Season:
2011 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2002
2001
1992
1989
1988
1987
1986
1973
1972
1967
1964
1963
1961
1957
1956
1955
1934
Indoor
2022
2012
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Jordan Butterfield
11.22
May 20
Division II Championships
2.
11
Javone Bradford
11.46
May 20
Division II Championships
3.
11
Andrew Hutchens
11.87
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
4.
12
Brandon Smith
12.24
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
5.
11
Alberto Munoz
12.31
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
6.
9
Favio Villicana
12.60
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
7.
9
Jacob Duckworth
12.71
Apr 16
Falcon Invitational
8.
11
Enrique Gonzalez
12.77
(1.4)
PR
May 12
Butte View League Championships
9.
9
Kavi Ram
12.93
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
10.
10
Robyn Pio
13.88
Apr 2
Black Butte Invitational
200 Meters
1.
11
Jordan Butterfield
22.61
(.9)
PR
Apr 22
West Valley/Chico Invitational
2.
11
Alberto Munoz
25.44
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
3.
9
Favio Villicana
25.50
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
4.
9
Jacob Duckworth
25.86
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
5.
11
Enrique Gonzalez
26.34
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
6.
10
Bailey Vonbargen
26.53
PR
May 12
Butte View League Championships
7.
10
Aaron Swope
27.63
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
8.
11
Frankie Martinez
33.13
(-1.6)
PR
May 12
Butte View League Championships
400 Meters
1.
10
Bailey Vonbargen
56.95
PR
May 12
Butte View League Championships
2.
10
Aaron Swope
59.63
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
3.
11
Enrique Gonzalez
59.91
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
4.
11
Alberto Munoz
1:00.16
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
800 Meters
1.
12
Victor Martinez
2:14.57
PR
Apr 16
Falcon Invitational
2.
12
Daniel Garcia
2:15.8h
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
3.
10
Justin Smith
2:18.40
May 12
Butte View League Championships
4.
10
Jonathon Macedonio
2:26.1h
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
5.
9
Kavi Ram
2:34.2h
PR
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
6.
10
Jaffet Serrato
2:40.81
Apr 2
Black Butte Invitational
1600 Meters
1.
12
Daniel Garcia
4:59.65
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
2.
10
Justin Smith
5:01.3h
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
3.
11
Joel Silva
5:08.20
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
4.
10
Jonathon Macedonio
5:11.46
Apr 16
Falcon Invitational
5.
12
Zack Howe
5:20.60
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
6.
11
Dinesh Khalasi
5:28.43
PR
Apr 16
Falcon Invitational
7.
10
Jaffet Serrato
5:31.80
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
8.
9
Brad Layne
5:35.42
May 12
Butte View League Championships
9.
12
Victor Martinez
5:37.56
Apr 2
Black Butte Invitational
3200 Meters
1.
11
Joel Silva
11:02.69
May 20
Division II Championships
2.
10
Justin Smith
11:17.62
May 20
Division II Championships
3.
12
Victor Martinez
11:37.1h
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
4.
11
Dinesh Khalasi
12:12.68
PR
Apr 16
Falcon Invitational
5.
10
Jaffet Serrato
12:38.94
May 12
Butte View League Championships
6.
9
Brad Layne
13:49.95
May 12
Butte View League Championships
110m Hurdles - 36"
1.
9
Cade Fountain
17.08
May 20
Division II Championships
2.
9
Tyler Batchelder
19.41
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
3.
10
Kevin Giron
20.64
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
9
Cade Fountain
17.29
(.9)
May 12
Butte View League Championships
2.
9
Tyler Batchelder
19.29
(.9)
PR
May 12
Butte View League Championships
3.
10
Kevin Giron
19.78
(.9)
May 12
Butte View League Championships
4.
10
Robyn Pio
21.85
(.9)
PR
May 12
Butte View League Championships
300m Hurdles - 33"
1.
10
Kody Royce
45.39
PR
May 20
Division II Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Brandon Smith
45.17
PR
Apr 9
John Frank Invitational
2.
10
Kody Royce
45.61
May 12
Butte View League Championships
3.
11
Enrique Gonzalez
47.16
PR
May 20
Division II Championships
4.
9
Cade Fountain
48.12
May 12
Butte View League Championships
5.
9
Tyler Batchelder
50.10
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
6.
10
Kevin Giron
51.24
Apr 16
Falcon Invitational
7.
10
Robyn Pio
52.84
PR
May 12
Butte View League Championships
4x100 Relay
1.
-
Javone Bradford
Andrew Hutchens
Jordan Butterfield
Brandon Smith
43.99
May 20
Division II Championships
2.
-
Andrew Hutchens
Javone Bradford
Brandon Smith
Jordan Butterfield
44.48
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
3.
-
Jacob Duckworth
Cade Fountain
Favio Villicana
Kody Royce
49.28
May 12
Butte View League Championships
4x400 Relay
1.
-
Alberto Munoz
Enrique Gonzalez
Joel Silva
Brandon Smith
3:51.62
May 12
Butte View League Championships
2.
-
Jordan Butterfield
Jonathon Macedonio
Justin Smith
Alberto Munoz
3:52.21
Apr 16
Falcon Invitational
3.
-
Bailey Vonbargen
Favio Villicana
Jonathon Macedonio
Justin Smith
3:52.90
May 20
Division II Championships
4.
-
Bailey Vonbargen
Jonathon Macedonio
Kody Royce
Jordan Butterfield
4:05.55
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
Shot Put - 10lb
1.
10
Benito Garcia
40' 2.5
PR
May 20
Division II Championships
Shot Put - 12lb
1.
10
Benito Garcia
41' 5
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
2.
12
Alberto Gomez
37' 4.5
PR
May 12
Butte View League Championships
3.
12
Diego Abad
26' 3.5
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
4.
11
Frankie Martinez
18' 0
PR
May 12
Butte View League Championships
Discus - 1.6kg
1.
12
Dillon Jones
117' 5
PR
May 12
Butte View League Championships
2.
10
Kody Royce
114' 1
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
3.
10
Benito Garcia
96' 5.5
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
4.
12
Austin Emery
88' 7.5
PR
May 12
Butte View League Championships
5.
12
Diego Abad
64' 10
PR
Apr 16
Falcon Invitational
6.
11
Frankie Martinez
48' 5.5
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
High Jump
1.
11
Andrew Hutchens
5' 8
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
2.
9
Kavi Ram
5' 4
PR
Mar 16
Orland/Corning Scrimmage
Long Jump
1.
11
Andrew Hutchens
20' 0
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
2.
11
Javone Bradford
19' 11.75
(2.0)
Apr 22
West Valley/Chico Invitational
3.
10
Mitchell McClough
17' 5
PR
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
4.
12
Austin Emery
16' 8
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
5.
9
Kavi Ram
15' 8
May 12
Butte View League Championships
Triple Jump
1.
11
Javone Bradford
42' 11
Apr 9
John Frank Invitational
2.
10
Mitchell McClough
38' 2
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
3.
12
Austin Emery
36' 6
PR
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
Womens
100 Meters
1.
9
Yanette Munoz
13.04
May 20
Division II Championships
2.
12
Michelle Bradford
13.18
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
3.
11
Bailey Moss
13.54
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
4.
9
Becky Ramirez
14.60
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
200 Meters
1.
11
Bailey Moss
27.73
Apr 9
John Frank Invitational
2.
9
Yanette Munoz
27.92
(-1.4)
May 12
Butte View League Championships
3.
10
Sierra Walker
28.63
(-1.4)
PR
May 12
Butte View League Championships
400 Meters
1.
10
Sierra Walker
1:03.79
PR
May 12
Butte View League Championships
2.
11
Bailey Moss
1:06.84
Mar 5
7th Annual Sacramento State Track Classic
3.
10
Sarah Bilich
1:08.11
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
4.
10
Jamie Davis
1:12.49
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
800 Meters
1.
10
Sarah Bilich
2:35.24
May 20
Division II Championships
2.
12
Stephanie Kraemer
2:44.19
PR
May 12
Butte View League Championships
3.
9
Hunter Dupee
2:46.25
PR
May 12
Butte View League Championships
4.
10
Tanesha Chavez
3:00.54
Apr 2
Black Butte Invitational
5.
10
Jamie Davis
3:00.91
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
6.
12
Emily Kraemer
3:05.3h
PR
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
1600 Meters
1.
10
Sarah Bilich
5:55.80
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
2.
12
Stephanie Kraemer
5:57.03
PR
May 20
Division II Championships
3.
9
Hunter Dupee
6:07.42
May 12
Butte View League Championships
4.
9
Judith Ochoa
6:33.74
Apr 2
Black Butte Invitational
5.
10
Tanesha Chavez
6:35.19
Apr 16
Falcon Invitational
6.
9
Bailey Karr
6:35.68
PR
Apr 16
Falcon Invitational
7.
12
Emily Kraemer
7:10.90
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
3200 Meters
1.
12
Stephanie Kraemer
13:15.02
PR
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
2.
10
Sarah Bilich
14:45.1h
PR
Mar 30
Mid-Valley/Mt. Valley League
3.
12
Emily Kraemer
15:57.5h
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
300m Hurdles - 30"
1.
11
Bailey Moss
48.59
May 20
Division II Championships
4x100 Relay
1.
-
Yanet Munoz
Sierra Walker
Michelle Bradford
Bailey Moss
50.76
May 27
CIF Northern Section Finals
2.
-
Sierra Walker
Michelle Bradford
Yanet Munoz
Bailey Moss
51.48
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
3.
-
Michelle Bradford
Bailey Moss
Sierra Walker
Yanet Munoz
51.51
May 6
Nevada Union Invitational
4.
-
Sierra Walker
Bailey Moss
Michelle Bradford
Yanet Munoz
51.77
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
5.
-
Sierra Walker
Michelle Bradford
Bailey Moss
Yanet Munoz
52.02
Apr 22
West Valley/Chico Invitational
6.
-
Michelle Bradford
Bailey Moss
Yanet Munoz
Sierra Walker
52.27
Apr 9
John Frank Invitational
4x400 Relay
1.
-
Becky Ramirez
Bailey Moss
Sarah Bilich
Michelle Bradford
4:18.49
May 20
Division II Championships
2.
-
Sarah Bilich
Yanet Munoz
Bailey Moss
Sierra Walker
4:21.80
Apr 22
West Valley/Chico Invitational
3.
-
Sierra Walker
Yanet Munoz
Sarah Bilich
Bailey Moss
4:30.7h
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
4.
-
Sarah Bilich
Bailey Moss
Michelle Bradford
Sierra Walker
4:33.69
Apr 29
47th Yreka Lions' Invitational
5.
-
Yanet Munoz
Sarah Bilich
Sierra Walker
Bailey Moss
4:36.37
Apr 2
Black Butte Invitational
6.
-
Becky Ramirez
Marissa Gutierrez
Hunter Dupee
Sarah Bilich
4:51.40
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
Shot Put - 4kg
1.
11
Laeyla Ealy
36' 8
May 6
Nevada Union Invitational
2.
12
Kasey McClough
22' 11
PR
Apr 16
Falcon Invitational
3.
11
Jill Cole
22' 5
Apr 16
Falcon Invitational
4.
12
Meghan Davis
22' 4.75
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
5.
12
Mikaela Davis
20' 2.5
May 12
Butte View League Championships
6.
10
Marissa Gutierrez
20' 0
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
7.
10
Veronica Reyes
19' 6.25
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
8.
9
Zikri Flores
18' 8
PR
Apr 16
Falcon Invitational
10
Lorena Guererro
18' 8
Apr 16
Falcon Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Laeyla Ealy
110' 11
PR
Apr 16
Falcon Invitational
2.
12
Meghan Davis
74' 10
PR
May 12
Butte View League Championships
3.
12
Mikaela Davis
65' 11.25
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
4.
12
Kasey McClough
63' 7.5
PR
May 12
Butte View League Championships
5.
10
Marissa Gutierrez
62' 4
May 12
Butte View League Championships
6.
10
Veronica Reyes
61' 2
May 12
Butte View League Championships
7.
10
Jamie Davis
60' 11.5
PR
Apr 13
Winters/Orland/Sutter/Wheatland/Gridley
8.
11
Jill Cole
58' 0
PR
May 12
Butte View League Championships
9.
10
Lorena Guererro
46' 4
Apr 16
Falcon Invitational
10.
9
Zikri Flores
44' 8
PR
May 12
Butte View League Championships
High Jump
1.
11
Laeyla Ealy
4' 8
PR
Apr 16
Falcon Invitational
2.
11
Jill Cole
4' 6
May 12
Butte View League Championships
3.
10
Marissa Gutierrez
4' 2
Apr 16
Falcon Invitational
Long Jump
1.
12
Michelle Bradford
16' 9
PR
Apr 9
John Frank Invitational
2.
9
Becky Ramirez
13' 7.5
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
3.
12
Kasey McClough
12' 11
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
4.
12
Kayla Ealy
12' 9.5
Apr 16
Falcon Invitational
Triple Jump
1.
12
Michelle Bradford
34' 0.5
(-2.9)
May 27
CIF Northern Section Finals
2.
9
Becky Ramirez
30' 5.5
Apr 2
Black Butte Invitational
3.
12
Kayla Ealy
30' 1.5
PR
Apr 2
Black Butte Invitational
4.
12
Kasey McClough
27' 7.5
PR
May 4
Winters/Wheatland/Orland/Sutter/Gridley
*Recent improvement