Season:
2011 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1987
1985
1984
1979
1978
1977
1975
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
Indoor
2024
2022
2020
2016
2013
2012
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Denzell Conway
11.74c
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
2.
12
Harrison Ivie
11.93
PR
May 7
Lutheran South Invitational
3.
10
Aaron Francis
12.64c
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
4.
10
Adrian Mehdirad
13.64c
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
200 Meters
1.
12
Tommy Laughlin
23.84
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
10
Denzell Conway
23.97
May 7
Lutheran South Invitational
800 Meters
1.
10
Amos Bartelsmeyer
1:56.00
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
11
Chris Brown
2:09.88
May 7
Lutheran South Invitational
1600 Meters
1.
10
Amos Bartelsmeyer
4:17.11
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
12
Jordan Mann
4:29.01
PR
Apr 30
Marion Freeman Invitational
3.
11
Chris Noda
4:49.71
PR
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4.
9
Steven Shearing
5:29.9h
May 7
Lutheran South Invitational
3200 Meters
1.
12
Jordan Mann
9:34.02
PR
Apr 30
Marion Freeman Invitational
2.
10
Amos Bartelsmeyer
10:02.0h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
3.
11
Chris Noda
10:10.01
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4.
9
Peter Condie
11:15.0h
May 7
Lutheran South Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Carson Pryor
15.66
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
9
Aimun Malik
19.61
May 7
Lutheran South Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Carson Pryor
40.32
PR
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
9
Aimun Malik
47.01
May 7
Lutheran South Invitational
4x100 Relay
1.
-
Jack Jurkiewicz
Alex Glover
Corey Collins
Adrian Mehdirad
48.60
May 7
Lutheran South Invitational
2.
-
Relay Team
50.06
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Tommy Laughlin
Aaron Francis
Aimun Malik
Darryl Currie
1:41.19
May 7
Lutheran South Invitational
2.
-
Relay Team
1:47.17
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:05.29
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4x800 Relay
1.
-
Jordan Mann
Chris Noda
Chris Brown
Amos Bartelsmeyer
7:58.11
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
-
Jordan Mann
Amos Bartelsmeyer
Chris Brown
Chris Noda
8:07.54
May 7
Lutheran South Invitational
3.
-
Relay Team
8:15.26
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4.
-
Amos Bartelsmeyer
Jordan Mann
Chris Noda
Chris Brown
8:23.0h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Alex Glover
Corey Collins
Tommy Laughlin
Chris Brown
4:16.1h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Peter Condie
Steven Shearing
Tommy Laughlin
Chris Noda
12:11.9h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
John Valentine
50' 2.75
PR
Apr 30
Marion Freeman Invitational
2.
11
Michael Scherer
46' 1.5
Apr 30
Marion Freeman Invitational
3.
11
Chris Brothers
38' 7
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
John Valentine
128' 2
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
11
Chris Brothers
103' 5
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
3.
11
Tanner Chrisler
77' 5
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
4.
12
Griffin Medart
67' 5
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
High Jump
1.
12
Harrison Ivie
6' 0
Apr 30
Marion Freeman Invitational
2.
11
Christopher Ivie
5' 4
Apr 30
Marion Freeman Invitational
Pole Vault
1.
12
Harrison Ivie
13' 3
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
10
Robert Schultz
11' 0
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
3.
10
Bruce Olson
8' 6
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
Long Jump
1.
12
Harrison Ivie
20' 6.5
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
10
Denzell Conway
18' 8
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
3.
10
Aaron Francis
18' 4
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
4.
11
Darryl Currie
15' 0
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
Triple Jump
1.
10
John Dunagan
38' 6
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
10
Aaron Francis
37' 7.5
May 7
Lutheran South Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Heather Cousins
12.41
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
10
Julia Olson
12.72
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
3.
12
Lauren Waterbury
13.14c
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
4.
10
Pam Ekpelu
13.46
PR
May 7
Lutheran South Invitational
200 Meters
1.
12
Lauren Waterbury
24.69
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
10
Pam Ekpelu
27.37
PR
May 7
Lutheran South Invitational
3.
9
Raven Lingard
29.70
PR
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
400 Meters
1.
12
Lauren Waterbury
55.43
PR
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
10
CeCe Moore
59.29
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
800 Meters
1.
11
Audrey Imbs
2:26.56
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
12
Rin Palmer
2:27.07
PR
May 7
Lutheran South Invitational
3.
10
Mary Sant
2:36.22
PR
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
4.
10
Alex Donovan
2:43.10
May 7
Lutheran South Invitational
5.
11
Becky Ferber
2:48.92
PR
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
1600 Meters
1.
11
Audrey Imbs
5:27.05
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
12
Grace Bridwell
5:32.0h
May 7
Lutheran South Invitational
3.
11
Becky Ferber
6:06.14
PR
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
3200 Meters
1.
12
Grace Bridwell
11:34.92
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
11
Audrey Imbs
12:25.5h
PR
May 7
Lutheran South Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
11
Madison Mann
16.79
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
10
Cameron Jackson
18.81
PR
May 7
Lutheran South Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Madison Mann
45.67
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
10
Cameron Jackson
50.43
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
4x100 Relay
1.
-
Heather Cousins
Julia Olson
Kate Pflager
Cameron Jackson
49.79
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
-
Heather Cousins
Julia Olson
Kate Pflager
Lauren Waterbury
50.74c
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
3.
-
Pam Ekpelu
Julia Olson
Kate Pflager
Cameron Jackson
51.00
May 7
Lutheran South Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Heather Cousins
Cameron Jackson
CeCe Moore
Lauren Waterbury
1:42.24
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
-
Julia Olson
Cameron Jackson
CeCe Moore
Lauren Waterbury
1:44.53
May 7
Lutheran South Invitational
4x400 Relay
1.
-
Julia Olson
Madison Mann
Heather Cousins
CeCe Moore
3:58.73
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
-
Rin Palmer
Julia Olson
Madison Mann
CeCe Moore
4:12.27
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
3.
-
Cameron Jackson
CeCe Moore
Rin Palmer
Kate Pflager
4:23.7h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
4.
-
Cameron Jackson
Heather Cousins
Christina Rouse
Mary Sant
4:25.60
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
4x800 Relay
1.
-
Audrey Imbs
Christina Rouse
Alex Donovan
Rin Palmer
9:58.70
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
-
Alex Donovan
Audrey Imbs
Mary Sant
Christina Rouse
10:16.0h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Audrey Imbs
Becky Ferber
Christina Rouse
Grace Bridwell
13:37.0h
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Josalynn Smith
35' 4
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
12
Yasmin Musaddiq
32' 11.5
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
3.
10
Yulkendy Valdez (Jv)
31' 11
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
4.
10
Katie Gans
28' 2
PR
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
5.
10
Dij Howes (Jv)
27' 1
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Yasmin Musaddiq
122' 10
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
2.
11
Josalynn Smith
99' 9
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
3.
10
Katie Gans
72' 7
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
4.
10
Kayla Brown (Jv)
61' 8
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
High Jump
1.
10
Julia Olson
5' 1
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
12
Katherine Cella
5' 0.5
Apr 27
Lutheran North Girl's Invitational
12
Kate Pflager
5' 0.5
PR
Apr 27
Lutheran North Girl's Invitational
4.
11
Devon Windsor (Jv)
4' 8
Apr 27
Eureka Girl's Invitational
Pole Vault
1.
11
Haley Pryor
10' 8
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
11
Hannah Akre
9' 3
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
3.
11
Elizabeth Lund
8' 0
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
Long Jump
1.
12
Lauren Waterbury
18' 5
(1.9)
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
10
Julia Olson
15' 4
PR
Apr 9
Skippy Kieffer Relays
3.
9
Raven Lingard
14' 1.5
May 7
Lutheran South Invitational
Triple Jump
1.
12
Elizabeth Mueller
33' 9
PR
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
2.
9
Raven Lingard
33' 0.75
May 21
Class 3 Sectional 2 Meet
*Recent improvement