
49.46
PR
Apr 14
District 9-5A
2.
12
Mantez Stegall
53.13
Apr 14
District 9-5A
3.
-
Stephen Taylor
56.07
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Jalen Johnson
56.32
PR
Apr 14
District 9-5A
5.
11
James Iheke
1:00.44
Apr 14
District 9-5A
6.
-
Daryan Haynes
1:10.50
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
800 Meters
1.
10
Josh Dean
2:14.82
PR
Apr 14
District 9-5A
2.
11
Nobel Tola
2:16.71
Apr 14
District 9-5A
3.
10
Roberto Barajas
2:17.27
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
4.
9
Luke Gholston
2:32.32
PR
Apr 14
District 9-5A
1600 Meters
1.
11
Meron Fessahaie
4:24.20
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
12
Nathan Hogg
4:36.96
PR
Apr 14
District 9-5A
3.
11
Eyobe Temene
4:47.39
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
11
Eyobe Tamene
4:58.93
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
5.
11
Nobel Tola
4:58.99
Apr 14
District 9-5A
6.
9
Ebenether Wondaferew
5:05.02
Apr 14
District 9-5A
7.
10
Josh Dean
5:05.51
Apr 14
District 9-5A
8.
10
Roberto Barajas
5:12.95
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
9.
-
Ebernether Wondaferew
5:20.61
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3200 Meters
1.
11
Meron Fessahaie
9:31.46
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
12
Nathan Hogg
10:09.83
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
3.
11
Eyobe Temene
10:29.12
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
9
Ebenether Wondaferew
11:02.38
Apr 14
District 9-5A
5.
11
Eyobe Tamene
11:07.15
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
6.
-
Ebernether Wondaferew
11:21.02
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
7.
10
Roberto Barajas
11:44.31
PR
Apr 14
District 9-5A
8.
9
Luke Gholston
11:47.55
PR
Apr 14
District 9-5A
9.
11
Nobel Tola
11:57.70
Mar 5
Lake Highlands Invitational
10.
10
Juan Sanchez
12:40.09
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
11.
9
Vedant Peris
13:02.48
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
12.
-
Jose Barbosa
13:12.35
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
13.
-
Michael Schantz
14:52.19
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Ronnie Jordan
14.30
Apr 14
District 9-5A
2.
12
Isaac Greider
14.60
PR
Apr 14
District 9-5A
3.
-
Ronald Jordan
14.72
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
4.
-
London Johnson
15.80
PR
Apr 14
District 9-5A
5.
-
Cadareen Jones
17.02
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
6.
10
Michael Burnham
19.21
Apr 14
District 9-5A
7.
9
Kayan Lewis
21.05
Apr 14
District 9-5A
300m Hurdles - 36"
1.
12
Ronnie Jordan
37.93
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
-
Ronald Jordan
40.04
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
London Johnson
41.93
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Cadareen Jones
43.31
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
5.
10
Michael Burnham
46.82
Apr 14
District 9-5A
6.
9
Kayan Lewis
52.33
Apr 14
District 9-5A
4x100 Relay
1.
-
Reginald Gibson
James Bearden
Derrick Anderson
David Green
43.38
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
-
Relay Team
43.66
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
Jacquille Myles
Pelumi Wemida
Brandon Bor
Raven Williams
44.74c
Apr 14
District 9-5A
4x200 Relay -
1.
-
Ricky Zorn
Reginald Gibson
James Bearden
David Green
1:27.82
Apr 14
District 9-5A
2.
-
Jacquille Myles
Pelumi Wemida
Jeremiah Kurtz
Raven Williams
1:29.0h
Apr 14
District 9-5A
3.
-
Relay Team
1:29.30
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
4.
-
Derrick Anderson
Reginald Gibson
James Bearden
David Green
1:30.09
May 4
UIL 5A Region II Championships
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:23.11
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Ronnie Jordan
Ricky Zorn
Reginald Gibson
Leith Waithe
3:23.46
Apr 14
District 9-5A
3.
-
Ronnie Jordan
Derrick Anderson
Reginald Gibson
Leith Waithe
3:24.59
May 4
UIL 5A Region II Championships
4.
-
Jacquille Myles
Raven Williams
Dunebari Atam
Jeremiah Kurtz
3:43.05
Apr 14
District 9-5A
Shot Put - 12lb
1.
11
Zack Knickman
51' 10.5
Mar 5
Lake Highlands Invitational
2.
-
Donald Myers
48' 5.5
PR
Apr 14
District 9-5A
3.
-
Kent Perkins
46' 0
Apr 14
District 9-5A
4.
11
Clint Hardemon
38' 11.5
PR
Apr 14
District 9-5A
5.
9
Blake Daniels
33' 10.5
Apr 14
District 9-5A
Discus - 1.6kg
1.
11
Zack Knickman
157' 9
Apr 14
District 9-5A
2.
-
Kent Perkins
129' 7
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
Scotty Howell
125' 7
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
4.
11
Clint Hardemon
101' 2
PR
Apr 14
District 9-5A
5.
9
Blake Daniels
92' 6
Apr 14
District 9-5A
High Jump
1.
12
James Bearden
6' 6
PR
Apr 14
District 9-5A
Pole Vault
1.
12
Isaac Greider
15' 6
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
11
Victor Iwuagwu
13' 0
May 4
UIL 5A Region II Championships
3.
-
Creyton Chapman
9' 6
PR
Apr 14
District 9-5A
Long Jump
1.
11
David Green
19' 10
Mar 5
Lake Highlands Invitational
2.
-
Reggie Gibson
19' 0.75
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
Chris English
18' 3.25
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Damon Brown
17' 0
PR
Apr 14
District 9-5A
Triple Jump
1.
11
David Green
42' 1
PR
Apr 14
District 9-5A
Womens
100 Meters
1.
12
Curry Young
12.07
(.6)
PR
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
12
Paige McCutcheon
12.20
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3.
-
Hannah Scott
13.47
Mar 5
Lake Highlands Invitational
4.
9
Nicole Alozie
13.74c
Apr 14
District 9-5A
5.
9
Jazmine Paget
14.87
Apr 14
District 9-5A
6.
10
Goret Gichana
16.34
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
200 Meters
1.
12
Curry Young
24.68
(.1)
May 4
UIL 5A Region II Championships
2.
9
Nicole Alozie
28.64c
Apr 14
District 9-5A
3.
9
Jazmine Paget
29.74c
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Hannah Scott
29.80
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
5.
11
Daychell Givens
29.94c
PR
Apr 14
District 9-5A
6.
10
Goret Gichana
34.87
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
400 Meters
1.
12
Paige McCutcheon
58.25
Mar 5
Lake Highlands Invitational
2.
-
Carolyn Thomas
1:03.09
PR
Apr 14
District 9-5A
800 Meters
1.
-
Carolyn Thomas
2:31.4h
PR
Apr 14
District 9-5A
2.
10
Mary Margaret Johnson
2:40.56
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
1600 Meters
1.
11
Arijana Kubura
6:16.84
Mar 5
Lake Highlands Invitational
2.
10
Madison (Maddie) Bargas
6:43.02
Apr 14
District 9-5A
3.
10
Maddie Bargas
7:03.65
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
3200 Meters
1.
10
Madison (Maddie) Bargas
15:05.69
Apr 14
District 9-5A
2.
10
Maddie Bargas
15:22.26
PR
Mar 5
Lake Highlands Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
10
Mary Margaret Johnson
55.21
Mar 5
Lake Highlands Invitational
Shot Put - 4kg
1.
-
Kosi Ekwu
33' 9.5
PR
Apr 14
District 9-5A
2.
-
Kanesha Hall
32' 3
Apr 14
District 9-5A
3.
-
Tessa Knickman
29' 8.5
PR
Apr 14
District 9-5A
4.
-
Sheree Noruwa
28' 6.5
PR
Apr 14
District 9-5A
5.
10
Virginia (Ginny) Ross
18' 1
Apr 14
District 9-5A
Discus - 1kg
1.
-
Tessa Knickman
99' 2
PR
Apr 14
District 9-5A
2.
10
Virginia (Ginny) Ross
40' 2
Apr 14
District 9-5A
*Recent improvement