Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2018
2016
2013
2012
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Deion Stanford
10.94
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
12
Edric Williams
11.09
(-.2)
PR
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
3.
12
Terrence Davis
11.23
Apr 14
District 8-4A
4.
10
Joel Morrison
11.49
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
10
Rasheed Owen
11.87
PR
Apr 14
District 8-4A
6.
9
Ian Asibey
12.02
Apr 14
District 8-4A
200 Meters
1.
12
Edric Williams
21.52
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
10
Joel Morrison
23.46
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Alex Hernandez
23.71
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
12
Clayton Baskerville
24.03
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Ian Asibey
24.45
Apr 14
District 8-4A
400 Meters
1.
10
Aldrich Bailey
49.35
Apr 14
District 8-4A
2.
10
Jacques Lewis
50.41
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Corwin Lewis
50.67
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
10
Tamar Hicks
52.28
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Joshua Stief
53.51
Apr 14
District 8-4A
6.
11
Marcus Douglas
54.80
PR
Apr 14
District 8-4A
800 Meters
1.
12
Corwin Lewis
1:57.74
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
11
Xavier Aponte'
2:04.85
Apr 14
District 8-4A
3.
10
Michael Mudukuti
2:05.10
Apr 14
District 8-4A
4.
10
Tamar Hicks
2:05.20
Apr 14
District 8-4A
5.
10
Chidi Nwokoye
2:09.00
PR
Apr 14
District 8-4A
6.
9
Jesse James
2:09.56
PR
Apr 14
District 8-4A
1600 Meters
1.
11
Xavier Aponte'
4:58.09
Apr 14
District 8-4A
2.
10
Michael Mudukuti
5:03.33
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Nicholas Cannon
5:09.09
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Jesse James
5:13.67
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
10
Chidi Nwokoye
5:19.57
PR
Apr 14
District 8-4A
3200 Meters
1.
9
Nicholas Cannon
11:34.14
Apr 14
District 8-4A
110m Hurdles - 39"
1.
11
Derrick Anderson
14.45
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
12
Marcus Wooten
15.31
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Jaleel Minor
15.51
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
10
Kevin Hickmon
15.61
Apr 14
District 8-4A
5.
11
Marcus Douglas
16.91
PR
Apr 14
District 8-4A
6.
9
Latrell Lewis
17.57
Apr 14
District 8-4A
300m Hurdles - 36"
1.
11
Derrick Anderson
38.82
Apr 14
District 8-4A
2.
10
Rondell Coleman
40.15
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Marcus Wooten
41.77
Apr 14
District 8-4A
4.
10
Kevin Hickmon
42.15
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Latrell Lewis
43.16
Apr 14
District 8-4A
6.
10
Jackson Kendall
44.67
PR
Apr 14
District 8-4A
4x100 Relay
1.
-
Terrence Davis
Aldrich Bailey
Edric Williams
Deion Stanford
42.26
Apr 14
District 8-4A
2.
9
AnDre' Fuller
Joshua Stief
Sherman Long
Trevor Walker
44.30
Apr 14
District 8-4A
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:29.91
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Terrence Davis
Deion Stanford
Edric Williams
Terence Boyd
1:30.30
Apr 14
District 8-4A
3.
9
AnDre' Fuller
Sherman Long
Alex Hernandez
Trevor Walker
1:33.44
Apr 14
District 8-4A
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:20.54
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Rondell Coleman
Jacques Lewis
Derrick Anderson
Aldrich Bailey
3:23.20
Apr 14
District 8-4A
3.
-
Rondell Coleman
Corwin Lewis
Derrick Anderson
Aldrich Bailey
3:23.67
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
4.
-
Trevor Walker
Joshua Stief
Marcus Douglas
Tamar Hicks
3:37.70
Apr 14
District 8-4A
Shot Put - 12lb
1.
12
Edward Reiwerts
38' 5.5
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
9
Armani Smith
38' 2.75
Apr 14
District 8-4A
3.
10
Rene' Lawson
37' 1.25
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Derek Herrenda
35' 11.75
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Blake Mendenhal
33' 6.5
Apr 14
District 8-4A
Discus - 1.6kg
1.
12
Edward Reiwerts
143' 10
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
10
Rene' Lawson
139' 7
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Derek Herrenda
115' 4
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Armani Smith
114' 2
Apr 14
District 8-4A
5.
10
Chris Clark
111' 4
Apr 14
District 8-4A
6.
9
Blake Mendenhal
99' 3
Apr 14
District 8-4A
High Jump
1.
11
Terence Boyd
6' 2
Apr 14
District 8-4A
2.
9
Sherman Long
5' 4
PR
Apr 14
District 8-4A
Pole Vault
1.
12
David Mann
11' 0
PR
Apr 14
District 8-4A
Long Jump
1.
11
Terence Boyd
22' 4.25
Apr 14
District 8-4A
2.
11
Deion Stanford
21' 7.75
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Sherman Long
21' 3
Apr 14
District 8-4A
4.
9
AnDre' Fuller
19' 7
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Earnest Cash
18' 11.25
Apr 14
District 8-4A
Triple Jump
1.
11
Deion Stanford
45' 3
Apr 14
District 8-4A
2.
11
Terence Boyd
44' 0
Apr 14
District 8-4A
3.
9
AnDre' Fuller
42' 6
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Sherman Long
39' 3.5
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Earnest Cash
34' 0.5
Apr 14
District 8-4A
Womens
100 Meters
1.
11
Keondra Mallard
12.03
(2.1)
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
12
Nian Anderson
12.46
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Mariah Wright
12.52
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
11
Dar'Keisha Tryon
12.53
(.2)
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
5.
9
Jazmine Warden
12.75
Apr 14
District 8-4A
6.
9
Kya Stanford
12.97
PR
Apr 14
District 8-4A
7.
10
Sharmayne Duncan
14.29
PR
Apr 14
District 8-4A
200 Meters
1.
11
Keondra Mallard
24.78
(-.4)
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
2.
11
Dar'Keisha Tryon
25.15
Apr 14
District 8-4A
3.
10
Taylor Montgomery
25.98
Apr 14
District 8-4A
4.
11
Danielle Bradley
26.07
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Kya Stanford
28.07
PR
Apr 14
District 8-4A
6.
10
Sharmayne Duncan
29.73
PR
Apr 14
District 8-4A
400 Meters
1.
10
Kaitlyn Williams
55.35
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
2.
12
Aldresha Bailey
57.04
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Briana Adams
57.08
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Liz Adetiba
1:00.16
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
11
Janell Watkins
1:06.01
PR
Apr 14
District 8-4A
800 Meters
1.
9
Briana Adams
2:18.50
PR
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
2.
12
Alison Pringle
2:22.26
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
10
Aleeyah Montgomery
2:40.43
Apr 14
District 8-4A
1600 Meters
1.
10
Mikala Ruderer
5:33.73
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
9
Kellyanne Durkin
6:06.68
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
10
Aleeyah Montgomery
6:21.04
Apr 14
District 8-4A
4.
12
Amber Tipton
6:28.27
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
11
Arina Siddique
6:35.50
PR
Apr 14
District 8-4A
6.
10
Lyka Ubay
6:41.64
PR
Apr 14
District 8-4A
3200 Meters
1.
10
Mikala Ruderer
12:35.74
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
9
Kellyanne Durkin
13:23.51
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Amber Tipton
13:52.87
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
11
Arina Siddique
14:10.30
Apr 14
District 8-4A
5.
10
Lyka Ubay
15:19.96
PR
Apr 14
District 8-4A
100m Hurdles - 33"
1.
11
Ashley Burris
15.86
(2.4)
PR
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
11
Venessa Onwuchekwa
16.23
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Brittany Curlin
16.96
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Amanda Burris
17.29
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Waverly Wilder
17.71
Apr 14
District 8-4A
6.
11
Liz Walker
19.68
PR
Apr 14
District 8-4A
300m Hurdles - 30"
1.
11
Venessa Onwuchekwa
45.42
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
12
Brittany Curlin
46.86
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Amanda Burris
49.98
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Waverly Wilder
51.97
Apr 14
District 8-4A
5.
11
Liz Walker
53.55
PR
Apr 14
District 8-4A
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
46.23
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Dar'Keisha Tryon
Nian Anderson
Keondra Mallard
Mariah Wright
47.09
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
3.
-
Mariah Wright
Keondra Mallard
Nian Anderson
Richanda Hall
47.47
Apr 14
District 8-4A
4.
-
Kya Stanford
Jazmine Warden
Danielle Bradley
Terrany Montgomery
49.95
Apr 14
District 8-4A
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:37.23
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Aldresha Bailey
Dar'Keisha Tryon
Nian Anderson
Keondra Mallard
1:38.42
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
3.
-
Taylor Montgomery
Keondra Mallard
Dar'Keisha Tryon
Nian Anderson
1:39.91
Apr 14
District 8-4A
4.
-
Jazmine Warden
Terrany Montgomery
Danielle Bradley
Avis Anderson
1:44.81
Apr 14
District 8-4A
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:45.96
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
2.
-
Venessa Onwuchekwa
Aldresha Bailey
Briana Adams
Kaitlyn Williams
3:48.54
May 15
UIL 4A State Track and Field Championships
3.
-
Aldresha Bailey
Venessa Onwuchekwa
Alison Pringle
Kaitlyn Williams
4:00.62
Apr 14
District 8-4A
4.
-
Liz Adetiba
Janell Watkins
Amanda Burris
Terrany Montgomery
4:15.00
Apr 14
District 8-4A
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
9:21.26
Apr 3
Clyde Littlefield Texas Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Cadeidre Carrington
36' 8.25
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
12
Janee Hampton
33' 0.5
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Kali Hughes
32' 4.25
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Tyera Breeze
28' 10.5
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Keelan Loftis
26' 2.5
Apr 14
District 8-4A
Discus - 1kg
1.
12
Janee Hampton
87' 8
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
11
Cadeidre Carrington
87' 6
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Tyera Breeze
84' 8
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Kali Hughes
77' 2
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Keelan Loftis
73' 10
Apr 14
District 8-4A
High Jump
1.
11
Venessa Onwuchekwa
5' 4
Apr 14
District 8-4A
2.
12
Camille Redmon
5' 2
Apr 14
District 8-4A
3.
11
Liz Walker
4' 4
PR
Apr 14
District 8-4A
Pole Vault
1.
10
Stephanie Negrete
6' 6
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
9
Waverly Wilder
6' 0
PR
Apr 14
District 8-4A
Long Jump
1.
12
Mariah Wright
17' 6.5
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
9
Kya Stanford
15' 10
Apr 14
District 8-4A
3.
9
Liz Adetiba
15' 6.25
Apr 14
District 8-4A
4.
12
Brittany Curlin
15' 5.5
PR
Apr 14
District 8-4A
5.
12
Siobhan Hardy
15' 5
Apr 14
District 8-4A
6.
11
Shay Thomas
14' 5
PR
Apr 14
District 8-4A
Triple Jump
1.
12
Mariah Wright
37' 0
PR
Apr 14
District 8-4A
2.
12
Brittany Curlin
35' 10.25
PR
Apr 14
District 8-4A
3.
12
Siobhan Hardy
34' 11.75
PR
Apr 14
District 8-4A
4.
9
Kya Stanford
31' 11
Apr 14
District 8-4A
5.
9
Liz Adetiba
31' 9.5
Apr 14
District 8-4A
6.
11
Janell Watkins
29' 9.75
PR
Apr 14
District 8-4A
*Recent improvement