Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
Indoor
2024
2023
2022
2020
2017
2016
2015
2014
2013
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Jake Paulsen
10.84c
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
10
Werner Tysen
11.74c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
9
Conor Young
11.89
May 1
North Platte 9th and 10th
4.
10
Slater Barela
12.34c
May 4
Cozad Invite
5.
9
Chase Dugan
12.52
May 1
North Platte 9th and 10th
6.
9
Junior Enamorado
13.34c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
7.
10
Brendon Molden
13.44c
PR
May 4
Cozad Invite
8.
11
Rylee Woldt
13.74c
May 4
Cozad Invite
9.
11
Morgan Armstrong
14.14c
PR
May 4
Cozad Invite
200 Meters
1.
10
Jake Paulsen
21.99
May 18
Nebraska Class B State Meet
2.
10
Nate Bubak
24.44c
PR
Apr 28
SWC
10
Werner Tysen
24.44c
PR
May 4
Cozad Invite
4.
10
Colt Paulsen
25.54c
May 4
Cozad Invite
5.
9
Chase Dugan
26.64c
May 4
Cozad Invite
6.
10
Tanner Evertson
26.94c
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
12
Salvador Lopez
26.94c
PR
May 4
Cozad Invite
8.
10
Brendon Molden
27.54c
PR
May 4
Cozad Invite
400 Meters
1.
11
Tylar Lauby
51.91
PR
May 18
Nebraska Class B State Meet
2.
10
Andres Pelayo
53.24
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
3.
10
Nate Bubak
53.95
May 1
North Platte 9th and 10th
4.
10
Dillon Budd
58.84c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
5.
10
Tanner Evertson
1:01.08
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
6.
11
Brandon Huertas
1:01.44c
PR
Apr 28
SWC
7.
9
Keri Blackler
1:01.64c
Mar 31
Ed Moore Invite
800 Meters
1.
11
Tylar Lauby
2:00.18
PR
May 18
Nebraska Class B State Meet
2.
10
Andres Pelayo
2:06.0h
Apr 28
SWC
3.
10
Jesus Estrada
2:07.2h
May 4
Cozad Invite
4.
10
Garrit Geiger
2:13.47
May 1
North Platte 9th and 10th
5.
9
Jason Finnegan
2:17.15
May 1
North Platte 9th and 10th
1600 Meters
1.
10
Garrit Geiger
4:50.66
May 1
North Platte 9th and 10th
2.
11
Dereck Rosas
4:55.6h
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
10
Jesus Estrada
5:00.2h
Apr 28
SWC
4.
10
Hugo Escamilla
5:06.01
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
5.
10
Dillon Budd
5:07.45
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
6.
10
Abraham Hermosillo
5:25.7h
PR
Apr 28
SWC
7.
9
Austin Stevens
6:26.96
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
3200 Meters
1.
11
Dereck Rosas
10:47.4h
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
10
Garrit Geiger
10:51.0h
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
10
Abraham Hermosillo
11:44.87
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
4.
9
Emmanuel Hermosillo
13:56.9h
PR
May 4
Cozad Invite
110m Hurdles - 39"
1.
9
Colin Wetovick
16.04c
May 4
Cozad Invite
2.
10
Alexander Boryca
16.82
May 1
North Platte 9th and 10th
3.
9
Junior Enamorado
18.44c
PR
May 4
Cozad Invite
300m Hurdles - 36"
1.
9
Colin Wetovick
42.04c
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
9
Conor Young
43.47
May 18
Nebraska Class B State Meet
3.
10
Alexander Boryca
44.74c
PR
May 4
Cozad Invite
4.
9
Junior Enamorado
51.64c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
4x100 Relay
1.
-
Nate Bubak
Werner Tysen
Jason Wurst
Colin Wetovick
45.04c
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
-
Colin Wetovick
Conor Young
Werner Tysen
Nate Bubak
45.94c
May 4
Cozad Invite
3.
-
Colin Wetovick
Jake Paulsen
Werner Tysen
Nate Bubak
46.34c
Apr 28
SWC
4x400 Relay
1.
-
Nate Bubak
Jacob Rush
Andres Pelayo
Tylar Lauby
3:34.6h
May 4
Cozad Invite
2.
-
Keri Blackler
Junior Enamorado
Mitchell Fischer
Daniel Chacon
3:38.7h
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
-
Conor Young
Alex Boryca
Jacob Rush
Dillon Budd
3:50.23
May 1
North Platte 9th and 10th
4x800 Relay
1.
-
Dillon Budd
Jesus Estrada
Abraham Hermosillo
Bernardo Revelo
8:46.7h
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
-
Andres Pelayo
Garrit Geiger
Jesus Estrada
Tylar Lauby
9:05.3h
Apr 28
SWC
3.
-
Abraham Hermosillo
Austin Stevens
Keri Blackler
Brandon Huertas
10:22.5h
May 4
Cozad Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Dillon Budd
Chase Dugan
Colt Paulsen
Jesus Estrada
4:21.10
May 1
North Platte 9th and 10th
Shot Put - 12lb
1.
12
Evan Smith
48' 1.5
PR
Apr 28
SWC
2.
10
Simon Rangel
47' 10.5
Apr 28
SWC
3.
10
Jacob Stallbaumer
42' 9.5
Apr 28
SWC
4.
10
Slater Barela
38' 6
May 1
North Platte 9th and 10th
5.
12
Justin Samford
37' 8
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
6.
11
Jason Wurst
35' 9.5
May 4
Cozad Invite
7.
9
Jonny Lee
34' 7
PR
May 4
Cozad Invite
8.
9
Nathan Lemmer
32' 6.5
May 1
North Platte 9th and 10th
Discus - 1.6kg
1.
10
Jacob Stallbaumer
136' 7
May 4
Cozad Invite
2.
12
Evan Smith
134' 3
May 4
Cozad Invite
3.
10
Simon Rangel
126' 2
Mar 31
Ed Moore Invite
4.
10
Alexander Boryca
116' 6
May 1
North Platte 9th and 10th
5.
12
Justin Samford
107' 6
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
6.
10
Gage Holbein
106' 6
May 4
Cozad Invite
7.
10
Tanner Evertson
98' 6
PR
May 4
Cozad Invite
8.
9
Mitchell Fischer
88' 6
May 4
Cozad Invite
High Jump
1.
10
Jake Paulsen
6' 7
PR
May 18
Nebraska Class B State Meet
2.
9
Jason Finnegan
5' 8
May 1
North Platte 9th and 10th
Pole Vault
1.
10
Hugo Escamilla
12' 0
Apr 28
SWC
2.
10
Jacob Rush
11' 8
May 1
North Platte 9th and 10th
3.
9
Junior Enamorado
9' 0
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
4.
10
Brendon Molden
8' 6
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
Long Jump
1.
10
Andres Pelayo
19' 11.5
May 1
North Platte 9th and 10th
2.
9
Chase Dugan
16' 8
May 4
Cozad Invite
3.
10
Abel Lopez
16' 6.5
May 4
Cozad Invite
4.
12
Salvador Lopez
15' 7.25
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
5.
11
Morgan Armstrong
15' 3
PR
May 4
Cozad Invite
6.
9
Keri Blackler
15' 2
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
7.
10
Rogelio Lopez
13' 10
PR
May 4
Cozad Invite
Triple Jump
1.
9
Jason Finnegan
38' 3.5
May 4
Cozad Invite
2.
10
Abel Lopez
35' 7
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
10
Colt Paulsen
33' 6.5
May 4
Cozad Invite
4.
10
Rogelio Lopez
28' 4
Apr 28
SWC
Womens
100 Meters
1.
11
Kylee Griffis
13.04c
PR
May 4
Cozad Invite
2.
10
Sara Weber
13.64c
May 4
Cozad Invite
3.
9
Kaylee Brandenburg
13.74c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
4.
9
Emily Reyes
13.84c
May 4
Cozad Invite
5.
11
Kendra Finnell
13.94c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
6.
9
Erika Smith
15.04c
May 4
Cozad Invite
7.
9
Kaitlyn Davis
15.24c
PR
May 4
Cozad Invite
8.
12
Nicole Lu
15.74c
PR
May 4
Cozad Invite
9.
9
Keri Baumgartner
16.64c
PR
May 4
Cozad Invite
10.
9
Yesenia Sanchez
17.84
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
200 Meters
1.
11
Kylee Griffis
27.44c
Apr 28
SWC
2.
11
Kendra Finnell
28.34c
PR
Apr 28
SWC
3.
9
Kaylee Brandenburg
28.94c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
4.
10
Kyra Goings
30.24c
May 4
Cozad Invite
5.
12
Erica Hartman
32.84c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
6.
9
Kaitlyn Davis
33.64c
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
7.
9
Keri Baumgartner
36.04c
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
8.
9
Yesenia Sanchez
38.54c
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
400 Meters
1.
11
Kylee Griffis
1:02.28
PR
May 18
Nebraska Class B State Meet
2.
10
Amanda German
1:03.84c
PR
Apr 28
SWC
11
Kendra Finnell
1:03.84c
PR
May 4
Cozad Invite
4.
11
Molly Thramer
1:06.64c
PR
May 4
Cozad Invite
5.
10
Claire Christner
1:08.21
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
6.
9
Molly Cornelius
1:11.14c
PR
May 4
Cozad Invite
7.
9
Haley Werner
1:15.46
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
800 Meters
1.
11
Sandra Pelayo
2:31.7h
Apr 28
SWC
2.
11
Riley Sigler
2:36.5h
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
10
Cydney Christner
2:39.4h
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
1600 Meters
1.
10
Samantha Carlson
5:43.2h
PR
Apr 28
SWC
2.
12
Jessica Vasquez
5:46.5h
PR
May 4
Cozad Invite
3.
10
Claire Christner
5:56.2h
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
4.
9
Janice Garcia
5:56.3h
May 4
Cozad Invite
12
Jessica Vazquez
5:56.3h
Mar 31
Ed Moore Invite
3200 Meters
1.
10
Samantha Carlson
12:36.2h
PR
Apr 28
SWC
2.
9
Janice Garcia
13:14.6h
PR
Apr 28
SWC
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kyra Goings
18.24c
Apr 28
SWC
2.
9
Kenzi Klein
18.27
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
3.
12
Erica Hartman
19.94c
May 4
Cozad Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kyra Goings
57.24c
Apr 28
SWC
2.
11
Brooklynn McCance
57.64c
Apr 28
SWC
3.
9
Kenzi Klein
58.34c
PR
Apr 28
SWC
4.
10
Mykail Lauby
1:03.24c
Mar 31
Ed Moore Invite
4x100 Relay
1.
-
Kylee Griffis
Kendra Finnell
Sara Weber
Emily Reyes
51.54c
May 4
Cozad Invite
2.
-
Kylee Griffis
Kendra Finnell
Sara Weber
Kaylee Brandenburg
52.64c
Apr 28
SWC
3.
-
Kaylee Brandenburg
Erika Smith
Kaitlyn Davis
Kyra Goings
57.52
May 1
North Platte 9th and 10th
4x400 Relay
1.
-
Kylee Griffis
Kendra Finnell
Sandra Pelayo
Amanda German
4:23.3h
Apr 28
SWC
2.
-
Sandra Pelayo
Claire Christner
Riley Sigler
Cydney Christner
4:37.3h
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
-
Claire Christner
Cydney Christner
Molly Cornelius
Emily Reyes
4:41.01
May 1
North Platte 9th and 10th
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:32.7h
Apr 28
SWC
2.
-
Jessica Vazquez
Sandra Pelayo
Riley Sigler
Janice Garcia
10:38.2h
Mar 31
Ed Moore Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Kenzi Klein
Kaylee Brandenburg
Cydney Christner
Janice Garcia
5:10.40
May 1
North Platte 9th and 10th
Shot Put - 4kg
1.
11
Haley Montgomery
37' 4
May 18
Nebraska Class B State Meet
2.
10
Courtney Geiger
34' 5.5
Apr 28
SWC
3.
12
Stephanie Finnegan
34' 5
PR
Apr 28
SWC
4.
11
Laura Gomez
32' 7.5
May 4
Cozad Invite
5.
11
Ellen Laird
32' 1.5
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
6.
11
Marely Hermosillo
24' 7.5
PR
May 4
Cozad Invite
7.
9
Emily Ratkovec
24' 5
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
8.
10
Shellie Blackler
21' 6.5
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
9.
9
Bayleigh Nemeth
21' 4
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
Discus - 1kg
1.
11
Ellen Laird
121' 6
May 4
Cozad Invite
2.
12
Stephanie Finnegan
117' 4
PR
May 4
Cozad Invite
3.
11
Haley Montgomery
105' 0
Apr 28
SWC
4.
10
Courtney Geiger
94' 0
May 1
North Platte 9th and 10th
5.
11
Marely Hermosillo
84' 5
PR
May 4
Cozad Invite
6.
11
Laura Gomez
82' 9
PR
May 4
Cozad Invite
7.
9
Bayleigh Nemeth
59' 5
May 1
North Platte 9th and 10th
8.
9
Emily Ratkovec
58' 2
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
9.
9
Savannah Peden
58' 1
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
High Jump
1.
11
Hannah Gilg
5' 0
Apr 28
SWC
2.
10
Cydney Christner
4' 11
PR
May 4
Cozad Invite
3.
11
Kendra Finnell
4' 9
PR
May 4
Cozad Invite
4.
10
Claire Christner
4' 7
May 4
Cozad Invite
5.
9
Emily Reyes
4' 6
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
6.
10
Ashton Dugan
4' 3
PR
May 4
Cozad Invite
Pole Vault
1.
11
Tierney Molden
8' 0
Apr 28
SWC
Long Jump
1.
11
Chianne Trejo
15' 9.25
PR
Apr 28
SWC
2.
10
Sara Weber
15' 9
PR
May 4
Cozad Invite
3.
11
Autym Malcom
14' 0.5
PR
May 4
Cozad Invite
4.
9
Erika Smith
13' 7
PR
May 4
Cozad Invite
5.
10
Payden Knudsen
13' 4.75
Apr 28
SWC
6.
9
Kenzi Klein
13' 4
Mar 31
Ed Moore Invite
7.
9
Kaitlyn Davis
11' 8.5
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
8.
9
Molly Cornelius
11' 5.5
PR
May 1
North Platte 9th and 10th
9.
9
Haley Werner
7' 5
PR
May 4
Cozad Invite
Triple Jump
1.
11
Autym Malcom
33' 6.75
PR
May 4
Cozad Invite
2.
10
Payden Knudsen
29' 11
PR
May 4
Cozad Invite
3.
9
Kenzi Klein
29' 7.5
May 4
Cozad Invite
4.
11
Haley Gengenbach
28' 9.25
PR
May 4
Cozad Invite
5.
9
Molly Cornelius
26' 9.75
PR
May 4
Cozad Invite
*Recent improvement